PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσφορα Hol Απο 21/11/2005!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

autokinitakias
19-11-05, 19:31
Παιδιά,καλώς σας βρίσκω.
Έκανα σήμερα αίτηση για το Broadband Pack 500 στη HOL για 6 μήνες και ο πωλητής μου είπε ότι από Δευτέρα 21/11/2005 θα "τρέξει" προσφορά σε κάθε 6μηνη +6 μήνες δώρο!
Μου είπαν επίσης ότι στο κόστος των 296,31€ συμπεριλαμβάνονται τα πάντα.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά,εγώ για τους επόμενους 12 μήνες,δεν θα πληρώνω τίποτε άλλο συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ;

Σας ευχαριστώ.

serres
20-11-05, 02:55
Απίστευτη προσφορά.:thumb_dup
Ταχύτητα κυκλώματος μέσω ΟΤΕ 384
+
Συνδρομή 384
+
Τέλος ενεργοποίησης ΟΤΕ
+
Εξοπλισμό

Όλα αυτά για ένα έτος κοστίζουν 199 + φπα (τελική τιμή 236,81) :thumb_dup

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο

Να σκεφτείτε μόνο πως τα έξοδα του ΟΤΕ είναι 268 ευρώ.:p

Δηλαδή η HELLAS ON LINE όχι μόνο χαρίζει το πακέτο αλλά μπαίνει μέσα και 32 ευρώ

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η Π Ρ Ο Σ Φ Ο Ρ Α :worthy:

autokinitakias
20-11-05, 03:01
Μήπως δεν περιλαμβάνει το μηνιαίο πάγιο του ΟΤΕ; :(

serres
20-11-05, 03:08
Μήπως δεν περιλαμβάνει το μηνιαίο πάγιο του ΟΤΕ; :(


είναι μέσα και το πάγιο ADSL του ΟΤΕ.

απίστευτο

serres
20-11-05, 03:15
είναι μέσα και το πάγιο ADSL του ΟΤΕ.

απίστευτο



Ήμουν το πρωί στην έκθεση της comdex. http://www.comdexgreece.gr/index.asp?a_id=4 (http://www.comdexgreece.gr/index.asp?a_id=4)

Στο περίπτερο της HOL γινόταν χαμός. Παρουσιάστηκαν και οι νέες προσφορές.

Tem
20-11-05, 03:22
επομένως και μετά τη λήξη της δωρεάν συνδρομής μέσω RAM δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση:-k

serres
20-11-05, 03:32
επομένως και μετά τη λήξη της δωρεάν συνδρομής μέσω RAM δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση:-k




Δεν ξέρω τι μου λες αλλά δοκίμασα σε φίλο σύνδεση HOL και ήμουν κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος. Σκέφτομαι πως πληρώνω ΕΠΑΚ στον ΟΤΕ 15 ευρώ το μήνα , δηλαδή 180 ευρώ το χρόνο. Σε ρωτώ τώρα, αξίζει ή δεν αξίζει η προσφορά;

Ασε που ο ΕΠΑΚ μάλλον θα αυξηθεί στο επόμενο διάστημα.

incisiv
20-11-05, 03:41
σε πιο επιπεδο ηταν το περιπτερο της Hol γιατι και εγω ημουν εκει σημερα και δεν ειδα ουτε Hol,ουτε vivodi,Tellas,Acn,Sparknet .Otenet και Forthnet ειχαν περιπτερα απο το χωρο του internet.

serres
20-11-05, 03:56
σε πιο επιπεδο ηταν το περιπτερο της Hol γιατι και εγω ημουν εκει σημερα και δεν ειδα ουτε Hol,ουτε vivodi,Tellas,Acn,Sparknet .Otenet και Forthnet ειχαν περιπτερα απο το χωρο του internet.


Λοιπόν, το περίπτερο της HOL ήταν ανάμεσα στα περίπτερα των εταιριών : COSMOLINE – LENOVO – DELL – PC MAGAZINE – RED LINE.

Επίπεδο 2 Διάδρομος D περίπτερο 4

Ευτυχώς που έχω κρατήσει τον χάρτη που μας μοίραζαν στην είσοδο

Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν σε εμφανές σημείο

KostasDj
20-11-05, 17:15
Μου την είπαν κι εμένα αυτή την προσφορά και έμεινα να κοιτάζω τον πωλητή με ανοιχτό το στόμα!! Όντως το περίπτερό της ήταν πολύ δυσδιάκριτο!... Θα το αναγνωρίσετε περισσότερο από τα μαύρα IBM Computers και το σήμα της HOL στους πάγκους!

KostasDj
20-11-05, 17:16
Να σημειωθεί πως σε αυτή την τιμή, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ!!!
Τρελό!!!

nikgr
20-11-05, 17:35
H προσφορά ισχύει μόνο για την Comdex ή θα ισχύει από Δευτέρα για όλους?

