PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellas onLine Speed test



guzel
12-12-08, 18:12
HOL SPEEDTEST

Δοκιμασε το (http://speedtest.hol.gr/)

δεν ειναι απαραιτητο να συμπληρωσετε την φορμα


Η εφαρμογή μέτρησης ταχύτητας καταγράφει την ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων βάσει του πρωτοκόλου IP μεταξύ του προσωπικού σας ηλεκτρονικού υπολογιστή και του δικτύου της hellas online. Αυτό γίνεται με το κατέβασμα ενός αρχείου στον υπολογιστή σας και στη συνέχεια το ανέβασμά του στον server. Μπορείτε να τρέξετε το τεστ περισσότερες από μία φορές και να συγκρίνετε τα αποτελέσματα. Τα αποτελέσματα δίνονται σε kilobit per second (Kbps) και προκύπτουν από το μέγεθος του αρχείου που μεταφέρεται και το χρόνο που διαρκεί η αποστολή και η λήψη του κατά τη διάρκεια του τεστ.

Για να είναι το τεστ αξιόπιστο θα πρέπει πριν την έναρξη του τεστ να κλείσετε όλες τις εφαρμογές που κάνουν χρήση του δικτύου (τοπικού ή με το Internet) καθώς μπορεί να επηρρεάσουν τα αποτελέσματα σημαντικά. Η ταχύτητα που σας δίνει το τεστ μέτρησης ταχύτητας της hellas online μπορεί να επηρρεασθεί από διάφορες παραμέτρους όπως : τη δικτυακή διαδρομή που θα ακολουθηθεί προς τον server ελέγχου, την ώρα της ημέρας που κάνετε τη μέτρηση και το επίπεδο συμφόρησης δικτύου εκείνη τη στιγμή, τη μεθοδολογία που χρησιμοποιείται από το τεστ ταχύτητας για τη μέτρηση (δηλ. το μέγεθος του αρχείου το οποίο ανταλλάσσεται μεταξύ του server και του ηλεκτρονικού σας υπολογιστή κατά τη διάρκεια της μέτρησης).

Εάν είστε συνδεδεμένοι απευθείας στο δίκτυο της hellas online, το τεστ ταχύτητας αποτυπώνει τις ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων για Download και Upload αντίστοιχα από και προς το δίκτυο της hellas online χωρίς τη μεσολάβηση του υπόλοιπου internet (public internet). Αυτό συμβαίνει γιατί η αντίστοιχη μέτρηση γίνεται μέσω server εντός του δικτύου της hellas online. Οι ταχύτητες αυτές αναμένεται να είναι τουλάχιστον 20% μειωμένες σε σχέση με την ονομαστική ταχύτητα συγχρονισμού του ADSL modem σας, εξαιτίας της «μετάφρασης» των δικτυακών πρωτοκόλλων επικοινωνίας.

Εάν πάλι το τεστ γίνεται από υπολογιστή που συνδέεται σε άλλο δίκτυο τότε τα αποτελέσματα υπάρχει πιθανότητα να εμφανίζουν χαμηλότερες ταχύτητες εξαιτίας καθυστερήσεων στο internet.

Eάν κάνετε ένα παρόμοιο τέστ μέσω άλλου web site στο διαδίκτυο, τα αποτελέσματα που θα σας δώσει ενδέχεται να διαφέρουν για τους εξής λόγους: (α) το τεστ χρησιμοποιεί διαφορετική μεθοδολογία μέτρησης της ταχύτητας από εκείνη του τεστ της hellas online (δηλ. διαφορετικά μεγέθη αρχείων ή πολλαπλά αρχεία). (β) λόγω της μεσολάβησης άλλων δικτύων και των καθυστερήσεων που μπορεί να υπάρχουν στη μετάδοση δεδομένων σε αυτά.

maxorfo
12-12-08, 19:08
Δείχνει αρκετά αξιόπιστο. Οι ταχύτητες που έπιασα down/up ήταν λίγο πιό κάτω από το user data rate που αναφέρει το Fritz! Το δοκίμασα τουλάχιστον 5 φορές και σε όλες πήρα τα ίδια αποτελέσματα.

treli@ris
12-12-08, 20:11
Οντως δειχνει αξιοπιστο. Με εδειξε λιγο παρακατω απο αυτο που συγχρονιζω. Επισης δοκιμασα και απο αλλου (dorms.ntua) και τα αποτελεσματα ηταν κοντα στα πραγματικα

