PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμός μετά από εργασίες και επανασύνδεση



nickos70
12-12-08, 02:57
Χαιρετίζω όλο το forum !

είμαι και εγώ ένας από τους "τυχερούς" πελάτες τησ hol.
δεν γνωρίζω πολλά πράγματα πάνω στα adsl και θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξης προβλημα.

έχω σύνδεση HOL Full LLU Double Play lite. με 6 Mbps down και 1Mbps up.

Έως σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό του νετφαστερ
Link Type G.992.5 (ADSL2+) και με τις ονομαστικες ταχύτητες του πακέτου.

Ξαφνικά ένα πρωί διαπίστωσα ότι δεν άναβε καθόλου η λυχνία adsl.
Μετά από λίγο έμαθα ότι είχαν έρθει το πρωί οι οτετζήδες στη γειτονιά να συνδεσουν μια γραμμή στο διπλανό μου σπίτι.
Τότε υποψιάστηκα ότι κάτι πειράξανε και ετσι δεν έχω γραμμή εγώ.

όντως να μην τα πολυλογώ έίχαν κάνει λάθος και είχαν βγάλει το καλώδιο από το κουτί στην κολώνα.
ο ένας ήταν γνωστος και ήρθε ο άνθρωπος και το σύνδεσε κατα το μεσημέρι.

Λοιπόν από τότε το ρουτερ συγχρονίζει πολύ χαμηλά.
δείτε:


Up Stream
382 (Kbps.)

Down Stream
3892 (Kbps.)
up down
Noise Margin 13 dB 11 dB
Attenuation 29 dB 34 dB

κάνω reset και πάλι τα ίδια.έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.
:(
έστειλα μύνημα στη Hol(μόνο έτσι, τηλ. γιοκ) και΄τους τάπα έτσι και μου απάντησαν λέγοντας να κάνω τα καθιερωμένα τεστ, σπλιτερ, να κλεισω συναγερμούς κτλ. θεέ μου θα τρελαθώ.

MNP-10
12-12-08, 03:56
Ο συγχρονισμος εχει να κανει με το σκελος που αφορα απ'το router σου ως το DSLAM μεσα στο αστικο κεντρο.

Αυτο περιλαμβανει

To DSLAM του παροχου στο Α/Κ
Τη συνδεση του χαλκινου ζευγους με το DSLAM του παροχου εντος του Α/Κ
Την διαδρομη/οδευση του ζευγους απ'το Α/Κ μεχρι το σπιτι σου
Την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου σου
Το router σου.

Αν ολα αυτα εχουν μεινει αναλλοιωτα εκτος απ'την διαδρομη του καλωδιου μεχρι το σπιτι σου (που διακοπηκε και επανηρθε), ενδεχεται να υπαρχει καποιο προβλημα εκει. Αν παλι αλλαξες ταυτοχρονα κατι στο router, στο σπιτι σου ή ο παροχος αλλαξε καποιες ρυθμισεις στο DSLAM πχ, τοτε φταις εσυ ή ο παροχος και αυτο ειναι θετικο καθ'οτι επιδιορθωνεται ευκολα. Αν ομως φταιει ο ΟΤΕ, απ'τη στιγμη που σου επανασυνδεσε τη γραμμη και συγχρονιζεις λογικα δε θα δεχονται οτι ευθυνονται αυτοι για τυχον μειωση της αποδοσης της γραμμης σου.

Αν μπορεις πες το στο γνωστο σου τι εγινε, οταν περναει απ'τη περιοχη να το κοιταξει.

alt10alt10
12-12-08, 09:49
καθολου παραξενο και το φαινομενο crosstalk δλδ ηρθε αλλος στην γειτωνια και μας πηρε λιγο απο την ταχυτητα με απλα λογια... μπορει να μην συνδεθηκε και σωστα στο κουτι ... αυτοι του ΟΤΕ ειναι ελεινοι ... ολο βλακειες κανουν στους εναλλακτικους...

nickos70
12-12-08, 11:06
Ο συγχρονισμος εχει να κανει με το σκελος που αφορα απ'το router σου ως το DSLAM μεσα στο αστικο κεντρο.

Αυτο περιλαμβανει

To DSLAM του παροχου στο Α/Κ
Τη συνδεση του χαλκινου ζευγους με το DSLAM του παροχου εντος του Α/Κ
Την διαδρομη/οδευση του ζευγους απ'το Α/Κ μεχρι το σπιτι σου
Την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου σου
Το router σου.

