PDA

Επιστροφή στο Forum : STOP: 0x0000008 crush



tsiage
18-11-05, 19:45
Το pc μου ειναι το εξής:
AMD 2000+ , Georce Ti4400, 512MB ram , windows XP.
Συνήθως όταν παίζω παιχνίδια αλλά και καμιά φορά όταν κάνω restart το σύστημά crushάρει και μου πετάει μπλε οθόνη λέγοντας να κάνω STOP:0x0000008 (...). Είναι κάτι με την κάρτα γραφικών μου πάντως. Δοκίμασα καινούριους driver αλλά τίποτα. Έχετε καμιά ιδέα;

yiapap
18-11-05, 20:12
Ξαναδές το μήνυμα και πες σε ποιον driver αναφέρεται (π.χ. Win32k.sys nv4_disp.dll) κτλ.
Δοκίμασε επίσης να αναβαθμίσεις το bios της μητρικής σου

tsiage
18-11-05, 20:29
άλλες φορές γράφει το nv4_disp.dll και άλλες φορές τπτ. Μου φαίνεται παράξενο να χρειάζεται αναβάθμιση το bios της μητρικής αφού εδώ και τόσο καιρό όλα δούλευαν καλά...

yiapap
18-11-05, 21:19
nv4_disp είναι ο driver της nvidia. Το... Τπτ είναι χοντρό κόλλημα σε προστατευμένη περιοχή της μνήμης (συνήθως kernel).
Το "τόσο καιρό όλα δουλεύαν" το αναφέρεις τώρα!
Πως έγινε ξαφνικά;
Έγινε μετά την αναβάθμιση των drivers;
Έχεις ελέγξει το δίσκο για σφάλματα;

tsiage
18-11-05, 22:10
Μου το πέταξε κανά 2 φορές, έκανα format και τώρα παρατηρώ ότι μου το πετάει όλο και πιο συχνά, πάντα όμως σε παιχνίδια και κυρίως στο lineage 2. Μήπως φταίει το fan της κάρτας γραφικών; με τη μνήμη δεν το πολυέπιασα αυτο που είπες...

kanenas3
18-11-05, 22:24
Κάνε ένα memtest να δεις πως είναι η μνήμη σου.

tsiage
18-11-05, 22:27
Τι ακριβώς να δω?

JohnGR
18-11-05, 22:35
nv4_disp είναι ο driver της nvidia
Ό,τι είπε το παιδί! ;)

tsiage
18-11-05, 22:41
Έκανα roll back driver δοκίμασα αλλά τπτ. Ξαναέβαλα τους καινούριους αλλά πάλι τπτ.

Tem
18-11-05, 22:49
Να ελέγξεις και τη μνήμη γιατί είναι πολύ πιθανό να προέρχεται από εκεί

nefthy
19-11-05, 02:02
Να ετοιμάζεσαι για καινούργια κάρτα σιγά σιγά...

Αν άρχισε να το κάνει έτσι ξαφνικά και δεδομένου ότι το μηχάνημα σου είναι 2~3 ετών τουλάχιστον, είναι σοβαρό ενδεχόμενο.

tsiage
19-11-05, 02:22
Θα δοκιμάσω μια κάρτα ενός φίλου fx 5600. Πάντως να τονίσω ότι μου το κάνει κυρίως στο lineage 2 και μόνο μία φορά στο Pro evolution 5. Στις εφαρμογές μέχρι τώρα δουλεύει κανονικά και σε άλλα παιχνίδια δεν έχω δοκιμάσει.

Dj_AnGeL
19-11-05, 02:41
Μάλλον ειναι λογικό αυτο γιατι πρεπει να έχει πρόβλημα σε 3d εφαρμογές...

yiapap
19-11-05, 05:37
OK
Επειδή έχω φάει μια χοντρή φρίκη με το CivIV και έχω ψάξει όλα τα πιθανά κρασαρίσματα του nv4_disp...
Με δεξί κουμπί στο desktop σου ή από το systray icon, άνοιξε της ιδιότητες "της οθόνης" σου (μπράβο nvidia... Πολύ έξυπνο να επιλέγω Sony CPD-400 και να πάιρνω... το control panel της κάρτας γραφικών!).
Εκεί έχει μια ενότητα Temperature Settings;
Έλεγξε τη θερμοκρασία

Μετά κατέβασε το memtest (http://www.memtest86.com/) και έλεγξε τις μνήμες σου

Αναφέρσου! ;)

tsiage
19-11-05, 15:00
Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια ενότητα στα settings. Θα νοίξω το pc να δω αν δουλεύει το ανεμιστηράκι και θα κάνω το memtest. Αύριο-μεθάυριο θα έχω τα αποτελέσματα.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

ibari
19-11-05, 15:17
Η σειρά 4x00 της nvidia δεν δείχνει θερμοκρασια της vpu, γι' αυτό δεν το έχει στο menu.