MNP-10
12-12-08, 21:58
Καλο :oneup:

ariadgr
12-12-08, 22:00
Το πρώτο speedtest που πριν το κάνες σου ζητάει:
Ονοματεπώνυμο, κινητό, σταθερό, email :down:
(άσχετα αν δεν είναι απαραίτητα για να προχωρήσεις, αυτό δεν το καταλαβαίνει ο απλός χρήστης)

sdikr
12-12-08, 22:03
το τρομέρο νέο δεν κατάλαβα;

harris
12-12-08, 22:08
Ωραίο! εμένα μου βγάζει τα 2/3 της πραγματικής μου (μετρημένης) ταχύτητας, αλλά ΟΚ :rofl: :p

MNP-10
12-12-08, 22:26
Το πρώτο speedtest που πριν το κάνες σου ζητάει:
Ονοματεπώνυμο, κινητό, σταθερό, email :down:
(άσχετα αν δεν είναι απαραίτητα για να προχωρήσεις, αυτό δεν το καταλαβαίνει ο απλός χρήστης)

Αυτο ειναι οντως αρνητικο. Δεν επρεπε να ενσωματωσαν "φακελωμα" στο speedtest :nono:

harris
12-12-08, 22:30
Αυτο ειναι οντως αρνητικο. Δεν επρεπε να ενσωματωσαν "φακελωμα" στο speedtest :nono:
Είναι πιστοί στο πνεύμα των ημερών μάλλον :lol: :p

treli@ris
12-12-08, 22:35
Θα μπορουσαν να βαλουν σε μια γωνιτσα οτι η συμπληρωση των στοιχειων ειναι προαιρετικη

lewton
12-12-08, 22:38
Αποτελέσματα
Ταχύτητα Download |Ταχύτητα Upload
3790 kbps (473.8 KB/sec transfer rate) |477 kbps (59.6 KB/sec transfer rate)
Και μπαίνω από εξωτερικό.

karavagos
12-12-08, 22:52
Από το γνωστό http://www.speedtest.net/ (βλ. Ookla).

djuan1988
12-12-08, 23:17
Εμένα πάλι σωστά μου τα έβγαλε.

lsavvaid
12-12-08, 23:18
Δεν θα έλεγα ότι είναι αξιόπιστο. Είναι μια από τα ίδια. Τώρα αν έβγαλε κοντά σε αυτό που πιάνετε πιθανότητα ήταν κατάλληλες συγκυρίες. Το δοκίμασα πολλές φορές και η καλύτερη μέτρηση του ήταν με ~40% απόκλιση από αυτό που πιάνω με κλειστά όλα τα προγράμματα.

Βέβαια είμαι Θεσσαλονίκη και αν δεν έγινε κανένα θαύμα ο σέρβερ είναι μάλλον Αθήνα

Ίσως την Κυριακή στις έξι τα χαράματα που θα τρώνε όλοι πατσά να πιάσω κοντά στο συγχρονισμό μου

MNP-10
12-12-08, 23:24
Δεν θα έλεγα ότι είναι αξιόπιστο. Είναι μια από τα ίδια. Τώρα αν έβγαλε κοντά σε αυτό που πιάνετε πιθανότητα ήταν κατάλληλες συγκυρίες.


Ο στοχος των speedtest δεν ειναι να επιβεβαιωνουν / ταυτιζονται με την ταχυτητα κλειδωματος, αλλα να μετρανε την πραγματικη ταχυτητα.

lsavvaid
12-12-08, 23:30
Ο στοχος των speedtest δεν ειναι να επιβεβαιωνουν / ταυτιζονται με την ταχυτητα κλειδωματος, αλλα να μετρανε την πραγματικη ταχυτητα.

Συμφωνώ αλλά κατά 90% κατεβάζω πάνω από 1,5ΜΒ/sec οπότε η ταχύτητα την δεδομένη στιγμή είναι τελείως λάθος από αυτό που μου δίνει.

Es_PagAn
13-12-08, 03:48
Αποτελέσματα Σάββατο, 13 Δεκέμβριος 2008 2:45:05 πμ
Ταχύτητα Download Ταχύτητα Upload
440 kbps (55 KB/sec transfer rate) 39 kbps (4.9 KB/sec transfer rate)

Μια χαρά είμαι. Κι είμαι στο D/P :mad:

aa144
13-12-08, 12:49
Η ταχύτητα που μετράει το σύστημα (και κάθε τέτοιο σύστημα) είναι σε μια δεδομένη διαδρομή. Οπότε μεταβάλλονται τα αποτελέσματα από τα δεδομένα της συγκεκριμένης διαδρομής, πόσο ευνοϊκή είναι, πόσο κοντά, τι ώρα της μέρας και πόση κίνηση έχει αυτή η διαδρομή κτλ.

