PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτο/κουφό πρόβλημα με τη γραμμή (?)



vampyre
11-12-08, 16:48
Εδώ σας θέλω.

Η ιστορία έχει ως εξής.

Πριν περίπου 5 μήνες αγόρασα Conexx 24/1 και μαζί πήρα ένα modem/router Baudtec ενσύρματο.

Αργότερα αγόρασα ένα Asus WL-600g όπου και εγκατέστησα χωρίς κανένα πρόβλημα και δούλευε μία χαρά.

Πρίν μία εβδομάδα το Asus σταμάτησε να συγχρονίζει.

Ωπα , λέω πάει η γραμμή. Για να σιγουρευτώ ξανασύνδεσα το Baudtec όπου και συγχρόνισε !!! κανονικά.

Σκέφτηκα ότι το Asus παρέδωσε πνεύμα και ήταν ώρα να το στείλω για επισκευή.

Σήμερα παρέλαβα τον εξοπλισμό Conn-X TV που περιείχε ένα Alcatel/Thomson Speedtouch 780WL.

Το σύνδεσα και διαπίστωσα ότι ΔΕΝ συγχρονίζει με τίποτα.

Ξανασυνέδεσα το Baudtec και συγχρόνισε κανονικά.

Εχετε ακούσει τίποτα πιο κουφό?
Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Πήρα το 121 κα δήλωσα βλάβη modem (?) γιατί και η κοπέλα που μίλησα δεν ήξερε ακριβώς τι βλάβη να δηλώσει μια και η γραμμή μου δουλεύει.

hel
11-12-08, 16:52
Τα έχεις δοκιμάσει και με ethernet και με wireless?
Με όλα μπαίνεις στο web interface του ρούτερ;
Δεν συγχρονίζει καθόλου με τα asus και st ή δεν παίρνει ip?

vampyre
11-12-08, 16:56
Όλα είνα ασύρματα;
Τα έχεις δοκιμάσει και με ethernet και με wireless?
Με όλα μπαίνεις στο web interface του ρούτερ;
Δεν συγχρονίζει καθόλου με τα asus και st ή δεν παίρνει ip?

Τα συνδέω απευθείας στον υπολογιστή μέσω Ethernet. Δεν χρησιμοποιώ wifi.
Σε όλα μπαίνω κανονικά στο Web interface. Το Asus και το Speedtouch δίνουν το ίδιο μήνυμα "ADSL link DOWN". Το Baudtec δίνει όλα ΟΚ.

Δε συγχρονίζει καθόλου. Αναβοσβήνει συνέχεια το "λαμπάκι" ADSL και το "λαμπάκι" Internet είναι σβηστό. Δεν είναι ότι δεν έχω βάλει username/pass και έχω κόκκινο το "λαμπάκι" Internet.
Εν ολίγεις το Asus και το Speedtouch δεν φτάνουν στο σημείο να πάρουν IP.

Και κάτι ακόμα. Μου φαίνεται πολύ απίθανο να είναι "καμμένα" και τα δύο. Αντε το Asus χάλασε, το Speedtouch που μόλις έβγαλα από το κουτί "καμμένο" και αυτό?

agrelaphon
12-12-08, 19:17
Την γραμμή adsl την σύνδεσες? :oops:

tsek
12-12-08, 19:54
'Εχεις δοκιμάσει να αλλάξεις encaptulation στα 2 αυτα ρούτερ να δείς αμα δουλεύουν ?

Aldebaran67
13-12-08, 00:55
'Εχεις δοκιμάσει να αλλάξεις encaptulation στα 2 αυτα ρούτερ να δείς αμα δουλεύουν ?