Πάντως αν υπολογίσουμε μόνο τη γραμμή του ΟΤΕ θα θέλαμε (15,9 Χ 1,19) Χ12μήνες = 227euro!
Αρα με 236-227=9euro παίρνεις 12μηνη συνδρομή +router?

Καλό μου ακούγεται!

Navigator
20-11-05, 17:42
Να σημειωθεί πως σε αυτή την τιμή, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ!!!
Τρελό!!!

Nαι αλλά κλειδωμένος ο router...

KostasDj
20-11-05, 18:04
εμένα δεν με χαλάει καθόλου!! Αφού δεν τον αγοράζω, δεν με νοιάζει!!
Η προσφορά ισχύει για όλους από 21/11 έως και 31/12 απλά προβάλλεται πρώτα σ'αυτούς που ήταν στην Comdex

KostasDj
20-11-05, 20:36
πάντως τουλάχιστον σ' εμένα η HOL τρέχει φωτιά!! Σε ένα τέστ ταχύτητας που έκανα σε ώρα αιχμής (11:30 το πρωί - Την πέμπτη) έδειξε ακριβώς 384kbps...

autokinitakias
20-11-05, 20:37
επομένως και μετά τη λήξη της δωρεάν συνδρομής μέσω RAM δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση:-k

Είναι "χάλια" σε σχέση με τί;
Με άλλον provider γενικά?
Με άλλον provider στην ίδια περιοχή;

Με τα χρήματα αυτά πάντως,σίγουρα είναι πολύ καλύτερος και πιο φθηνός ακόμη και από μια isdn...

Tem
20-11-05, 20:48
Σαν προσφορά πάντως είναι πολύ καλή .Η καλύτερη που υπάρχει αυτή τη στιγμ΄άν δεν κάνω λάθος:thumbsup1

Navigator
21-11-05, 00:21
Σαν προσφορά πάντως είναι πολύ καλή .Η καλύτερη που υπάρχει αυτή τη στιγμ΄άν δεν κάνω λάθος:thumbsup1

Αν εισαι ένα χρόνο στο μαντρί στο τέλος θα κλαίς πολύ !

Δεν ζητάω δικαιώματα μπορεί ελευθερα να γίνει και τραγούδι :lol:

viron
21-11-05, 00:42
Απίστευτη προσφορά.:thumb_dup
Ταχύτητα κυκλώματος μέσω ΟΤΕ 384
+
Συνδρομή 384
+
Τέλος ενεργοποίησης ΟΤΕ
+
Εξοπλισμό

Όλα αυτά για ένα έτος κοστίζουν 199 + φπα (τελική τιμή 236,81) :thumb_dup

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο

Να σκεφτείτε μόνο πως τα έξοδα του ΟΤΕ είναι 268 ευρώ.:p

Δηλαδή η HELLAS ON LINE όχι μόνο χαρίζει το πακέτο αλλά μπαίνει μέσα και 32 ευρώ

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η Π Ρ Ο Σ Φ Ο Ρ Α :worthy:

Δεν είναι τυχαίο που η προσφορά βγαίνει τώρα.
Σημειώστε ότι οι τρίμηνες Δωρεάν συνδρομές από το RAM , αρχίζουν να λήγουν από Αρχές Δεκεμβρίου και Η HOL με αυτόν τον τρόπο κρατά τους συνδρομητές αυτούς και σίγουρα θα πάρει και άλλους .

Επιπλέον στην Χρσιτουγιενιάτικη αγοραστική περίοδο πολλοί θα πάρουν αυτό το ετήσιο πακέτο.

Όσο για την έκπληξη για την χαμηλή τιμή πρέπει να υπολογίσετε και το χρηματοοικονομικό όφελος ότι αν ας πούμε εγγράψει 10000 συνδρομητές έχει πάρει 2.000.000 ευρώ προκαταβολικά για ένα χρόνο.

Πολύ καλή κίνησή από την HOL, οι υπόλοιποι ISP θα έχουν μεγάλο πρόβλημα αυτή την περίοδο πριν τις γιορτέ που κάνουν μεγάλο μέρος του ετήσιου τζίρου τους.

Βύρων.

user1
21-11-05, 03:23
παντως η ειδηση πρεπει να επιβεβαιωθει και τοτε να μπει ως θεμα στην πρωτη σελιδα

ipo
21-11-05, 03:52
Ασε που ο ΕΠΑΚ μάλλον θα αυξηθεί στο επόμενο διάστημα.Το έλεγα ότι ήδη πολλοί έχουν τρομάξει με την κίνηση του ΟΤΕ να αυξήσει τον ΕΠΑΚ κι ας αποτρέπηκε.

