PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG354 τούβλο !



n_i_kos
13-12-08, 19:55
Εχω στην κατοχη μου 2 Linksys WAG 354 V.2 τα οποια δεν παιρνουν απο upgrade.Εχω δοκιμασει tftp απο Linux και απο Windows αλλα δεν ακουνε.Μετα απο ατελειωτες ωρες στο Net βρηκα 2 πιθανες hardware λυσεις...η μια ειναι ενα custom serial cable και η αλλη ενα jtag cable.
Αν καποιος γνωριζει κατι και εχει εμπειρια στο θεμα ας ριξει καμια βοηθεια.Τα router ειναι διαθεσιμα και απο κολλητηρια και καλωδια τα εχω ετοιμασει.Απλα δεν εχω καταλαβει τι μπορω να κανω κατοπιν...:hmm::sorry:
Φιλικα Νικος

billaros_
14-12-08, 14:28
Περιέγραψε σε τι κατάσταση είναι τα ρουτερς τώρα ( Led που ανάβουν ... κ.α)

n_i_kos
15-12-08, 01:29
Λεπον... στο ενα αναβοσβηνει κοκκινο το LED power, και στο αλλο αναβοσβηνει πρασινο το power.Εχω δοκιμασει τα κολπα απο το http://cyberstorm.altervista.org/ και με Linux και με XP αλλα δεν καταφερα τιποτα.Καπου διαβασα για bootloader corrupted και τι τυπος ειναι για τα V.2 που διαθετω.Ετοιμασα με το κολλητηρι μου το port για να βαλω το serial καλωδιο με adaptor απο ΝΟΚΙΑ κινητο (USB to 3.3V serial cable) αλλα στο http://wiki.openwrt.org που αναφερει πως να φτιαξεις τετοιο καλωδιο, δεν αναφερει τι πρεπει να περιμενεις να δεις και να καταλαβεις αν ειναι για πεταμα η σωζεται...:rtfm:
Κανεις με ορεξη να το παλεψει μαζι μου ...:oops:

billaros_
15-12-08, 02:32
Λεπον... στο ενα αναβοσβηνει κοκκινο το LED power, και στο αλλο αναβοσβηνει πρασινο το power.Εχω δοκιμασει τα κολπα απο το http://cyberstorm.altervista.org/ και με Linux και με XP αλλα δεν καταφερα τιποτα.Καπου διαβασα για bootloader corrupted και τι τυπος ειναι για τα V.2 που διαθετω.Ετοιμασα με το κολλητηρι μου το port για να βαλω το serial καλωδιο με adaptor απο ΝΟΚΙΑ κινητο (USB to 3.3V serial cable) αλλα στο http://wiki.openwrt.org που αναφερει πως να φτιαξεις τετοιο καλωδιο, δεν αναφερει τι πρεπει να περιμενεις να δεις και να καταλαβεις αν ειναι για πεταμα η σωζεται...:rtfm:
Κανεις με ορεξη να το παλεψει μαζι μου ...:oops:
Αυτό με το Κόκκινο LED σίγουρα ειναι bootloader. Το άλλο μάλλον κόλλημα του busybox. Τεσπα... και στις δυο περιπτώσεις διορθώνεται με χρήση software και πολύ ευκολα. Αυτό που έχει ξεχάσει ο cyberstorm είναι πως ο tftp client πρεπει να έχει πάνω από 10 retries, το pc και router θα πρέπει να συνδέονται με hub και θα πρέπει να γίνονται επαναλαμβανόμενα powerups του ρουτερ μέχρι να το δει το tftp πρόγραμμα σε μια από τις 10 προσπάθειες.
Το έχω κάνει και στις δυο περιπτώσεις (και μάλιστα χωρις hub)!
Εδώ είμαι για βοηθεια. (με JTAG δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν ήθελα να το ματσακονιάσω)

n_i_kos
15-12-08, 23:52
Billaros....ευχαριστω για το tip...θα το δοκιμασω μεσα στην εβδομαδα.Αν δεν τα καταφερω ισως το δοκιμασουμε μαζι αν θελεις :oneup:, εχω και switch οποτε τεσταρουμε ολο το setup.Και παλι ευχαριστω...τα λεμε συντομα.

