PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα SMTP



pli
16-12-08, 19:39
Γειά χαρά σε όλους

Από τον Σεπτέμβριο ξεκίνησαν προβήματα με την αποστολή email μέσω outlook.
Το πρόβλημα εμφανίζεται για μια εβδομάδα (ή και παραπάνω) και μετά ως δια μαγείας φτιάχνει από μόνο του.
Έχω καλέσει πολλαπλές φορές την τεχνική υποστήριξη της tellas και η συνήθης απάντηση είναι να δοκιμάσω μέσω webmail (το οποίο λειτουργεί) και η αμέσως επόμενη να σβήσω το mail account μου και να το ξαναφτιάξω από την αρχή. Τίποτα όμως...
Οι ευγενέστατοι "τεχνικοί" λένε πως εφόσον δουλέυει το webmail δεν μπορούν να το δηλώσουν για βλάβη... και οτί φταίει το Outlook και τα XP και τα Vista αλλά όχι ο SMTP της Tellas...

Φυσικά η ιστορία αυτή κρατάει τρεις μήνες και επαναλαμβάνεται συνεχώς.
Το φοβερό είναι ότι στον ίδιο χώρο χρησιμοποιούμε 4 υπολογιστές σε μια σύνδεση (2 desktop με XP και laptop με Vista).
Οι 2 απο αυτούς χρησιμοποιούν ένα άλλο tellas mail account (χρεωμένο σε άλλη σύνδεση-γραμμή) το οποίο εμφανίζει τα ίδια συμπτώματα τις ίδιες ημερομηνίες και φτιάχνει την ίδια στιγμή. Τόση σύμπτωση;

Το μύνημα που συνήθως παίρνω είναι:


The rejected e-mail address was 'ΧΧΧΧΧΧΧ@gmail.com'. Subject 'test', Account: 'pop.tellas.gr', Server: 'smtp.tellas.gr', Protocol: SMTP, Server Response: '450 RCPT TO:<XXXXXXX@gmail.com> Relaying not allowed', Port: 25, Secure(SSL): No, Server Error: 450, Error Number: 0x800CCC79

καμιά ιδέα; γιατί από την tellas δεν ελπίζω και τίποτα...

sdikr
16-12-08, 22:47
Το μύνημα που συνήθως παίρνω είναι:


The rejected e-mail address was 'ΧΧΧΧΧΧΧ@gmail.com'. Subject 'test', Account: 'pop.tellas.gr', Server: 'smtp.tellas.gr', Protocol: SMTP, Server Response: '450 RCPT TO:<XXXXXXX@gmail.com> Relaying not allowed', Port: 25, Secure(SSL): No, Server Error: 450, Error Number: 0x800CCC79

καμιά ιδέα; γιατί από την tellas δεν ελπίζω και τίποτα...

Το δουλέυεις μέσω σύνδεση τελλάς;
μήπως έχετε παραπάνω απο μία;
το Outgoing mail είναι user@tellas.gr;

Αν το δουλέυεις μέσω τελλάς συνδέσης, τότε μάλλον η τελλάς πήρε νέο range ip και δεν τα έχει περάσει ακόμα στους smtp, αλλιώς το πρόβλημα είναι σε εσένα,

wireless_surfer
17-12-08, 01:19
relaying not allowed
κλασσικό μήνυμα της BELLAS

υπάρχουν κανα δυο topics για το email της BELLAS που αναφέρονται σε αυτό, αν ψάξεις θα τα βρεις
υπάρχει καιρό το πρόβλημα αυτό, αλλα το κόλπο ήταν να αλλάξεις IP (και εφόσον το δίκτυό τους λειτουργούσε καλα) κανοντας disconnect και reconnect το μοντεμ σου, εκτός απο περιπτώσεις όπως και αυτές τις ημέρες (μήνες), τουλάχιστον στην βόρεια Ελλάδα, οπου απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δίκτυο...

κι εγώ ανα εβδομάδα 3-4 ημέρες έχω κολλημένο E-mail (εξερχόμενα) απο τον provider και δεν φτιάχνεται όσες ΙΡ και να αλλάξω

για να τους αποδείξεις πως δεν φταίει τίποτα απο όσα σου λένε απλά στείλε ενα email σε λογαριασμό της τελλας ή και στον ίδιο τον δικό σου, αλλα είναι θα δύσκολο να το εξηγήσεις σε χαϊβάνι το τελευταίο

ω ναι, ως δια μαγείας και μόνο δουλεύει σε λογαριασμούς της BELLAS.....

Ερώτηση:
Δεν σου είπαν "Χρόνια πολλά" μασώντας τσιχλόφουσκα;
Ε αν όχι, δεν τα είδες όλα ακόμα με το καφενείο αυτό...

pli
17-12-08, 10:48
sdikr χρησιμοποιώ μια και μοναδική σύνδεση tellas.

