PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta Thomson Speedtouch 780WL: Ρυθμίσεις και Δυνατότητες



Σελίδες : [1] 2

thanar
15-12-08, 21:05
Ανοίγω αυτό το θέμα, προκειμένου να συγκεντρώσουμε απόψεις όσον αφορά για το Speedtouch 780WL της Thomson που δίνει η Cyta με τις συνδέσεις της. Δεδομένου πως η Cyta είναι VoIP-only όσον αφορά την τηλεφωνία της, καλό θα ήταν να εξαντλήσουμε σε ένα topic τις δυνατότητες του συγκεκριμένου router, μιας και είμαστε (λιγότερο ή περισσότερο) υποχρεωμένοι να το χρησιμοποιήσουμε.

Έχω εντοπίσει αυτό το thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206643L) στο forum της Vivodi που αναφέρεται στο συγκεκριμένο router, και θα με ενδιέφερε από τους έμπειρους της παρέας να μάθω αν ότι αναλύεται εκεί σχετικά με το administrator login ισχύει και για την περίπτωση της Cyta.

Προσωπικά, δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με το router, η σύνδεσή μου είναι αρκετά σταθερή μετά από κάποια "πειράματα", θα ήθελα όμως να αποκτήσω πρόσβαση στο log του router, καθώς επίσης και σε επιπλέον δυνατότητες τηλεφωνίας, μέσω των οποίων ευελπιστώ να καταφέρω να το ρυθμίσω έτσι ώστε να δρομολογούνται οι εισερχόμενες καί των δύο γραμμών σε μία θύρα τηλεφώνου.

tsalp
16-12-08, 14:43
Φίλε thanar

Είδα και το post σου στο support subforum, σχετικά με την ευελιξία των τηλεφωνικών γραμμών.

Δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα για την περιοχή μου να μπορώ να κάνω αίτηση.

Μπορώ να υποθέσω, απ όσα γράφεις, ότι οι επιλογές

α) "VOIP >> VOIP Extensions" στο router pirelli

β) toolbox > telephony στον Thomson

δεν είναι ανοικτές προς το χρήστη

Αν τελικά οι παραπάνω επιλογές είναι κλειδωμένες, θα ήταν καλό να υπάρχει μια απάντηση στο forum, όπου να φαίνεται ξεκάθαρα (απαντώντας, η Cyta, ρητά με "ΝΑΙ" η με "ΟΧΙ"), το αν δέχεται η τεχνική υποστήριξη, να προβεί, remotely, σε ρυθμίσεις τέτοιου τύπου, που αφορούν τα Analog Ports, βάσει αιτήματος του πελάτη.

Όπως είδαμε, παρ όλα αυτά, η απάντηση που πήρες ήταν "πάρτε τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη".

Δεδομένης της απάντησης που δόθηκε, σου απευθύνω θερμή παράκληση, μόλις έχεις απάντηση στο λογικό αίτημά σου, να δώσεις την πληροφορία και στο forum. Υπάρχουν υποψήφιοι πελάτες για τους οποίους είναι καθοριστικές τέτοιες δυνατότητες.

Αν μπορεί μια χρήσιμη πληροφορία να βρεθεί μέσα από το forum, θα είναι και μικρότερη η ενόχληση προς το κέντρο τηλεφωνικής υποστήριξης του εν λόγω παρόχου.

Ευχαριστώ πολυ

thanar
16-12-08, 21:08
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το support της Cyta με ενημέρωσαν πως ούτε εγώ, αλλά ούτε και αυτοί έχουν δυνατότητα επέμβασης σε τέτοιου είδους δυνατότητες στο Speedtouch. Το router φεύγει ρυθμισμένο με τα VoIP στοιχεία από αυτούς και κλειδώνεται το administrator account, προκειμένου κανείς να μην μπορεί να επέμβει, προκειμένου να αποφευχθούν ενδεχόμενα λάθη.

Σε ερώτησή μου σχετικά με το εάν υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση που επέμβω από μόνος μου στο router σπάζοντας κωδικούς και διαδικασίες, δεν μου έδωσαν απάντηση. Όχι επίσημη τουλάχιστον.

