PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ROUTER Η ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ???? HELP



giokspy
16-12-08, 21:35
Λοιπον... εχω το εξης προβλημα: με πεταει μπορει και 10 φορες την ημερα εκτος συνδεσης και θελει restart το router για να επανέλθει. νομιζα οτι εφταιγε το router (D-Link 524T) και πηρα αλλο(Level one wbr 3600) αλλα τα πραγματα ειναι ίδια και χειροτερα. νομίζω πως το προβλημα ενταθηκε οταν την 8αρα συνδεση την εκανα 24αρα. μου ειπαν πως ισως εχει πολυ θορυβο η γραμμη και γι αυτο να συμβαινει. στο router εψαξα τα παντα αλλα πουθενα στοιχεια για θορυβο η αποσταση απο το κεντρο.και δεν ειμαι ουτε 1 χλμ μακρυα απο το κεντρικο του οτε.(conn-x). please help. ειμαι ετοιμος τα παρω αλλο router και δεν ξερω τι να κανω!!!!!!

........Auto merged post: giokspy πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

υποψην οτι και τα 2 router ηταν για ADSL2+

tsek
17-12-08, 00:28
Συνήθως χαμηλώνουμε την ταχύτητα της γραμμής αν υπάρχει πρόβλημα αποσυνδέσεων ...κάνω λάθος..?:hmm:

giokspy
17-12-08, 03:00
οχι οτι πιανει και τρελες ταχυτητες. με 15Μbit κατεβαζω ενω θα επρεπε 2-2και κατι Mbit. να τη ξανακανω δηλαδη 8αρα?σκευτομαι να παω σε Forthnet αλλα δεν ξερω τι αποδοση εχει στο Ρεθυμνο

aa144
17-12-08, 04:08
Πάρε κανένα Sagem από ΟΤΕ τώρα που το δίνουν τζάμπα να δοκιμάσεις και με αυτό.

giokspy
17-12-08, 08:17
Πάρε κανένα Sagem από ΟΤΕ τώρα που το δίνουν τζάμπα να δοκιμάσεις και με αυτό.

γιατι το δινουν τσαμπα και σε παλιους χρηστες? η αληθεια ειναι οτι περσι που ρκανα τη συνδεση μου εδωσαν ενα μοντεμακι της πλακας

aa144
17-12-08, 09:17
Με δέσμευση 6 μηνών, πάρε τηλ και ζήτα το (επίμονα).

hel
17-12-08, 15:45
Λοιπον... εχω το εξης προβλημα: με πεταει μπορει και 10 φορες την ημερα εκτος συνδεσης και θελει restart το router για να επανέλθει. νομιζα οτι εφταιγε το router (D-Link 524T) και πηρα αλλο(Level one wbr 3600) αλλα τα πραγματα ειναι ίδια και χειροτερα. νομίζω πως το προβλημα ενταθηκε οταν την 8αρα συνδεση την εκανα 24αρα. μου ειπαν πως ισως εχει πολυ θορυβο η γραμμη και γι αυτο να συμβαινει. στο router εψαξα τα παντα αλλα πουθενα στοιχεια για θορυβο η αποσταση απο το κεντρο.και δεν ειμαι ουτε 1 χλμ μακρυα απο το κεντρικο του οτε.(conn-x). please help. ειμαι ετοιμος τα παρω αλλο router και δεν ξερω τι να κανω!!!!!!

........Auto merged post: giokspy πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

υποψην οτι και τα 2 router ηταν για ADSL2+

Στοιχεία γραμμής;

giokspy
18-12-08, 06:21
ADSL Modem Status Connected
DownStream Connection Speed 14416 kbps
UpStream Connection Speed 937 kbps

hel
21-12-08, 23:06
Αttentuation και Snr?
Είσαι σε isdn?

giokspy
22-12-08, 03:26
Αttentuation και Snr?
Είσαι σε isdn?

pstn. τι ειναι Αttentuation και Snr??

syllom
22-12-08, 04:52
για το πρωτο router που ειχες,επειδη το εχω και εγω,με ενα firmware update δεν θα ειχες προβλημα.

giokspy
22-12-08, 11:59
για το πρωτο router που ειχες,επειδη το εχω και εγω,με ενα firmware update δεν θα ειχες προβλημα.