Για το 780 δεν νομιζω να γινεται γιατι εχει κλειδωμενο το easy setup wizzard

dpa2006
13-12-08, 01:07
Για το 780 δεν νομιζω να γινεται γιατι εχει κλειδωμενο το easy setup wizzard

η μονη λυση να αλλαξει PPPoE/PPPoA ειναι με CLI αλλα δεν ξερω αν και αυτα ειναι κλειδωμενα.:hmm:
οσον αφορα αναλογα προβληματα με συγχρονισμο,παρουσιαστηκαν και σε φιλη,δεν ξερω βεβαια αν αυτο οφειλεται αποκλειστικα στα modem.:hmm:μην ξεχναμε πως ρολο παιζει το DSLAM,η πορτα,οι ρυθμισεις και ενας τεχνικος ξερει τι άλλο...:hmm:

vampyre
13-12-08, 12:01
Την γραμμή adsl την σύνδεσες? :oops:

Πλάκα κάνεις. Είναι δυνατόν να μη το σύνδεσα? :)


'Εχεις δοκιμάσει να αλλάξεις encaptulation στα 2 αυτα ρούτερ να δείς αμα δουλεύουν ?

Στο Asus ναι και δεν έκανε καμμία διαφορά.


Για το 780 δεν νομιζω να γινεται γιατι εχει κλειδωμενο το easy setup wizzard

Οντως. Βασικά δεν έχει και easy setup template μέσα και δεν επιτρέπει manual setup.
Αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα να δοκιμάσω γιατί υπέθεσα ότι κάτι λείπει ίσως στο setup, κάποια ρύθμιση.


η μονη λυση να αλλαξει PPPoE/PPPoA ειναι με CLI αλλα δεν ξερω αν και αυτα ειναι κλειδωμενα.:hmm:
οσον αφορα αναλογα προβληματα με συγχρονισμο,παρουσιαστηκαν και σε φιλη,δεν ξερω βεβαια αν αυτο οφειλεται αποκλειστικα στα modem.:hmm:μην ξεχναμε πως ρολο παιζει το DSLAM,η πορτα,οι ρυθμισεις και ενας τεχνικος ξερει τι άλλο...:hmm:

Ας υποθέσουμε ότι το Asus "τα έφτυσε" (δεν το πολυ πιστέυω).

Υπάρχει τρόπος στο DSLAM να κάνει κάποιος κάποια ρύθμιση και να δουλεύει μόνο με συγκεκριμένο router? Μην κουφαθούμε τελείως...

Πάντως ξαφνικά πριν 10 μέρες το Asus ενώ συγχρόνιζε κανονικά , σταμάτησε. Εκεί είναι το κλειδί της υπόθεσης μου φαίνεται. Τι έγινε και ξαφνικά το Asus τα είδε όλα και μόνο το Baudtec δε μάσησε?

Τι να πω βρε παιδιά είναι πολύ περίεργο το θέμα. Θα δούμε την επόμενη εβδομάδα γιατί θα λείπω Δε-Πε εκτός Ελλάδος και ζήτησα στο 121 να γράψουν στη βλάβη να ελεγχεί από 19/12 και μετά. (Internet έχω, τηλέφωνο έχω δεν με πειράζει να συνεχίσω έτσι για μία εβδομάδα ακόμα.)

zeta
13-12-08, 12:09
άντε να δεχτούμε ότι to baudtech ειναι καλύτερο απο το asus, και έγινε κατι στη γραμμή σου και το baudtech δουλεύει. Αλλά το speedtouch δε δουλεύει? ειναι δυνατόν? μυστήριο μου φαίνεται....:hmm:

emeliss
13-12-08, 13:30
Έβαλες τα 2 router που δεν δουλεύουν μόνα τους στην πρίζα; Χωρίς τηλέφωνα και φίλτρα, μόνο το ρούτερ.

maik
13-12-08, 21:08
VP/VC 8/35

dpa2006
14-12-08, 19:21
Πλάκα κάνεις. Είναι δυνατόν να μη το σύνδεσα? :)



Στο Asus ναι και δεν έκανε καμμία διαφορά.



