PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν έρθω στη Forthnet θα έχω μεγαλύτερη ταχύτητα;



mx5giannis
16-12-08, 22:48
εχω connex 24 και η ταχυτητα μου ειναι κοντα στα 12 ουτε τα μισα δηλαδη. αμα αλαξω σε forthnet υπαρχει περιπτωση να κερδισω περισοτερη ταχυτητα? αν και το μονο που ξερω ειναι οτι θα γλητωσω χρηματα απο τα παγια αλλα με ενδιαφερει η ταχυτητα ποιο πολυ. τι λετε?

DSLaManiaC
16-12-08, 22:49
Θα γλυτώσεις μόνο χρήματα.

nmavro73
17-12-08, 09:12
Εσύ θες δηλαδή ακριβώς 24?Τα 1000 με 1200 με τα οποία κατεβάζεις σου πέφτουν λίγα;

The Ancient Wanderer
17-12-08, 13:08
Δεν θα δεις διαφορά.

tsek
17-12-08, 13:24
Δεν θα δεις διαφορά.

Μπορεί όμως να δεί αποσυνδέσεις ....καθε λιγο και λιγακι.:rofl:

hel
17-12-08, 14:26
εχω connex 24 και η ταχυτητα μου ειναι κοντα στα 12 ουτε τα μισα δηλαδη. αμα αλαξω σε forthnet υπαρχει περιπτωση να κερδισω περισοτερη ταχυτητα? αν και το μονο που ξερω ειναι οτι θα γλητωσω χρηματα απο τα παγια αλλα με ενδιαφερει η ταχυτητα ποιο πολυ. τι λετε?

Στοιχεία γραμμής , περιοχή;

SORTEP
17-12-08, 14:26
Μια χαρά είσαι, μην αλλάζεις τίποτα!!!!:oneup:

mx5giannis
17-12-08, 17:29
είμαι στις Συκιές θεσσαλονίκης και τα ping επίσης είναι πολύ χάλια. δεν θέλω να ποιάσω 24 αλλά εστω 14-15 και τα ping να είναι καλύτερα γιατί αυτά με του οτε δεν παλέυοντε. ποιό πολυ παιζώ το warcraft (dota) σε όσους το ξέρουν αλλά με τέτοια ping και τέτοια ταχύτητα δεν παίζεις αλλά βλέπεις εικόνες.

........Auto merged post: mx5giannis πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 11415 kbps 930 kbps
Line Attenuation 28.5 db 12.4 db
Noise Margin 8.9 db 9.7 db

chemboy
17-12-08, 17:32
Το μόνο σίγουρο είναι ότι άμα επιλέξεις Forthnet δεν θα έχεις καλύτερα pings. Κοίτα και εδώ να δεις τι τραβάμε:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2521635#post2521635

Ευτυχώς όχι για πολύ ακόμα........

bathan
17-12-08, 18:49
Οσο αντέχει η γραμμή σου τόση ταχύτητα θα έχεις, ασχέτως isp.

Μην γράφετε με greeklish

nmavro73
17-12-08, 21:29
Ο ΟΤΕ στην περιοχή σου νομίζω έχει χειρότερο πίνγκ. Εγώ είχα 100 και άτομο με ΟΤΕ Συκιές είχε 300

Teoulas
18-12-08, 00:29
Λόγω του ότι ο ΟΤΕ έχει SNR margin 9 και η Forthnet 6, είναι πολύ πιθανό να κλειδώνεις λίγο παραπάνω. Για τον ίδιο λόγο όμως μπορεί να έχεις μεγαλύτερη αστάθεια στη γραμμή (=περισσότερες αποσυνδέσεις). Τελευταία η Forthnet σέρνεται όπως είπαν και προηγουμένως, και τα pings είναι άθλια.

apollo.kk
18-12-08, 00:37
Η ταχύτητα στην οποία κλειδώνεις όφείλεται σε:


Την καλωδίωση (εσωτερική) σου.
Την απόστασή σου από το Α/Κ.
Το SNR σου.


