PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτημα προς ΟΤΕ για συμβατότητα modem



andreasds
12-12-08, 14:57
Καλησπέρα σας παραθέτω το ερώτημα που έκανα στον ΟΤΕ:
Θα ήθελα να με ενημερώσετε, αν το router CISCO 877W-G-E-K9 WIRELESS DSL ROUTER PSTN είναι συμβατό με τον εξοπλισμό σας, όπως επίσης ποιες θα πρέπει να είναι οι ρυθμίσεις για το router Linksys WAG 200G (Encapsulation, Multiplexing & DSL Modulation),


Η απάντησή τους:
Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας μέσω του oteshop.gr. Σχετικά με τη φόρμα επικοινωνίας που μας στείλατε, σας ενημερώνουμε ότι οποιοδήποτε modem ADSL2+ είναι συμβατό με όλες τις ταχύτητες του πακέτου μας. Το μοντέλο που μας αναφέρετε της CISCO δεν είναι εξπλισμός του ΟΤΕ οπότε και δεν γνωρίζουμε τα τεχνικά του χαρακτηριστικά. Αν πληρεί την προυπόθεση να είναι ADSL2+ δεν θα έχετε κάνενα πρόβλημα. Επιπλέον όπως σας ενημέρωσε εκπρόσωπος μας χθες το router LINKSYS WAG 200G δεν ανήκει επίσης στον εξοπλισμό του ΟΤΕ οπότε και δεν γνωρίζουμε τα τεχνικά του χαραχτηριστικά.Μπορείτε ωστόσο να επικοινωνήσετε με την τεχνική μας υποστήριξη στο 1242 καθημερινές από 09.00-21.00 για να σας βοηθήσουν.
Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με το «134» χωρίς χρέωση (καθημερινές 08:00-22:00), θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε.


και το email που τους ξανά έστειλα:
Δυστυχώς το ερώτημα μου δεν απαντήθηκε και ούτε περίμενα τόσο πρόχειρη απάντηση από την υπηρεσία σας. Είστε η μεγαλύτερη εταιρεία τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα και δεν προτίθεστε να εξυπηρετήσετε πελάτη σας, παρά μόνο λέγοντας ότι: α. Aν υποστηρίζει το πρωτόκολλο ADSL 2+ και β. Σεν ανήκει στον εξοπλισμό του ΟΤΕ .
Τα router Cisco όπως λογικά θα γνωρίζετε αν είστε αρμόδιος, είναι από τα καλύτερα και αξιόπιστα του είδους τους. Εγώ για να προβώ στην αγορά του θα ήθελα μια ποιο επίσημη απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν με εξυπηρετήσατε.

Αναμένω τα σχόλια σας:

gravis
12-12-08, 15:04
βασικα σε βλεπω επιθετικο ως προς την εξυπηρετηση πελατων του ΟΤΕ χωρις λογο.
νομιζω σου απαντησε σωστα λεγοντας οτι αν ο εξοπλισμος ειναι συμβατος με το πρωτοκολλο adsl2+ τοτε δεν θα εχει προβλημα. Δεν μπορουν να γνωριζουν λεπτομερεις τεχνικες λεπτομερεις για καθε συσκευη που κυκλοφορει στην αγορα οσο γνωστη και αν ειναι. δεν ειναι αυτος ο ρολος τους.
Παρεχουν τεχνικη υποστηριξη μονο στα προιοντα που πουλαει ο ΟΤΕ και οχι απο τριτους.

andreasds
12-12-08, 15:13
Αν εσύ θες να αγοράσεις το συγκεκριμένο router των 450€ , θα τους ρώταγες ή όχι; Επίσης πόσο δύσκολο είναι να σου πουν τις ρυθμίσεις για το Encapsulation, Multiplexing & DSL Modulation Εγγράφως!

emeliss
12-12-08, 15:25
Για να σου δώσει μια απάντηση "ναι, θα παίξει", έπρεπε να αγοράσει ένα, να το βάλει πάνω σε μια πόρτα, αφού παρεμβάλει μια μεταβλητή απόσβεση γραμμής και να σου στείλει τις μετρήσεις. Για να μην γίνονται αυτά υπάρχουν τα πρότυπα και ο εξοπλισμός που τα ακολουθεί είναι συμβατός.

