PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχει κανενα νοημα να αλλαξω??



e.apostolidi
14-12-08, 21:28
Καλησπερα σε ολους:)
Ειμαι στην HOL περιπου 2 χρονια, προσφατα ''προσπαθησα'' να κανω αναβαθμιση απο τα 3 στα 24 που με τη βοηθεια των φιλων στο φορουμ αυτο καταλαβα οτι ουτε εγινε, ουτε προκειται να γινει ποτε γιατι η γραμμη σηκωνει Attainable data rate Kbit/s 4292 680.
2 γρηγορες ερωτησεις?
Μενω Καισαριανη. Εχει νοημα να παω σε αλλο παροχο πχ FOrthnet? Σε αυτους θα μπορω να εχω 24 η κατι κοντινο? Η ολα εξαρτωνται απο τα καλωδια του ΟΤΕ και δεν θα δω αποτελεσμα?
Αληθευει οτι η μεταβαση απο τον εναν στον αλλο, τωρα που εχω γραμμη ADSL, θα γινει σε 24 ωρες?Αν ειναι να αργησει πολυ μηπως μπορω να εχω την HOL περιμενοντας να με συνδεσει η Forthnet?Και να τη κοψω αφου συνδεθω?

Καθε βοηθεια δεκτη με ευγνωμοσυνη γιατι ειμαι ... πελαγωμενη:oops:

aa144
14-12-08, 21:55
Δεν αξίζει να αλλάξεις πάροχο (εκτός αν είναι πιο φθηνός).

Η ταχύτητα εξαρτάται από το καλώδιο του ΟΤΕ και αυτό δεν αλλάζει.

Αν τυχόν αλλάξεις πάροχο, τότε η παλιά σύνδεση θα λειτουργεί (εκτός αν την κόψεις εσύ) μέχρι τη μέρα της μετάβασης στο νέο πάροχο. Η μετάβαση μπορεί να πάρει μήνες μέχρι να γίνει, αλλά όταν γίνει η διακοπή υποτίθεται ότι θα είναι μόνο για λίγες ώρες.

Vitruvian78
14-12-08, 22:57
Καλησπερα σε ολους:)
Ειμαι στην HOL περιπου 2 χρονια, προσφατα ''προσπαθησα'' να κανω αναβαθμιση απο τα 3 στα 24 που με τη βοηθεια των φιλων στο φορουμ αυτο καταλαβα οτι ουτε εγινε, ουτε προκειται να γινει ποτε γιατι η γραμμη σηκωνει Attainable data rate Kbit/s 4292 680.
2 γρηγορες ερωτησεις?
Μενω Καισαριανη. Εχει νοημα να παω σε αλλο παροχο πχ FOrthnet? Σε αυτους θα μπορω να εχω 24 η κατι κοντινο? Η ολα εξαρτωνται απο τα καλωδια του ΟΤΕ και δεν θα δω αποτελεσμα?
Αληθευει οτι η μεταβαση απο τον εναν στον αλλο, τωρα που εχω γραμμη ADSL, θα γινει σε 24 ωρες?Αν ειναι να αργησει πολυ μηπως μπορω να εχω την HOL περιμενοντας να με συνδεσει η Forthnet?Και να τη κοψω αφου συνδεθω?

Καθε βοηθεια δεκτη με ευγνωμοσυνη γιατι ειμαι ... πελαγωμενη:oops:

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, όπως εσύ. Δεν θα δείς διαφορά, όποιν πάροχο και αν βάλεις. Εκτός από κακή καλωδίωση, ενδεχομένως είσαι μακρυά και από το κέντρο του ΟΤΕ και των λοιπών παρόχων της περιοχής σου, οπότε εξασθενεί το σήμα. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το βελτιώσεις, εκτός κι αν καλέσεις τεχνικό να ελέγξει αν φταίνε οι καλωδιώσεις στο σπίτι σου. Διαφορετικά αν είναι το δίκτυο κακό, από το σπίτι σου ως τον ΟΤΕ της περιοχής δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Απλά να περιμένεισ μήπως ο ΟΤΕ κάνει αναβάθμιση στα καλώδια της περιοχής σου. Όποιο πάροχο και να βάλεις δεν θα δεις καλύτερα αποτελέσματα. Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις την τεχνική υποστήριξη και να παραπονεθείς. Εγω που το έκανα, κάνανε κάτι και είδα μια κάποια μικρή βελτίωση στη γραμμή. Μου είπανε ότι κάτι κάνανε, δεν θυμάμαι τί. Επειτα το δηλώσανε και σαν βλάβη στον ΟΤΕ, για να ελεγχθούν οι καλωδιώσεις μου και απο εκεί. Αύριο θα πάρω να μαθω τί τους είπε ο ΟΤΕ.

Κάτι άλλο που σου προτείνω είναι να κατεβάσεις ταχύτητες. Εγω επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να πιάσω κάτι καλυτερο από 4Mbps, υποβάθμισα το πακέτο σε HOL double-play Lite, μια και το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, και δίνω €21,90 το μήνα. Αν θες να κάνεις απεριόριστα τηλεφωνήματα, τότε κατέβασε το Voipdiscount ( www.voipdiscount.com ) με το οποίο μπορείς να κάνεις τηλεφωνήματα δωρεάν όπου θες, απο το τηλέφωνό σου, με €10 υποθήκη. Για κοίταξέ το. Η κληση πραγματοποιείται απο την τηλεφωνική σου συσκευή και εμφανίζεται στον άλλο κανονικά το νούμερό σου, σαν να καλείς απο το δίκτυο της ΧΟΛ.

maxorfo
15-12-08, 01:00
@ e.apostolidi

Με 44 dB εξασθένηση (attenuation) πάει να πει ότι είσαι αρκετά μακρυά από το DSLΑΜ, οπότε δύσκολα θ' ανέβεις πιό πάνω σε συγχρονισμό, σε όποιο πάροχο κι αν πας. Δεν έχει σημασία τόσο το ότι μένεις στην Καισαριανή, όσο η απόστασή σου από το κέντρο. Δευτερευόντως, παίζει ρόλο και η ποιότητα του δικτύου (καλωδίωση, συνδέσεις κτλ.)

@ ADSLgr.com All rights reserved.