Οντως. Βασικά δεν έχει και easy setup template μέσα και δεν επιτρέπει manual setup.
Αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα να δοκιμάσω γιατί υπέθεσα ότι κάτι λείπει ίσως στο setup, κάποια ρύθμιση.



Ας υποθέσουμε ότι το Asus "τα έφτυσε" (δεν το πολυ πιστέυω).

Υπάρχει τρόπος στο DSLAM να κάνει κάποιος κάποια ρύθμιση και να δουλεύει μόνο με συγκεκριμένο router? Μην κουφαθούμε τελείως...

Πάντως ξαφνικά πριν 10 μέρες το Asus ενώ συγχρόνιζε κανονικά , σταμάτησε. Εκεί είναι το κλειδί της υπόθεσης μου φαίνεται. Τι έγινε και ξαφνικά το Asus τα είδε όλα και μόνο το Baudtec δε μάσησε?

Τι να πω βρε παιδιά είναι πολύ περίεργο το θέμα. Θα δούμε την επόμενη εβδομάδα γιατί θα λείπω Δε-Πε εκτός Ελλάδος και ζήτησα στο 121 να γράψουν στη βλάβη να ελεγχεί από 19/12 και μετά. (Internet έχω, τηλέφωνο έχω δεν με πειράζει να συνεχίσω έτσι για μία εβδομάδα ακόμα.)

με την πρωτη ευκαιρεια που θα εχεις ενημερωσε μας για το πως εξελιχθηκε το προβλημα σου.ξανα-δοκιμασε τα modem,αν μπορεις δανεισου και αλλο απο φιλο-γνωστο.:)
λογικα τα Broadcom based chipset θα πρεπει να εχουν και την καλυτερη συμπεριφορα(ASUS,Speedtouch/Thomson,usr),χωρις να αποκλειεται καλα αποτελεσματα απο τα υπολοιπα.

m3ltd0wn
14-12-08, 19:42
Είναι λίγο κουφό αλλά και σε μένα συμβαίνει το ίδιο πράγμα ακριβώς από εχθές το πρωί με το USR9108. Με τα πολλά κάποια στιγμή συγχρόνισε αλλά αφού είχα σβήσει πρότυπα ADSL2, ADSL2+ κλπ. Μετά, το έβγαλα από την γραμμή, το ξαναέβαλα και πάλι τα ίδια... Τι κάνουν στον ΟΤΕ; Το μάπα το baudtec δουλεύει και δεν παίζει το άλλο καθόλου;
Τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν μπορώ να το κάνω να συγχρονίσει σωστά αλλά και αν κάτι τέτοιο με τα χίλια ζόρια γίνει, μετά δεν μου ανεβάζει το PPP....

maik
14-12-08, 19:57
Τι κάνουν στον ΟΤΕ;

Αυτο που δεν κανουν σιγουρα ειναι να ασχολουνται με τον καθε ενα που παιζει με τις ρυθμισεις των ρουτερ .

m3ltd0wn
15-12-08, 01:41
Αυτο που δεν κανουν σιγουρα ειναι να ασχολουνται με τον καθε ενα που παιζει με τις ρυθμισεις των ρουτερ .


Ναι, έχεις δίκαιο... όμως ξέρεις, η ειρωνεία απλά σε κάνει να φαίνεσαι εσύ... :banned::down:
Αν θέλεις να ξέρεις ΓΝΩΡΙΖΩ τι κάνω και προσπαθώ να διαπιστώσω τι φταίει και δεν μπορώ να συνδεθώ. Τα προβλήματα άρχισαν πριν ξεκινήσω εγώ να 'παίζω' με τον ρούτερ... και στην τελική αφού δεν έχεις να πεις κάτι έξυπνο απλά γιατί γράφεις;

dpa2006
15-12-08, 12:42
Είναι λίγο κουφό αλλά και σε μένα συμβαίνει το ίδιο πράγμα ακριβώς από εχθές το πρωί με το USR9108. Με τα πολλά κάποια στιγμή συγχρόνισε αλλά αφού είχα σβήσει πρότυπα ADSL2, ADSL2+ κλπ. Μετά, το έβγαλα από την γραμμή, το ξαναέβαλα και πάλι τα ίδια... Τι κάνουν στον ΟΤΕ; Το μάπα το baudtec δουλεύει και δεν παίζει το άλλο καθόλου;
Τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν μπορώ να το κάνω να συγχρονίσει σωστά αλλά και αν κάτι τέτοιο με τα χίλια ζόρια γίνει, μετά δεν μου ανεβάζει το PPP....