Κατά τα άλλα, αφού δεν ζητάνε και φωτοτυπία ταυτότητας για να κάνεις το τεστ, πάλι καλά...

cas
13-12-08, 19:53
Πολύ καλό τέστ! :oneup:
Οποτε και να το κάνω, τα ίδια αποτελέσματα δίνει:

http://img214.imageshack.us/img214/8387/holtestwi2.jpg

Το ίδιο βγάζει και το speedtest.net (ειδικά με server Ηράκλειο) που το θεωρώ από τα πιό αξιόπιστα γενικά:

http://www.speedtest.net/result/370527912.png (http://www.speedtest.net)

Και επειδή σε download από τα sites της ΑΤΙ και της NVidia κατεβάζω με πάνω από 470 KBps μέσο όρο (φτάνει στιγμιαία και πάνω από 600 KBps), εύκολα καταλαβαίνω ότι είναι πολύ αξιόπιστο και από τα καλύτερα που έχω δεί. Μπράβο στην HOL!:clap:

Το χειρότερο είναι αυτό του Speed Meter του Adslgr.
Το πολύ να μου πάει όλες τις μέρες 800 Kbps , αλλά σήμερα και ενώ είχα πραγματικό download όπως ανέφερα παραπάνω, μου βγάζει αυτό :

http://img155.imageshack.us/img155/8214/adslgrspeedmeteres7.jpg

Eίναι δυνατόν;
Κάποιο πρόβλημα έχει μάλλον...;)

guzel
13-12-08, 19:56
ειναι αρκετα καλο οντως :oneup:

cas
13-12-08, 20:00
Κατά τα άλλα, αφού δεν ζητάνε και φωτοτυπία ταυτότητας για να κάνεις το τεστ, πάλι καλά...

Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά.
Αμα πατήσεις να ξεκινήσει χωρίς να βάλεις τα στοιχεία σου, στο κάνει κανονικά (έτσι έκανα κι'εγώ ;)).

aa144
13-12-08, 20:05
Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά, αλλά ΔΕΝ το λέει ότι δεν χρειάζεται υποχρεωτικά, και η γενικότερη ιδέα να συλλέγονται προσωπικά δεδομένα με αυτόν τον τρόπο σηκώνει μεγάλο πρόστιμο (που το βλέπω στον ορίζοντα να πλησιάζει....).

cas
13-12-08, 20:11
Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά, αλλά ΔΕΝ το λέει ότι δεν χρειάζεται υποχρεωτικά, και η γενικότερη ιδέα να συλλέγονται προσωπικά δεδομένα με αυτόν τον τρόπο σηκώνει μεγάλο πρόστιμο (που το βλέπω στον ορίζοντα να πλησιάζει....).

Ετσι κι΄αλλιώς, δεν τα έχει τα στοιχεία μας η HOL?
Δεν ξέρω τι γίνεται με άλλους χρήστες άλλων providers.
Το τέστ μπορεί να δώσει αξιόπιστα αποτελέσματα και γι' αυτούς ή μόνο για τους συνδρομητές της HOL είναι;

aa144
13-12-08, 20:20
Τα στοιχεία των συνδρομητών τα έχει η HOL, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει το δικαίωμα να απαιτεί να συμπληρώνονται προσωπικά δεδομένα σε μια σελίδα χωρίς να αναφέρεται για ποιό λόγο συλλέγονται τα στοιχεία και τι χρήση θα γίνει σε αυτά και σε ποιούς θα είναι διαθέσιμα και για πόσο χρονικό διάστημα και...

Τα αποτελέσματα της δοκιμής διαφέρουν ανάλογα με το πόσο ευνοϊκή είναι η διαδρομή των δεδομένων. Προφανώς η πλέον ευνοϊκή διαδρομή δεδομένων είναι για χρήστες συνδεμένους στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στην Αθήνα (όπου βρίσκονται οι σχετικοί servers).

cas
13-12-08, 20:35
Τα στοιχεία των συνδρομητών τα έχει η HOL, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει το δικαίωμα να απαιτεί να συμπληρώνονται προσωπικά δεδομένα σε μια σελίδα χωρίς να αναφέρεται για ποιό λόγο συλλέγονται τα στοιχεία και τι χρήση θα γίνει σε αυτά και σε ποιούς θα είναι διαθέσιμα και για πόσο χρονικό διάστημα και...