billaros_
17-12-08, 01:54
Billaros....ευχαριστω για το tip...θα το δοκιμασω μεσα στην εβδομαδα.Αν δεν τα καταφερω ισως το δοκιμασουμε μαζι αν θελεις :oneup:, εχω και switch οποτε τεσταρουμε ολο το setup.Και παλι ευχαριστω...τα λεμε συντομα.
Ok! Καλή επιτυχία

geomouz
19-12-08, 17:50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!! Κ εμένα το WAG354G v2 τουβλιάστηκε!! το power Led αναβοσβήνει συνεχώς!!
Δοκίμασα άπειρες φορές tftp -i 192.168.1.1 PUT πολλά_firmware_και_original.bin αλλά μου βγάζει : Error On Server: Wrong Code Pattern!!!!!!!!!!!!!!! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;;;;;;; Thanks!!!!

........Auto merged post: geomouz πρόσθεσε 12 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!! Κ εμένα το WAG354G v2 τουβλιάστηκε!! το power Led αναβοσβήνει συνεχώς!!
Δοκίμασα άπειρες φορές tftp -i 192.168.1.1 PUT πολλά_firmware_και_original.bin αλλά μου βγάζει : Error On Server: Wrong Code Pattern!!!!!!!!!!!!!!! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;;;;;;; Thanks!!!!

Τελικά το έφτιαξα! ήταν για annex b το firmware... Υπάρχει όμως τρόπος να μετατρέψω απο annex b σε annex a? thank you!!

n_i_kos
21-12-08, 01:50
Καλησπερα φιλε
Βεβαια γινεται να το γυρισεις σε Annex A.Το δικο μου ηταν και Annex B και μαλιστα της Forthnet (ειχε το λογοτυπο οταν το ανοιγα απο την IP του), και με firmware για PSTN, το γυρισα σε Annex A.Στο forum αλλα και στο net θα βρεις πολλες λεπτομεριες μιας και ειναι modem αρκετα διαδεδομενο, αλλα πως το επαναφερες σε λειτουργικη κατασταση ???
Εγω δεν δοκιμασα ακομα τα νεα κολπα παντως, και μαλλον παει για ποιο μετα το πειραμα με τα τουβλα.Οτι και να γινει, θα το αναφερω παντως στο forum:oneup:
Καλη τυχη και καλες γιορτες.

n_i_kos
21-12-08, 13:04
Οπα οπα οοοοπα, λαθος παιδια εντοπισα tip στο forum οτι τα Linksys δεν γυρνανε απο PSTN σε ISDN:oops:...το δικο μου που ανεφερα δεν θυμαμαι τελικα τι εκανα αλλα σιγουρα το εκανα για αλλο modem ενα της OTENET-CONNEX που τελικα το καταφερα.Απλα επειδη εχω κανει πολλες τετοιες διαβολιες :twisted:, χανω το λογαριασμο με τα πειραματα εδω :whistle:.
Οποτε πρεπει να δοκιμασω να ξεκολλησω τα WAG354 μου με ISND firmware και βλεπουμε, μιας και εμενα μου εβγαλε καποια φορα παλια ενα "wrong code pattern"...τα λεμε συντομα.Ευχαριστω ολους :oneup:

n_i_kos
21-12-08, 23:57
Παιδες... :(... μαλλον πανε χωματερη τα Linksys :down:... δοκιμαζα ολο το απογευμα ολες τις πατεντες και τους συνδυασμους... με switch αναμεσα στο PC και το router... με cross καλωδιο ... με 35 προσπαθεις αντι για 10... με αναβοσβησιμο του router να πετυχω το κενο να ανεβει το firmware.... με διαφορα αλλα εναλλακτικα firmware... με ISDN firmware... τιποτα το πραμα του σατανα :twisted:... το ενα router μετα απο αναμονη μισου λεπτου λεει "timeout occurred", και το αλλο αμεσως μου λεει"wrong code pattern" :down:.
Με το serial καλωδιο δεν δοκιμασα αλλα ουτε και με το Jtag... χαλασα και το adaptor USB που δινει τα 3,3 Volts για να ελεγξω τι γινεται με το bootloader, και ειμαι παλι εκει που ξεκινησα :cool:.
Επειδη θελω πριν τα χαρισω στο σκυλο μου να λιμαρει τα δοντια του, να εντοπισω οτι οντως ειναι για πεταμα, οποιος εχει διαθεση και χρονο τα παρεχω και οτι γινει.Αν δεν παιξουν τελικα το μονο αξιο να δωσεις ειναι τα τροφοδοτικα τους....αυτα για φετος, αναμενω εθελοντες και καλες γιορτες σε ολους.