Η προσφορά της HOL για το broadband pack είναι καλή οικονομικά , αλλά σε δεσμεύει στην Hellas On Line. Όταν μετά από 12 μήνες θελήσει κάποιος να αλλάξει ISP, θα πρέπει να αγοράσει εξοπλισμό (αφού είναι κλειδωμένος), να πληρώσει τέλος ενεργοποίησης γραμμής και να μείνει μερικές εβδομάδες χωρίς γραμμή μέχρι να επανενεργοποιηθεί η γραμμή στο όνομά του.

Επομένως, αν κάποιος την επιλέξει, συμφέρει μόνο αν αποφασίσει ότι θέλει να μείνει για πάντα στην Hellas On Line. Διαφορετικά θα κληθεί να πληρώσει τα έξοδα που νομίζει τώρα ότι γλυτώνει (+το κόστος της αναμονής και του ΕΠΑΚ για την επανενεργοποίηση).

Είναι πολύ έξυπνη κίνηση, η οποία θα τσουβαλιάσει πολλούς στην Hellas On Line, χωρίς να το πάρουν χαμπάρι, διότι η τιμή είναι καλή. Η δέσμευση όμως από μόνη της μπορεί να αναιρέσει τα οφέλη της καλής τιμής.

Θα την πρότεινα μόνο σε κάποιον που έχει οικονομικό πρόβλημα, και θέλει άμεσα κάτι οικονομικό. Θα τόνιζα όμωες ότι παίρνοντας το πακέτο, τότε είτε αποφασίζει να υπογράψει ισόβιο συμβόλαιο, είτε δέχεται ότι δεν συμφέρει οικονομικά. Τίποτα παραπάνω.

Προσωπικά θα το απέφευγα.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15038

Χαίρομαι πάντως με αυτή την κίνηση, διότι θα παρασύρει τις τιμές προς τα κάτω. Όπως και να το κάνουμε ο κόσμος εντυπωσιάζεται από τη φράση "20 ευρώ/μήνα με τον Φ.Π.Α. για γραμμή και πρόσβαση ADSL 384/128 kbps μαζί με εξοπλισμό." Αυτό θα θορυβήσει τους υπόλοιπους ISP και θα δούμε γενναίες μειώσεις κατά τις γιορτές πιστεύω. Αλίμονο σε όσους είναι εγκλωβισμένοι με πακέτα και δεν θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν τις προσφορές, οι οποίες ενδεχομένως θα επεκταθούν και στις απλές ADSL συνδέσεις.

nikgr
21-11-05, 04:22
και γιατί δηλαδή συμφέρουν τα πακέτα μόνο για ισόβια δεσμά με τον ISP?
Παίρνουμε σήμερα το Χ πακέτο απ' την HOL και αύριο αν άλλος κάνει καλύτερη προσφορά παίρνουμε το Ψ πακέτο του άλλου, και πάλι χωρίς τέλη ενεργοποίησης και μάλιστα με άλλο ένα modem δώρο!
Το μόνο πρόβλημα είναι ίσως η νέα ενεργοποίηση αλλά πλέον γίνεται σε 1-2 μέρες, οπότε ούτε κι αυτό πρόβλημα είναι.

ReverseR
21-11-05, 04:48
Σωστά το αναφέρει ο ιπο αλλά ενταξει δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Το ίδιο ισχύει και για τα τώρινα 3μηνα boxes, στο συκεκριμένο που μιλάμε και για 12μηνο συμβόλαιο είναι ακόμα πιο αμελητέες οι συνέπειες. Βασικά όμως είναι μια προσφορα που απευθύνεται σε μη έχοντες αδσλ, πιστεύω οτι θα υπάρξει και μια και για τους έχοντες εν τω καιρώ και μην είναι και τόσο μεγάλης προσφοράς

nrg_polini
21-11-05, 05:31
Τελικα οντως ισχυει!!! Μολις ειδα banner στο e-go.gr . Μαζι με οποιοδηποτε broadband pack στα 384,512,1024 6μηνες +6μηνες δωρο!! http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/w00t.gif

Δηλαδη το 1mbit βγαινει 42 Ευρω με το ΦΠΑ, μιλαμε για ΜΕΓΑΛΗ προσφορα! :thumb_dup

Το αντιστοιχο της Τελλας βγαινει 71 Ευρω/μηνα!

Η προσφορα ισχυει μεχρι 31/12.