Αν ολα αυτα εχουν μεινει αναλλοιωτα εκτος απ'την διαδρομη του καλωδιου μεχρι το σπιτι σου (που διακοπηκε και επανηρθε), ενδεχεται να υπαρχει καποιο προβλημα εκει. Αν παλι αλλαξες ταυτοχρονα κατι στο router, στο σπιτι σου ή ο παροχος αλλαξε καποιες ρυθμισεις στο DSLAM πχ, τοτε φταις εσυ ή ο παροχος και αυτο ειναι θετικο καθ'οτι επιδιορθωνεται ευκολα. Αν ομως φταιει ο ΟΤΕ, απ'τη στιγμη που σου επανασυνδεσε τη γραμμη και συγχρονιζεις λογικα δε θα δεχονται οτι ευθυνονται αυτοι για τυχον μειωση της αποδοσης της γραμμης σου.

Αν μπορεις πες το στο γνωστο σου τι εγινε, οταν περναει απ'τη περιοχη να το κοιταξει.

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την άμεση απάντησή.

Πριν από την διακοπή οι ταχύτητες ήταν κανονικοτατες όπως προείπα.
Την εσωτερική καλωδίωση δεν την πείραξα καθόλου ούτε και το ρούτερ.
Ξύπνησα εκείνο το πρωί και δεν είχα adsl. Αυτό είναι όλο.

Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν πατηθεί καλά τα καλώδια στη κολώνα και έτσι να δίνει χαμηλούς συγχρονισμούς;:hmm:

........Auto merged post: nickos70 πρόσθεσε 8 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καθολου παραξενο και το φαινομενο crosstalk δλδ ηρθε αλλος στην γειτωνια και μας πηρε λιγο απο την ταχυτητα με απλα λογια... μπορει να μην συνδεθηκε και σωστα στο κουτι ... αυτοι του ΟΤΕ ειναι ελεινοι ... ολο βλακειες κανουν στους εναλλακτικους...

καλημερα φίλε, και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

το φαινόμενο crosstalk μπορεί να εξαφανιστεί ή από εδώ και πέρα θα έχω αυτές τις ταχύτητες;:(
Για τη σύνδεση στο κουτί μου είπε ο οτετζής ότι θα περάσει να τα πατήσει, αλλά από χθες όλο βρέχει. θα δούμε πότε....

alt10alt10
12-12-08, 11:12
βασικα αμα εχεις crosstalk ολο θα κατεβαινει η ταχυτητα σου ... αμα φταει το κουτι μπορεις και μονος σου μην τους περιμενεις αυτους... πηγαινε και τσεκαρε τα καλωδια απο τον κατανεμητη και στο box σου ...

........Auto merged post: alt10alt10 πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αν δεν φταει αυτο ξεκινας διαδικασια με hol αρχικα ζητα τεχνικο για ελεγχο... και μετα βλεπουμε...

aa144
12-12-08, 13:30
Αυτός που σύνδεσε τα καλώδια, τι είδους σύνδεση έκανε; Φώναξέ τον να κάνει μια σύνδεση της προκοπής, κόβοντας λίγο την άκρη του καλωδίου για να έρθει στην επαφή καθαρός χαλκός και όχι ο παλιός οξειδωμένος που υπήρχε στην παλιά σύνδεση, αυτή που σου την χάλασαν "κατά λάθος".

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν τώρα έχεις "τρόπο" πές του να κάνει τη σύνδεση κολλώντας τα καλώδια με καλάϊ. (Ξέρω, επιστημονική φαντασία, τι λες τώρα, κτλ κτλ...)

alt10alt10
12-12-08, 13:34
τι ειναι αυτο το καλαι...???

aa144
12-12-08, 13:36
Υλικό για κόλληση ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και καλωδίων, προσφέρει την καλύτερη μορφή σύνδεσης για να μην έχεις απώλειες, χρειάζεται ηλεκτρικό ή άλλο θερμικό εργαλείο για την πραγματοποίηση της κόλλησης.

alt10alt10
12-12-08, 15:17
δλδ με το συνδεσεις και να μονωσεις τα καλωδια εχει συμαντικες απολιες πρεπει να βαλουμε και τετοιο???

nickos70
12-12-08, 15:32
Αυτός που σύνδεσε τα καλώδια, τι είδους σύνδεση έκανε; Φώναξέ τον να κάνει μια σύνδεση της προκοπής, κόβοντας λίγο την άκρη του καλωδίου για να έρθει στην επαφή καθαρός χαλκός και όχι ο παλιός οξειδωμένος που υπήρχε στην παλιά σύνδεση, αυτή που σου την χάλασαν "κατά λάθος".