Επομένως, υποψιάζομαι πως θα χρειαστούμε τις γνώσεις κάποιου συνδρομητή άλλων εταιρειών που έχουν ασχοληθεί με το θέμα, προκειμένου να ενημερωθούμε αν η επαναφόρτωση στο router του backup των ρυθμίσεών του μπορεί να επαναφέρει τα πάντα σε "working order".

satfoxy
16-12-08, 21:56
Πολυ καλα εκανες φιλε thanar και ανοιξες αυτο το topic.Νομιζω οτι θα εχουμε πολλα να πουμε.Κατσε να το παρω και εγω στα χερια και το πρωτο πραμα που θα δω ειναι αν παιζει καμια αναβαθμηση στο firmware.Το αλλο speedtouch που εχω κανα 4 φορες το εκανα.Φανταζεστε να μας πουν μην το κανετε αναβαθμηση γιατι θα τα χασετε ολα?
Θα δουμε.

naoussa
16-12-08, 23:00
Είμαι συνδρομητής της CYTA και έχω πάρει στα χέρια μου το Thomson ST780 :

Product Name: ST780
Serial Number: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Software Release: 6.2.29.2
Software Variant: GH
Boot Loader Version: 1.0.6
Product Code: 36035800
Board Name: BANT-R

Έχω το εξής πρόβλημα:
Όταν αλλάζω IP από 192.168.10.254 με subnet 255.255.255.0 σε 192.168.2.2 με subnet 255.255.255.128 το Thomson ST780 δεν ανταποκρίνεται. Ουσιαστικά χάνεται από το δίκτυο και ο μόνος τρόπος να αποκτήσω πάλη τον έλεγχό του είναι η επαναφορά στης εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Φυσικά αλλάζω και την IP του PC σε 192.168.2.xxx και το subnet σε 255.255.255.128 (έχω δοκιμάσει και αυτόματη IP)
Καμιά ιδέα/πρόταση ?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. μετά από την επαναφορά στης εργοστασιακές ρυθμίσεις χάνεται η τηλεφωνία που επανέρχεται δυστυχώς μόνο μετά από την επέμβαση των τεχνικών της εταιρίας χωρίς εγώ να μπορώ να κάνω οτιδήποτε. Το αποτέλεσμα να είμαι χωρίς τηλέφωνο για ένα χρονικό διάστημα (μέχρι και 72 ώρες).

thanar
17-12-08, 11:28
Αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον: Μετά την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χάνεται η τηλεφωνία και "επεμβαίνουν" οι τεχνικοί! Έχουν δηλαδή remote access στο router; Εμένα άλλα μου λέγανε στο support...

Γιατί δεν κάνεις ένα backup τις ρυθμίσεις να τις ξαναπερνάς μετά από επαναφορά;

Όσο για το θέμα του IP και του subnet, εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω καταφέρει ακόμη να καταλάβω πώς λειτουργεί αυτή η ιστορία με το subnet και έτσι αποφεύγω να το αλλάζω από 255.255.255.0! Μάλλον θα πρέπει να μας διαφωτίσει κάποιος εμπειρότερος στα θέματα δικτύων, αν και θυμάμαι πως υπάρχει ανάλογο thread στο adslgr...

dzadelis
17-12-08, 15:37
Φυσικά και έχουν remote access, φίλε thanar. Όταν παρέλαβα το εξοπλισμό μου διαπίστωσα ότι, αν και είχα πρόσβαση στο internet, δεν λειτουργούσε το τηλέφωνό μου, ενώ επίσης το led του "Voice" ήταν σταθερά κόκκινο. Κάλεσα τότε αμέσως στην τεχνική υποστήριξη και το έδωσα βλάβη. Μου ζήτησαν τότε να μπω στις παραμέτρους τηλεφωνίας του router και να ελέγξω το status. Όταν λοιπόν τους είπα ότι στο αντίστοιχο μενού εμφανίζονταν δύο κόκκινα "Χ", μου ζήτησαν συγνώμη και μου εξήγησαν ότι - από δική τους παράλειψη - δεν είχαν περαστεί οι ρυθμίσεις της VoIP τηλεφωνίας. Στη συνεχεία με ενημέρωσαν ότι εντός δύο ωρών - το αργότερο - θα είχε ολοκληρωθεί η on-line διαδικασία εισαγωγής των απαραίτητων ρυθμίσεων στον εξοπλισμό μου, χωρίς να χρειαστεί εγώ να κάνω το παραμικρό. Όντως, μετά από ένα μισάωρο - περίπου - δούλευαν κανονικά και τα δύο τηλεφωνικά νούμερα.
:)

satfoxy
17-12-08, 22:23
Είμαι συνδρομητής της CYTA και έχω πάρει στα χέρια μου το Thomson ST780 :

