PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Netone σε On (DSLAM Τερψιθέας)



asmar
14-12-08, 22:21
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω 2 γραμμές μια 8Mbit OTE και μία 24Mbit ( ο θεός να την κάνει...δεν συγχρονίζει ποτέ πάνω από 10-12Mbit) από την Netone την οποία και θέλω να αλλάξω σε κάποιον άλλο πάροχο και προφανώς την ON εξού και το μήνυμα.

Η ταχύτητα του Internet δεν με απασχολεί καθόλου αρκεί να παίζει αν το χρειαστώ για backup μιας και χρησιμοποιώ τη γραμμή του ΟΤΕ λόγω αξιοπιστίας.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παίζει τέλεια η τηλεφωνία και η τηλεόραση, και εδώ θα ήθελα τις γνώμες των είδη συνδρομητών.

Από την Netone δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος, δεν κατεβάζει σχεδόν ποτέ πάνω από 100kb/sec και η τηλεφωνία 1-2 φορές το μήνα κολάει χωρίς λόγο (δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου το Internet) και πρέπει να γίνει reboot το router για να δουλέψει.

Οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ

nothing
15-12-08, 03:45
απο τηλεφωνο παντως γενικα εχω να ακουσω εδω μεσα αρκετο καιρο για προβλημα και απο γνωστους απλα δεν υπαρχει θεμα ποτε να συζητησουμε.γενικα απο τηλεφωνια δεν περιμενα να ειμαι τοσο ευχαριστμενος και ειδικα η μανα μου που μιλαει με τις ωρες δεν μου εχει αναφερει τιποτα(και ειναι και απο αυτες που θα με ζαλιζε ετσι και γινοταν κατι :p )
ασε που το τηλεφωνο ειναι ασχετο απο ιντερνετ..

atheos71
15-12-08, 19:24
Έχοντας και τις δύο(ΝετΟνε & ΟΝ) και μάλιστα στο ίδιο Α/Κ, θα σου πω ότι είναι θέμα καθαρής τύχης τί ποιότητα υπηρεσιών θά 'χεις.Από Α/Κ σε Α/Κ υπάρχουν διαφορές και δε μπορείς με σιγουριά να πείς τί φταίει σ'ένα πρόβλημα.Το πιθανότερο είναι όταν έχεις κάποια προβλήματα με τον εκάστοτε πάροχο, να μη λυθούν πηγαίνοντας σε κάποιον άλλον.Θα μπορούσε ο κάθε χρήστης να σου αραδιάσει τις θετικές ή αρνητικές εντυπώσεις.Δεν το βρίσκω και τόσο ασφαλές για να διατυπώσουμε άποψη για μια εταιρία.

asmar
16-12-08, 23:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

panther21
17-12-08, 03:27
Παντως οτι θα εφτανα στο σημειο να διαβαζα ενα τετοιο ποστ ομολογω πως δεν το περιμενα. Ειδικα αυτοι που παρακολουθουν τον χωρο του ιντερνετ αλλα και το φορουμ καταλαβαινουν τι εννοω... Ρε πως τα φερνει η ζωη καμια φορα..

atheos71
17-12-08, 16:33
Αυτό συμβαίνει....δε μπορεί να έχει κάποιος την εμπειρία όλων των παρόχων.Δεν υπάρχει κάποιος πάροχος χωρίς προβλήματα, κι ο χρήστης ψάχνει πού θα μπορούσε να είναι καλύτερα γι αυτόν.

trendyboyathens
17-12-08, 18:49
Παντως οτι θα εφτανα στο σημειο να διαβαζα ενα τετοιο ποστ ομολογω πως δεν το περιμενα. Ειδικα αυτοι που παρακολουθουν τον χωρο του ιντερνετ αλλα και το φορουμ καταλαβαινουν τι εννοω... Ρε πως τα φερνει η ζωη καμια φορα..

Ο δημιουργός του θέματος ζητάει στην ουσία τις εντυπώσεις των ενεργοποιημένων χρηστών, ειδικότερα της περιοχής του κιόλας, για έναν πάροχο στον οποίο ενδιαφέρεται να μεταβεί! Δεν κατανοώ αυτού του είδους την απάντηση σου, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει ήδη ανοιχτό threat με θέμα <<Εντυπώσεις ενεργοποιημένων χρηστών της On Telecoms>> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=104821

panther21
18-12-08, 01:56
Eπειδη λοιπον δεν καταλαβες, καλο ειναι να μην εικαζεις. Το ποστ μου δεν εχει να κανει καθολου με τον χρηστη και την χρησιμοτητα η οχι της αποριας του, αλλα με το γεγονος οτι οταν εμφανιστηκε η netone συνεπεσε με την τραγελαφικη κατασταση που αντιμετωπιζε τοτε η ον. Η ποιοτητα των υπηρεσιων και της υποστηριξης της πρωτης εκανα πολλουν να στραφουν προς τα εκει. Τωρα συμβαινει το αναποδο (ισως οχι σε τετοιο βαθμο οπως 2-3 μηνες πιο πριν που τα προβληματα ηταν ακομα πιο εντονα για τους συνδρομητες της νετ) και μαλιστα η ον εμφανιζει σημαδια της νετ στο πρωτο της (καλο) καιρο. Αυτο που σχολιασα λοιπον ηταν αυτο καθευατο το γεγονος που αντακατροπτιζει και το ποσο ρευστη ειναι ακομα η αγορα του ιντερνετ στην Ελλαδα. Απο θεος γινεσαι απαραδεκτος και το αναποδο σε ελαχιστους μονο μηνες. Τωρα βεβαια ανοιγει αλλο θεμα που σηκωνει ακομα μεγαλυτερη συζητηση, αλλα το ληγω εδω για να μην βγουμε και εκτος θεματος τελειως..

Ελπιζω αυτη η αναλυση να βοηθησει και καπως το παληκατι που εφτιαξε το τοπικ να καταλαβει πως η κατασταση αυτη την στιγμη στην ον ναι μεν ειναι ισως η καλυτερη της ιστοριας της και καλυτερη σχεδον απο ολους τους ενναλακτικους αλλα αυτο μπορει να αλλαξει πολυ συντομα σε μια τοσο ρευστη ακομα αγορα. Οποτε η επιλογη του θα πρεπει να ειναι καθαρα προσωπικη και αναλογα με το τι ζηταει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.