Λογίκα, δεν θα αλλάξει κάτι. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για τα λεφτά, μείνε εκεί που είσαι.

cyber_fiber
18-12-08, 00:48
Εφοσον εχεις το Noise Margin 8.9 db 9.7 db
τοτε λογικα θα εχεις κανα Mbyte στον συγχρονισμο σου παραπανω αλλα δεν ειναι φοβερη διαφορα αυτο
(η 4νετ το margin το εχει στο 6..)

paraskdi
18-12-08, 01:24
Μείνε εκεί που είσαι.Θα χάσεις σε ταχύτητα και θα κερδίσεις χρήματα.

Aligator21
18-12-08, 13:30
Βρεεεεε κάτσε εκεί που κάθεσε!
Μια χαρά είσαι ;)

apollon4444
18-12-08, 14:02
Μιλάμε για σχεδόν 20 ευρώ διαφορά....νομίζω αξίζει να αλλάξεις πάροχο, αφού είσαι και σχετικά κοντά στο dslam. :cool:

hel
18-12-08, 14:55
Εγώ πιστεύω ότι με λιγότερα λεφτά θα έχεις λίγο μεγαλύτερο συγχρονισμό.
Το θέμα είναι ότι τα ping είναι ασταθή.

mx5giannis
18-12-08, 16:57
ευχαριστώ όλους σας. πάντως τα ping του οτε με τα ping της forthnet έχουν μέγαλη διαφορά. πιστέψτε με έχω φίλο που έχει forthnet και μένει κόντα στο σπίτι μου και όλα του πάνε μια χάρα,όσο με την ταχύτητα τόσο με και με τα ping. μονο εχθές είχε κάτι αποσυνδέσεις οπού τους πήρε τηλέφωνο και οι ίδιοι οι άνθρωποι παραδέχτηκαν οτι είχαν τεχνικό πρόβλημα (κάτι που δεν κάνει ποτέ ο (π)οτε )και σήμερα είναι μια χαρα. πως μπορείτε να μου το εξηγήσετε όταν έγω με τον φίλο μου παίζουμε μαζί (dota), αυτός να μην κολάει και έγω να έχω delay και lag? (μηλάμε να είμαστε στον ίδιο host). μήπως φταίει ο (π)οτε? ή μήπως φταίει η ταχύτητα που ποιάνω? να φανταστήτε εχω αλάξει και 3 router αλλά πάλι τα ίδια. είπα μήπως έφτεγαν έκεινα. για να ξέρετε εχω τώρα το netgear dgnb2100 επάνω και αυτά ήταν τα νούμερα που έδειχνε στο status.

famous-walker
18-12-08, 22:10
Εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερο συγχρονισμό μπορεί και να μην έχεις, γιατί στην Λάρισα που κατοικώ, έχω παρατηρήσει ότι σαν να έχει βάλει κόφτη η Forthnet και περιορίζει τον συγχρονισμό. Το έχω παρατηρήσει σε 5-6 γραμμές. Εγώ προσωπικά όταν είχα ΟΤΕ πριν κάνα εξάμηνο και έριχνα το SNR στο 6, σε ANNEX B γραμμή συγχρόνιζα στα 18500 kbps περίπου, ενώ με Forthnet μόνο μια δύο φορές ξεπέρασα τα 16000 kbps και πλέον το ανώτερο που έχω δει είναι 14700 kbps.

cyber_fiber
19-12-08, 00:41
Εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερο συγχρονισμό μπορεί και να μην έχεις, γιατί στην Λάρισα που κατοικώ, έχω παρατηρήσει ότι σαν να έχει βάλει κόφτη η Forthnet και περιορίζει τον συγχρονισμό. Το έχω παρατηρήσει σε 5-6 γραμμές. Εγώ προσωπικά όταν είχα ΟΤΕ πριν κάνα εξάμηνο και έριχνα το SNR στο 6, σε ANNEX B γραμμή συγχρόνιζα στα 18500 kbps περίπου, ενώ με Forthnet μόνο μια δύο φορές ξεπέρασα τα 16000 kbps και πλέον το ανώτερο που έχω δει είναι 14700 kbps.