Product Name: ST780
Serial Number: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Software Release: 6.2.29.2
Software Variant: GH
Boot Loader Version: 1.0.6
Product Code: 36035800
Board Name: BANT-R

Έχω το εξής πρόβλημα:
Όταν αλλάζω IP από 192.168.10.254 με subnet 255.255.255.0 σε 192.168.2.2 με subnet 255.255.255.128 το Thomson ST780 δεν ανταποκρίνεται. Ουσιαστικά χάνεται από το δίκτυο και ο μόνος τρόπος να αποκτήσω πάλη τον έλεγχό του είναι η επαναφορά στης εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Φυσικά αλλάζω και την IP του PC σε 192.168.2.xxx και το subnet σε 255.255.255.128 (έχω δοκιμάσει και αυτόματη IP)
Καμιά ιδέα/πρόταση ?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. μετά από την επαναφορά στης εργοστασιακές ρυθμίσεις χάνεται η τηλεφωνία που επανέρχεται δυστυχώς μόνο μετά από την επέμβαση των τεχνικών της εταιρίας χωρίς εγώ να μπορώ να κάνω οτιδήποτε. Το αποτέλεσμα να είμαι χωρίς τηλέφωνο για ένα χρονικό διάστημα (μέχρι και 72 ώρες).



Αυτο ρωτησα και εγω για την ip.
Αν δεν αλαζει η default ip του router, τοτε ολο το δικτυο που εχω στημενο στο σπητι θελει αλλαγη.Not so good.

thanar
18-12-08, 20:20
Κάτι εντός θέματος, αλλά άσχετο από advanced ρυθμίσεις... Το κουμπάκι στην εμπρός μεριά του Speedtouch τι κάνει; Το πατάω, το ξαναπατάω, τίποτα! Κάπου διάβασα πως ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το wifi. Θέλει κάποια επιπλέον ρύθμιση για να λειτουργήσει;

filip58
18-12-08, 21:17
Αυτο ρωτησα και εγω για την ip.
Αν δεν αλαζει η default ip του router, τοτε ολο το δικτυο που εχω στημενο στο σπητι θελει αλλαγη.Not so good.

Αυτο σου το ειπα κι εγω satfoxy (ετσι μου ειχαν πει στο 13811 τεχνικό τμήμα)
Ο αλλος ρουτερ πάντως που δινουν (pirelli) έχει 192.168.1.1 ip και όχι 192.168.10.254

xelonas
18-12-08, 21:34
Κάτι εντός θέματος, αλλά άσχετο από advanced ρυθμίσεις... Το κουμπάκι στην εμπρός μεριά του Speedtouch τι κάνει; Το πατάω, το ξαναπατάω, τίποτα! Κάπου διάβασα πως ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το wifi. Θέλει κάποια επιπλέον ρύθμιση για να λειτουργήσει;


Το κρατας πατημενο και μετρας μεχρι το 20 αλλα ετσι 101,102,103.......120 και θα γινει

:rtfm:Το ιδιο και για να το ενεργοποιησεις!!!!:oneup:

........Auto merged post: xelonas πρόσθεσε 5 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:rtfm:http://www.thomson.net/GlobalEnglish/Pages/default.aspx

satfoxy
21-12-08, 11:34
Το ασυρματο δυκτιο του router εχει default password οπως εχει το connex του ΟΤΕ?

dzadelis
21-12-08, 12:40
Το ασυρματο δυκτιο του router εχει default password οπως εχει το connex του ΟΤΕ?

Μπορείς να μπεις εύκολα στις αντίστοιχες ρυθμίσεις του router και να το αντικαταστήσεις με κάποιον άλλον κωδικό της αρεσκείας σου. ;)

gr8_kostas
21-12-08, 18:27
Το ασυρματο δυκτιο του router εχει default password οπως εχει το connex του ΟΤΕ?