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν τώρα έχεις "τρόπο" πές του να κάνει τη σύνδεση κολλώντας τα καλώδια με καλάϊ. (Ξέρω, επιστημονική φαντασία, τι λες τώρα, κτλ κτλ...)

aa144 σε ευχαριστώ,
ίσως όπως λες να μην έχει πατηθεί καλά το καλώδιο στην κλέμα γιατί ο οτετζής που ήρθε δεν είχε εργαλεία μαζί του όπως μου είπε γιατί ήρθε κατευθείαν από το σπίτι του.
θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις πως συγκρατεί η κλέμα τα καλώδια στην κολώνα πως κουμπωνει τα καλώδια, έχει κάποιο ελατήριο το οποίο το κρατάς με κατσαβίδι;
σκέφτομαι να την κάνω...:cool:

alt10alt10
12-12-08, 15:38
στην κολωνα εχει κατι που το ξεβιδωνεις με κατσαβιδι πλακε και τραβασς τα καλωδιο ειναι σχετικα απλο...

aa144
12-12-08, 19:34
Εξαρτάται, πρέπει να το ανοίξεις για να δεις τι έχει μέσα. Μπορεί να έχει ρεγκλέτα που απαιτεί ειδικό εργαλείο για να βάλεις το καλώδιο σωστά, αλλά δεν απαιτεί ιδιαίτερο εργαλείο για να βγάλεις το καλώδιο. Μάλιστα το ειδικό εργαλείο είναι και ακριβό, εξασκεί προρυθμισμένη (μέσω καστάνιας) πίεση στο καλώδιο όπως το σφηνώνει στη ρεγκλέτα και ταυτόχρονα το κόβει στο σημείο που προεξέχει, μπορεί όμως να γίνει σχετικά καλή δουλειά με πολύ λεπτό ίσιο κατσαβίδι σε περίπτωση ανάγκης αλλά μόνο από κάποιον που ήδη έχει μεγάλη εμπειρία με το ειδικό εργαλείο για τις ρεγκλέτες.

Οτιδήποτε εκτός από ρεγκλέτα είναι πιο εύκολο (για τον μαστροχαλαστή). Μπορεί να βρεις ακόμα και στριμένα καλώδια μέσα στο κουτί, με ένα κομάτι εξωτερικού περιβλήματος καλωδίου φορεμένο (σαν προφυλακτικό) πάνω στην ένωση για μόνωση. Εκεί οπωσδήποτε κόβεις λίγο και κάνεις νέα σύνδεση σε καθαρό χαλκό, όσο πιο πολύ γυαλίζει τόσο το καλύτερο. Αν μάλιστα το κολλήσεις κιόλας...

nickos70
16-12-08, 02:35
Εξαρτάται, πρέπει να το ανοίξεις για να δεις τι έχει μέσα. Μπορεί να έχει ρεγκλέτα που απαιτεί ειδικό εργαλείο για να βάλεις το καλώδιο σωστά, αλλά δεν απαιτεί ιδιαίτερο εργαλείο για να βγάλεις το καλώδιο. Μάλιστα το ειδικό εργαλείο είναι και ακριβό, εξασκεί προρυθμισμένη (μέσω καστάνιας) πίεση στο καλώδιο όπως το σφηνώνει στη ρεγκλέτα και ταυτόχρονα το κόβει στο σημείο που προεξέχει, μπορεί όμως να γίνει σχετικά καλή δουλειά με πολύ λεπτό ίσιο κατσαβίδι σε περίπτωση ανάγκης αλλά μόνο από κάποιον που ήδη έχει μεγάλη εμπειρία με το ειδικό εργαλείο για τις ρεγκλέτες.

Οτιδήποτε εκτός από ρεγκλέτα είναι πιο εύκολο (για τον μαστροχαλαστή). Μπορεί να βρεις ακόμα και στριμένα καλώδια μέσα στο κουτί, με ένα κομάτι εξωτερικού περιβλήματος καλωδίου φορεμένο (σαν προφυλακτικό) πάνω στην ένωση για μόνωση. Εκεί οπωσδήποτε κόβεις λίγο και κάνεις νέα σύνδεση σε καθαρό χαλκό, όσο πιο πολύ γυαλίζει τόσο το καλύτερο. Αν μάλιστα το κολλήσεις κιόλας...