batraxos
23-11-05, 05:26
Κοιτα το πιθανοτερο να ειναιν καποιο προβλημα με τον επεξεργαστη η την μνημη.
Καλο το memtest αρα αρκετα εξιδηκευμενο για αυτο το σταδιο.
Ψαξε στο google ενα προγραμμα με το ονομα Prime95.Κατεβασε το, εγκατεστησε το, και τρεξε απ της επιλογες του το Torture Test,με In Large FFTs η Blend. Αν τρεξει για 5-6 ωρες χωρις προβλημα, τοτε θα ειναι η καρτα γραφικων.Αν σου βγαλει λαθος τοτε θα ειναι προβλημα η επεξεργαστη η μνημης.
Οπου εδω ερχεται το memtest για να ελενξεις την μνημη σου να δεις αν σου βγαζει προβληματα απο εκει.
Τωρα αυτο που αναφερεις οτι πιο παλια δουλευε και τωρα οχι...
Αν δεν ειναι προβλημα software (που δεν το νομιζω να ειναι) αυτα που κυριως επιρεαζονται με τον καιρο ειναι
α) η θερμοκρασια
Δηλαδη η σκονη που μαζευεται με τον καιρο, και δουλευει σαν "κουβερτα", η το TIM (Thermal Interface Material) που χανει την αποδοση του με τον καιρο.
β) το τροφοδοτικο,
που με τον καιρο χανει την αποδοτικοτιτα του, και δεν μπορει να δωσει αρκετο ρευμα στον επεξεργαστη , οποιος σε πληρες φορτιο πια...βγαζει λαθη επειδη δεν εχει αρκετο "οξυγονο".
Σημειωσε εδω περα οτι η ΑMD για τους athlon εχει ορισει σαν κατοτατη τιμη της τασης του τροφοδοτικου τα 15 με 18 Amp για την γραμμη των 12Βολτ.
Βαλε μεσα, ανεμιστηρες, σκληρους, λαμπακια, καρτα γραφικων που ολα αυτα τραβανε απο τα 12Βολτ, στις μερες μας καλο ειναι να ψαχνουμε για πανω απο 20 αμπερ στα 12Βολτ.

tsiage
10-12-05, 11:10
Αν και λίγο καθυστερημένα επανέρχομαι στο πρόβλημα. Τα πράγματα έχουν γίνει πολύ σοβαρά :) Μου πετάει μπλε οθόνες για nv4_disp.dll , nv4_mini.sys , kmixer.sys , μέχρι και για usbport.sys όταν μετέφερα mp3 στο mp3player μου.
Έτρεξα το prime95 που είπε ο batraxos και στα 2 λεπτά μου σφάλμα prime95.exe has encountered a problem.... Έτρεξα το memtest δε βρήκε errors. Τελευταία μου ελπίδα το τροφοδοτικό πόσο πιθανό μπορεί να είναι; Να πω ότι μπλε οθόνςσ αρχίζω να βλέπω σε παιχνίδια που μου τα έτρεχε κανονικά...

tsiage
01-02-06, 22:21
χαχαχαχαχαχα και για να συνεχίσω την ενημέρωση μου πετάει μπλε οθόνη ακόμα και στο format (όχι στο quick στο αργό). Πρέπει να έχει χαλάσει κάτι στη mobo ή στον επεξεργαστή. Δε γίνεται αλλιώς. Τι λέτε?

sdikr
01-02-06, 22:28
Cpu δίχνει,

τον είχες μήπως Overclock;

tsiage
01-02-06, 23:57
όχι δεν τον έχω πειράξει καθόλου. Επίσης οι θερμοκρασίες είναι εντάξε.ι

yiapap
02-02-06, 11:19
Τελικά άλλη κάρτα γραφικών δοκίμασες;

tsiage
02-02-06, 14:44
Ναι έχω αλλάξει κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό και σκληρό...
Πάντως για να έχω μπλε οθόνη στο format είναι σίγουρο ότι υπάρχει πρόβλημα στο hardware.

WAntilles
02-02-06, 14:53
χαχαχαχαχαχα και για να συνεχίσω την ενημέρωση μου πετάει μπλε οθόνη ακόμα και στο format (όχι στο quick στο αργό). Πρέπει να έχει χαλάσει κάτι στη mobo ή στον επεξεργαστή. Δε γίνεται αλλιώς. Τι λέτε?

Λέω ότι για να σου πετάει μπλε οθόνη εκεί, αφού πρώτα αλλάξεις IDE/SATA καλώδια, να ελέγξεις με το σχετικό utility του κατασκευαστή, sector προς sector όλους τους σκληρούς σου δίσκους για bad sectors.

yiapap
02-02-06, 14:59
Λέω ότι για να σου πετάει μπλε οθόνη εκεί, αφού πρώτα αλλάξεις IDE/SATA καλώδια, να ελέγξεις με το σχετικό utility του κατασκευαστή, sector προς sector όλους τους σκληρούς σου δίσκους για bad sectors.Αν και παίζουν τα παραπάνω... δυστυχώς εγώ θα πόνταρα στη μητρική :(

tsiage
02-02-06, 23:11
Έχω αλλάξει και καλώδια είχα ελέξει και τον παλιό δίσκο ο καινούρος δε νομίζω να εχει bad sectors. Ναι η mobo ή επεξεργαστής. Μάλλον mobo πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.