PDA

Επιστροφή στο Forum : WAG354G + VoIPBuster



konstpan
18-11-05, 12:40
Μόλις χτες ενεργοποιήθηκε η ADSL μου Forthnet 384/128 και εκτος των χαμηλων ταχυτήτων αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

όταν ξεκινήσω να κάνω dial μέσω του VoIPBuster πέφτει η σύνδεση με το internet! (παραμένει δηλαδή ανοικτό το φωτάκι για συγχρονισμό DSL αλλά σβήνει το φωτάκι του internet.)

Έχω το modem WAG354G με firmware v1.01.05 ANNEX A.

Έχω ακούσει κάτι για κακή ποιότητα το τελευταίο διάστημα σε υπηρεσίες VoIP αλλά να μου ρίχνει και την σύνδεση;;; και σε κάθε προσπάθεια μου κιόλας;;;;

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η περιοχή μου είναι Ανω Τούμπα, Θεσσαλονίκης.

sculper
21-11-05, 19:53
Μόλις χτες ενεργοποιήθηκε η ADSL μου Forthnet 384/128 και εκτος των χαμηλων ταχυτήτων αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

όταν ξεκινήσω να κάνω dial μέσω του VoIPBuster πέφτει η σύνδεση με το internet! (παραμένει δηλαδή ανοικτό το φωτάκι για συγχρονισμό DSL αλλά σβήνει το φωτάκι του internet.)

Έχω το modem WAG354G με firmware v1.01.05 ANNEX A.

Έχω ακούσει κάτι για κακή ποιότητα το τελευταίο διάστημα σε υπηρεσίες VoIP αλλά να μου ρίχνει και την σύνδεση;;; και σε κάθε προσπάθεια μου κιόλας;;;;

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η περιοχή μου είναι Ανω Τούμπα, Θεσσαλονίκης.

και γω το ίδιο έχω..και έχω κανονικά voipbuster!
όλα παίζουν μια χαρά!

δες ρυθμίσεις του linksys

konstpan
21-11-05, 22:30
δες ρυθμίσεις του linksys

μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί εγώ δεν έχω δει κάποια ρύθμιση σχετική με VoIP στο web interface...

sculper
23-11-05, 19:28
μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί εγώ δεν έχω δει κάποια ρύθμιση σχετική με VoIP στο web interface...


Encapsulation: RFC 1483 Bridged RFC 1483 Routed RFC 2516 PPPoE RFC 2364 PPPoA Bridge Mode Only VC Settings Multiplexing: LLC VC Qos Type: UBR CBR VBR Pcr Rate: cps Scr Rate: cps Autodetect: Enable Disable Virtual Circuit: VPI (Range 0~255) VCI (Range 32~65535) PPPoA Settings User Name: Password: Connect on Demand: Max Idle Time Min. Keep Alive: Redial Period Sec.





δες αυτές τις ρυθμίσεις μήπως και σου κόβεται το νετ!

εγώ χωρίς να ανοίξω καμιά θύρα όλα παίζουν τέλεια!

αν δεν έχεις πρόβλημα αλλού θα φταίει ο ΟΤΕ

micdhack
10-12-05, 16:23
Και εγω εχω το WAG354G με Forthnet 384. Τα ίδια προβληματα με disconnect έχουμε όλοι μας. Είχα πάρει τηλ. στην forthnet και μου είπαν να αλλαξώ τις ρυθμίσεις σε PPPoE και LLC. Το προβλημα βελτιώθηκε αλλά με το voip σε ορισμένες μέρες και ώρες έχω πρόβλημα.

iasonakos
15-01-06, 17:19
Γεια χαρά παιδια!

Να πω και εγω το προβλημα μου μπας και υπάρχει καμια λύση (γνωρίζει καποιος να βοηθησει)??

Λοιπον, εβαλα το viopbuster προχθές. Το modem ειναι το wag354g. Δεν εχω πειράξει καμια απολυτως ρύθμιση στο modem (ports κτλ)
Το πρόβλημα:
Ειναι φορές που μπορω να πάρω κανονικα τηλέφωνο και να μιλησω με τον συνομιλιτη μου κανονικα! Βασικά τηλέφωνο παιρνει πάντα! Τι γίνεται όμως?: Η συνδεση θα είναι επιτυχής μονο εαν ακουσω απο τα ηχεία μου το "τουτ τουτ", οτι "καλεί" δηλαδη. Είναι φορές που δέν το ακουω το "τουτ τουτ" αλλα τηλέφωνο παιρνει κανονικα. Απλα ουτε εγω μπορώ να μιλησω ουτε να ακουσω τον άλλον...
Ελπίζω κάποιος να κατάλαβε και να μπορέσει να βοηθήσει!!!
Ευχαριστώ

BoGe
15-01-06, 17:39
Γεια χαρά παιδια!

Να πω και εγω το προβλημα μου μπας και υπάρχει καμια λύση (γνωρίζει καποιος να βοηθησει)??

Λοιπον, εβαλα το viopbuster προχθές. Το modem ειναι το wag354g. Δεν εχω πειράξει καμια απολυτως ρύθμιση στο modem (ports κτλ)
Το πρόβλημα:
Ειναι φορές που μπορω να πάρω κανονικα τηλέφωνο και να μιλησω με τον συνομιλιτη μου κανονικα! Βασικά τηλέφωνο παιρνει πάντα! Τι γίνεται όμως?: Η συνδεση θα είναι επιτυχής μονο εαν ακουσω απο τα ηχεία μου το "τουτ τουτ", οτι "καλεί" δηλαδη. Είναι φορές που δέν το ακουω το "τουτ τουτ" αλλα τηλέφωνο παιρνει κανονικα. Απλα ουτε εγω μπορώ να μιλησω ουτε να ακουσω τον άλλον...
Ελπίζω κάποιος να κατάλαβε και να μπορέσει να βοηθήσει!!!
Ευχαριστώ

Codec: GSM και 711, δες και τις πόρτες

iasonakos
15-01-06, 17:55
BoGe Θα σου ήταν εύκολο να γίνεις πιο παραστατικός μιας και δεν "κατεχω" αρκετά???
Που θα τα βρώ τα codecs, πως θα τα βάλω και τέλος πως θα ρυθμίσω τις ports στο modem αλλα και στο voipbuster.

Ευχαριστω!

Aegean24
17-01-06, 01:14
iasonakos: τα codecs δεν μπορεις να τα ρυθμισεις απο το voipbuster (το softphone του voipbuster), δοκιμασε καπιο αλλο softphone (px Χ-LITE), χρησιμοποιησε το user/pass του voipbuster για να συνδεθεις.
Το modem το ρυθμιζεις οπως το ρυθμισες αρχικα οταν εβαλες user/password για το adsl (δηλαδη συνδεεσαι ειται με wireless ειτε με ethernet και ανοιγεις την http://192.168.1.1)

To προβλημα που εχεις οφειλεται μαλλον στη συνδεση σου, πχ στο οτι μπορει κατι αλλο να κατεβαζει η να στελνει δεδομενα εκεινη τη στιγμη η να εχεις πεσει σε ωρα αιχμης..

alefgr
22-01-06, 21:13
Σίγουρα το X-Lite έχει ρυθμίσεις; Εμένα δεν με αφήνει να αλλάξω ούτε τα στοιχεία που του έδωσα την πρώτη φορά. Αναγκάστηκα να πάω στην Registry για να κάνω τις αλλαγές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.