Τα αποτελέσματα της δοκιμής διαφέρουν ανάλογα με το πόσο ευνοϊκή είναι η διαδρομή των δεδομένων. Προφανώς η πλέον ευνοϊκή διαδρομή δεδομένων είναι για χρήστες συνδεμένους στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στην Αθήνα (όπου βρίσκονται οι σχετικοί servers).

Εχεις δίκιο σ' αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έκανα αίτηση online (που θα είχα και 3 μήνες δωρεάν), καθώς δεν ήθελα να δώσω τα στοιχεία μου "αβέρτα" μέσω διαδικτύου. Αλλοι δεν έχουν πρόβλημα, εγώ όμως έχω (ούτε αγορές κάνω ποτέ από Ιντερνετ).

Οι άλλοι χρήστες άλλων providers, θα έχουν μεγάλες αποκλίσεις; Ρωτάω γιατί θα ήθελα να το προτείνω σαν speed test.
Πάντως στο speedtest.net, πιό καλά αποτελέσματα παίρνω από το Ηράκλειο παρά από την Αθήνα. Ισως να παίζει ρόλο και η κατάσταση του server.

aa144
13-12-08, 20:40
Ναι, μπορεί να υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις εκτός HOL.

iniss
14-12-08, 20:28
Η ένδειξη που θα δουν οι χρήστες του speed test μετράει την ταχύτητα με την οποία επικοινωνούν με τον Speed Test server της hol στο data center της hol στην Αθήνα.
Είτε συνδέεσαι μέσω hol είτε μέσω άλλου παρόχου η μέτρηση αφορά στο ίδιο πράγμα.
Η διαφορά έγκειται στη διαδρομή που ακολουθείται για την μέτρηση που είναι διαφορετική σε κάθε περιπτωση. Μεγάλες διαφορές για μετρήσεις από χρήστες άλλων παρόχων θα υπάρχουν στην περίπτωση μεγάλης συμφόρησης στα δίκτυα των άλλων παρόχων ή στις διασυνδέσεις τους.

Όσο για την online αίτηση.. κρίμα που χάνεις τους 3 μήνες, ούτως ή άλλως δεν απαιτείται να δώσεις στοιχεία πιστωτικής κάρτας online, ενώ η φόρμα είναι κρυπτογραφημένη.



Εχεις δίκιο σ' αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έκανα αίτηση online (που θα είχα και 3 μήνες δωρεάν), καθώς δεν ήθελα να δώσω τα στοιχεία μου "αβέρτα" μέσω διαδικτύου. Αλλοι δεν έχουν πρόβλημα, εγώ όμως έχω (ούτε αγορές κάνω ποτέ από Ιντερνετ).

Οι άλλοι χρήστες άλλων providers, θα έχουν μεγάλες αποκλίσεις; Ρωτάω γιατί θα ήθελα να το προτείνω σαν speed test.
Πάντως στο speedtest.net, πιό καλά αποτελέσματα παίρνω από το Ηράκλειο παρά από την Αθήνα. Ισως να παίζει ρόλο και η κατάσταση του server.

carpe21
15-12-08, 16:57
μια χαρά μου φαίνεται το τεστάκι, το έκανα 2 φορές, μια με ανοιχτή iptv και μια χωρίς και τα αποστελέσματα ήταν οκ! :oneup:

1605kbps (200,6kb/sec transfer rate) 721kbps (90,1kb/sec transfer rate)

2589kbps (323,6kb/sec transfer rate) 737kbps (92,1kb/sec transfer rate)

cas
15-12-08, 20:54
μια χαρά μου φαίνεται το τεστάκι, το έκανα 2 φορές, μια με ανοιχτή iptv και μια χωρίς και τα αποστελέσματα ήταν οκ! :oneup:

1605kbps (200,6kb/sec transfer rate) 721kbps (90,1kb/sec transfer rate)

2589kbps (323,6kb/sec transfer rate) 737kbps (92,1kb/sec transfer rate)

Συγνώμη που στο λέω, αλλά νομίζω έχεις ένα μικρό "θεματάκι" με τις ταχύτητές σου.
Με κλείδωμα στα 16.000 kbps, να κατεβάζεις με 2589 kbps στην καλύτερη περίπτωση, δεν νομίζω ότι είναι καλά.
Θα έπρεπε να κατεβάζεις τουλάχιστον με 10.000 kbps και παραπάνω.