μηπως παραπονέθηκες για αποσυνδεσεις? το SNR σου στην 4νετ ποσο ειναι τωρα και συγχρονιζεις λιγοτερο?

famous-walker
19-12-08, 09:30
Το μοναδικό πρόβλημα που έχω αναφέρει είναι ότι τρεις φορές για τρεις - τέσσερις μέρες, δεν συγχρόνιζα παραπάνω από 9500 kbps, εντελώς ξαφνικά. Το SNR είναι στο 6.

leros2004
22-12-08, 01:20
Κάνε 1 βόλτα στο φόρουμ, 9 στα 10 θρέντ είναι για προβλήματα, δεν χρειάζεται να απαντήσουμε κάν...
Αν θέλεις να προκαλέσεις τη τύχη σου δοκίμασε το, αν δεν θέλεις προβλήματα κάτσε εκεί που είσαι
Για μεγαλύτερη ταχύτητα, ανέκδοτο κρύο μου ακούγεται

MNP-10
22-12-08, 09:55
ευχαριστώ όλους σας. πάντως τα ping του οτε με τα ping της forthnet έχουν μέγαλη διαφορά. πιστέψτε με έχω φίλο που έχει forthnet και μένει κόντα στο σπίτι μου και όλα του πάνε μια χάρα,όσο με την ταχύτητα τόσο με και με τα ping. μονο εχθές είχε κάτι αποσυνδέσεις οπού τους πήρε τηλέφωνο και οι ίδιοι οι άνθρωποι παραδέχτηκαν οτι είχαν τεχνικό πρόβλημα (κάτι που δεν κάνει ποτέ ο (π)οτε )και σήμερα είναι μια χαρα. πως μπορείτε να μου το εξηγήσετε όταν έγω με τον φίλο μου παίζουμε μαζί (dota), αυτός να μην κολάει και έγω να έχω delay και lag? (μηλάμε να είμαστε στον ίδιο host). μήπως φταίει ο (π)οτε? ή μήπως φταίει η ταχύτητα που ποιάνω?

Μπας και ο host ειναι στη Forthnet?

wasntme
23-12-08, 00:54
Join the club!
How many disconnections you want today?
4net is worse and that's guaranteed.

mx5giannis
11-02-09, 21:31
παιδιά έκανα αίτηση σήμερα στήν 4νετ και σε 40 μέρες με είπαν θα με ενεργοποιήσουν. πιστεύω να πάνε όλλα κάλα. μου δώσανε ενα modem (thomson tg585) ασύρματο αν και έχω ένα netgear gdnb2100. τέσπα αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να κατοικεί Συκιές ας μου πει για τις ταχύτητες του και τα ping. έγω πιστέυω ότι έκανα κάλα και πήγα άπο τον (π)οτέ στην 4νετ. και άν γνωρίζει κανείς τίποτα σε ότι πρόκειτε με την 4νετ (ταχύτητες,ping) ας μου απαντήσει. σας ευχαριστώ θέρμα.

aa144
11-02-09, 21:38
Αν έφυγες για οικονομικούς λόγους, τότε εντάξει. Αλλιώς ίσως να ήταν καλύτερα στον πΟΤΕ.

mx5giannis
11-02-09, 22:08
θα δω τι θα γίνει και θα σας απαντήσω. έβαλα 4νετ γιατί το upload στον οτε ηταν χαλια.αντι για 1024 εποιανε τα 860 και επειδη το snr στην 4νετ ειναι 6 πιστευω να κερδισω λιγο περισσοτερο.

tsorbi
11-02-09, 22:25
Αν πέσεις σε κακή ποιότητα γραμμής με snr 6 υπάρχει κίνδυνος πολλων αποσυνδέσεων.

aa144
11-02-09, 22:39
Δεν φταίει ο πΟΤΕ για το upload αλλά η γραμμή σου, που θα είναι ίδια και στη Forthnet, εκτός αν έκανες αίτηση για ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόχο ώστε να πάρεις νέα γραμμή (σε 2play).