Όλοι οι τηλεπικοινωνιακοί οργανισμοί προσφέρουν υποστήριξη στον εξοπλισμό που προσφέρουν οι ίδιοι και όχι σε ότι κυκλοφορεί στην αγορά. Θα ήταν εξάλλου αδύνατο.

Η απάντηση ήταν ξεκάθαρη. Θα παίξει οποιοσδήποτε εξοπλισμός adsl2+.

EvilHawk
12-12-08, 15:25
Και γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο forum και για τα 2 routers? Υπάρχουν μέλη που τα χρησιμοποιούν χωρίς προβλήματα.

Για τις ρυθμίσεις για το Encapsulation, Multiplexing & DSL Modulation τι να απαντήσουν εγγράφως? είναι κοινές για όλα τα routers πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ !

andreasds
12-12-08, 15:37
Για το δεύτερο router έχω βρει τις ρυθμίσεις, αλλά για το Cisco όχι ακόμα

sdikr
12-12-08, 15:40
Για το δεύτερο router έχω βρει τις ρυθμίσεις, αλλά για το Cisco όχι ακόμα


Γιατί δεν επικοινωνείς με την cisco, αυτοί το πουλάνε και μάλιστα στην ελληνική αγορά θα έπρεπε να μπορούν να σου απαντήσουν σε αυτό

EvilHawk
12-12-08, 15:44
Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα ένα σχετικό θέμα: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=254226 υπάρχουν και άλλα ...

Να μεταφέρω το θέμα στο κατάλληλο sub-forum ?

andreasds
12-12-08, 15:57
Γιατί δεν επικοινωνείς με την cisco, αυτοί το πουλάνε και μάλιστα στην ελληνική αγορά θα έπρεπε να μπορούν να σου απαντήσουν σε αυτό

Έχω προβεί σε ανάλογο ερώτημα και περιμένω απάντηση!

HereToLearn
12-12-08, 17:46
μπορώ να ρωτήσω γιατί cisco;;

andreasds
12-12-08, 17:56
μπορώ να ρωτήσω γιατί cisco;;

Για εύλογους λόγους, mail server, web server, Ftp server κ.α.

HereToLearn
12-12-08, 18:03
Aπό την μεριά του ΟΤΕ σε απασχολεί μόνο το κομμάτι gateway. Επίσης σε απασχολεί όταν ενεργοποιήσεις το account σου να μην τσεκάρεις την επιλογή για αυξημένη προστασία!
Από εκεί και πέρα, ρυθμίζεις τον adsl2+ εξοπλισμό σου(cisco or whatever), όπως σε βολεύει.

spappis
12-12-08, 18:13
Μάλλον απευθύνθηκες σε λάθος άτομα (καταστήματα OTEshop).

Από ότι είδα στο www.otebusiness.gr το πακέτο connx@work plus δίνεται με εξοπλισμό cisco, και ο ΟΤΕ φαίνεται να έχει μια πολύ καλή συνεργασία με την cisco.

jack1987
12-12-08, 18:16
Για εύλογους λόγους, mail server, web server, Ftp server κ.α.

Απο τη στιγμή που σου απάντησε ο οτε για το ποια είναι η προυπόθεση για να λειτουργήσει,απο εκεί και πέρα θα πρέπει να απευθυνθείς στη cisco.Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένος ο πάροχος σου να σου πει πως θα σετάρεις cisco router(και δεν μιλάω για το τι θα βάλεις στο modulation kαι τα λοιπά που είναι κοινα σε όλα τα ρούτερ,αλλα τον τρόπο που θα τα βάλεις).Μιλάμε για μια εταιρία οπου η φιλοσοφία και το configuration που απαιτείται για να λειτουργήσει ο εξοπλισμός της είναι είναι τόσο διαφορετική απο όλες τις άλλες που καθιστά ακόμα και την ρύθμιση ενός ρούτερ δύσκολη ακόμα και σε ανθρώπους που έχουν γνώσεις περι δικτύων(οι οποίοι όμως δεν έχουν γνώσεις πάνω σε cisco).Mην είσαι λοιπόν επιθετικός με μια υπηρεσία που δεν είναι υπεύθυνη για αυτο που θέλεις να κάνεις.Μπορείς να ρωτήσεις ανθρώπους απο εδώ που έχουν γνώσεις πάνω σε cisco η να απευθυνθείς σε ένα ειδικό.