Φιλε ipo, απλα ξανα-αγοραζεις πακετο και ουτε γατα ουτε ζημια. Αποκλιεται να πεσουν τοσο πολυ οι τιμες ωστε να βγεις ζημειωμενος, σε αυτα τα επιπεδα οι τιμες θα ειναι του χρονου και αν!

john2gr
21-11-05, 13:32
Μετά την τρελή ιστορία με την vivodi και το κυριολεκτικό σύρσιμο του internet για 2 μήνες δεν θέλω να ξαναδώ συμβόλαια,χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol:

babality
21-11-05, 14:37
Δυο λεπτα παιδια για να μην γινει καμια στραβη. Λοιπον εγω τωρα πχ δινω 58.19Ευρω το μηνα για 512 ΧΟΛ ολα μεσα στην τιμη. Δηλ αν παρω και κλεισω 6μηνη DSL 512 θα δωσω 349,14 και τελος?

sgiannios
21-11-05, 14:50
Δηλαδη με 20 € τον μηνα εχεις DSL 384 ολα πληρωμενα για ενα χρονο???

Καλο ακουγεται...
Να ρωτησω εγω κατι αλλο...
αυτη την στιγμη ο πιο φτηνος παροχεας ADSL για 512 τελικη τιμη για αοριστου χρονου ποιος ειναι, μηπως ξερετε? Θα γινουν αλλες μειωσεις?

firegarden
21-11-05, 15:09
Ξερει κανεις ποιο μοντεμ δινεται μαζι με αυτη την προσφορα;

BadCluster
21-11-05, 15:26
Αν κάποιος έχει ήδη router χρησιμοιποιεί την προσφορά της HOL και όποτε θέλει φεύγει.

autokinitakias
21-11-05, 15:57
Δυο λεπτα παιδια για να μην γινει καμια στραβη. Λοιπον εγω τωρα πχ δινω 58.19Ευρω το μηνα για 512 ΧΟΛ ολα μεσα στην τιμη. Δηλ αν παρω και κλεισω 6μηνη DSL 512 θα δωσω 349,14 και τελος?

Θα δώσεις 249€ + ΦΠΑ,δηλαδή 296,31€ και τέλος (με το Broadband Pack 500).

To modem είναι-εντελώς συμπτωματικά- της INTRACOM. :(

aposthess
21-11-05, 16:13
Τελικα το βαλανε και επισημα στο site της HOL


3 μήνες 1 μήνας δώρο!!!



6 μήνες 6 μήνες δώρο*!!!
*Ισχύει μέχρι 31/12/2005



Ταχύτητα: 384Kbps με απεριόριστη πρόσβαση
Τηλεφωνία (e-voice): Ναι
Κύκλωμα ΑDSL: 384
Τιμή: 105 € Ταχύτητα: 384Kbps με απεριόριστη πρόσβαση
Τηλεφωνία (e-voice): Ναι
Κύκλωμα ΑDSL: 384
Τιμή: 199 €

Ταχύτητα: 512Kbps
Τηλεφωνία (e-voice): Ναι
Κύκλωμα ADSL: 512
Τιμή: 129 € Ταχύτητα: 512Kbps
Τηλεφωνία (e-voice): Ναι
Κύκλωμα ADSL: 512
Τιμή: 249 €


Ταχύτητα: 1024Kbps
Τηλεφωνία (e-voice): Ναι
Κύκλωμα ADSL: 1024
Τιμή: 229 € Ταχύτητα: 1024Kbps
Τηλεφωνία (e-voice): Ναι
Κύκλωμα ADSL: 1024
Τιμή: 429 €

Κάθε πακέτο BroadbandPack περιλαμβάνει:

Εξοπλισμό (modem/router), τον μόνο με υποδοχή που μετατρέπει ένα απλό τηλεφώνο σε VoIP τηλέφωνο.

Φίλτρο (για PSTN γραμμές) ή Splitter (για ISDN γραμμές)

Πρόσβαση στο Internet (σύνδεση AnyAccess) σε όποια ταχύτητα επιλέξετε

Μηνιαία και Εφάπαξ Τέλη κυκλώματος ADSL

CD ROM με οδηγίες χρήσης και εγκατάστασης

Τηλεφωνία (VoIP) eVoice και 3€ δωρεάν χρόνο ομιλίας για να την γνωρίσετε καλύτερα*
Δυνατότητα wi-fi (εφάπαξ χρέωση 36€)**




http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3769;93

aposthess
21-11-05, 16:35
εχει και μια προσφορα για gamers ή για οσους δεν θελουν μεγαλα
συμβολαια

ADSL 512
3 μήνες 1 μήνας ΔΩΡΟ!

με 134€!