sivadws2
06-01-09, 01:57
Δεν ξέρω αν στις περιπλανήσεις σου στο web έπεσες πάνω σε αυτό
http://www.routertech.org/viewtopic.php?t=335
Μια δοκιμή ακόμη (εκτός αν έχει ήδη χορτάσει ο σκύλος :) ) ίσως φέρει αποτέλεσμα!

n_i_kos
12-01-09, 01:20
Φιλε μου το δοκιμασα καποτε αλλα οχι με switch αναμεσα .Εχω ακομα κανα 2 προσπαθιες να κανω και βλεπω τελικα τι κανω.Ευχαριστω παντως για το link,:oneup: πολυ καλο μαλιστα για οσους δεν το γνωριζουν:respekt:.

capthookb
14-01-09, 17:15
Προσπαθώ εδώ και 2-3 μέρες κι εγώ να περάσω openwrt στο wag354g (v1) με tftp αλλά μάταια. Έχω προσπαθήσει τα πάντα. Θυμάμαι παλιότερα που είχε πάει στραβά ένα update και αναβόσβηνε κόκκινο το λαμπάκι του Power, το είχα καταφέρει, αλλά δε θυμάμαι πως....... :)
Κι εγώ έχω δοκιμάσει τον client των windows και τον netkit-tftp client στο Linux αλλά δεν κατάφερα κάτι. Τώρα θα δοκιμάσω με ένα client που δίνει η linksys από εδώ:
ftp://ftp.linksys.com/pub/network/tftp.exe
Επίσης μέσα στο manual που είχε το cd του router, έγραφε στη διαδικασία με το tftp πως βάζουμε ip 192.168.1.50 (δεν ξέρω αν αυτό είναι τυχαίο ή όντως χρειάζεται αυτήν την ip).

Για ότι νεότερο θα απαντήσω. Serial console είχα φτιάξει παλιότερα (τότε που υπήρχαν προβλήματα με τα disconnects) αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, γιατί στην περίπτωση που αναβοσβήνει το λαμπάκι δε φορτώνει καν το firmware. Μόνο ο tftp server πρέπει να τρέχει (που νομίζω δεν είναι κομμάτι του firmware, αλλά τρέχει πριν από φορτωθεί το τελευταίο)

........Auto merged post: capthookb πρόσθεσε 79 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν, έχω καλά νέα. Αρχικά χρησιμοποίησα το tftp της linksys από το παραπάνω link και πέρασε το openwrt firmware μια χαρά. Reboot, όλα κανονικά. Αλλά αλλάζοντας κάτι ρυθμίσεις στο δίκτυο του openwrt πιθανά δε μπορούσα πλέον να συνδεθώ στο router (ούτε καν ping). Προσπαθώντας πάλι να περάσω το firmware ώστε να επανέλθουν οι αρχικές ρυθμίσεις του openwrt, το πρόγραμμα της linksys (gui είναι) δεν δούλεψε. Αν κατάλαβα καλά υπάρχει δεύτερος tftp server μέσα στο firmware και αντικαθιστά τον πρώτο από τη στιγμή που φορτωθεί το firmware και έπειτα.
Προσπαθώντας πάλι με tftp στα αρχικά δευτερόλεπτα του router δε γινόταν τίποτα. Ώσπου ψάχνοντας βρήκα μια "πειραγμένη" έκδοση tftp client από εδώ http://redsand.net/projects/linksys-tftp/linksys-tftp.php
η οποία την ώρα που στέλνει το firmware στέλνει και έναν κωδικό. Δούλεψε με τη μια.
Οπότε, κατέβασε το παραπάνω client, δώστου make για να φτιαχτεί το εκτελέσιμο και βάλε το firmware


<linksys-tftp>trace
<linksys-tftp>verbose
<linksys-tftp>rexmt 1
<linksys-tftp>binary
<linksys-tftp>connect 192.168.1.1
<linksys-tftp>put upgrade_code.bin admin