έχει και είναι το serial του router σου..αρα είναι μεν default αυτό,αλλά είναι μοναδικό για κάθε συσκευή...και άρα είναι και ασφαλές το δίκτυο σου

edit : αυτά που είπα ισχύουν για το Pirelli...σόρυ

satfoxy
21-12-08, 18:46
έχει και είναι το serial του router σου..αρα είναι μεν default αυτό,αλλά είναι μοναδικό για κάθε συσκευή...και άρα είναι και ασφαλές το δίκτυο σου

edit : αυτά που είπα ισχύουν για το Pirelli...σόρυ


Οποτε Not possible to hack.
Ευχαριστω πολυ.
Εληθει η απορια.

thanar
22-12-08, 23:28
Καί το Speedtouch έχει ως default wifi password έναν κωδικό ο οποίος είναι γραμμένος στο κάτω μέρος του router, δεν είναι όμως το s/n της συσκευής.

Cacofonix
25-12-08, 15:39
Έχετε ακριβώς το ίδιο router με εμάς στην NetOne.
Για να μπεις στις ρυθμίσεις του router, πληκτρολογείς http://speedtouch.lan/ ή http://192.168.1.254
username: User (το u κεφαλαίο)
password: το s/n του router.

Για ό,τι θέλετε, περάστε μια βόλτα από το forum της Net-One.


Καλές γιορτές.


ΥΓ. Για reboot καλύτερα να ανοιγωκλείνετε το router, ή να το κάνετε από το menu το url διότι είναι πάρα πολύ ευαίσθητο...Εμένα με 4-5 reboot, έσπασε...

kosmous
29-12-08, 10:28
Το στρόγγυλο κουμπί στο κέντρο τι ρόλο παίζει ?

mpoyfos
30-12-08, 00:48
Γεια χαρα και απο μενα (νεο μελος στη CYTA)

kostis68
Ειπαμε ότι όταν το πατάς παρατεταμενα για μερικα δευτερολεπτα κλείνει (και ανοιγει) το WLAN

cacofonix
Σίγουρα δινεις για pass το SN του router?Διοτι αυτο κανω αλλα δεν μπορω να μπω

the_phantom_boy
30-12-08, 19:22
Για το interface του router:
username: cytauser
password: cytauser

Για το WiFi:
το s/n της συσκευής...
κεφαλαία/μικρά, όπως ακριβώς το έχει...

Cacofonix
30-12-08, 23:40
cacofonix
Σίγουρα δινεις για pass το SN του router?Διοτι αυτο κανω αλλα δεν μπορω να μπω
Στη Net-1 έτσι είναι και πίστευα ότι θα συνέβαινε το ίδιο και στη Cyta.

kosmous
03-01-09, 14:24
Γεια χαρα και απο μενα (νεο μελος στη CYTA)

kostis68
Ειπαμε ότι όταν το πατάς παρατεταμενα για μερικα δευτερολεπτα κλείνει (και ανοιγει) το WLAN






Ευχαριστώ , πολύ βολική λειτουργία .

satfoxy
04-01-09, 09:25
Καλημερα και απο εμενα.
Το πηρα το ρουτερ στα χερια μου και αρχισα να το εξερευνω.
Βασικα στα περισσοτερα ειναι ιδιο με το speedtouch που εχω τωρα.
Θα ηθελα να ρωτησω την default ip 192.168.10.254 μπορω να την αλαξω σε 192.168.1.254?
Γιατι ολο το δυκτιο μου στο σπιτι θελει αλλαγη με το νεο ρουτερ και αν γινετε να αποφυγω αυτη την διαδικασια.

Και κατι ακομα,οι DNS servers της cyta ποιοι ειναι?
Ευχαριστω.

filip58
07-01-09, 11:57
Καλημερα και απο εμενα.
Το πηρα το ρουτερ στα χερια μου και αρχισα να το εξερευνω.
Βασικα στα περισσοτερα ειναι ιδιο με το speedtouch που εχω τωρα.
Θα ηθελα να ρωτησω την default ip 192.168.10.254 μπορω να την αλαξω σε 192.168.1.254?
Γιατι ολο το δυκτιο μου στο σπιτι θελει αλλαγη με το νεο ρουτερ και αν γινετε να αποφυγω αυτη την διαδικασια.