το 9108 το δοκιμασες σε αλλη γραμμη?οχι απαραιτητα του ιδιου παροχου:hmm:
θα μπορουσε να δειξει αν το modem ειναι σε καλη κατασταση:hmm:

Anton74
15-12-08, 14:01
Αν και ειπώθηκε αλλά για σιγουριά (δεν είδα κάποια απάντηση σου στο συγκεκριμένο ερώτημα κι επειδή είχα ξεχαστεί κι εγώ και την είχα πατήσει με καινούργιο router) το 8/35 το ρύθμισες στα 2 καινούργια; Just checking.

maik
16-12-08, 02:49
Ναι, έχεις δίκαιο... όμως ξέρεις, η ειρωνεία απλά σε κάνει να φαίνεσαι εσύ... :banned::down:
Αν θέλεις να ξέρεις ΓΝΩΡΙΖΩ τι κάνω και προσπαθώ να διαπιστώσω τι φταίει και δεν μπορώ να συνδεθώ. Τα προβλήματα άρχισαν πριν ξεκινήσω εγώ να 'παίζω' με τον ρούτερ... και στην τελική αφού δεν έχεις να πεις κάτι έξυπνο απλά γιατί γράφεις;

Βαζουμε το ενα ρουτερ παιζει. Βαζουμε το αλλο το πειραγμενο και δεν παιζει.
Συμπερασμα: φταιει ο ΟΤΕ.
Τα υπολοιπα ειναι αναξια σχολιασμου.

m3ltd0wn
16-12-08, 06:07
Βαζουμε το ενα ρουτερ παιζει. Βαζουμε το αλλο το πειραγμενο και δεν παιζει.
Συμπερασμα: φταιει ο ΟΤΕ.
Τα υπολοιπα ειναι αναξια σχολιασμου.


Δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται καθόλου...
Σου είπα πως το router έπαιζε για 3+ χρόνια χωρίς να πειράξω τίποτα σε αυτό. ΞΑΦΝΙΚΑ (σημ. χωρίς κάποια προειδοποίηση και χωρίς να κάνω κάτι εγώ, κατανοητό;;; ) σταμάτησε να παίζει. Είπα να κάνω κάποιες δοκιμές και βρήκα πως υπό ορισμένες νέες συνθήκες κατάφερα να το κάνω να παίζει.
ΕΠΙΣΗΣ, στο διαγραμμένο μήνυμα μου ανέφερα πως το 9108 παίζει μια χαρά σε άλλη γραμμή ενός φίλου είτε έχει τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις είτε αυτές που έβαλα εγώ.

Επίσης, αν θέλεις να ξέρεις δεν προσπάθησα να το μετατρέψω σε πύραυλο, ούτε έχω καμία όρεξη να μένω χωρίς internet ενώ έχω τόση δουλειά, εντάξει; Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες σπουδάζω (διδακτορικό, γιατί θα πεις πάλι καμία στραβή...), ΚΑΙ ξέρω τι κάνω ΚΑΙ χρειάζομαι το Internet, δεν παίζω παιχνίδια στο νετ εγώ...

Πραγματικά τι σε κάνει να πιστεύεις πως είχα όρεξη για πειραματισμούς και τα φορτώνω στον ΟΤΕ; Η όλη κουβέντα ξεκίνησε από το γεγονός ότι αυτή την περίοδο γίνονται κάποια έργα αναβάθμισης και μπορεί κάτι να συνέβη στην γραμμή μου. Ήθελα να δω αν και άλλοι έχουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα...