Αν δε δουλέψει ίσως φταίει ο κωδικός. Εγώ στην τύχη το έβαλα.

n_i_kos
16-01-09, 00:40
Φίλε ευχαριστώ για τα new updated κόλπα.Αν είσαι διαθέσιμος και έχεις και χρόνο:oops: και επειδή το έχεις κάνει ήδη θέλεις να βρεθούμε σε εσένα/έμενα να το δοκιμάσουμε μαζί :whistle:.Απλά με το openwrt δεν κατάλαβα τι έπρεπε να κατεβάσω και τι να κάνω για να μην τα αποτελειώσω και τα 2 roruter:hmm:.Αν πάλι είναι δύσκολο στείλε μου το firmware απο openwrt και δοκιμάζω μόνος μου.
Φιλικά Νίκος.

capthookb
16-01-09, 21:20
Ξέχνα το openwrt, εκτός κι αν θέλεις να το δοκιμάσεις.
Απλά με τους normal tftp clients, δε γίνεται δουλειά, γιατί ο tftp server του bootloader του linksys, ζητάει και κωδικό για να δεχτεί το firmware.
Απλά κατέβασε το παρακάτω
http://redsand.net/projects/linksys-tftp/linksys-tftp.php κάνε το compile και χρησιμοποίησέ το για να περάσεις το firmware στο router όπως έγραψα παραπάνω.

Για να βρεθούμε λίγο δύσκολο, τουλάχιστον για αυτή τη βδομάδα.

n_i_kos
17-01-09, 00:33
ΩΩΩΩραιος:oneup: αυριο θα ξεκινησω τα πειραματα και ελπιζω να τα καταφερω.
Ευχαριστω για τις add πληροφοριες.Θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα.
Εις το επανειδην :cool:

n_i_kos
20-01-09, 02:17
Φιλε το site ηταν off line για καποιο λογο και σημερα ανοιξε.Επειδη ομως δεν ειμαι εμπειρος στο Linux :sorry: πες μου σε παρακαλω τι ακριβως να κατεβασω απο το site (το .gz η to .bz2, το md5 χρειαζεται ? κατι απο security μου θυμιζει τοτε που εκανα το σεμηναριο CISCO).Εχω ενα UBUNTU 8.04 στησει για να μαθω Linux αλλα με την απολυση απο την δουλεια :evil: :(:mad: που χρονος για τετοια.
Αν εχεις χρονο ανεφερε απλα τι να κανω/κανουμε για να δουν και αλλοι rookies χρηστες τα περι Linux στο θεμα.
Ευχαριστω για το χρονο σου.Φιλικα Νικος :oneup:

capthookb
20-01-09, 14:47
Τα αρχεία με κατάληξη tar.gz ή tar.bz2 περιέχουν τα ίδια πράγματα, με διαφορετική συμπίεση. Ότι και να κατεβάσεις είναι το ίδιο. Το αρχείο md5 τώρα περιέχει μια γραμμή στην οποία αναφέρεται το checksum του αρχείου. κάτι σαν ταυτότητα του αρχείου δηλαδή. Χρησιμοποιείται για να διαπιστώσουμε εάν το αρχείο κατέβηκε σωστά.
Θα περιγράψω τα βήματα πρώτα εννοιολογικά και στη συνέχεια με τις εντολές που χρειάζονται για να εκτελεσθούν.

Δημιουργούμε ένα κατάλογο στον οποίο θα δουλέψουμε
Μπαίνουμε στον κατάλογο που δημιουργήσαμε στο βήμα 1
Κατεβάζουμε το πρόγραμμα. Θα χρησιμοποιήσω την έκδοση που είναι συμπιεσμένη με gunzip (κατάληξη: tar.gz)
Κατεβάζουμε το md5 αρχείο που αντιστοιχεί στο tar.gz
Τσεκάρουμε το md5sum του αρχείου που κατεβάσαμε στο βήμα 3 με αυτό που περιέχει το αρχείο με κατάληξη md5. Αν έχει κατέβει σωστά θα πάρουμε ένα μήνυμα πως το αρχείο είναι εντάξει: linksys-tftp-1.2.1.tar.gz: OK
Αποσυμπιέζουμε το tar.gz. Θα δημιουργηθεί αυτόματα ένας φάκελος
Μπαίνουμε στον φάκελο που δημιουργήθηκε από την αποσυμπίεση του βήματος 7
Μεταγλωτίζουμε το linksys-tftp ώστε από πηγαίο κώδικα να πάρουμε ένα εκτελέσιμο αρχείο.
Τρέχουμε το linksys-tftp



