PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί παίζει με το double play;



Es_PagAn
13-12-08, 03:21
Ενεργοποιήθηκα στο double play τσ' Χολ την Δευτέρα 8/12 με τηλεφωνία POTS. Το μόντεμ συγχρόνιζε 20000/980 περίπου (λίγο χαμηλότερα απ' ότι συγχρόνιζε πριν που είχα Altec Telecoms αλλά μας τελείωσε).
Την Τετάρτη το μεσημέρι, διαπίστωσα ότι το τηλέφωνο είναι νεκρό. Καθόλου σήμα. Όταν με καλούν απ' έξω, τους δείχνει ότι καλεί αλλά φυσικά δεν φτάνει ποτέ η κλήση στο τηλέφωνό μου.
Εν τω μεταξύ, διαπίστωσα ότι και ο συγχρονισμός του netfaster είναι πλέον απίστευτα ΧΑΛΙΑ.
507/69 ενώ και οι υπόλοιπες τιμές έχουν ξεφύγει:


Operation Data

Upstream

Downstream

Noise Margin

42 dB

31 dB

Attenuation

6 dB

14 dB

κι απ' ότι διαπιστώνω όλο και χειροτερεύουν γιατί χθες το Noise Margin ήταν 34 dB στο upstream

Άνοιξα αίτημα στο support από την Τετάρτη ήδη, αλλά και σήμερα που τους πήρα τηλέφωνο δεν είχαν ΚΑΝ ασχοληθεί με το θέμα.
3 μέρες χωρίς τηλέφωνο είναι ήδη ΠΟΛΥ. Λέω από Δευτέρα να αρχίσω τα μπινελίκια...

alt10alt10
13-12-08, 10:20
δεν ειναι δινατον εκανες restart στον router?

and64
13-12-08, 11:31
Πήγαινε μια βόλτα από τα γραφεία Θα έχεις κάποιον συγκεκριμένο να ασχολείται με το θέμα σου και δεν θα χρειάζεται να εξηγείς ξανά και ξανά τι γίνεται στο τηλέφωνο;)

Προσωπικά μόνο έτσι έκανα δουλειά με τη hol οταν είχα σοβαρό πρόβλημα:whistle:

Vitruvian78
13-12-08, 21:20
Το μόντεμ συγχρόνιζε 20000/980 περίπου (λίγο χαμηλότερα απ' ότι συγχρόνιζε πριν που είχα Altec Telecoms αλλά μας τελείωσε).

Δηλαδή θες να μας πεις οτι δεν είσαι ευχαριστημένος με τα 20Mbps;;;; Εγώ τί να πω που με το ζόρι πιάνω 4, και δεν μπορει να γίνει τίποτα μέχρι στιγμής για να βελτιωθεί η κατάσταση;; Μην είμαστε πλεονέκτες! Όσο για το τηλέφωνο έχεις δίκιο....έχω ακουσει κι αλλες ιστορίες οτι δεν ενεργοποιείται κατευθείαν.

greekmika
13-12-08, 23:06
Είχα σκοπό να ανοίξω θέμα για το πρόβλημά μου, αλλά μιας κ εντάσσεται σε αυτην την περίπτωση το αναφέρω εδώ...

Λοιπόν, ζήτησα να μετατραπεί η σύνδεσή μου σε 2play της HOL έχοντασ εδώ και 1,5 χρόνο περίπου internet με την HOL όντας πλήρως ικανοποιημένος με αυτό. Προχθές ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι η αναμενόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης του 2play είναι η 18η Δεκεμβρίου 2008. το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2 ημέρες (και φαντάζομαι και 3η αύριο μιας και είναι Κυριακή) το τηλέφωνο είναι νεκρό (ούτε καλούμε όυτε μας καλούν)...Και έρχεται η ερώτηση:

την πρώτη μέρα πίστεψα ότι απλά πέσαμε στην αλλαγή..αλλα΄2-3 ημέρες μετά κάτι παίζει, καθώς απόσο ξέρω δεν επιτρέπεται να μας αφήνουν τόσο καιρό χωρίς τηλέφωνο. Τι συμβαίνει? Θα παρακαλούσα αν κάποιος που είχε internet με HOL και αποφάσισε να πάει και σε 2play είχε τα ίδια προβλήματα και πόσο κράτησε αυτή η διακοπή!

ΥΓ. Έχω ζητήσει να είναι POTS η γραμμή (δεν δοκομάζω αν έχει γίνει Voip γιατί σίγουρα θα νευρίασω αν δω κάτι τέτοιο:mad:)

ΥΓ2. Δεν πήρα ακόμα τηλ στην υποστήριξη γιατί no phone no call, και δεν θέλω να μιώ επί ώρες στο κινητό μου. Αν συνεχιστεί θα αναγκαστώ να πάρω από καμιά τηλεκάρτα ή να πάω απο εκεί όπως προτείνει ο φίλος παραπάνω μιας και έτσι μπορεί να βρω καμάι άκρη αν συνεχιστεί το πρόβλημα πέρα του κανονικού.

aa144
13-12-08, 23:15
Δοκίμασε να δεις αν έχεις VOIP, ποτέ μην λες ποτέ (με τη HOL)...