επειδή δεν είμαι μαστροχαλαστής και επειδή τελικά είναι ρεγκλέτα δεν επιχειρησα τίποτα και αναμένω τους μάστορες που μου το χάλασαν!!! να μου το φτιάξουν!

nickos70
23-12-08, 21:17
Ύστερα από δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ (με το νούμερο της πεθεράς μου! που ζει στο κάτω διαμέρισμα είχε και αυτή πρόβλημα στην σύνδεσή της οτε, πολύς θόρυβος στο ακουστικό που δημιουργήθηκε μετά την τοποθέτηση του καλωδίου που έχω προαναφέρει)
έφτασε σήμερα ο οτετζής.
Παραθέτω τον διάλογο μαζί του:
οτετζής: ο θόρυβος της πεθεράς σου προέρχεται μέσα από το σπίτι! Να άκου....(και συνδέει το ακουστικό στη γραμμή πριν μπει στην οικοδομή δηλαδή στον κατανεμητή).

απαντώ: όχι, ακούγεται ακόμα θόρυβος στο ακουστικό!!!

στη συνέχεια παίρνει μέτρηση από το κέντρο και του δίνει βραχυκύκλωμα!!!

πάμε μετά στη κολόνα και αλλάζει ζευγάρι στην πεθερά μου.΄(βρήκε ένα "καθαρό")
εκεί του το ρίχνω...
λέω: δεν βρίσκεις και σε μένα ένα καλό ζευγάρι γιατί και η γραμμή μου έχει πρόβλημα!!!
οτετζής:δεν έχει σήμα να το μετρήσω το δικό σου.(adsl)

απαντώ:να δοκιμάσεις το καινουργιο ζευγάρι μέσα από τη πεθερά μου σε παρακαλώ!!!
οτετζής: βλέπεις ότι είμαι μόνος μου ακι έχω σε 30 βλάβες να πάω.

απαντώ:τότε να σε πληρώσω ...του λέω.(δοκίμασα και αυτό)
οτετζής: τι είναι αυτά τα πράγματα που λες, θα έρθω μετά τα χριστούγεννα να το φτιάξω.

απαντώ :τότε φτιάχνεις λίγο τα καλώδια στη ρεγκλέτα διότι βλέπω ότι έχουν προσθέσει καλώδιο.
και το φτιάχνει και ιδού τα αποτελέσματα της επιδιόρθωσης αυτής( μαζί μέχρι να έρθει ο οτετζής είχα περάσει καινούργιο UTP cat5e από το κουτί μέχρι την μπρίζα μου).

Αλλά ακόμα επιμένω οτι το ζευγάρι έχει πρόβλημα. εσείς τι λέτε;
στην αρχή έπιανα 1024 up και 6144 down πριν την αλλαγή του καλωδίου.



Status:

Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
Automatic
G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
1015 (Kbps.)

Down Stream
6139 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
11 dB
11 dB

Attenuation
12 dB
25 dB


Indicator Name
Upstream
Downstream

Fast Path FEC Correction
0
0

Interleaved Path FEC Correction
43
147075

Fast Path CRC Error
0
0

Interleaved Path CRC Error
3
5

Loss of Signal Defect
0
---

Fast Path HEC Error
0
0

Interleaved Path HEC Error
1
0


[Go Top]


Statistics:
Received Cells
1946725

Transmitted Cells
32204039

aa144
23-12-08, 21:46
Ναι, ακόμα έχει πρόβλημα, υψηλό θόρυβο. Οριακά καλύπτει το πακέτο που έχεις, αλλά με μηδενικό περιθώριο ασφαλείας.

Αν τον καταφέρεις τον ΟΤΕτζή, πάρε άλλο ζευγάρι, π.χ. το καλό της πεθεράς σου, ζήτα να γίνει αμοιβαία αλλαγή ζευγών. Έτσι θα μπορέσει και η πεθερά να έχει τη συμβολή της στην ευρυζωνικότητα της οικογένειας.

nickos70
23-12-08, 23:44
Ναι, ακόμα έχει πρόβλημα, υψηλό θόρυβο. Οριακά καλύπτει το πακέτο που έχεις, αλλά με μηδενικό περιθώριο ασφαλείας.

Αν τον καταφέρεις τον ΟΤΕτζή, πάρε άλλο ζευγάρι, π.χ. το καλό της πεθεράς σου, ζήτα να γίνει αμοιβαία αλλαγή ζευγών. Έτσι θα μπορέσει και η πεθερά να έχει τη συμβολή της στην ευρυζωνικότητα της οικογένειας.