Και κατι ακομα,οι DNS servers της cyta ποιοι ειναι?
Ευχαριστω.

satfoxy αν βρεις τροπο να την αλλάξεις χωρίς να χαθεί το voip με ενδιαφέρει και μενα, οταν όμως το ειχα ρωτήσει στο τεχνικό τμήμα μου ειπαν ότι δεν γίνεται γιατι χανεται η τηλεφωνία.
Δεν μπορω να καταλάβω πάντως γιατι δεν έδωσαν την κλασσική ip 192.168.1.1 που θα βόλευε τους περισσότερους
Κατα τα λοιπά πάντως η παραμετροποίηση ειναι δυνατή, χτες ο γυιός μου ρύθμισε άνετα τις θύρες που χρειαζόταν για να δουλέψει το azureus

Cacofonix
07-01-09, 12:07
Στη NetOne πάντως, έχουμε την 192.168.1.254

filip58
07-01-09, 12:32
Και αυτή θα βόλευε, αλλά η 10.254 είναι σε άλλο range ...

Cacofonix
07-01-09, 12:44
Για δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206643) τον οδηγό. Δεν τον έχω δουλέψει, ίσως κάνει όμως δουλειά.

satfoxy
07-01-09, 16:03
Του οτε ας πουμε ηταν 195.170.2.2.
Της Cyta ποιοι ειναι?
Ξερει κανεις?

Cacofonix
07-01-09, 16:06
Του οτε ας πουμε ηταν 195.170.2.2.
Της Cyta ποιοι ειναι?
Ξερει κανεις?
Γιατί να βάλεις τους DNS της Cyta και όχι OpenDNS πχ;

satfoxy
07-01-09, 23:25
Εβρεθει

www.cyta.gr

Primary DNS: 78.87.1.4 (ns1.cyta.gr)
Secondary DNS: 78.87.0.9 (ns2.cyta.gr)

RGZ στο topic:
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-17546.html

Rightman
09-01-09, 22:51
Επομένως, υποψιάζομαι πως θα χρειαστούμε τις γνώσεις κάποιου συνδρομητή άλλων εταιρειών που έχουν ασχοληθεί με το θέμα, προκειμένου να ενημερωθούμε αν η επαναφόρτωση στο router του backup των ρυθμίσεών του μπορεί να επαναφέρει τα πάντα σε "working order".
Μπορείς να κάνεις backup τις ρυθμίσεις;

HOW TO: Ξεκλείδωμα speedtouch 780wl της FORTHNET (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=258330)

SantoPtol
13-01-09, 15:51
Παιδιά εγώ την πάτησα και άλλαξα τα νούμερα του defualt gateway και τα έκανα 192.168.1.1. Το θέμα τώρα είναι ότι δεν μπορώ καν να μπω στο web interface του router, και εννοείται δεν έχω ούτε internet ούτε τηλέφωνο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω reset το router στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Γιατί όταν κάνω firmware upgrade κρατάει τις ρυθμίσεις και τις ξαναπερνάει. Εγώ θέλω να γίνει εργοστασιακό.

Δοκίμασα να βγάλω έξω το user.ini με το firebug αλλά δεν πιάνει για καμία απο τις IP (192.168.10.254 και 192.168.1.1).

SantoPtol
16-01-09, 04:46
Παιδιά επιστρέφω για μια ακόμα ερώτηση, ύστερα από hardreset το Thomson επανήλθε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις οπότε είμαι πλέον admin του και βλέπω όλα αυτά τα μενού που λέτε.

Το θέμα είναι όμως ότι δεν ξέρω τι επιλογές να βάλω μέσα στην καρτέλα telephony :oops: για να δουλέψει επιτέλους το καταραμένο το τηλέφωνο :evil:

dzadelis
16-01-09, 10:47
Τώρα που επανήλθε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του ο router σου, θα πρέπει να καλέσεις στο 13811 για να σου περάσουν ξανά τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας. Αλλά φυσικά μην περιμένεις μετά να έχεις πρόσβαση σε αυτές. Θεωρώ ότι καλό θα ήταν να σεβόμαστε την πολιτική της εταιρίας.

amnis
17-01-09, 00:17
Τώρα που επανήλθε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του ο router σου, θα πρέπει να καλέσεις στο 13811 για να σου περάσουν ξανά τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας. Αλλά φυσικά μην περιμένεις μετά να έχεις πρόσβαση σε αυτές. Θεωρώ ότι καλό θα ήταν να σεβόμαστε την πολιτική της εταιρίας.