το εκανα update δοκιμαζοντας διαφορες version και τη πιο προσφατη v3.10ΒΟ1 Τ02.ΕU-A.20070613, δουλεψε για λιγο και μετα δεν μπορεσα να ξαναμπω. ασε που μου ειπαν απο τη DLINK οταν ζητησα το παλιο firmware οτι με το update που εκανα χανω την εγγυηση

syllom
22-12-08, 22:13
V3.10B01T02.EU-A.20070924 αυτο εχω πλεον.τσπα δεν εχει κ πολυ σημασια,πες μας τα στοιχεια της γραμμης σου

giokspy
23-12-08, 18:11
V3.10B01T02.EU-A.20070924 αυτο εχω πλεον.τσπα δεν εχει κ πολυ σημασια,πες μας τα στοιχεια της γραμμης σου

απο που κατεβασες αυτη τη version firmware?? ποα σατοιχεια γραμμης?

syllom
23-12-08, 19:10
snr margin k Line Attenuation απο το status του ρουτερ σου(τις downstream τιμες)
ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-524T/Firmware/V3.10B01T02.EU-A.20070924/DLinkEU-A_DSL-524T_V3.10B01T02.EU-A.20070924.zip

giokspy
23-12-08, 21:47
snr margin k Line Attenuation απο το status του ρουτερ σου(τις downstream τιμες)
ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-524T/Firmware/V3.10B01T02.EU-A.20070924/DLinkEU-A_DSL-524T_V3.10B01T02.EU-A.20070924.zip

στο status του router δεν εχει snr margin k Line Attenuation . μονο ταχυτητες download και upload. το λινκ για το firmwareτο παιδευω αρκετη ωρα και δεν μπορω να το ανοιξω.χρειαζεται να εχεις μπει με το DLink για να ανοιξει???

syllom
23-12-08, 22:57
ρε συ κατευθειαν λινκ σου δωσα να το κατεβασεις,μαλλον δεν θα εχεις winrar,δεν μπορω κατι αλλο να σκεφτω,ψαξε λιγο το ρουτερ σου θα τα βρεις σιγουρα

giokspy
28-12-08, 16:22
ρε συ κατευθειαν λινκ σου δωσα να το κατεβασεις,μαλλον δεν θα εχεις winrar,δεν μπορω κατι αλλο να σκεφτω,ψαξε λιγο το ρουτερ σου θα τα βρεις σιγουρα

τελικα εκανα update το firmware στο DLink και αφου εκανα τις αναλιγες ρυθμισεις δουλευει. να δω αν θα με πεταει εξω τωρα. το νεο status ειναι:

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 9 9 dB
Line Attenuation 20 10 dB
Data Rate 14981 927 kbps
ειναι καλο αυτο??για 24αρα συνδεση. ξερει κανεις να μου πει????

hel
28-12-08, 18:05
Χάλια τα στοιχεία, θα έπρεπε να είσαι κοντά στα 18 Mbit.
Δοκίμασε χωρίς σπλίτερ φίλτρα τηλέφωνα, μόνο με το ρούτερ πάνω στην κεντρική γραμμή.

giokspy
30-12-08, 10:06
Χάλια τα στοιχεία, θα έπρεπε να είσαι κοντά στα 18 Mbit.
Δοκίμασε χωρίς σπλίτερ φίλτρα τηλέφωνα, μόνο με το ρούτερ πάνω στην κεντρική γραμμή.
Θα δοκιμασω.μιλαμε βεβαια για δεδομενα Ρεθυμνου 1,5 χλμ περιπου μακρυα απο το κεντρο του οτε. με ενδιαφερει κυριως ο θορυβος αν ειναι πολυς και γι αυτο με πεταει συνεχεια εξω. παντως οι ταχυτητες dowload ( περιπου 1,5 Mbit με dowload manager) δε νομιζω οτι ειναι ασχημες

hel
02-01-09, 11:53
Aν δεν σε επηρεάζει άμεσα ο θόρυβος (πχ με αποσυνδέσεις) δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα, γιατί ούτως ή άλλως δεν βλέπεις από πολλά sites πάνω από 1MB/s.

giokspy
02-01-09, 12:25
Aν δεν σε επηρεάζει άμεσα ο θόρυβος (πχ με αποσυνδέσεις) δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα, γιατί ούτως ή άλλως δεν βλέπεις από πολλά sites πάνω από 1MB/s.
αυτο ακριβως ειναι και το προβλημα μου. οι συνεχεις αποσυνδεσεις που ακομα δεν καταλαβα που ωφειλονται.θα δοκιμασω και χωρις σπλιτερ να δω

kyriakosx
02-01-09, 22:20
Φιλος ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και η μονη λυση ειναι να δηλωσεις βλαβη στον οτε και να ερθουν να ελεξουν τη γραμμη .Εγω τυρανιομουνα σχεδον ενα μηνα μεχρι που κοιταξαν την γραμμη και διαπιστοσαν βλαβη στο box που βρισκεται κοντα στο σπιτη μου .Πιστευο να βοηθησα . :hmm: :hmm:

NiKapa
02-01-09, 23:02
Θα δοκιμασω.μιλαμε βεβαια για δεδομενα Ρεθυμνου 1,5 χλμ περιπου μακρυα απο το κεντρο του οτε. με ενδιαφερει κυριως ο θορυβος αν ειναι πολυς και γι αυτο με πεταει συνεχεια εξω. παντως οι ταχυτητες dowload ( περιπου 1,5 Mbit με dowload manager) δε νομιζω οτι ειναι ασχημες

Επειδη ειμαστε μαλλον κοντα ,λογικα θα επρεπε να κλειδωνες στα 18+,20- ,οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω..
Στην θεση σου θα πεταγομουν αυριο στον Οτε και θα επαιρνα το 585 V7 και διαβασε περι φιλτρων κτλ..:oneup:

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 13 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

..κι αν ειναι κατι αλλο ευχαριστως στειλε μου π.μ..εχω εφεδρικα ρουτερς/φιλτρα η αν θες να το δουμε μαζι..:oneup:

giokspy
05-01-09, 11:41
Επειδη ειμαστε μαλλον κοντα ,λογικα θα επρεπε να κλειδωνες στα 18+,20- ,οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω..
Στην θεση σου θα πεταγομουν αυριο στον Οτε και θα επαιρνα το 585 V7 και διαβασε περι φιλτρων κτλ..:oneup:

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 13 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

..κι αν ειναι κατι αλλο ευχαριστως στειλε μου π.μ..εχω εφεδρικα ρουτερς/φιλτρα η αν θες να το δουμε μαζι..:oneup:

thanks, ποιο 585v7? ρουτερ? μπορω να το ζητησω δωρεαν απο τον οτε? μενω τερμα Κριαρη, ειναι λες χαμηλες οι τιμες?ανεφερα το προβλημα στον οτε αλλα μου ειπαν οτι λυθηκε και δεν εκαναν τιποτα?λες να δοκιμασω με αλλο σπλιτερακι?τι περι φιλτρων να διαβασω???

giokspy
10-01-09, 11:57
τελικα μου ειπαν απο τον οτε οτι για να παρω το router δωρεαν πρεπει να κανω διακοπη και επανασυνδεση(15μερες χωρις internet). επισης μου ειπαν οτι η λυση για το θορυβο ειναι ο υποβιβασμος της ταχυτητας. παντως μετα το update τοθ firmware του DLink για 5μερες δεν εχω καμια αποσυνδεση.ξερει κανεις να μου πει αν μπορω να συνδεσω 2 router? ΔΠΙΣΗς ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙς ΓΙΑ ΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗς FORTHNET H THS ΗΟL (που ειναι καινουρια ) ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ???

emeliss
11-01-09, 16:36
Δεν μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα 2 ρούτερ.

hel
11-01-09, 20:51
Αν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή , δεν θα αλλάξει τίποτα με την αλλαγή παρόχου.

giokspy
12-01-09, 15:25
Αν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή , δεν θα αλλάξει τίποτα με την αλλαγή παρόχου.

πως μπορει να φτιαχτει το προβλημα της γραμμης?
απο τον οτε που ειπαν μονο με μειωση της ταχυτητας θα μειωθει ο θορυβος

pipisf
12-01-09, 15:39
Λοιπον... εχω το εξης προβλημα: με πεταει μπορει και 10 φορες την ημερα εκτος συνδεσης και θελει restart το router για να επανέλθει. νομιζα οτι εφταιγε το router (D-Link 524T) και πηρα αλλο(Level one wbr 3600) αλλα τα πραγματα ειναι ίδια και χειροτερα. νομίζω πως το προβλημα ενταθηκε οταν την 8αρα συνδεση την εκανα 24αρα. μου ειπαν πως ισως εχει πολυ θορυβο η γραμμη και γι αυτο να συμβαινει. στο router εψαξα τα παντα αλλα πουθενα στοιχεια για θορυβο η αποσταση απο το κεντρο.και δεν ειμαι ουτε 1 χλμ μακρυα απο το κεντρικο του οτε.(conn-x). please help. ειμαι ετοιμος τα παρω αλλο router και δεν ξερω τι να κανω!!!!!!

........Auto merged post: giokspy πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

υποψην οτι και τα 2 router ηταν για ADSL2+

Φιλτρα εχεις χρησιμοποιησει στις υπολοιπες μπριζες μεσα στο σπιτι?
Ξεσυνδεσε ολα τα τηλεφωνα απο πανω και δοκιμασε πρωτα με φιλτρο και
μετα χωρις φιλτρο.
Πολλες φορες χρειαζεται να βαλεις φιλτρα σε ολα τα τηλεφωνα!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.