[<user@localhost> ~]$ mkdir ~/temp
[<user@localhost> ~]$ cd ~/temp
[<user@localhost> temp]$ wget http://redsand.net/projects/linksys-tftp/pub/linksys-tftp-1.2.1.tar.gz
[<user@localhost> temp]$ wget http://redsand.net/projects/linksys-tftp/pub/linksys-tftp-1.2.1.tar.gz.md5
[<user@localhost> temp]$ md5sum -c linksys-tftp-1.2.1.tar.gz.md5
[<user@localhost> temp]$ tar zxvf linksys-tftp-1.2.1.tar.gz
[<user@localhost> temp]$ cd linksys-tftp-1.2.1
[<user@localhost> temp]$ make
[<user@localhost> temp]$ ./linksys-tftp


Τα έγραψα όσο αναλυτικότερα μπορούσα. Παρ' όλα αυτά, εάν υπάρχουν περαιτέρω απορίες θα χαρώ να απαντήσω.

n_i_kos
20-01-09, 17:22
Φιλε ειλικρινά ευχαριστω για το "μερακι" σου να αναφερεις αναλυτικα το howto :respekt:.
Αποψε θα βαλω το δισκο με το Linux και θα δοκιμασω :oneup:.Για οτι αποτελεσματα θα ενημερωσω.
Και παλι μπραβο και ευχαριστω στους μερακληδες :rolleyes:

n_i_kos
20-01-09, 21:19
Ειχα κανει παλιοτερα κατι για να εχω tftp στο UBUNTU 8.04 αλλα απο τοτε το αφησα ως εχει.Μεχρι λοιπον το "make" ολα καλα αλλα μετα μου πεταξε τα παρακατω ::(
Καμια ιδεα απο τους guru του Linux :oops: ???

dex@ter:~/Documents/linksys-tftp-1.2.1$ make
gcc -I. -O2 -Dsin=sin_x -c -o main.o main.c
main.c:31:23: error: sys/types.h: No such file or directory
main.c:32:24: error: sys/socket.h: No such file or directory
main.c:33:22: error: sys/file.h: No such file or directory
main.c:35:24: error: netinet/in.h: No such file or directory
main.c:37:20: error: signal.h: No such file or directory
main.c:38:19: error: stdio.h: No such file or directory
main.c:39:19: error: errno.h: No such file or directory
main.c:40:20: error: setjmp.h: No such file or directory
main.c:41:19: error: ctype.h: No such file or directory
main.c:42:19: error: netdb.h: No such file or directory
main.c:57: σφάλμα: expected ‘=’, ‘,’, ‘;’, ‘asm’ or ‘__attribute__’ before ‘toplevel’
main.c: Στη συνάρτηση ‘main’:
main.c:116: σφάλμα: storage size of ‘sin_x’ isn’t known
main.c:119: προειδοποίηση: assignment makes pointer from integer without a cast
main.c:121: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf’
main.c:121: σφάλμα: ‘stderr’ undeclared (first use in this function)
main.c:121: σφάλμα: (Each undeclared identifier is reported only once
main.c:121: σφάλμα: for each function it appears in.)
main.c:122: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
main.c:124: σφάλμα: ‘AF_INET’ undeclared (first use in this function)
main.c:124: σφάλμα: ‘SOCK_DGRAM’ undeclared (first use in this function)
main.c:127: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
main.c:129: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘bzero’
main.c:133: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
main.c:135: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
main.c:136: σφάλμα: ‘SIGINT’ undeclared (first use in this function)
main.c:138: σφάλμα: ‘toplevel’ undeclared (first use in this function)
main.c:139: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
main.c: Στη συνάρτηση ‘setpeer’:
main.c:157: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:160: προειδοποίηση: assignment makes pointer from integer without a cast
main.c:162: σφάλμα: invalid use of undefined type ‘struct sockaddr_in’
main.c:162: σφάλμα: dereferencing pointer to incomplete type
main.c:163: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘bcopy’
main.c:163: σφάλμα: dereferencing pointer to incomplete type
main.c:163: σφάλμα: invalid use of undefined type ‘struct sockaddr_in’
main.c:163: σφάλμα: dereferencing pointer to incomplete type
main.c:164: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
main.c:164: σφάλμα: dereferencing pointer to incomplete type
main.c:166: σφάλμα: invalid use of undefined type ‘struct sockaddr_in
main.c:166: σφάλμα: ‘AF_INET’ undeclared (first use in this function)
main.c:167: σφάλμα: invalid use of undefined type ‘struct sockaddr_in’
main.c:168: σφάλμα: invalid use of undefined type ‘struct sockaddr_in’
main.c:170: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:173: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
main.c:175: σφάλμα: dereferencing pointer to incomplete type
main.c:179: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘modecmd’:
main.c:207: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:218: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:222: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘setmode’:
main.c:246: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
main.c:248: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘put’:
main.c:268: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf’
main.c:268: σφάλμα: ‘stderr’ undeclared (first use in this function
main.c:272: σφάλμα: ‘O_RDONLY’ undeclared (first use in this function
main.c:274: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf
main.c:278: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:280: σφάλμα: invalid use of undefined type ‘struct sockaddr_in’
main.c: Στη συνάρτηση ‘putusage’:
main.c:288: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘get’:
main.c:307: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf’
main.c:307: σφάλμα: ‘stderr’ undeclared (first use in this function)
main.c:313: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf’
main.c:317: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:319: σφάλμα: invalid use of undefined type ‘struct sockaddr_in’
main.c: Στη συνάρτηση ‘getusage’:
main.c:328: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘setrexmt’:
main.c:339: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
main.c:340: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:341: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
main.c:341: σφάλμα: ‘stdin’ undeclared (first use in this function)
main.c:347: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:352: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘settimeout’:
main.c:365: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
main.c:366: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:367: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
main.c:367: σφάλμα: ‘stdin’ undeclared (first use in this function)
main.c:373: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:378: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘status’:
main.c:387: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’