nontasaggelis
12-12-08, 18:22
Πιστευω οτι η απαντηση του ΟΤΕ ηταν σωστη και ακριβης!
Η πιθανοτητα ενας router να παρουσιασει ασυμβατοτητα με καποιο dslam ενος παροχου ειναι ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΚΤΗ!
Αν μελετησεις λιγο για τα Cisco (μιας και ενδιαφερεσαι),θα δεις οτι η ιδια η εταιρεια αναφερει ποια IOS και με ποια dslam του εμποριου ειναι συμβατα!Και με το περασμα του χρονου με τις αλλαγες και τις αναβαθμισεις που κανει στα IOS που συνοδευουν τους router της,σχεδον εχουν εξαφανιστει οι ασυμβατοτητες!!!!
Για να σε βοηθησω και ισως σε καθησυχασω λιγο,λειτουργουν αψογα 2 877-SEC-K9,1 877W-G-E-K9 και 1 876W-G-E--K9 που χρησιμοποιω σε καποιες ΟΤΕΝΕΤ συνδεσεις!

ΟΣΟ αφορα το WAG 200G, ειναι πολυ καλο μηχανημα,συμβατο με την OTENET,πιο ασταθη ομως σε σχεση με τα παραπανω Cisco! (δοκιμασμενο στην ιδια γραμμη παντα γινεται η συγριση)
Για τις ρυθμισεις,δεν εχεις να κανεις κατι διαφορετικο απο οτι στον καθε ρουτερ!(αρα κοιτας τις προτεινομενες του ΟΤΕ για τα "δικα του" ρουτερ καθως και το φορουμ-υπαχουν πολλες αναλυσεις)

emeliss
12-12-08, 18:27
Μάλλον απευθύνθηκες σε λάθος άτομα (καταστήματα OTEshop).

Από ότι είδα στο www.otebusiness.gr (http://www.otebusiness.gr) το πακέτο connx@work plus δίνεται με εξοπλισμό cisco, και ο ΟΤΕ φαίνεται να έχει μια πολύ καλή συνεργασία με την cisco.
Στο συγκεκριμένο πακέτο με τον εξοπλισμό αγορασμένο από εκεί. Όπως είναι και λογικό.

andreasds
12-12-08, 18:42
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, την ερχόμενη εβδομάδα θα προβώ στην αγορά του Cisco!

Ευχαριστώ.

chosen0ne
12-12-08, 19:19
Aπό την μεριά του ΟΤΕ σε απασχολεί μόνο το κομμάτι gateway. Επίσης σε απασχολεί όταν ενεργοποιήσεις το account σου να μην τσεκάρεις την επιλογή για αυξημένη προστασία!
Από εκεί και πέρα, ρυθμίζεις τον adsl2+ εξοπλισμό σου(cisco or whatever), όπως σε βολεύει.

Γιατί???? Σε τι θα τον βοηθήσει κάτι τέτοιο? Εγώ την έχω ενεργοποιημένη, σερφάρω όπου θέλω, κατεβάζω torrents........ που δημιουργεί πρόβλημα η αυξημένη προστασία? :hmm:

nontasaggelis
12-12-08, 19:27
Γιατί???? Σε τι θα τον βοηθήσει κάτι τέτοιο? Εγώ την έχω ενεργοποιημένη, σερφάρω όπου θέλω, κατεβάζω torrents........ που δημιουργεί πρόβλημα η αυξημένη προστασία? :hmm:

Remote acces
Vpns Tunell
H 323 Voip
....

emeliss
12-12-08, 19:32
Κόβει τις πόρτες

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000
UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm

chosen0ne
12-12-08, 19:45
ΟΚ το απενεργοποιήσα.... Σας ευχαριστώ! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.