και ΔΩΡΟ Premium Key ESL για 4 μήνες
και ΔΩΡΟ το παιχνίδι Age of Empires III

*Η προσφορά ισχύει μέχρι εξαντλήσεων των αποθεμάτων

groove54
21-11-05, 17:40
ρε παιδια ξερουμε τι router ειναι αυτο που περιεχει το κουτι? Καποιος που να το χρησιμοποιει και να ξερει?

lakaski
21-11-05, 17:54
Καταπληκτική προσφορά. Ελπίζω να τη μιμηθούν και οι άλλοι providers. Ουσιαστικά με 0,55€ (χωρίς ΦΠΑ) τη μέρα έχει κανείς ADSL σύνδεση 384 με πληρωμένα και τον εξοπλισμό και το πάγιο της γραμμής και τη συνδρομή στον παροχέα. Μπράβο στη HOL που για άλλη μια φορά δίνει πρώτη το σύνθημα για συμπίεση του κόστους πρόσβασης.:thumb_dup
Ο router που δίνει είναι ο γνωστός Netrout της Intracom. Δε γνωρίζω αν υπάρχουν προβλήματα. Πάντως δίνεται η δυνατότητα στο χρήστη να χρησιμοποιήσει απευθείας συσκευές τηλεφώνου από τις εξόδους του Netrout για πραγματοποίηση τηλεφωνικών κλήσεων (με χαμηλές χρεώσεις αφού είναι internetική τηλεφωνία).

viron
21-11-05, 19:10
ρε παιδια ξερουμε τι router ειναι αυτο που περιεχει το κουτι? Καποιος που να το χρησιμοποιει και να ξερει?

Επειδή ιδιοκτήτης στη HOL είναι η ιντρακόμ και επειδή ταιρίαζει η περιγραφή θα έλεγα ότι ο router πρέπει να είναι αυτός
http://www.intracom.gr/en/product_bsl_services/telecom/products/product/terminal_devices/netroute_iad.htm

από την ιντρακόμ ( το συγκεκριμένο μοντέλο με firwmware upgrade θα υποστηρίζει και dsl2).

Από αξιόπιστη πηγή η HOL ετοιμάζεται πυρετωδώς και μέχρι το καλοκαίρι θα έχει σε όλες τις μεγάλες πόλεις εγκατεστημένο δικό της εξοπλισμό σε στυλ Vivodi . Οπότε για αυτό η προσφορά βγαίνει από οικονομικης πλευράς.

Ο ΟΤΕ από την πλευρά του υποτίθεται ότι ρίχνει ότι εχει και δεν έχει πίσω από το DSL2 , και η φορτηνετ τρέχει και δεν προλαβαίνει.

Εκτιμώντας την τρέχουσα κατάσταση μέχρι το καλοκαίρι δεν θα υπάρχει ταχύτητα κάτω από 2 ΜΒ και όποιος ISP δεν θα είναι τεχνολογικά έτοιμος απλά θα μείνει έξω από το παιχνίδι.

Ήδη οι παικτες παίρνουν θέση στο στίβο και μερικοί στα αποδυτήρια ακόμα ψάχνουν πιο συνολάκι τους πηγαίνει καλύτερα....


Βύρων.

ipo
21-11-05, 20:03
Βύρων, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αυτά που λες είναι πολύ όμορφα, αλλά τα ακούμε εδώ και καιρό. Ο ΟΤΕ θα έδινε ADSL2+ από το καλοκαίρι που πέρασε και ακόμα δεν έχει πάρει τον εξοπλισμό.

Αυτό που λες για ελάχιστη ταχύτητα 2 Mbps το καλοκαίρι, είναι πολύ αισιόδοξο. Ακόμα και στη Γερμανία, όπου υπάρχει ADSL από το 2000 (νομίζω), υπάρχουν ακόμα ταχύτητες 1 Mbps.

Απλά θα πέσουν πολύ οι τιμές και θα αυξηθούν οι ταχύτητες. Όποιος είναι δεσμευμένος θα χάσει.

Η προσφορά της HOL είναι καλή, αλλά επιμένω ότι δεσμεύει κάποιον στην εταιρεία. Πάνω στον χρόνο, κανείς δεν πρόκειται να στερηθεί τη γραμμή ADSL για 2-4 εβδομάδες, για να κερδίσει χρήματα από άλλη προσφορά. Θα ακούμε τη φράση "Πιο πολύ κοστίζει ο ΕΠΑΚ κατά το διάστημα που χρειάζεται για καταργηθεί η γραμμή που είναι στο όνομα της HOL, να ενημερωθεί ο ΟΤΕ, κατόπιν να ενεργοποιηθεί η γραμμή στο όνομα του άλλου ISP και να ενημερωθεί ο ISP από τον ΟΤΕ ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή." Αυτή η διαδικασία δεν διαρκεί 2-3 μέρες που λένε μερικοί, αλλά μερικές εβδομάδες.

Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με τη δέσμευση, τότε τον συμφέρει η προσφορά. Αν έχει ενδοιασμούς ποιότητας και κόστους της HOL σε βάθος χρόνου, τότε καλά θα κάνει να το ξανασκεφτεί.

acpiou
21-11-05, 20:06
Παιδια,ξερει κανεις να μου πει σε περιπτωση που εχει καποιος ακομα την προσφορα απο το RAM ενεργοποιημενη αν μπορει να αγορασει αυτο το πακετο της HOL?Εχω 384Kbps κ αμα ειναι να την παω κ μεχρι 1Mbit αμα συμφερει το πακετο αυτο.

artlovergr
21-11-05, 21:15
Μπορείς απ όσο γνωρίζω το πακέτο με το RAM μπορεί να διακοπεί μετά το πέρας του τριμήνου

giwrgosth
22-11-05, 11:08
Πολύ καλή προσφορά και δεν έχω πρόβλημα με την HOL τώρα που δουλεύω με την προσφορά του RAM, αλλά ξέρει κανείς τι γίνετε με μας που έχουμε ήδη ADSL γραμμή από τον ΟΤΕ?
Μπορώ πχ να αναβαθμίσω μέσω HOL τη γραμμή από 384 σε 512 χωρίς να μπλέξω με τον ΟΤΕ? Να πάρω δηλαδή το πακέτο 6+6 στα 512 και να έχω να κάνω μόνο με τη HOL? Ή θα πρέπει να κόψω τη γραμμή από τον ΟΤΕ και να κάνω μετά συνδρομή στη HOL?

Tem
22-11-05, 12:10
Πολύ καλή προσφορά και δεν έχω πρόβλημα με την HOL τώρα που δουλεύω με την προσφορά του RAM, αλλά ξέρει κανείς τι γίνετε με μας που έχουμε ήδη ADSL γραμμή από τον ΟΤΕ?
Μπορώ πχ να αναβαθμίσω μέσω HOL τη γραμμή από 384 σε 512 χωρίς να μπλέξω με τον ΟΤΕ? Να πάρω δηλαδή το πακέτο 6+6 στα 512 και να έχω να κάνω μόνο με τη HOL? Ή θα πρέπει να κόψω τη γραμμή από τον ΟΤΕ και να κάνω μετά συνδρομή στη HOL?
φυσικά και θα πρέπει να κόψεις πρώτα τη γραμμή του ΟΤΕ

johnvam
22-11-05, 14:10
Παιδιά η προσφορά είναι ίσως η καλύτερη που βγήκε ποτέ απο την πρώτη στιγμή που εμφανίστηκε το ADSL στην χώρα μας. Εγώ αυτή τη στιγμή πληρώνω 44 ευρώ με ΦΠΑ στην Vivodi για 512. Με την προσφορά της HOL η μηνιαία τιμή είναι 42,54 Ευρώ με ΦΠΑ για 1024/256!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2 ευρώ πιό φτηνά απ'ότι πληρώνω τώρα εγώ για την 512..... Και να λάβουμε υπόψιν μας οτι σου δίνει και δώρο το modem/router αλλά και το τέλος ενεργοποίησης.... Που το κόστος μόνο για αυτά τα δύο είναι το λιγότερο 100 ευρώ.....

Η προσφορά είναι καταπληκτική!!!!! Δεν μπορεί να την συναγωνιστεί κανένας άλλος μέχρι στιγμής.....

Μακάρι να μπορέσουν να κάνουν κάτι και οι άλλοι γιατί θα υπάρξει πολύ μεγάλο πρόβλημα για εκείνους...

Αντε να κουνηθεί και λίγο η Vivodi..... Να δούμε και εμείς 1024/256!!!!!

joseph
22-11-05, 17:17
Επειδή ιδιοκτήτης στη HOL είναι η ιντρακόμ και επειδή ταιρίαζει η περιγραφή θα έλεγα ότι ο router πρέπει να είναι αυτός
http://www.intracom.gr/en/product_bsl_services/telecom/products/product/terminal_devices/netroute_iad.htm

από την ιντρακόμ ( το συγκεκριμένο μοντέλο με firwmware upgrade θα υποστηρίζει και dsl2).

Από αξιόπιστη πηγή η HOL ετοιμάζεται πυρετωδώς και μέχρι το καλοκαίρι θα έχει σε όλες τις μεγάλες πόλεις εγκατεστημένο δικό της εξοπλισμό σε στυλ Vivodi . Οπότε για αυτό η προσφορά βγαίνει από οικονομικης πλευράς.

Ο ΟΤΕ από την πλευρά του υποτίθεται ότι ρίχνει ότι εχει και δεν έχει πίσω από το DSL2 , και η φορτηνετ τρέχει και δεν προλαβαίνει.

Εκτιμώντας την τρέχουσα κατάσταση μέχρι το καλοκαίρι δεν θα υπάρχει ταχύτητα κάτω από 2 ΜΒ και όποιος ISP δεν θα είναι τεχνολογικά έτοιμος απλά θα μείνει έξω από το παιχνίδι.