Είσαι ιδιαίτερα ερειστικός και δεν είναι καλό αυτό όταν δεν ξέρεις τι είναι ο άλλος με τον οποίο μιλάς... ΟΚ? κατάλαβες τώρα;

maik
16-12-08, 19:44
Δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται καθόλου...
......................................................
Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες σπουδάζω (διδακτορικό, γιατί θα πεις πάλι καμία στραβή...), ΚΑΙ ξέρω τι κάνω ΚΑΙ χρειάζομαι το Internet, δεν παίζω παιχνίδια στο νετ εγώ...

.................................................

Είσαι ιδιαίτερα ερειστικός και δεν είναι καλό αυτό όταν δεν ξέρεις τι είναι ο άλλος με τον οποίο μιλάς... ΟΚ? κατάλαβες τώρα;

Ευγε νεε μου!!!!!!!!! .

Συγνωμη που αντιμιλησα στην αυθεντια.

cpu0
16-12-08, 20:31
Ευγε νεε μου!!!!!!!!! .

Συγνωμη που αντιμιλησα στην αυθεντια.

Μεγάλε τρολαρεις ασύστολα. Μήπως ξύπνησες στραβά? Υπάρχει κάποιο κομπλεξ? Μπορείς να σκεφτείς και να μου πεις σε τι ακριβώς συνεισφέρεις στο παρόν νήμα εκτός από τον εκνευρισμό των υπολοίπων?:down:

mx5giannis
16-12-08, 22:35
εγω αυτο που καταλαβενω εδω μεσα ειναι οτι υπαρχουν καποιοι του (π)οτε και ενημερωνουν εμας λαθος.οπως ο φιλος μας ο maik49. που αντι να βοηθηση ειναι υπερ του οτε και μονο. φενετε ολλα καλα του πανε αυτου. γιατι αραγε? μηπως ειναι ενας απο αυτους που ειναι στον (π)οτε και καθοντε και τα ξηνουν ολη μερα? γιατι αλιως θα καθοτανε και θα βοηθουσε. απορω παντος πως ξερει τοσα πολλα για τον (π)οτε που ειπε οτι δεν καθοντε να ασχολειθουν με τον καθενα που πειραζει τις ρυθμισεις του ρουτερ. φιλε ειχα και εγω τετοιο προβλημα προσφατα αλαξα το baudtec (φθηνιαρικο) με ενα vigor το οποιο για 4 μερεσ συνχωνισε κανονικα και μετα ηταν μαπα το καρπουζι αλλα οταν το αλλαζα με το φθηνιαρικο ολλα ηταν μια χαρα. οποτε πηγα το αλαξα με ενα netgeardgnb2100 και ειναι η δευτερη μερα χωρις καμια απσυνδεση. αν δω κατι παραξενο σε καμια 2 μερες ακομα θα σου πω. προς το παρον ολλα καλα με τις αποσυνδεσεις να ξερεις.

m3ltd0wn
16-12-08, 23:27
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου και εγώ σκέφτομαι να πάω να πάρω ένα netgear μιας και δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο καλό σε λογική τιμή και να δω τι θα κάνω τελικά...

Πάντως, επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω: ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να ασχολείται με τον κάθε ένα ο οποίος πειράζει τις ρυθμίσεις του ρούτερ του, σαφώς...

άλλωστε ο μέσος άνθρωπος δεν πειράζει τις ρυθμίσεις του ρούτερ του...! Αλλά ξέχασα, δεν υπάρχει ο μέσος άνθρωπος! Ωραίες οι διαφημίσεις έτσι maik49;

Α, και για να μην λες, έχω και εγώ άνθρωπο μέσα στον ΟΤΕ και ξέρω τι δουλειά γίνεται ...και τι δεν γίνεται. Άλλωστε δεν είπα ποτέ ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες του ή από την εξυπηρέτηση του ή ότι πρόκειται να αλλάξω πάροχο, αυτό δεν πρόκειται να γίνει γιατί απλά είναι ΥΠΕΡευχαριστημένος από τον ΟΤΕ.

