PDA

Επιστροφή στο Forum : απογοητευση απο το 9108



medias
19-11-05, 20:34
μετα απο τα οσα καλα εχω ακουσει για το συγκεκριμενο μοντελο αποφασισα να επενδυσω το ποσο και να το αποκτισω :D. Το θεμα ειναι ομως οτι εχει προβλημα..στα 200 Connectios toy mtorrent το θεμα γινετε ανυποφορο..δεν ανοιγει σελιδα ουτε για πλακα. Για ταχυτητες δεν παραπονιεμαι τα 22 κβ δεν τα περναει με τιποτα αλλα αυτο δεν με ενοχλει και πολυ..δεν βαριεσε... Το θέμα ειναι ρε παιδια οτι το crypto σε Usb καλυτερα δουλευε (που λει ο λογος :lol: τουλ.επιανε 35κβ) γενικος περιμενα να δω διαφορα με το usr.
Φυσικα εχω δοκιμασει τα παντα εχω σβησει services οπως προτεινεται στο forum και γενικα εχω διαβασει οτι ποστ εχει σχεση με usr :cry:.
Καποια προταση ??:worthy:

stratos2004
19-11-05, 21:05
Φιλαρακι και εγω το mTorrent χρησιμοποιω με το USR 9108 μου ...αλλα τα connection τα αλλαξα σε 250 & peers torrent σε 60 για να το "ανακουφιζω" και λιγο με upload 5kb !!!! κατεβαζω με 32-34 σε 384 και 45-48 σε 512....

Maynard
19-11-05, 22:00
Ούτε εγώ εχω πρόβλημα, με μTorrent κι εγώ. Και με unlimited download/upload
που δοκίμασα και 5-6 αρχεία ανοιχτα μια χαρά έπαιζε κ οι σελίδες άνοιγαν..οχι
αέρα βέβαια..αλλα άνοιγαν σχετικά γρήγορα.

Οσο για την ταχύτητα...δεν εξαρτάται κι απο που παίρνεις αυτο που παίρνεις;
Σε κλειστό τράκερ κ 10 connections να βάλω..οχι 200-300 και βάλε στο max
πάει.

Μήπως κάτι άλλο είναι...

medias
19-11-05, 22:19
Μήπως κάτι άλλο είναι...

ε ναι δεν νομίζω τώρα να "ζορίζετε" το τόσο δοκιμασμένο μόντεμ απο όλους σας παιδιά με 200 connections..γι' αυτό και απευθύνομε σε εσάς για να μου προτείνεται μια λύση :D

aesir
19-11-05, 22:43
Εχεις διαβάσει τα how to για τα torrents ?

predator
20-11-05, 01:45
εγω παλι εχω το Bitlord και με το 9107 τραβαω 45+ σε 512 γραμμη με 384 isp.
θα σου προτεινα να κανεις μια αναβαθμιση σε 512 γραμμη!

kadronarxis
20-11-05, 02:00
Κοιτάξτε να δείτε τι γίνεται.
Έχω λίγες μέρες που αναβάθμισα σε 512 και έχω παρατηρήσει τα εξής:

Με 8 upload στο μουλάρι, το download παίζει από 31-32-33 και άνω για λίγο όμως, δηλαδή ful download, όσο μου επιτρέπει το μουλάρι.(o macintosh είναι 24/7 ανοιχτός, ξέχασα πότε τον έκλεισα για τελευταία φορά)

Κάποιες μέρες και ώρες της ημέρας, δεν ανοιγουν οι σελίδες γρήγορα,άλλες φορές ανοίγουν αέρα, και άλλες με μεγάλη δυσκολία.
Αυτό συμβαίνει γιατί όταν έχεις 500 χρήστες σε ένα dslam, κάποιοι έχουν προβλήματα με τα pc τους, άλλοι αποφάσισαν να μην κατεβάσουν τίποτα σήμερα, άλλοι έκλεισαν τα pc και άλλοι έβαλαν τα pc να κατεβάσουν ότι βρίσκουν μπροστά τους.