Αρχείο ρυθμίσεων της (VOIP) τηλεφωνίας έχεις;

and64
14-12-08, 01:41
Είχα σκοπό να ανοίξω θέμα για το πρόβλημά μου, αλλά μιας κ εντάσσεται σε αυτην την περίπτωση το αναφέρω εδώ...

Λοιπόν, ζήτησα να μετατραπεί η σύνδεσή μου σε 2play της HOL έχοντασ εδώ και 1,5 χρόνο περίπου internet με την HOL όντας πλήρως ικανοποιημένος με αυτό. Προχθές ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι η αναμενόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης του 2play είναι η 18η Δεκεμβρίου 2008. το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2 ημέρες (και φαντάζομαι και 3η αύριο μιας και είναι Κυριακή) το τηλέφωνο είναι νεκρό (ούτε καλούμε όυτε μας καλούν)...Και έρχεται η ερώτηση:

την πρώτη μέρα πίστεψα ότι απλά πέσαμε στην αλλαγή..αλλα΄2-3 ημέρες μετά κάτι παίζει, καθώς απόσο ξέρω δεν επιτρέπεται να μας αφήνουν τόσο καιρό χωρίς τηλέφωνο. Τι συμβαίνει? Θα παρακαλούσα αν κάποιος που είχε internet με HOL και αποφάσισε να πάει και σε 2play είχε τα ίδια προβλήματα και πόσο κράτησε αυτή η διακοπή!

ΥΓ. Έχω ζητήσει να είναι POTS η γραμμή (δεν δοκομάζω αν έχει γίνει Voip γιατί σίγουρα θα νευρίασω αν δω κάτι τέτοιο:mad:)

ΥΓ2. Δεν πήρα ακόμα τηλ στην υποστήριξη γιατί no phone no call, και δεν θέλω να μιώ επί ώρες στο κινητό μου. Αν συνεχιστεί θα αναγκαστώ να πάρω από καμιά τηλεκάρτα ή να πάω απο εκεί όπως προτείνει ο φίλος παραπάνω μιας και έτσι μπορεί να βρω καμάι άκρη αν συνεχιστεί το πρόβλημα πέρα του κανονικού.

Δοκίμασε να πάρεις από κινητό και χρησιμοποίησε την επανάκληση;) Εμένα 2 φορές που το χρησιμοποίησα με πήραν πίσω μετά από 20-30 λεπτά!

Επίσης δοκίμασε και αν παίζει voip όπως λέει και ο aa144 γιατί όντως ποτέ δεν ξέρεις!

greekmika
14-12-08, 12:30
Βέβαια αυτά δεν είναι εμπιστεύσιμα αλλά ούτε κάποιο μήνυμα ήρθε ότι έχει γίνει ενεργοποίηση του 2play, ενώ και στο MyAccount γράφει ότι εκκρεμεί η Full LLU, ενώ δείχνει ότι η παράδοση του router έχει γίνει κανονικά.

Η βασική μου ερώτηση είναι αν κάποιος που έβαλε 2play της HOL είχε παρόμοιο πρόβλημα με το να του διακόψουν το τηλ για τόσες μέρες (εννοείται ότι ούτε σήμερα λειτουργεί), και αν είναι νόμιμο να σε αφήνουν τόσες ημέρες χωρις τηλ.

Αν και αύριο δεν έχει αλλάξει κάτι μάλλον θα παώ από εκεί να συννενοηθώ στα σίγουρα, γιατί ναι μεν υπάρχουν ικανοί άνθρωποι στην τηλ. υποστήριξη, αλλά υπάρχουν και κάποιοι (τους έχω τύχει) που δεν είναι και τόσο σχετικοί κ φοβάμαι δεν θα συννενοηθώ ποτέ.

aa144
14-12-08, 14:17
Κατά βάση πρώτα δοκίμασε να δεις αν έχεις VOIP, γιατί στην περίπτωση αυτή δεν τίθεται θέμα "Δεν έχω τηλέφωνο". Ειδικά επειδή προέρχεσαι από Shared LLU.

Es_PagAn
15-12-08, 15:35
Το μόντεμ συγχρόνιζε 20000/980 περίπου (λίγο χαμηλότερα απ' ότι συγχρόνιζε πριν που είχα Altec Telecoms αλλά μας τελείωσε).

