PDA

Επιστροφή στο Forum : e-book για C



icsd08063
12-12-08, 04:07
ότι λέει ο τίτλος...:p

μπορώ να βρώ κάπου ένα βιβλίο για C?

το χρειάζομαι γιατί από ότι φαίνεται το ελληνικό κράτος δεν δίνει πλέον βιβλία στους φοιτητές του...
και αν τα δώσει θα είναι μετά την εξεταστική...
βέβαια υπάρχει και η εύκολη λύση του να το αγοράσω αλλά λέω μήπως υπάρχει κάτι και στο internet το οποίο γνωρίζετε...
συγκεκριμένα, αναζητώ το βιβλίο: "Η Γλώσσα C σε βάθος" από Εκδόεις Κλειδάρυθμος...
φυσικά, οποιαδήποτε άλλο εγχειρίδιο έχετε να προτείνετε, προτείνετε το...
απλά είμαι αρχάριος στη γλώσσα...


ευχαριστώ...

asmar
12-12-08, 10:20
Είναι παράνομο να σου βάλουν λινκ για download όταν δεν είναι τσάμπα το βιβλίο.
Για C θα βρείς πολλά tutorials και τσάμπα links/ebooks, αλλά ξενόγλωσσα.

icsd08063
12-12-08, 10:52
oups...

sorry...:oops:

ring0
12-12-08, 15:58
μα αν το βιβλιο δεν ειναι τσαμπα που θα το βρουμε το λινκ.............για να το δωσουμε
για να βρουμε λινκ με e-book σημαινει οτι ειναι free...
kai να βρουμε ευθυνεται αυτοσ που εκανε το upload οχι εμεισ

hammer21
12-12-08, 22:34
Αν δεν ξερεις Αγγλικα ξεχνα τα tutorial.Καλα tutorials και στα ελληνικα βρισκονται καθε φορα που περνουμε euro.Αν παλι εχεις την ανεση να αγοραζεις,δεν βρισκω το λογο να μην παρεις καποιο μονος σου.Καλο και στα Ελληνικα ειναι ενα του ivor horton.Κοιτα στον Παπασωτηριου,δεν θυμαμαι πως το λενε.Κορυφαιο ειναι αυτο των k&r αλλα η ελληνικη μεταφρση ειναι χαλι.
ενα αγγλικο tutorial τωρα ειναι το http://www2.its.strath.ac.uk/courses/c/

gkarak
13-12-08, 01:34
www.scribd.com

έχει διάφορα e-books.


το χρειάζομαι γιατί από ότι φαίνεται το ελληνικό κράτος δεν δίνει πλέον βιβλία στους φοιτητές του...


Βιβλιοθήκη δεν έχετε?

HELL_pegaSOS
13-12-08, 01:42
www.scribd.com

έχει διάφορα e-books.



Βιβλιοθήκη δεν έχετε?




Αν το παιδί είναι από Πανεπιστήμιο κάτι θα βρει (ανλάλογα με την περίπτωση)


Αν έιναι από ΤΕΙ, πιο καλή βιβλιογραφία θα βρει στην νομική, παρα..


:whistle:

icsd08063
13-12-08, 06:27
από Πανεπιστήμιο είμαι...

ε πήγα στην βιβλιοθήκη δανείστηκα και μετά από δύο εβδομάδες μου έστειλαν mail ότι πρέπει να τα επιστρέψω...
ε το ξέχασα και εγώ να τα πάω και τώρα μου απαγόρεψαν να δανείζομαι...

τι να κάνω...???:oops::oops::oops:

τέσπα...
θα δώ τι θα κάνω ...
ευχαριστώ για ον χρόνο που διαθέσατε...

hammer21
13-12-08, 15:28
ε πήγα στην βιβλιοθήκη δανείστηκα και μετά από δύο εβδομάδες μου έστειλαν mail ότι πρέπει να τα επιστρέψω...
ε το ξέχασα και εγώ να τα πάω και τώρα μου απαγόρεψαν να δανείζομαι...

Κανονικα πληρωνεις προστιμο κανα 50λεπτο για καθε μερα που αργεις.Να σου απαγορευσουν δια παντος ενω εισαι φοιτητης νομιζω ειναι παρανομο.Εκτος και αν το κανεις συχνα ή εχεις καταστρεψει οσα παρει και τετοια.

icsd08063
13-12-08, 16:46
μου είπαν για ένα μικρό διάστημα ότι δεν θα μπορώ να δανείζομαι...
φυσικά και δεν κατέστρεψα απολύως τίποτα...
και φυσικά δεν θα πλήρωνα πρόστιμο...!!!:p:p:p

σκέφτομαι τώρα που θα φύγω για τα Χριστούγεννα να πάω και να ξαναδανειστώ και να τα γυρίσω μετά από κανα μήνα...!!!:rofl::rofl::rofl:

τότε είναι που θα μου απαγορέψουν τελείως να δανείζομαι...!!!:p:p:p

anyway... ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια...

YiannisM
13-12-08, 19:40
=> The C Programming Language (K&R) (http://en.wikipedia.org/wiki/Kernighan_and_Ritchie)

Η πρότασή μου, αν μπορέσεις να το βρεις.

Breezaki
14-12-08, 01:28
Το βιβλιο που αναφέρεις το συνάντησα στη βιβλιοθηκη του ΤΕΙ που ειμαι (Ηράκλειο συγκεκριμένα).
Πήγαινε μια βόλτα στη βιβλιοθήκη της σχολής σου, είναι αρκετά δημοφιλές βιβλίο.

WagItchyef
14-12-08, 06:00
E-books για την C υπάρχουν πολλά, αλλά πάρα πολύ ελάχιστα είναι ορθά.