Γενικά, σε κακές γραμμές καλύτερα στον πΟΤΕ για να έχεις κάποιον να στη φτιάξει αν πάθει τίποτε.

Αλήθεια, μήπως είχες ISDN στον πΟΤΕ; Γιατί αυτό εξηγεί καλά το χαμηλό upload. Αν στη Forthnet πήγες σε 2play και θα είσαι σε PSTN, τότε θα πας καλύτερα στο Upload (και στο Download). Αν είσαι σε Shared LLU σε ISDN στη Forthnet, τότε είσαι ακριβώς στα ίδια με τον πΟΤΕ.

mx5giannis
12-02-09, 03:19
οχι φιλε. Και στον οτε εχω pstn και εχω προβλημα και στο down και στο up. στην 4νετ λογικα παλι pstn θα εχω. την αιτηση την εκανε ο υπαλληλος στο καταστημα στην 4νετ και δεν ξερω τι συμπληρωσε. λογικα οπως ειπα ποιο πανω (pstn). λετε να μην κανει δουλεια?

ADSL Link ---------- Downstream Upstream
Connection Speed -- 11193 kbps 924 kbps
Line Attenuation --------- 28.5 db 12.4 db
Noise Margin -------------- 8.9 db 11.3 db

αυτα ειναι τα σημερινα με την conne-x και με modem το οποιο αλαξα αυτο με του οτε το (baundtec αξιας 15ευρω) με ενα (netgear gdnb2100 αξιας 150ευρω) μενω θεσσαλονικη και περιοχη Συκιες. λετε να χασω ή να κερδισω σε upload και download? ευχαριστω οποιος μπωρει να με απαντηση.

psyxakias
12-02-09, 05:55
Εγώ στην Forthnet είχα μικρότερη downstream ταχύτητα λόγω ενός γνωστού "προβλήματος (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2339199#post2339199)" που έχουν κάποια DSLAMs της. Ίδια γραμμή, ίδιος εξοπλισμός, ίδιο SNR (μείωσα βεβαίως το SNR target στο 6 διότι του ΟΤΕ είναι default 9) και αμέσως ανέβηκα κατά ~1-1.5 Mbps. Αν δε πειραχτεί το SNR (από το modem), ας είναι 9 αντί για 6, λογικά θα συγχρονίζει σε σχεδόν ίδια ταχύτητα μεταξύ Forthnet & ΟΤΕ (αρκεί να ισχύει το παραπάνω "πρόβλημα", ειδάλλως λίγο καλύτερη στην Forthnet).


θα δω τι θα γίνει και θα σας απαντήσω. έβαλα 4νετ γιατί το upload στον οτε ηταν χαλια.αντι για 1024 εποιανε τα 860 και επειδη το snr στην 4νετ ειναι 6 πιστευω να κερδισω λιγο περισσοτερο.Αυτό όντως ισχύει. Ήταν ένα από τα πρώτα πράγματα που παρατήρησα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2590832#post2590832), ότι στην Forthnet η γραμμή μου έδινε έως 1.5 Mbps upstream, ενώ στον ΟΤΕ έως 1 Mbps. Οπότε με το παραμικρό, μπορεί να πέσω κάτω από το 1 Mbps upload. Αλλά ΟΚ μικρό το κακό μπροστά στα προβλήματα που είχα με Forthnet.