main.c: Στη συνάρτηση ‘intr’:
main.c:398: σφάλμα: ‘SIGALRM’ undeclared (first use in this function)
main.c:398: σφάλμα: ‘SIG_IGN’ undeclared (first use in this function)
main.c:400: σφάλμα: ‘toplevel’ undeclared (first use in this function)
main.c: Στη συνάρτηση ‘command’:
main.c:414: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:415: σφάλμα: ‘stdin’ undeclared (first use in this function)
main.c: Στη συνάρτηση ‘quit’:
main.c:496: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
main.c: Στη συνάρτηση ‘help’:
main.c:509: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:519: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘settrace’:
main.c:531: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘setverbose’:
main.c:538: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘setblocksize’:
main.c:547: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
main.c:548: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:549: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
main.c:549: σφάλμα: ‘stdin’ undeclared (first use in this function)

main.c:555: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c:560: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
main.c: Στη συνάρτηση ‘banner’:
main.c:565: προειδοποίηση: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’
make: *** [main.o] Error 1
dex@ter:~/Documents/linksys-tftp-1.2.1$

capthookb
25-01-09, 15:39
Χρειάζεσαι να έχεις εγκατεστημένα κάποια πακέτα για να γίνει το compile. Τουλάχιστον χρειάζεσαι το


apt-get install build-essential

n_i_kos
25-01-09, 20:27
Ωραιος, θα τα δοκιμασω αυριο, να τελειωνω να δω αν θα τα συνεφερω τελικα γιατι μου στεκονται στο "λαιμο" τοσο καιρο, αν ειναι αχρηστα να τα αναλαβει ο σκυλος μου :twisted:.
Ευχαριστω, και παλι.
Νικος :rolleyes:.

n_i_kos
30-01-09, 13:12
TO EKANA TO : apt-get install build-essential

dex@ter:~/temp/linksys-tftp-1.2.1$ make
make: Nothing to be done for `all'.
dex@ter:~/temp/linksys-tftp-1.2.1$

:evil::mad::evil::mad::evil::mad::evil: help...:oops:

billaros_
30-01-09, 14:43
TO EKANA TO : apt-get install build-essential

dex@ter:~/temp/linksys-tftp-1.2.1$ make
make: Nothing to be done for `all'.
dex@ter:~/temp/linksys-tftp-1.2.1$

:evil::mad::evil::mad::evil::mad::evil: help...:oops:
Πάρτο έτοιμο;)

n_i_kos
30-01-09, 20:39
All riiiiiiiiight :cool: το δοκιμαζω παλι και βλεπω αλλα τι σημαινει (απλα λεμε τωρα) το Nothing to be done for all :hmm:.Ειμαι ακομα rookie με το Linux :oops::whistle:.
Ευχαριστω και παλι !