Εμένα με ενδιαφέρει να μου πει καποιος κατα ποσο
αυτο ειναι νομιμο...δηλαδη :
Να σου εχουν κλειδωμενο το router
Να το ελεγχουν αυτοι (3 διαφορετικα ατομα εχουν προσβαση)..!
Να μπορουν να μπαινουν στο δικτυο μου οποτε γουσταρουν χωρις να το γνωρίζω...(μπορω αυτο να το ελεγξω)...?!!
Και αν εχω κανει και κατι share το βλεπουν αραγε και αυτο...(εδω θελω την βοηθεια εμπειροτερου στο δικτυο)?
:hmm:
Η ΕΕΤΤ μονο μπορεί αν απαντήσει νομικα σε αυτο...?
Thanks

nstamoul
17-01-09, 01:09
Τα speedtouch μπορούν να ακούν σε περισσότερα του ενός interfaces.Δείτε αν μπορείτε να προσθέσετε το range που θέλετε.

SantoPtol
17-01-09, 04:02
Εγώ συμφωνώ με τα περί ιδιωτικής ζωής παρά με τα περί πολιτικής της cyta και της κάθε cyta. Πλέον σε αυτό το router υπάρχει μόνο ο λογαριασμός admin που έχω πρόσβαση μόνο εγώ. Internet έχω, τηλέφωνο δεν έχω και η cyta είναι υποχρεωμένη να μου πει τις ρυθμίσεις της.

Και αν δεν το κάνει αυτή, όλο και κάτι θα ξέρει ο guru των Speedtouch, kanenas3

Bayern7
17-01-09, 15:30
Εγώ συμφωνώ με τα περί ιδιωτικής ζωής παρά με τα περί πολιτικής της cyta και της κάθε cyta. Πλέον σε αυτό το router υπάρχει μόνο ο λογαριασμός admin που έχω πρόσβαση μόνο εγώ. Internet έχω, τηλέφωνο δεν έχω και η cyta είναι υποχρεωμένη να μου πει τις ρυθμίσεις της.

Και αν δεν το κάνει αυτή, όλο και κάτι θα ξέρει ο guru των Speedtouch, kanenas3

Αν τα βρεις σφύρα τα και σε εμάς...:oneup:

amnis
19-01-09, 22:52
Αν τα βρεις σφύρα τα και σε εμάς...:oneup:

Aπο τη στιγμή που θα μπεις ως admin βλεπεις νομιζω ολα τα settings των voip
οσο για τα password των τηλεφωνων τα εμφανιζεις με κλασικα προγραμματακια !
Ομως το ερωτημα μου δεν εχει απαντηθει.....

Μπορουν να μπαινουν στο δικτυο μου οποτε θελήσουν χωρις να το γνωρίζω...(μπορω αυτο να το ελεγξω)...?!!
Και αν εχω κανει και κατι share το βλεπουν αραγε και αυτο...(εδω θελω την βοηθεια εμπειροτερου στο δικτυο)?

Ευχαριστω

Bayern7
20-01-09, 19:52
Aπο τη στιγμή που θα μπεις ως admin βλεπεις νομιζω ολα τα settings των voip
οσο για τα password των τηλεφωνων τα εμφανιζεις με κλασικα προγραμματακια !
Ομως το ερωτημα μου δεν εχει απαντηθει.....

Μπορουν να μπαινουν στο δικτυο μου οποτε θελήσουν χωρις να το γνωρίζω...(μπορω αυτο να το ελεγξω)...?!!
Και αν εχω κανει και κατι share το βλεπουν αραγε και αυτο...(εδω θελω την βοηθεια εμπειροτερου στο δικτυο)?