Δηλαδή θες να μας πεις οτι δεν είσαι ευχαριστημένος με τα 20Mbps;;;; Εγώ τί να πω που με το ζόρι πιάνω 4, και δεν μπορει να γίνει τίποτα μέχρι στιγμής για να βελτιωθεί η κατάσταση;; Μην είμαστε πλεονέκτες! Όσο για το τηλέφωνο έχεις δίκιο....έχω ακουσει κι αλλες ιστορίες οτι δεν ενεργοποιείται κατευθείαν.
Όχι, δεν είπα καθόλου αυτό. Ίσα ίσα που είπα ότι εχω καλή γραμμή (απόδειξη ότι το φτιάξαν το Internet και συγχρονίζει στα 22400/1023 πλέον) και γι αυτό μου φάνηκε περίεργο που συγχρόνιζε τόσο χαμηλά ξαφνικά και το συνέδεσα με το πρόβλημα της τηλεφωνίας.
Το οποίο βέβαια συνεχίζω να το έχω γιατί μάλλον τα έχει παίξει η πόρτα στο DSLAM.

greekmika
15-12-08, 23:06
Κατά βάση πρώτα δοκίμασε να δεις αν έχεις VOIP, γιατί στην περίπτωση αυτή δεν τίθεται θέμα "Δεν έχω τηλέφωνο". Ειδικά επειδή προέρχεσαι από Shared LLU.

Η φορητότητα από τον ΟΤΕ έχει γίνει από τις 12/12...από τότε που νέκρωσε το τηλ δηλαδή...οπότε καλέσαμε στο τμήμα εξυπηρέτησης σήμερα και μας είπαν όμως ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί...ΑΛΛΑ η γραμμή θα είναι VoiP όταν αυτό γινει :mad: :mad: :mad:

Φυσικά και δεν το αφήσαμε έτσι αφού ζητήσαμε POTS και έπρεπε να έχουμε POTS:rtfm:, και μιας και το λάθος ήταν της HOL θα μας το φτιάξει όπως επιθυμούμε...αυτό έλειπε κιόλας!!! Οπότε στο περίμενε πάλι...αρκεί τελικά όμως να έχω αυτό που θέλω και μετά τα ξεχνάω όλα, και τις τόσες μέρες καθσυτέρηση!

aa144
16-12-08, 00:38
Για να σε βάλουν σε POTS πρέπει να αλλάξεις πόρτα, ενώ αν είσαι ήδη σε Shared LLU τότε μπορείς να πας σε VOIP μέχρι το CPE σε 2play χωρίς να αλλάξεις πόρτα, άρα πιο γρήγορα και χωρίς να πληρώσουν στον ΟΤΕ, και προφανώς αυτό θα έκαναν.

Υπόψιν ότι η αλλαγή πόρτας δεν είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε μια γραμμή που λειτουργεί καλά.

greekmika
16-12-08, 01:21
Για να σε βάλουν σε POTS πρέπει να αλλάξεις πόρτα, ενώ αν είσαι ήδη σε Shared LLU τότε μπορείς να πας σε VOIP μέχρι το CPE σε 2play χωρίς να αλλάξεις πόρτα, άρα πιο γρήγορα και χωρίς να πληρώσουν στον ΟΤΕ, και προφανώς αυτό θα έκαναν.

Υπόψιν ότι η αλλαγή πόρτας δεν είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε μια γραμμή που λειτουργεί καλά.

Το πιο προφανές ήταν να το κάνει για λόγους οικονομικούς...ΑΛΛΑ πάλι δεν μπορεί να γράφει έτσι τον πελάτη της όταν ο συγκεκριμένος το μόνο που ζήτησε κατά την αίτηση ήταν να είναι POTS...το ρισκάρω με τη γραμμή, δεν θέλω VoiP, για αυτό και βάλαμε από την αρχή τον όρο αυτό.

Απλά περιμένω και ελπίζω να πάνε όλα καλά, ας το φτιάξουν και όπως είπα τα ξεχνάω όλα αμέσως!

greekmika
17-12-08, 01:58
Τελικά συνδέθηκα επιτέλους:p ...με VoiP βέβαια..τώρα περιμένω το POTS. Τουλάχιστον έχω τηλ τώρα! Με χαρά μου άλλαξα το HOL Shared σε HOL Full στα προσωπικά μου στοιχεία...τι συγκίνηση θεέ μου:cry:!

aa144
17-12-08, 03:59
Εφόσον είσαι σε VOIP μέχρι το CPE, έχεις μια γραμμή τηλεφώνου ή δύο; Το μενού του ΦΡΙΤΣ τι λέει;

greekmika
17-12-08, 14:19
Έχω μία γραμμή...αυτή τη στιγμή έχω το NetFaster αλλά δεν θα μείνει για πολύ, εννοείται εφόσον έχω το fritz στα χέρια μου...Απλά μας ενεργοποιήσαν το VoiP μέχρι να κάνουν την αλλαγή...Όταν γίνει η αλλαγή φαντάζομαι θα έχουμε κ εκεί μία διακοπή (ελπίζω μικρή) μέχρι να το συνδέσουν πάλι κ να είμαστε με POTS!

aa144
17-12-08, 19:07
Κάνε release την IP στο VC2 του NetFaster και βάλε τον ΦΡΙΤΣ πάνω. Ζήτα το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας αν δεν το έχεις ήδη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.