Μόνο με την αλλαγή του utp πριν έρθει ο οτετζής έπιανα 6άρι down αλλά 333 up. Mε το που διορθώθηκε το καλώδιο στη ρεγκλέτα ήρθε η σύνδεση στα τωρινά επίπεδα.
όσο αναφορά την πεθερά μου είναι καλή !!!(κραταει λίγο τα παιδιά και πρέπει να την έχω στα οπα-οπα)και πρακτικά αυτό που λες δεν γίνεται διότι ο κουνιάδος(γιος της) μου έχει adsl hol share και δεν θέλω να πάρω ...και το ζευγάρι.(δεν είμαι πλεονεκτης):lol:

Αυτό που βλέπω είναι να αλλαχθεί όλο το καλώδιο με την πρώτη ευκαιρία.

aa144
24-12-08, 00:04
Πράγματι, το χαμηλό Upload δείχνει κακή μηχανική σύνδεση που εμφανίζει αναμενόμενα χωρητική συμπεριφορά και επηρεάζει πολύ περισσότερο τις χαμηλές συχνότητες (Upload).

Αλήθεια, ο κουνιάδος, με το HOL Shared LLU τι στοιχεία σύνδεσης έχει; Το αναμενόμενο θα είναι να παρουσιάζει συγκρίσιμα στοιχεία με τα (θεωρητικά) δικά σου, ειδικά αν έχει πακέτο ΕΩΣ 24, ή αν το ρούτερ του αναφέρει Attainable data rate.

nickos70
24-12-08, 01:07
Πράγματι, το χαμηλό Upload δείχνει κακή μηχανική σύνδεση που εμφανίζει αναμενόμενα χωρητική συμπεριφορά και επηρεάζει πολύ περισσότερο τις χαμηλές συχνότητες (Upload).

Αλήθεια, ο κουνιάδος, με το HOL Shared LLU τι στοιχεία σύνδεσης έχει; Το αναμενόμενο θα είναι να παρουσιάζει συγκρίσιμα στοιχεία με τα (θεωρητικά) δικά σου, ειδικά αν έχει πακέτο ΕΩΣ 24, ή αν το ρούτερ του αναφέρει Attainable data rate.

Λοιπόν του κουνιάδου είναι αυτά τα στατιστικά τώρα:
έχει βελτιωθεί η σύνδεσή του μετά τον οτετζή, είχε περιπου 3000 down το upload δεν το θυμάμαι .
Δεν ξέρει τι πακέτο έχει διότι του το πληρώνει η εταιρία του!
Από τι βλέπω μάλλον 6Mbit/sec.



DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 5703 kbps
Upstream Rate: 975 kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 28 db
Upstream Line Attenuation: 7 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db

aa144
24-12-08, 09:20
Με βάση τα στοιχεία του κουνιάδου, και με την καλή γραμμή που υποτίθεται ότι έχει τώρα, κράτα την δική σου γραμμή και μην πειράξεις τίποτε, ούτε να αφήσεις τον ΟΤΕτζή να την ξανακουμπήσει.

nickos70
17-01-09, 14:27
Εύχομαι σε όλους μας καλή χρονιά!


Από τι έμαθα εχτές από τον φίλο μου τον οτετζή ...

"Το καλώδιο που σου αλλάξανε (από την κολώνα μέχρι το κουτί) δεν τοποθετήθηκε από συνεργείο του ΟΤΕ! αλλά από τον γείτονα ο οποίος για να διώξει το προυπάρχον εναέριο
καλώδιο που στηριζόταν στο σπίτι του έβαλε ηλεκτρολόγο και τοποθέτησε το "μάπα" καλώδιο περιμετρικά της αυλής του για να πάει πίσω από το σπίτι όπου βρίσκεται του κουτί."

Αν είναι δυνατόν, έχει αυτό το δικαίωμα; Δεν είναι ευθύνη του ΟΤΕ από τη κολώνα μέχρι το κουτί; Πως ο ΟΤΕ τον άφησε;
Και ο γείτωνας έκανε τον κινέζο.Με είδε να αλλάζω τα εσωτερικά καλώδια με utp και δεν μου είπε τίποτε ότι το άλλαξε αυτός (έχουμε κοινή σκάλα).

Και εγώ πίστευα μέχρι τώρα ότι το τοποθέτησε ο ΟΤΕ με τις προδιαγραφές των καλωδίων του!

Ο οτετζής μου είπε ότι θα μου φέρει 50 μ καλώδιο του οτε.
Πως μπορώ να το φέρω κατευθείαν στο σπίτι μου?
Η κολώνα βρισκεται ΣΤΑ 7μ ευθεία από το σπίτι μου. Δείτε http://briefcases.pathfinder.gr/download/608519και αυτόhttp://briefcases.pathfinder.gr/download/608520

Το καλώδιο ξεκινά από τη βάση της κολώνας και πηγαινει μεσω του κήπου του γειτωνα στο κουτί.
Το κουτί βρίσκεται ακριβώς πίσω από το κτιριο που βλέπετε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.