Ευχαριστω

Δεν ξέρω αν το speedtouch που δίνουν έχει πάνω κάτω τον ίδιο τρόπο λειτουργίας με το 585 που έχω εγώ. Στο 585 πάντως μπορείς να κλείσεις το remote administration. Λογικά αυτό θα χρησιμοποιούν.
Όσο για το δεύτερο, από τη στιγμή που συνδέονται πάνω στον router σαν admin φυσικά και μπορούν να δουν τι έχεις κάνει share αν δεν το χεις κλειδωμένο με κάποιο user/pass. Αλλά σιγά μην κάτσουν να κάνουν τέτοια διαδικασία, να βάλουν στο τοπικό σου δίκτυο απομακρυσμένο pc και να δούνε τι κάνεις share...
Ευτυχώς που δεν δουλεύει νύχτα το τεχνικό τμήμα............ Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...;)

amnis
23-01-09, 12:46
.......Όσο για το δεύτερο, από τη στιγμή που συνδέονται πάνω στον router σαν admin φυσικά και μπορούν να δουν τι έχεις κάνει share αν δεν το χεις κλειδωμένο με κάποιο user/pass. Αλλά σιγά μην κάτσουν να κάνουν τέτοια διαδικασία, να βάλουν στο τοπικό σου δίκτυο απομακρυσμένο pc και να δούνε τι κάνεις share...
Ευτυχώς που δεν δουλεύει νύχτα το τεχνικό τμήμα............ Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...;)

Εισαι σιγουρος για αυτο που λες....?
Με ενδιαφερει αυτο...!
:down:

........Auto merged post: amnis πρόσθεσε 0 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα speedtouch μπορούν να ακούν σε περισσότερα του ενός interfaces.Δείτε αν μπορείτε να προσθέσετε το range που θέλετε.

Για πες πως γινετε αυτο...εννοω κωδικα-εντολη μεσα στο ini...?
Τhanks
:oneup:

Bayern7
29-01-09, 17:23
Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουμε το modulation από adsl2+ σε g.dmt?
Είτε μόνοι μας (ξεκλειδώνοντας το router) είτε ζητώντας από τους τεχνικούς.
Δεν υπάρχει λόγος να είναι σε adsl2+ όταν η ταχύτητα είναι μόνο 2Μbps...

manoz
29-01-09, 22:01
Την έχω κι εγώ την ίδια απορία...:hmm:

thanar
03-02-09, 13:11
Εάν κάποιος φίλος καταφέρει ξεκλείδωμα του 780WL και ταυτόχρονα καταφέρει να επαναφέρει τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας, καλό θα ήταν να ετοιμάσει και έναν μικρό οδηγό για εμάς που δεν έχουμε τον χρόνο!

Bayern7
03-02-09, 22:27
Εάν κάποιος φίλος καταφέρει ξεκλείδωμα του 780WL και ταυτόχρονα καταφέρει να επαναφέρει τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας, καλό θα ήταν να ετοιμάσει και έναν μικρό οδηγό για εμάς που δεν έχουμε τον χρόνο!
Ξεκλείδωμα τι εννοείς;
Εγώ άλλαξα τα δικαιώματα του cytauser και του έδωσα δικαιώματα administrator.
Οπότε πλέον έχω πρόσβαση σε όλα τα menu και telnet εννοείται.:oneup:

thanar
04-02-09, 20:30
Bayern7,
Σαν administrator, τι επιπλέον δικαιώματα σου δίνει; Δεν σου δίνει δικαίωμα να αλλάξεις σε G.DMT;

Και κάτι άλλο... Διαπίστωσα σήμερα (είχα καιρό να μπω στο UI του Speedtouch) πως έχω πλέον τη δυνατότητα επιπλέον επιλογών, τουλάχιστον στην τηλεφωνία. Εμφανίστηκαν κουμπάκια "edit" σε κάθε VoIP και μου δίνει πρόσβαση σε διάφορες ρυθμίσεις, όπως έλεγχο σε ποια θύρα θα αντιστοιχεί η κάθε γραμμή, κάτι που δεν θυμάμαι να υπήρχε εκεί πριν. Έκαναν κάποιο upgrade;

Bayern7
05-02-09, 01:01
Bayern7,
Σαν administrator, τι επιπλέον δικαιώματα σου δίνει; Δεν σου δίνει δικαίωμα να αλλάξεις σε G.DMT;

