PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στη Visual Basic



ZEVLIS
15-12-08, 21:05
Καλησπερα

Θα ήθελα τη βοηθειά σας σε κάτι που αφορα τη visual basic. Ειμαι αρχαριος και πελαγωμένος.
Έχω φτιάξει ένα προγραμματάκι και έχω βάλει σε καθε φόρμα menustrip με τις εξης επιλογές. Αποθήκευση Εκτύπωση και Έξοδος. Θα ήθελα τον κώδικα για τα δύο πρώτα. Μέσα σε κάθε πίνακα έχω διάφορα textBoxes και ComboBoxes. Αυτό που θα ήθελα να κάνει είναι να σώζει τις αλλάγες που γίνονται μέσα σε κάθε φόρμα αλλά και να μου δίνει τη δυνατότητα εκτύπωσης.

ELZIN
15-12-08, 22:26
Υποθέτω οτι μιλάμε για vb6.και εγώ δεν ξέρω πολλα αλλά πιστεύω ότι αυτο θα σε βοηθήσει:
Private Sub αποθήκευση_Click()
On Error GoTo Err_εκτύπωση_Click


DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acRecordsMenu, acSaveRecord, , acMenuVer70

Exit_αποθήκευση_Click:
Exit Sub

Err_αποθήκευση_Click:
Resume Exit_αποθήκευση_Click

End Sub

και:
private sub εκτύπωση_click
DoCmd.OpenForm"ονομα φορμας",acViewNormal
End Sub

εκτύπωση και αποθήκευση ειναι δικές μου ονομασίες στα κουμπια,ετσι;

Thuglife
15-12-08, 22:31
menustrip στην vb6, λίγο δύσκολο :p

ELZIN
15-12-08, 22:39
Εντάξει ρε φίλε μου Thuglife εσύ που φαινεται να ξερεις περισσότερα δώστου μια απάντηση του ανθρώπου αντι να κοροιδεύεις εμένα τον επισης άσχετο!
Και αν απαντήσεις σε αυτόν κοίτα λίγο και το θέμα "εκτύπωση σε access" να μου πεις και εσύ μια γνώμη,θα το εκτιμούσα πολύ!

Thuglife
15-12-08, 22:50
Συγνώμη αν σε πρόσβαλλα, δεν είχα αυτήν την πρόθεση σε καμία περίπτωση!

Όσο για την ερώτηση, είναι πολύ γενική νομίζω, σε κάτι πιο συγκεκριμένο ίσως μπορούσα να βοηθήσω.

(Φίλε μου δυστυχώς δεν έχω καμία επαφή με access / office αλλιώς πολύ ευχαρίστως)

ELZIN
15-12-08, 23:00
εντάξει δεν υπάρχει προβλημα ισως το smile που χρησιμοποίησες να μην ξέρεις τι σημαίνει.οσον αφορα το θέμα της access στην ουσία ζητάω συμβαν κουμπιου εκτύπωσης σε vb6.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.