PDA

Επιστροφή στο Forum : shareaza με προτιμήσεις?



tempo
19-11-05, 10:59
καλημέρα,

χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό το shareaza και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί είναι πολύ βολικό πρόγραμμα "όλα σε ένα". Νομίζω βεβαίως ότι υστερεί απο τα αντίστοιχα προγράμματα που είναι κατασκευασμένα όμως να δουλεύουν σε ένα μόνο δίκτυο.

το θέμα είναι ότι μάλλον το shareaza εχει προτιμήσεις. Το έχω εγκαταστήσει σε 2 υπολογιστές. Στον έναν στο τμήμα search στα αριστερά μου βγάζει εκτός απο το κλασικό Search και άλλες πληροφορίες όπως πχ σε πόσες τοποθεσίες έχει ψάξει κλπ. στον άλλον υπολογιστή υπάρχει μόνο το Search παραθυράκι. Έχω ψάξει στις ρυθμίσεις και είναι ίδιες. Μάλλον κάτι δεν είδα, τι λέτε και εσείς, σας έχει τύχει?

ένα ακόμη σημειο που με προβληματίζει είναι το παράθυρο με το μύνημα ότι έχω XP με ServicePack 2 και αυτό μπορεί να σημαίνει προβλήματα. Έχω δει για το patch που κυκλοφορεί άλλα όταν πήγα να το κατεβάσω το σκέφτηκα. Μήπως δημιουργεί άλλα προβλήματα? Είδα ότι δεν είνα κάποια επίσημη έκδοση. Τι λέτε εσείς?

ευχαριστώ, κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη:thumb_dup

no_logo
19-11-05, 12:39
καλημέρα,

χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό το shareaza και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί είναι πολύ βολικό πρόγραμμα "όλα σε ένα". Νομίζω βεβαίως ότι υστερεί απο τα αντίστοιχα προγράμματα που είναι κατασκευασμένα όμως να δουλεύουν σε ένα μόνο δίκτυο.

υστερεί σε ποικιλία επιλογών ανά δίκτυο, εκτός από το μητρικό του δίκτυο που είναι το gnutella2. Από ταχύτητες όμως δεν έχει προβλήματα μια και σε μένα πάντα τερματίζει ;)


το θέμα είναι ότι μάλλον το shareaza εχει προτιμήσεις. Το έχω εγκαταστήσει σε 2 υπολογιστές. Στον έναν στο τμήμα search στα αριστερά μου βγάζει εκτός απο το κλασικό Search και άλλες πληροφορίες όπως πχ σε πόσες τοποθεσίες έχει ψάξει κλπ. στον άλλον υπολογιστή υπάρχει μόνο το Search παραθυράκι. Έχω ψάξει στις ρυθμίσεις και είναι ίδιες. Μάλλον κάτι δεν είδα, τι λέτε και εσείς, σας έχει τύχει?

μήπως χρησιμοποιείς διαφορετικά skins. υπάρχει περίπτωση ένα από τα 2 να είναι παλιά



ένα ακόμη σημειο που με προβληματίζει είναι το παράθυρο με το μύνημα ότι έχω XP με ServicePack 2 και αυτό μπορεί να σημαίνει προβλήματα. Έχω δει για το patch που κυκλοφορεί άλλα όταν πήγα να το κατεβάσω το σκέφτηκα. Μήπως δημιουργεί άλλα προβλήματα? Είδα ότι δεν είνα κάποια επίσημη έκδοση. Τι λέτε εσείς?

ευχαριστώ, κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη:thumb_dup

το sp2 patch δεν έίναι επίσημο προφανώς. επίσημο θα ήταν μόνο αν το έβγαζε η microsoft. πάντως αν θες δοκίμασε το θα δεις διαφορά στην ταχύτητα συνδέσεων του shareaza με τις πηγές. Με τα όρια που σου έχει τώρα το sp2, μπορεί το pc σου να κάνει μόνο μέχρι 10 προσπάθειες συνδέσεων ανα δευτερόλεπτο, πριν την έκδοση του sp2 το όριο δεν υπήρχε. Αυτή είναι και η διαφορά.
Προβλήματα δεν θα έχεις

tempo
19-11-05, 14:58
ευχαριστώ no_logo, το ήξερα ότι μπορώ να περιμένω απαντήσεις απο εσένα.