Και κάτι άλλο... Διαπίστωσα σήμερα (είχα καιρό να μπω στο UI του Speedtouch) πως έχω πλέον τη δυνατότητα επιπλέον επιλογών, τουλάχιστον στην τηλεφωνία. Εμφανίστηκαν κουμπάκια "edit" σε κάθε VoIP και μου δίνει πρόσβαση σε διάφορες ρυθμίσεις, όπως έλεγχο σε ποια θύρα θα αντιστοιχεί η κάθε γραμμή, κάτι που δεν θυμάμαι να υπήρχε εκεί πριν. Έκαναν κάποιο upgrade;
Καταρχήν σου δίνει τη δυνατότητα να μπεις με telnet, οπότε με CLI μπορείς να κάνεις πολλές παραμετροποιήσεις. Απ ότι κατάλαβα κοιτώντας τις εντολές του CLI μπορείς απλά να επιλέξεις ανάμεσα σε adsl, adsl2 και adsl2+ modulation και όχι κάτι πιο συγκεκριμένο.*
Επίσης από τη στιγμή που ανοίγει το telnet μπορείς να παίξεις και με το dmt.
Μη ξεχνάμε εμφανίζεται και η επιλογή για backup/restore configuration οπότε αν κάτι πάει στραβά δεν χρειάζεται να περιμένεις την cyta πότε θα σου φτιάξει την τηλεφωνία. Εγώ έκανα ένα hard reset στον router για να γυρίσει σε παρθένα κατάσταση, δεν πείραξα τπτ, πήρα τηλ να μου ξαναπεράσουν τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία και τώρα έχω backup του user.ini και το φορτώνω ανα πάσα στιγμή φέρνοντας τον router στην πρώτιστη λειτουργική του κατάσταση.
Επίσης μπορείς να δεις τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας από το webinterface του router, και γενικώς ως admin κάνεις ότι θέλεις. Το στήνεις όπως θέλεις το δίκτυο σου.

* Όσον αφορά το modulation και έχοντας επιλέξει adsl2+ δεν συγχρονίζω σε g.992.5 αλλά σε G.992.3 Annex L το οποίο όπως βλέπεις (link (http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL#ADSL_standards)) είναι το καταλληλότερο για μένα που έχω υψηλό θόρυβο λόγω απόστασης από το dslam.:oneup: Όταν το γυρνούσα σε adsl συγχρόνιζε σε G.992.1 (g.dmt) με αποτέλεσμα να έχω υψηλότερο θόρυβο και μικρότερο SNR.

amnis
05-02-09, 01:58
Εγώ άλλαξα τα δικαιώματα του cytauser και του έδωσα δικαιώματα administrator.
Οπότε πλέον έχω πρόσβαση σε όλα τα menu και telnet εννοείται.:oneup:

Δωσε λοιπον την πληροφορια ...πως το έκανες..;
:worthy:

Bayern7
05-02-09, 16:36
Δωσε λοιπον την πληροφορια ...πως το έκανες..;
:worthy:
Όπως ακριβώς λέει εδώ. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=258330&garpg=2

thanar
07-02-09, 00:52
Όμορφα πράγματα... θα το δοκιμάσω και 'γω απόψε και θα σας ενημερώσω. Ελπίζω μόνο να μη μείνω χωρίς τηλεφωνία νυχτιάτικα!!!

........Auto merged post: thanar πρόσθεσε 114 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όντως, Bayern7, ο τρόπος που προτείνεται από τα παιδιά για το Speedtouch της Forthnet λειτουργεί και εδώ! Μπόρεσα εύκολα να γίνω administrator στο router μου, και έχω και κρατημένο το user.ini σαν bonus για τις... δύσκολες ώρες!

Θα ήθελα επιπλέον να σημειώσω πως -στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον- δεν χρειάστηκε επεξεργασία του τομέα που δίνει access μέσω telnet, καθώς μετά την αναβάθμιση του κανονικού user σε administrator, το telnet λειτούργησε κανονικά!

Θα δοκιμάσω και γω τα modulations (τα οποία υποθέτω πως είναι επεξεργάσιμα μόνο μέσω telnet) και θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου, καθώς είμαι και γω σε πολύ μακρυνή απόσταση από το DSLAM, αν και προς το παρόν είναι κατά 98% σταθερή η γραμμή μου με ελάχιστες αποσυνδέσεις (ίσως 2-3 την εβδομάδα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.