Μια απορία είχα απλά, αν γίνεται κάποια τεχνική εργασία, προκλήθηκε κάποιο πρόβλημα στην γραμμή μου και θα έπρεπε να το κοιτάξει κάποιος χριστιανός ώστε να μην έχω πρόβλημα.

Πραγματικά εσύ γιατί δεν βοήθησες καθόλου σε αυτή την κουβέντα, προσβλήθηκες για κάποιο λόγο που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν καταλαβαίνουμε; Απάντησε το μου αυτό και μην το περάσεις έτσι το μήνυμα...

zeta
17-12-08, 00:42
Είναι λίγο κουφό αλλά και σε μένα συμβαίνει το ίδιο πράγμα ακριβώς από εχθές το πρωί με το USR9108. Με τα πολλά κάποια στιγμή συγχρόνισε αλλά αφού είχα σβήσει πρότυπα ADSL2, ADSL2+ κλπ. Μετά, το έβγαλα από την γραμμή, το ξαναέβαλα και πάλι τα ίδια... Τι κάνουν στον ΟΤΕ; Το μάπα το baudtec δουλεύει και δεν παίζει το άλλο καθόλου;
Τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν μπορώ να το κάνω να συγχρονίσει σωστά αλλά και αν κάτι τέτοιο με τα χίλια ζόρια γίνει, μετά δεν μου ανεβάζει το PPP....

όλα καλά τα λέτε παιδιά, αλλά παραβλέψατε αυτό, το κόκκινο,στο οποίο απάντησε ο maik, και στη συνέχεια παρεξηγηθήκατε.
Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται, αυτή η κουβέντα, ναι όταν υπάρχει πρόβλημα υπάρχει και εκνευρισμός, αλλά να επικεντρώσουμε στο πρόβλημα. Κατευθείαν δεν τα ριχνουμε στον ΟΤΕ, ενώ το ρουτερ που εδωσε ο ΟΤΕ δουλευει.Προφανώς είναι καλύτερο από τα άλλα, τι να πω.
Αλλά ο mike και ο κάθε mike, ειναι στημένος στον τοίχο, από τον καθένα που εχει πρόβλημα. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που εγώ δεν θα επέλεγα ποτέ να είμαι υπάλληλος, πολύ χειρότερα δε, σε υπηρεσία ή μαγαζί που έχεις επαφή με τον κόσμο, να έρχεται ο καθένας και να σου τα χώνει. Και γιαυτό αντέδρασε σε αυτό το ύφος του μηνύματος, το οποίο βέβαια κανείς από τους υπόλοιπους δεν κατάλαβε στη συνέχεια.
Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά επειδή κατάλαβα τι παίζει, θεωρώ ότι επρεπε να το πω για να λήξει εδώ, και να συνεχιστεί η κουβέντα on topic.

maik
17-12-08, 02:43
μηπως ειναι ενας απο αυτους που ειναι στον (π)οτε και καθοντε και τα ξηνουν ολη μερα? γ

Το που δουλευω δεν το εχω κρυψει ποτε. Τα αν τα ξυνω ή οχι δεν εισαι ικανος να το κρινεις.

Και για να τελειωνουμε με το ζητημα.
Οταν ενα μοντεμ δουλευει και το αλλο οχι πανω στην ιδια γραμμη ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ. Φταινει οι ρυθμισεις που εχουμε κανει.

harskouf
17-12-08, 12:06
Εδώ σας θέλω.

Η ιστορία έχει ως εξής.

Πριν περίπου 5 μήνες αγόρασα Conexx 24/1 και μαζί πήρα ένα modem/router Baudtec ενσύρματο.