Στο site http://www.cpp-software.net, υπάρχει ένα link για ένα καλό, πλήρες e-book για την C90, καθώς και ένα pdf με κάτι συμπληρωματικές σημειώσεις που έγραψα για ένα C course.

Tiger75
14-12-08, 15:18
Για εμένα από τα καλλίτερα πο θα μπορούσες να προμηθευτείς είναι «Η γλώσσα C σε βάθος» του Χατζηγιαννάκη από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος.Έχει βγάλει και για την C++ και είναι πολύ καλό!!!!αναλυτικό και σε ξεκινάει κυριολεκτικά από το 0 και σε πάει όσο βαθιά θες και αντέχεις!!!Βέβαια το βιβλίο έχει ένα αξιοπρεπές κόστος αλλά η αλήθεια είναι....ότι καλό πράγμα πληρώνεται!!! Μας αρέσει, δεν μας αρέσει έτσι είναι....
Ελπίζω να βοήθησα και στο ελάχιστο...Καλές γιορτές και καλό διάβασμα!

icsd08063
15-12-08, 13:49
Για εμένα από τα καλλίτερα πο θα μπορούσες να προμηθευτείς είναι «Η γλώσσα C σε βάθος» του Χατζηγιαννάκη από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος.Έχει βγάλει και για την C++ και είναι πολύ καλό!!!!αναλυτικό και σε ξεκινάει κυριολεκτικά από το 0 και σε πάει όσο βαθιά θες και αντέχεις!!!Βέβαια το βιβλίο έχει ένα αξιοπρεπές κόστος αλλά η αλήθεια είναι....ότι καλό πράγμα πληρώνεται!!! Μας αρέσει, δεν μας αρέσει έτσι είναι....
Ελπίζω να βοήθησα και στο ελάχιστο...Καλές γιορτές και καλό διάβασμα!


το ίδιο βιβλίο αναφέρω και εγώ στο αρχικό post...
το ξέρω ότι είναι πολύ καλό...
βλέπω τα αποτελέσματα σε ένα παιδί που δεν είχε ιδεά απο C και με τις "βασικές" γνώσεις προγραμματισμού που έχουμε από το Λύκειο...:p:p:p
anyway, θα ψάξω να βρώ κάτι χρήσιμο στα link που μου δίνετε αν και από ότι βλέπω θα αγοράσω το βιβλίο...

σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας...

bill2003
15-12-08, 16:29
=> The C Programming Language (K&R) (http://en.wikipedia.org/wiki/Kernighan_and_Ritchie)

Η πρότασή μου, αν μπορέσεις να το βρεις.

Το βιβλίο είναι ευαγγέλιο και must have :D

Πάντως μπορείς βρεις "εύκολα" την αγγλική έκδοση στα γνωστά "μαγαζιά"... Ούτε 3MB δεν είναι.... ;)

icsd08063
15-12-08, 16:45
υπάρχει παιδιά αυτό το βιβλίο που αναφέρεται στα ελληνικά???
είναι κατάλληλο για εμένα που είμαι αρχάριος στην C?
τι αρχάρος δηλ....
ουσιαστικά τα πολύ πολύ βασικά γνωρίζω...
και αυτά με την νοοτροπία του Λυκείου...
αν αγοράσω αυτό δηλάδη αντι του "Η Γλώσσα C σε Βάθος" 2η έκδοση, Κλειδάρυθμος 2005, θα μπορέσω να προετοιμαστώ κατάλληλα για την εξεταστική μου...???


ευχαριστώ πολύ...;)

bill2003
15-12-08, 16:53
Το βιβλίο που λέω υπάρχει και στα Ελληνικά, απλά δεν το έχω ψάξει να δω αν παίζει και σε ηλεκτρονική μορφή... ;)
Εγώ πάντως όταν ήμουν πρωτοέτη από αυτό + Internet διάβαζα για τη C...

Βέβαια για τις ανάγκες ενός μαθήματος σε πανεπιστήμιο, ειδικά στο πρώτο έτος που είναι η C συνήθως, όποιο βιβλίο και να πάρεις θα σε καλύψει... Δεν νομίζω να κάνετε και κάτι extreme! :)

WagItchyef
15-12-08, 19:18
Το βιβλίο "The C Programming Language" Second Edition, των Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie (ο δημιουργός της C) απευθύνεται σε μέσου επιπέδου προγραμματιστές της C. Όταν διαβάσεις ένα εισαγωγικό βιβλίο για τη C90, και θέλεις να μάθεις όλη τη C90, αυτό είναι το βιβλίο που πρέπει να διαβάσεις.

Να αποφύγετε τη μετάφραση του στα ελληνικά ("Η Γλώσσα Προγραμματισμού C"), επειδή είναι μετάφραση του βιβλίου της πρώτης εκτύπωσης, και όχι της δεύτερης εκτύπωσης, και έτσι δεν έχει ενσωματωμένα τα "Changes between first and second printing" από τα errata (και έτσι έχει σοβαρά λάθη):

http://cm.bell-labs.com/cm/cs/cbook/2ediffs.html


Επιπλέον, στη μεταφρασμένη έκδοση, το κείμενο είναι σε άλλες σελίδες από το αγγλικό, και δεν θα μπορέσεις να περάσεις όλα τα errata.

Εγώ είχα το ελληνικό και το πέταξα, και αγόρασα το αγγλικό, και πέρασα τα errata.

dimitris7071
16-12-08, 01:05
κι εγω θα σου προτεινα το C σε βαθος. Ειναι πραγματι πολυ καλο. Το K&R δεν το θεωρω καταλληλο για αρχαριο...kotso σου ευχομαι καλο διαβασμα και καλο coding...χωρις να γραψεις πολλες γραμμες κωδικα για πολλες ωρες δεν θα μαθεις προγραμματισμο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.