Όταν λοιπόν, ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών του dslam σας, τυχαίνει να αρχίσουν να κατεβάζουν ταυτόχρονα, οι υπόλοιποι χρήστες αλλά και οι ίδιοι νιώθουν ότι το σύστημα χωλαίνει και φυσικό είναι.
Κάποιες άλλες φορές βέβαια, το σύστημα πετάει διότι πολύ απλά οι υπόλοιποι χρήστες δεν χρησιμοποιούν τη γραμμή τους στο φουλ.

Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι το router αλλά και οποιοδήποτε router δεν θα σώσει τετελεσμένες καταστάσεις.Με το να ανεβάζεις εσύ τα connections πάνω από το ταβάνι, το μόνο που κερδίζεις είναι να μπουκώνεις το σύστημα με ανούσιες καθυστερήσεις.

Το test drive σε ένα router δεν είναι οι συνδέσεις που σηκώνει.Αν είχαμε ένα dslam δικό μας, ίσως να ήταν ένα καλό τέστ αυτό.Το router φαίνεται στο κατά πόσο θα παρουσιάζει απροβλημάτιστη λειτουργία όσον αφορά το uptime που μας δίνει και οι αξιοπρεπείς ταχύτητες.

Για το record, έχω το μουλάρι στα 100/200 connections, και κατεβάζει με 32(όσο επιτρέπει η ρύθμιση αυτή).
Το αρουρέους το έχω στα 2 ταυτόχρονα torrents, με 130 συνδέσεις ανά torrent και 260 global connections.Και στο αρουρέους, με 8 upload, χτυπάω 40-41 download.Αντίστοιχα παρατηρώ ότι όταν ανεβάσω τα connections πάνω από αυτά που ανέφερα παραπάνω, οι ταχύτητες πέφτουν!! Αρα ποιος ο λόγος να αυξήσω τις συνδέσεις, από τη στιγμή που με 200 συνδέσεις είμαι υπερευχαριστημένος.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να τα πω.

aesir
20-11-05, 02:09
Τα default max connections του 9107 πόσα είναι; Στο 9108 είναι 2000

medias
20-11-05, 02:13
Οφείλω να πω πως μετά απο δυο δραματικές μέρες και αφού έμαθα ότι ο provider (Hol) τις τελευταίες μέρες είχε προβληματάκια, ότι ο kadronarxis έχει απόλυτο δίκιο. το usr αυτη τη στιγμή που μιλάμε πάει τίγκα στο κατέβασμα και κάνω και άνετα browsing. Απλά εντελώς τυχαία από προχθές που το αγόρασα σερνόταν όλα και διόλου απίθανο να συνέβαινε αυτό που αναλυη ο kadronarxis και απογοητευτικα λίγο ρε παιδιά, από ότι φαίνεται λοιπόν το usr λειτουργεί ΟΚ :thumb_dup

aesir
20-11-05, 02:16
Τότε ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα (και να ποστάρουμε) την επόμενη φορά... ;)

medias
20-11-05, 02:20
Σιγουρα, απλα δυο μερες δεν ειναι και λιγες για να βγαλει καποιος εστω και ενα αρκετα ισχυρο συμπερασμα ;) το οποιο φυσικα δεν είναι αναγκη να είναι και σωστό :oops:

kadronarxis
20-11-05, 02:21
medias, χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου.
Όσα ανέφερα, τα έχουν αναφέρει χίλιοι μύριοι πριν από μένα.
Η αλήθεια είναι ότι το adsl είναι καινούργια τεχνολογία, έχουμε να μάθουμε πολλά ακόμη για αυτή!

JoeBar
20-11-05, 19:13
Η αλήθεια είναι ότι το adsl είναι καινούργια τεχνολογία, έχουμε να μάθουμε πολλά ακόμη για αυτή!
Αυτό ξαναπές το... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.