jim1900dz
15-12-08, 21:35
Καλησπέρα παίδες κι απο μένα. να παραθέσω κι εγώ απο μεριά μου τα στοιχεία απο το speedtest.net
http://www.speedtest.net/result/373315195.png (http://www.speedtest.net)
και απο τον μετρητή της hol
να σημειώσω οτι δεν πολυκαταλαβαίνω αυτά με τους αριθμούς και να πώ οτι πληρώνω στη hol 6άρα γραμμή.
Περιμένω να με διαφωτίσετε για την αναλογία

carpe21
15-12-08, 22:02
Συγνώμη που στο λέω, αλλά νομίζω έχεις ένα μικρό "θεματάκι" με τις ταχύτητές σου.
Με κλείδωμα στα 16.000 kbps, να κατεβάζεις με 2589 kbps στην καλύτερη περίπτωση, δεν νομίζω ότι είναι καλά.
Θα έπρεπε να κατεβάζεις τουλάχιστον με 10.000 kbps και παραπάνω.

ξεχασα να αναφερω torrentz κλπ :whistle:

υπο κς καπου εκει ειμαι :)

cas
15-12-08, 22:17
Καλησπέρα παίδες κι απο μένα. να παραθέσω κι εγώ απο μεριά μου τα στοιχεία απο το speedtest.net
http://www.speedtest.net/result/373315195.png (http://www.speedtest.net)
και απο τον μετρητή της hol
να σημειώσω οτι δεν πολυκαταλαβαίνω αυτά με τους αριθμούς και να πώ οτι πληρώνω στη hol 6άρα γραμμή.
Περιμένω να με διαφωτίσετε για την αναλογία

Μιά χαρά στο βγάζει το τέστ της Hol.
Κι' εμένα χτές, το speedtest.net και ειδικά με server Athens, περίπου τέτοιο νούμερο μου έβγαζε. Κάποιο πρόβλημα έχει ο server. Δοκίμασέ το με server Ηράκλειο.

Γιά να είσαι πιό σίγουρος, κατέβασε δοκιμαστικά κάποιον driver από site της ΑΤΙ και της NVidia και δές με πόσο κατεβάζει.

........Auto merged post: cas πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ξεχασα να αναφερω torrentz κλπ :whistle:

υπο κς καπου εκει ειμαι :)

Νομίζω ότι έγραψες τα αποτελέσματα που βγάζει το τέστ της Hol.
Στα torrents, είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τις ταχύτητες και δεν νομίζω ότι είναι ενδεικτικά, άν και στην ουσία, αυτά μας ενδιαφέρουν...;)

aa144
16-12-08, 15:54
Μα καλά, όλοι torrent κατεβάζετε; Γι αυτό μπουκώνει;

dleyteris
17-12-08, 16:05
Καλησπερα σας..
Εγω εχω vodafone αλλα ουσιαστικα hol ιδιοκτητο δικτυο περιοχη Νεα Μακρη. Τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι

1023 (Kbps.)
Down Stream
19889 (Kbps.)

με Attenuation 24 db. Αυτον τον καιρο εχω το neftaster της intracom για δοκιμη <προσωπικη>
Ποτέ δεν ειχα προβλημα με την γραμμη μου, ουτε με καθυστερηση ενεργοποιησης ουτε με φορητοτητα ουτε αποσυνδεσεις γενικα με τιποτα σχεδον 2 χρονια τωρα και αυτο φενεται και στην ταχυτητα που συγχρονιζω .

Το θεμα ειναι οτι εχει αλλαξει κατα πολυ τον τελευταιο καιρο η ταχυτητα download απο 1850 εως 1924 max μετα βιας παω στα 1250 kb ..Εχει καποιος το ιδιο προβλημα?

aa144
17-12-08, 19:12
Για διάβασε το προηγούμενο μήνυμα...

cas
17-12-08, 20:57
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα...:what:
Κάνουν το τέστ με ανοιγμένα πολλά torrents?
Kαλό θα είναι τη στιγμή του τέστ, να μην κατεβάζουν τίποτ' άλλο.

johnlocke
17-12-08, 21:17
αφηστε τα τορεντ και πιαστε http/ftp+download manager μπας και δουμε ασπρη μερα

........Auto merged post: johnlocke πρόσθεσε 15 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α και on topic η μετρηση μου εδωσε 1590.5 KB/sec transfer rate ενω αμεσως μετα κατεβασα απο nvidia σε download manager με 1890.4 KB/sec transfer rate οποτε δεν ειναι και τοοοσο ακριβες

lsavvaid
19-12-08, 05:05
καλά πρέπει να τα έπαιξε το καημένο

aa144
19-12-08, 11:20
Μα πάτε και μπαίνετε όλοι εκεί συνέχεια και το χαλάσατε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.