........Auto merged post: n_i_kos πρόσθεσε 44 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φιλε μου το tftp απο command παιζει :oneup: :respekt::oneup: ... "the firmware get sexier".Παω να ξεθαψω τα router και να δω τι θα γινει :hmm:.
Θα ενημερωσω αργοτερα ;).
Ευχαριστω.

Μ.Σ.Ενδιαφερον το blog σου... θα το μελετησω αργοτερα !

n_i_kos
31-01-09, 01:58
Παιδες δεν τα καταφερα :down:, το tftp ηταν OK, αλλα μετα το put μου εβγαζε "host unreachable" "cant find host" κατι τετοιο, δοκιμασα και ping αλλα τιποτα.Σαν να μην εχει επικοινωνια μεσω ethernet καθολου.Εβαλα μετα ενα switch, μετα με cross καλωδιο αναμεσα αλλα παλι τιποτα.
Μαλλον πανε χωματερη :(.

capthookb
31-01-09, 16:59
Είχες δώσει σωστή IP/subnet στην κάρτα δικτύου σου;
π.χ 192.168.1.10 netmask 255.255.255.0

n_i_kos
02-02-09, 01:51
capthookb ειχες δικιο ειχε μεινει απο λαθος παλιοτερα ενα 192.16.1.10, και εγω εβλεπα μονο το 1.10.Απο τα ποιο απλα σε την πατας :whistle:.Τελος παντων τελικα ολα καλα δουλεψαν μεχρι το put upgrade_code.bin admin...στο ενα modem μου λεει -->
putting upgrade_code.bin to 192.168.1.1ugrade_code.bin [octet] AUTH admin
sent WRQ <file=upgrade_code.bin, mode=octet, opts: admin=>
sent WRQ <file=upgrade_code.bin, mode=octet, opts: admin=>
received ACK <block=0>
server does not know about RFC1782; resetting blocksize
sent DATA <block=1, 512 bytes>
received ERROR <code=4, msg=Wrong Code Pattern>
Error code 1024: Wrong Code Pattern

:down::evil::sorry::mad:

Ενω στο αλλο απλα "κολλαει" (μενει o cursor του command σε blink )

linksys-tftp> put upgrade_code.bin admin
putting upgrade_code.bin to 192.168.1.1 ugrade_code.bin [octet] AUTH admin
sent WRQ <file=upgrade_code.bin, mode=octet, opts: admin=>

Οτι να παταω απλα τα γραφει στο command, χωρις να μου δινει wrong command η κατι αλλο.Δοκιμασα να του για βαλω ISDN image και στα 2 αλλα παλι τα ιδια :sorry::evil::down::(.
Με εχει σκασει μαγκες, αλλα μου αρεσει η παριπετεια και με το Linux, απλα να φτασω σε συμπερασμα αν ειναι για πεταμα.
Αν δεν υπαρχει καμια αλλη ιδεα τοτε να δοκιμαζες και εσυ μια :oops::sorry: φιλε capthookb να του εβαζες το openwrt, οποτε εχεις χρονο βεβαια :whistle:.
Απο modem εχω spare, απλα να το τελειωσουμε το θεματακι :closed:.
Ευχαριστω σας... για τα tips και συντομα στο νεο PC-γοριλλα που θα αγορασω ενας δισκακος παει με Linux :cool:.
BYEZZZ

capthookb
02-02-09, 20:24
Για το πρώτο error, μήπως βάζεις λάθος firmware;
Στο δεύτερο φαίνεται να μην πετυχαίνεις το διαθέσιμο χρονικό περιθώριο που ακούει ο tftp server και δέχεται firmware.