Ήδη οι παικτες παίρνουν θέση στο στίβο και μερικοί στα αποδυτήρια ακόμα ψάχνουν πιο συνολάκι τους πηγαίνει καλύτερα....


Βύρων.

Πολύ αισιόδξο και υπεροπτικό σε βλέπω. Για κάποιον που δεν έχει DSL και δεν τον ενδιαφέρει και τόσο η ταχύτητα ( εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει το ping και το latency ) είναι η καλύτερη προσφορά που βλέπω αυτή την στιγμή. Η δευσμευση σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο , αλλά από την άλλη μπροστά στο EΠΑΚ είναι καλύτερη.

Navigator
22-11-05, 18:50
Eιναι γνωστό οτι η HOL φτιάχνει δίκτυο και στα σχεδια τους εχουν εντάξει και τη Forthnet.
Aλλά μέχρι τώρα στό δευτερο εχουν φάει τα μούτρα τους.
Τώρα τι δίκτυο θα ειναι αυτό θα φανεί αν και το παρελθόν της Intraconnect δεν εμπνέει αισιοδοξία.
Αντίθετα η εμπειρία που υπάρχει στη Ευρώπη λεει οτι το δίκτυο της ΤELLAS θα τους κλείσει το σπίτι

123456789
22-11-05, 22:22
Eιναι γνωστό οτι η HOL φτιάχνει δίκτυο και στα σχεδια τους εχουν εντάξει και τη Forthnet.
Aλλά μέχρι τώρα στό δευτερο εχουν φάει τα μούτρα τους.
Τώρα τι δίκτυο θα ειναι αυτό θα φανεί αν και το παρελθόν της Intraconnect δεν εμπνέει αισιοδοξία.
Αντίθετα η εμπειρία που υπάρχει στη Ευρώπη λεει οτι το δίκτυο της ΤELLAS θα τους κλείσει το σπίτι

Το θέμα είναι ότι δίκτυα πάντα υπάρχουν, μυαλά υπάρχουν όμως να τα αξιοποιήσουν εμπορικά?

amanatio
23-11-05, 22:42
Πριν λίγο μίλησα με αντιπρόσωπο της HOL για να ξεκαθαρίσω μερικές λεπτομέρειες.

Προσωπικά έχω δική μου γραμμή ADSL 384 και το τελευταίο διάστημα "παίζω" με τη δωρεάν συνδρομή που έδωσε το RAM. Βρίσκομαι στην περιοχή της Σταυρούπολης στη Θεσσαλονίκη, δίπλα στα DSLAM του ΟΤΕ Παύλου Μελά και μπορώ να πω οτι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ταχύτητα της HOL. Σε σχέση με την Forthnet που είχα πριν μπορώ να πω οτι πηγαίνει εξίσου γρήγορα αν όχι πιο γρήγορα κάποιες φορές.

Η αντιπρόσωπος μου διευκρίνισε τα εξής:

Η προσφορές 6+6 και 3+1 ισχύον μόνο για αναβαθμίσεις γραμμών από PSTN/ISDN και όχι για τους κατόχους ADSL.
Οι κάτοχοι ADSL θα πρέπει να διακόψουν την γραμμή τους και μετά να κάνουν αίτηση.
Με τη γραμμή που δίνει η HOL υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί κάποιος και σε άλλον παροχέα Internet και όχι την HOL.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει βέβαια να αλλαχθούν οι ρυθμίσεις στο modem που δίνει η HOL, κάτι που η αντιπρόσωπος με διαβεβαίωσε οτι είναι εφικτότατο και δεν υπάρχει κανενός είδους κλείδωμα ή περιορισμός στη συσκευή.
Τέλος, είναι απολύτως δυνατό να χρησιμοποιηθεί το υπάρχον modem ή router του καθενός, δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιεί κανείς το modem που παρέχει η HOL.

Έτσι μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει την προσφορά της HOL και εάν δει οτι οι ταχύτητες ή γενικότερα η ποιότητα των υπηρεσιών δεν είναι η αναμενόμενες να αλλάξει παροχέα Internet, χωρίς ουσιαστικά ρίσκο.

Το κλειδί στην όλη υπόθεση είναι οτι θα πρέπει όποιος έχει ήδη πρόσβαση ADSL να διακόψει τη γραμμή του και μετά να κάνει αίτηση στην HOL. Κανείς όμως δεν μπορεί να εγγυηθεί οτι αν εγώ κάνω διακοπή της γραμμής μου και κάνω αίτηση στην HOL, θα υπάρχει διαθέσιμη γραμμή από την HOL, μιας και η ζήτηση που θα υπάρχει λόγο της προσφοράς πιθανών να μην μπορεί να καλυφθεί, τόσο από την ΗOL όσο και από τον ΟΤΕ. Με άλλα λόγια, υπάρχει ένα ρίσκο να κάνει κάποιος διακοπή και να φάει "πόρτα" από τη HOL στην συνέχεια και να μείνει στην απ' έξω!

