PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus DSL-N13 κολλάει όταν πάει να συνδεθεί στην Forthnet



grnemo
13-12-08, 22:24
Μόλις αγόρασα αυτό το router, αλλά δεν λειτουργει σωστά. Μόλις το ενημέρωσα με την τελευταία FW έκδοση. Συνδέεται με το DSLAM του ΟΤΕ κανονικά, αλλά όταν καταχωρώ τις επιλογές για το ppp interface (username password, PPP over ATM, κλπ), μου ζητά να περιμένω 60-65 δευτερόλεπτα μέχρι να κάνει restart και στη συνέχεια "κολλάει". Δεν παίζει το web interface, δεν υπάρχει δραστηριότητα στα leds. Όταν το κάνω restart, ούτε τότε νιώθει. Το κάνω reset και μετά μπορώ να πραγματοποιήσω όλες τις λειτουργίες κανονικά (wifi, usb, intranet κτλ)..όταν έρχεται η ώρα για το WAN σκαλώνουν τα πάντα.

Μόλις το αγόρασα από το πλαίσιο. Φαίνεται αρκετά καλό, αλλά έχω απογοητευτεί απείρως με αυτό το θέμα και ειδικότερα για το ότι δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Έχει συμβεί σε κάποιον;

treli@ris
13-12-08, 22:37
Μηπως χρειαζεται PPP over Ethernet? Βαλε και το 8/35 χειροκινητα

grnemo
13-12-08, 22:42
Δοκίμασα PPPoverE και τις παραμέτρους για το κύκλωμα τις έχω όπως λες. Μα να κολλάνε τα πάντα;;; :(

treli@ris
13-12-08, 23:20
Για διαβασε αυτο (http://vip.asus.com/forum/view.aspx?board_id=11&model=WL-530g+V2&id=20080912120708406&page=1&SLanguage=en-us), ισως βοηθησει

grnemo
14-12-08, 02:36
Ευχαριστώ geofak, αλλά τελικά δεν βοήθησε... :( Αρχίζω και τρελλαίνομαι...κανείς δεν έχει αυτό το router; :cry::cry:

badweed
25-05-09, 01:47
το εχω παρει και εγω αυτο το μοντεμ

πληρη απαγοητευση .
τα 270 mbps κρατουσανε λιγο μιας και συνεχως χανει τις ασυρματες συνδεσεις ( το δοκιμασα με 7-8 στικακια wifi και 5 κομπιουτερς και λαπτοπ .) μολις εβαλα εναν εκττπωτη πανω στα usb εχανε το ιντερνετ .
και γενικα με προβληματισε .

θα το παω αυριο στο πλαισιο για πιστωση .
κριμα τα 149 ευρω .

Diogenhs
25-06-09, 14:39
Αγορασα το ιδιο μοντεμ χτες, και με αυτα που διαβαζω με ζωνουν τα φιδια. Το προβλημα που εχω εγω ειναι οτι αργει παρα παρα παρα πολυ να κανει sync την γραμμη (connx). Πανω απο 15 λεπτα συνηθως (αν και εχει συμβει να κουμπωσει στα 30-40 sec). Καμια ιδιεα ?

karypid
17-09-09, 20:44
Βρέθηκε μήπως λύση; Εγώ έχω την ίδια συμπεριφορά με ένα WL-600g. Μόλις πάω να ρυθμίσω την FORTHnet σταματά να δουλεύει το web interface...

photo
14-04-10, 18:36
Φίλε μου είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα με αλλαγή pass γιατι δεν ήταν συμβατό με κάποιους χαρακτήρες π.χ. το (;) και κολούσε και εμένα.Τώρα συνδέεται κανονικά!

paspro
14-04-10, 21:08
το εχω παρει και εγω αυτο το μοντεμ

πληρη απαγοητευση .
τα 270 mbps κρατουσανε λιγο μιας και συνεχως χανει τις ασυρματες συνδεσεις ( το δοκιμασα με 7-8 στικακια wifi και 5 κομπιουτερς και λαπτοπ .) μολις εβαλα εναν εκττπωτη πανω στα usb εχανε το ιντερνετ .
και γενικα με προβληματισε .

θα το παω αυριο στο πλαισιο για πιστωση .
κριμα τα 149 ευρω .

Πάρε για αντικατάσταση απο το Πλαίσιο το DrayTek Vigor2710n και θα βρεις την ησυχία σου. Στα ίδια λεφτά είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.