n_i_kos
03-02-09, 00:25
Θα δοκιμασω παλι με κανα 3-4 images.
Το κενο να περασει το image πρεπει να παλεψω καλυτερα, αλλα πρεπει να κανω restart καθε φορα το linksys-tft ?
Θα δοκιμασω, μου δινεις ελπιδες παντως :oneup:.

n_i_kos
03-02-09, 04:37
Βρε παιδες .... :sorry: θα σκασω με τα παλιο Linksys :mad: ...καταφερα μεχρι τις 3.00 το πρωι :(, και μετα απο δεκαδες προσπαθιες να ανεβασω στο ενα router το firmware 1.01.54.Με αλλα firmware δεν ηθελε με τιποτα ουτε και με Αnnex B που δοκιμασα, μιας και δεν ξερω αν ειναι για Annex A η Β.Τελικα στο ενα ανεβαινει ωραια το firmware και μετα παλι το led αναβοσβηνει πρασινο...
Το αφησα κανα 10 λεπτο να το σκεφτει αλλα τιποτα.Το δε αλλο router δεν θελει κανενα firmware.
Ειχα γινει guru λεμε τωρα:cool: απο τις 00.30 μεχρι τις 03.00 και ειχα ηδη κανει 834:whistle: προσπαθιες ενω στο αλλο ειχα καταφερει και ανεβασει 2-3 φορες το firmware.Αποκλειεται να μου ξεφευγε, παρα μονο wrong code pattern μου εβγαζε.
Ωραιαααα, και τωρα τι κανουμε :p:rolleyes:, ενα παει χωματερη, και ενα στο σκυλο μου να λημαρει το δοντακι του :whistle: ?

n_i_kos
11-02-09, 03:43
Παιδες εχουμε κανα νεο με τα παλιο Linksys ?
Ευχαριστω.

n_i_kos
26-02-09, 18:01
Παιδες εχουμε κανα νεο με τα παλιο Linksys ?
Ευχαριστω.


billaros_/capthookb ...μιας και εσεις με εχετε βοηθησει με τα παλιο Linksys, σας ενδιαφερει να σας τα παραδωσω για σκαλισμα/openwrt και οτι γινει...λυπαμαι να τα σουταρω και να παιζουν τελικα με καταλληλο σκαλισμα :(.
Ευχαριστω :rolleyes:.

billaros_
27-02-09, 14:06
Βρε παιδες .... :sorry: θα σκασω με τα παλιο Linksys :mad: ...καταφερα μεχρι τις 3.00 το πρωι :(, και μετα απο δεκαδες προσπαθιες να ανεβασω στο ενα router το firmware 1.01.54.Με αλλα firmware δεν ηθελε με τιποτα ουτε και με Αnnex B που δοκιμασα, μιας και δεν ξερω αν ειναι για Annex A η Β.Τελικα στο ενα ανεβαινει ωραια το firmware και μετα παλι το led αναβοσβηνει πρασινο...
Το αφησα κανα 10 λεπτο να το σκεφτει αλλα τιποτα.Το δε αλλο router δεν θελει κανενα firmware.
Ειχα γινει guru λεμε τωρα:cool: απο τις 00.30 μεχρι τις 03.00 και ειχα ηδη κανει 834:whistle: προσπαθιες ενω στο αλλο ειχα καταφερει και ανεβασει 2-3 φορες το firmware.Αποκλειεται να μου ξεφευγε, παρα μονο wrong code pattern μου εβγαζε.
Ωραιαααα, και τωρα τι κανουμε :p:rolleyes:, ενα παει χωματερη, και ενα στο σκυλο μου να λημαρει το δοντακι του :whistle: ?
Wrong Code Pattern = Λάθος Annex on firmware file.
Το καλό είναι ότι στο ένα περνάει το firmware (μάλλον όμως δεν είναι σωστό το firmware, δεν είναι το αυθεντικό της Linksys). Κάπου έχω κάνει ένα ποστ με το original firmware μεσα στο ADSLGR αλλά δεν θυμάμαι τώρα...
Μάλλον πρέπει πρώτα να δεις ακριβώς ποιές συσκευές έχεις, η έκδοση που έχει η κάθε μια και τι Annex έχουν για να είσαι σίγουρος...
Θα μπορούσα να στο κάνω αλλά έχω πήξει sorry..

@ ADSLgr.com All rights reserved.