το πρόγραμμα έγινε εγκατάσταση απο το ίδιο αρχείο οπότε τα skins που εγκαταστάθηκαν είναι τα ίδια και χρησιμοποιώ και τα ίδια!!!
Ανεξήγητο γιατί στο ένα εμφανίζονται πιο πολλές επιλογές απο το άλλο!!!

Θα σε ακολουθήσω και θα βάλω το patch (μου θυμίζεις το link για downld?)

no_logo
19-11-05, 15:03
αν μπορούσες να ανεβάσεις μία φωτογραφία από το search ίσως να βοηθούσε:oops:

για το sp2 patch μετά την εγκατάσταση και το restart αλλαξε τις ρυθμίσεις από το advanced settings του shareaza. η κυριότερη είναι downloads max connecting sources βάλε 24 αντί για 8. τα υπόλοιπα αστα όπως είναι.

tempo
19-11-05, 15:44
το βρήκα το λάθος....στις Advanced ρυθμίσεις η επιλογή Search.AdvancedPanel ήταν στο False. Το έκανα True και όλα οκ!

ευχαριστώ

σχετικά με το patch αφού το εγκαταστήσω να κάνω τα παρακάτω ή όχι??

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
αλλάξτε τις ακόλουθες ρυθμίσεις από τις advanced settings του shareaza
Θα πρέπει να τρέξετε 100% ενα patch για την σωστή λειτουργία του shareaza. Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ
καλό θα είναι με αυτό το patch να ανεβάσετε τις default συνδέσεις από 50 που είναι η πρώτη επιλογή σε 100. Αμέσως μετά θα πρεπει επίσης να κοιτάξετε και τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

Downloads.MaxConnectingSources can be set to 20. (This is the most important change)

Gnutella.ConnectFactor can be increased to 4 or 5 to improve connect speed. (Modem or low bandwidth users may want to keep it at 3)

Downloads.ConnectThrottle should be set to 250 - 500, depending on your connection. (If you router regualarly gives you trouble, you might want to increase this.)

Downloads.MaxFileSearches should be set between 1 and 4. (1 for low bandwidth users, 3 for high.)

Another Warning:
Be certain you have removed the SP2 limit before changing these settings. If you make these changes, and have not modified the system files, then Shareaza is likely to run very, very badly.
---------------------------------------------------------------------------------------

tempo
19-11-05, 15:53
όταν κάνω install το patch με ρωτάει κάποια πράγματα.
Τι απαντάω? Για να μην χαλάσουμε και τίποτα..

no_logo
20-11-05, 01:56
όταν κάνω install το patch με ρωτάει κάποια πράγματα.
Τι απαντάω? Για να μην χαλάσουμε και τίποτα..

σε ρωταέι ποσο να ανεβάσει το όριο. default επιλογή του είναι 50. εσύ αλλαξε το σε 100 ή 200


σχετικά με το patch αφού το εγκαταστήσω να κάνω τα παρακάτω ή όχι??

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
αλλάξτε τις ακόλουθες ρυθμίσεις από τις advanced settings του shareaza
Θα πρέπει να τρέξετε 100% ενα patch για την σωστή λειτουργία του shareaza. Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ
καλό θα είναι με αυτό το patch να ανεβάσετε τις default συνδέσεις από 50 που είναι η πρώτη επιλογή σε 100. Αμέσως μετά θα πρεπει επίσης να κοιτάξετε και τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

Downloads.MaxConnectingSources can be set to 20. (This is the most important change)

Gnutella.ConnectFactor can be increased to 4 or 5 to improve connect speed. (Modem or low bandwidth users may want to keep it at 3)

Downloads.ConnectThrottle should be set to 250 - 500, depending on your connection. (If you router regualarly gives you trouble, you might want to increase this.)

Downloads.MaxFileSearches should be set between 1 and 4. (1 for low bandwidth users, 3 for high.)

Another Warning:
Be certain you have removed the SP2 limit before changing these settings. If you make these changes, and have not modified the system files, then Shareaza is likely to run very, very badly.
---------------------------------------------------------------------------------------

μόνο την πρώτη επιλογή, ασε τα αλλά όπως είναι

@ ADSLgr.com All rights reserved.