Το φοβερό είναι ότι στον εαυτό μου ή σε άλλο email της tellas στελνω.
σε οποιαδήποτε άλλη διεύθυνση όχι...
Είναι άραγε επιλεκτικοί οι υπολογιστές μου; (που κατα την tellas έχουν το πρόβλημα)

αυτό που είναι άκρως εκνευριστικό είναι ότι όταν δέχεσαι/στέλνεις πάνω από 30 επαγγελματικά μυνήματα την ημέρα είναι γελοίο να σου λένε "χρησιμοποιείστε το webmail".

Από ότι φαίνεται πάντως λύση δεν υπάρχει.

neo76
17-12-08, 12:04
sdikr χρησιμοποιώ μια και μοναδική σύνδεση tellas.

Το φοβερό είναι ότι στον εαυτό μου ή σε άλλο email της tellas στελνω.
σε οποιαδήποτε άλλη διεύθυνση όχι...
Είναι άραγε επιλεκτικοί οι υπολογιστές μου; (που κατα την tellas έχουν το πρόβλημα)

αυτό που είναι άκρως εκνευριστικό είναι ότι όταν δέχεσαι/στέλνεις πάνω από 30 επαγγελματικά μυνήματα την ημέρα είναι γελοίο να σου λένε "χρησιμοποιείστε το webmail".

Από ότι φαίνεται πάντως λύση δεν υπάρχει.

Η συμπεριφορά που αναφέρεις είναι αναμενόμενη εφόσον ισχύει το πρόβλημα που αναφέρει ποιο πάνω ο sdikr.
Κάθε mail server αποδέχεται μηνύματα που αφορούν το domain που εξυπηρετεί (στην συγκεκριμμένη περίπτωση μηνύματα της μορφής user@tellas.gr) απο οποιαδήποτε IP στον κόσμο (είτε το PC σου, είτε ενα μηχάνημα στην Κίνα).
Ομως μηνύματα που αφορούν τρίτους πχ @otenet.gr , τα αποδέχεται μόνο από συγκεκριμμένες διευθύνσεις, όπως αυτές που παίρνουν τα adsl ρουτερακια μας σε κάθε connect. Στην συγκεκριμμένη περίπτωση λοιπον, φαίνεται οτι η tellas προμηθεύτηκε νεα block διευθύνσεων, όμως ξέχασε να ρυθμίσει τους mail servers της να τα αποδέχονται ως δικά της.

wireless_surfer
17-12-08, 20:29
λύση απο αυτούς όχι, εκτος αν πας στην ΤΕΛΛΑΣ και κάνεις τον τεχνικό, απ ότι φαίνεται καλύτερα απο αυτούς θα τα πας
αλλα δοκίμασε να το καταγγείλεις μαζί με όλους τους υπόλοιπους, πιστεύω πως είναι αρκετά ευρύ το πρόβλημα και θα το υποστηρίξουμε αρκετοί, αν όχι ολοι.
Αλήθεια παίζει απο web mail; Δεν το είχα δοκιμάσει, αλλα θυμαμαι που κι άλλους που το ανέφεραν όσο ασχολούμασταν. Πλέον έχουμε μάθει να ζουμε με αυτό, έτσι όπως πάει θα μάθουμε να πληρώνουμε και να μην έχουμε τίποτα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2521750#post2521750
το τοπικ της καταγγελίας, κάποια παιδιά την συντάσσουν και θα χαρούν να το προσθέσουν, είμαι σίγουρος

pli
19-12-08, 10:57
Μάλλον ξέχασαν να μπλοκάρουν τις διευθύνσεις user@tellas.gr , γιατί όλες τις άλλες τις μπλόκαραν...
Απίστευτοι είναι...
Αντε και κάνω καταγγελία, τι θα κερδίσω; Έχω κάνει στο παρελθον 2 φορές καταγγελία στην ΕΕΤ - και η δικαίωση ήταν να μην πληρώσω πάγιο για την 1,5 εβδομάδα που με άφησαν χωρίς adsl - τα πήραν όμως από την dialup που αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω τότε- και με το παραπάνω.
Πολύ απλά αυτοί οι κύριοι έχουν την αίσθηση ότι δεν τους αγγίζει τίποτα.
Η μόνη λύση μου φαίνεται είναι η αλλαγή παροχου.

ΥΓ να δείτε πλάκα όταν ενημέρωσα τους κυρίους της tellas στο παρελθόν ότι η συζήτηση θα ηχογραφηθεί και απο μένα για λόγους διασφάλισης της εγκυρότητας των λεγομένων...
Αρνούταν όλοι να μου μιλήσουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.