Θα συνιστούσα λοιπόν προσοχή και υπομονή σε όλους. Κάτι μου λέει οτι θα έχουμε άμεσα εξελίξεις στην αγορά ADSL και σίγουρα θα δούμε κάποια αντίδραση από τους άλλους παροχείς Internet που θα μειώσουν την ψαλίδα στη διαφορά κόστους...

ipo
23-11-05, 22:53
Θα συνιστούσα λοιπόν προσοχή και υπομονή σε όλους. Κάτι μου λέει οτι θα έχουμε άμεσα εξελίξεις στην αγορά ADSL και σίγουρα θα δούμε κάποια αντίδραση από τους άλλους παροχείς Internet που θα μειώσουν την ψαλίδα στη διαφορά κόστους...Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Η ψαλίδα δύσκολα θα κλείσει, διότι μόνο η γραμμή 1024/256 kbps του ΟΤΕ κοστίζει 39 ευρώ/μήνα (άντε να είναι 35 σε χονδρική). Μέχρι τα 42,5 ευρώ μένουν 5-7 ευρώ για τον ISP για σύνδεση 1024/256 kbps.

Αν δεν πέσει η τιμή της γραμμής ADSL του ΟΤΕ ή δεν δώσουν άλλοι ISP σύντομα δικές τους γραμμές, δύσκολα θα βρεθεί καλύτερη προσφορά.

sdikr
23-11-05, 23:29
Η προσφορές 6+6 και 3+1 ισχύον μόνο για αναβαθμίσεις γραμμών από PSTN/ISDN και όχι για τους κατόχους ADSL.
Οι κάτοχοι ADSL θα πρέπει να διακόψουν την γραμμή τους και μετά να κάνουν αίτηση.
Με τη γραμμή που δίνει η HOL υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί κάποιος και σε άλλον παροχέα Internet και όχι την HOL.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει βέβαια να αλλαχθούν οι ρυθμίσεις στο modem που δίνει η HOL, κάτι που η αντιπρόσωπος με διαβεβαίωσε οτι είναι εφικτότατο και δεν υπάρχει κανενός είδους κλείδωμα ή περιορισμός στη συσκευή.
Τέλος, είναι απολύτως δυνατό να χρησιμοποιηθεί το υπάρχον modem ή router του καθενός, δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιεί κανείς το modem που παρέχει η HOL.

To netroute2 έρχεται κλείδωμένο, έχω και ενα στα χέρια μου,

Roben
24-11-05, 03:00
Ρε παιδες αφου λεει στη σελιδα της HOL τις χρεώσεις του Broadband Pack
Αρα μαλλον ξεκινάει απο 39ευρο η 384 χωρίς ογκοχρέωση & περιορισμούς και μας δουλεύουν :thumbdown


:



HOL BroadbandPack Economy 384 kbps384kbpsμε ογκοχρέωση18€ (1)http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gifHOL BroadbandPack Economy 2000384 kbps384kbpsμε ογκοχρέωση23€ (2)http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gifHOL BroadbandPack 100128 kbps128kbpsΑπεριόριστη25 € http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gifHOL BroadbandPack 200256 kbps384kbpsΑπεριόριστη32 €http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gifHOL BroadbandPack 300384 kbps384kbpsΑπεριόριστη39 € http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gifHOL BroadbandPack 500512 kbps512kbpsΑπεριόριστη49 €http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gifHOL BroadbandPack 10001024 kbps1024kbpsΑπεριόριστη85 € http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gif http://web.hol.gr/online/common/images/transparent.gif

toneworks
24-11-05, 03:34
Μη βιαζεσαι Roben, απλως δεν εκαναν update αυτες τις σελιδες που αναφερεις. Παρε τηλεφωνο και ρωτα τους αν δε πιστευεις, ή ακομα καλυτερα κατεβασε την αιτηση που συμπληρωνεις οταν το παραγγελνεις για να δεις τι γραφει.

psyxakias
24-11-05, 03:38
Η συγκεκριμένη προσφορά είναι ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσα αλλά έχω έναν ενδοιασμό. Δεν υπάρχει αναφορά της HOL για "απεριόριστη χρήση/κίνηση" στην εν λόγω προσφορά, μήπως κρύβεται από πίσω καμμιά ογκοχρέωση; όχι ε; Θα πάρω τηλ να ρωτήσω αύριο (ή μέσω του live support) γιατί αν και δεν με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά, θέλω να προτείνω την προσφορά αλλού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.