Αργότερα αγόρασα ένα Asus WL-600g όπου και εγκατέστησα χωρίς κανένα πρόβλημα και δούλευε μία χαρά.

Πρίν μία εβδομάδα το Asus σταμάτησε να συγχρονίζει.

Ωπα , λέω πάει η γραμμή. Για να σιγουρευτώ ξανασύνδεσα το Baudtec όπου και συγχρόνισε !!! κανονικά.

Σκέφτηκα ότι το Asus παρέδωσε πνεύμα και ήταν ώρα να το στείλω για επισκευή.

Σήμερα παρέλαβα τον εξοπλισμό Conn-X TV που περιείχε ένα Alcatel/Thomson Speedtouch 780WL.

Το σύνδεσα και διαπίστωσα ότι ΔΕΝ συγχρονίζει με τίποτα.

Ξανασυνέδεσα το Baudtec και συγχρόνισε κανονικά.

Εχετε ακούσει τίποτα πιο κουφό?
Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Πήρα το 121 κα δήλωσα βλάβη modem (?) γιατί και η κοπέλα που μίλησα δεν ήξερε ακριβώς τι βλάβη να δηλώσει μια και η γραμμή μου δουλεύει.

Το πιο απλό που θα μπορούσαν να δοκιμάσουν από το 121 είναι να περάσουν ξανά από το σύστημα διαχείρησης του DSLAM το profile της ταχύτητας που βρίσκεσαι (γενικά να κάνουν ένα reset την πόρτα), ή να σε αλλάξουν πόρτα. Αν δεν υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα (αφού το ένα router συγχρονίζει μάλλον δεν υπάρχει), τότε το πρόβλημα θα πρέπει να είναι είτε στα modem είτε στην πόρτα του DSLAM.

mx5giannis
17-12-08, 17:59
Και για να τελειωνουμε με το ζητημα.
Οταν ενα μοντεμ δουλευει και το αλλο οχι πανω στην ιδια γραμμη ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ. Φταινει οι ρυθμισεις που εχουμε κανει.






συγνώμη φίλε μου άλλα αυτό μπορούσες να το πεις και ποιό μπρωστά. τέσπα όσο απο μένα για τον φίλο μου τον m3ltd0wn να ξέρεις οτι μεχρι και σήμερα οι αποσυνδέσεις δεν εμφανίστηκαν με το netgear.

mx5giannis
18-12-08, 17:07
άλλη μια μέρα χωρίς αποσυνδέσεις με το netgear φίλε μου m3ltd0wn. εσύ αποφασίζεις. άμα θες ψάξε για αυτό το router η για οποιοδήποτε άλλο πριν πάρεις. θα σου συνηστούσα να ξαναδοκιμάσεις το παλιό και αν σου κάνει τα ίδια τότε δοκίμασε κάποιο άλλο. (το netgear το πρότεινα γιατί αυτό εχω και μέχρι στίγμης κανένα πρόβλημα, σε μένα)

m3ltd0wn
19-12-08, 17:13
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ενημέρωση. Μίλησα και με τον ΟΤΕ και μου έκαναν μετρήσεις στην γραμμή και όλα είναι ΟΚ, άρα κάτι συμβαίνει με μένα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε άλλη γραμμή παίζει κανονικά αλλά δεν θα το παιδέψω και πολύ ακόμα... Θα πάω να πάρω ένα netgear rangemax να ησυχάσω...
Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι και σένα καλή συνέχεια χωρίς αποσυνδέσεις!

hel
21-12-08, 22:44
Καλά τα netgear αλλά καλύτερα τα speedtouch , σαν πρόταση.

zeta
21-12-08, 22:55
συμφωνώ, για τα λεφτά τους, ότι καλύτερο.

anonymous-root
21-12-08, 23:12
Τσέκαρε εαν κουμπώνει καλά το καλώδιο της γραμμής στα 2 μόντεμ που δε συγχρονίζουν. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.