Δεν φταίει ο πΟΤΕ για το upload αλλά η γραμμή σου, που θα είναι ίδια και στη Forthnet, εκτός αν έκανες αίτηση για ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόχο ώστε να πάρεις νέα γραμμή (σε 2play).Λάθος, το εξήγησα παραπάνω ;)

Υ.Γ. Ένα ατού της Forthnet είναι ότι δεν αλλάζει IP ανά 64 ώρες όπως ο ΟΤΕ. Τους περισσότερους βέβαια αυτό δε τους νοιάζει, απλά το αναφέρω ως παρατήρηση ότι στην Forthnet είχα συνηθίσει να έχω ίδια IP για όσο δεν είχα αποσυγχρονισμό (βδομάδες έως μήνες).

karavagos
12-02-09, 11:29
Υ.Γ. Ένα ατού της Forthnet είναι ότι δεν αλλάζει IP ανά 64 ώρες όπως ο ΟΤΕ. Τους περισσότερους βέβαια αυτό δε τους νοιάζει, απλά το αναφέρω ως παρατήρηση ότι στην Forthnet είχα συνηθίσει να έχω ίδια IP για όσο δεν είχα αποσυγχρονισμό (βδομάδες έως μήνες).

Επειδή βλέπω ότι είσαι ο πρώτος που το αναφέρει για τον ΟΤΕ, μάλλον θα μείνω με την απορία σχετικά με το πόσοι θα το ανέφεραν αν το έκανε και η Forthnet.
Γενικά κάνει καλό στην αγορά να μετακινούνται δεξιά και αριστερά οι περίεργοι :p

aa144
12-02-09, 11:45
Η γραμμή μπορεί να συγχρονίσει (ονομαστικά) παραπάνω επειδή αλλάζεις το S/N και όχι επειδή άλλαξες εταιρία. Τα φυσικά και ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της γραμμής δεν αλλάζουν όταν αλλάξεις εταιρία, εκτός αν πάρεις νέο ζεύγος, τότε μπορεί να πάει καλύτερα ή χειρότερα.

Επίσης, όταν πας σε εναλλακτικό, προστίθεται ένα κομάτι καλώδιο στη γραμμή που πριν δεν υπήρχε. Με ότι συνεπάγεται αυτό.

jara1988
12-02-09, 12:09
αν θες να σπασης τα νευρα σου και το pc σου αλαξε αλα εγω θα σου ελεγα να κατσης εκει γιατι εκει θα παμε ολοι σε λιγο[οτε + παλι οτε

psyxakias
12-02-09, 16:47
Επειδή βλέπω ότι είσαι ο πρώτος που το αναφέρει για τον ΟΤΕ, μάλλον θα μείνω με την απορία σχετικά με το πόσοι θα το ανέφεραν αν το έκανε και η Forthnet.
Γενικά κάνει καλό στην αγορά να μετακινούνται δεξιά και αριστερά οι περίεργοι :pΠραγματικά έχεις απορία; Θα οργανωνόταν το τρίο στούτζες (Lagman, nmavro, psyxakias) και θα βγαίναμε όλοι με πανό στους δρόμους, εμείς Αθήνα και η nmavro Θεσσαλονίκη :lol:

Άλλωστε για την IP, δεν είναι η πρώτη φορά που το λέω, το έχω πει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2597008#post2597008) και το έχω ξαναπεί (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2605388#post2605388). Όπως και για το upstream που μειώθηκε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2590832#post2590832) στον ΟΤΕ αλλά ακόμα και το modem που μου έδωσε η Forthnet είναι πολύ καλύτερο, ενώ του ΟΤΕ φοβερή μαπίτσα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2606366&postcount=72). Αλλά και αρκετά άλλα πράγματα που βελτιώθηκαν (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2590832#post2590832) στον ΟΤΕ. Τώρα όμως που το ξαναβλέπω, με αποκάλεσες περίεργο ε; :whip: :twisted::twisted::twisted:

Υ.Γ. Γενικά ασχέτως αν έφυγα λόγω προβλημάτων από την Forthnet, δεν κρύβω και τα προβληματάκια του ΟΤΕ, ούτε τον υποστηρίζω τυφλά για να αποδείξω ότι έκανα καλή επιλογή "καρπουζιού". Το καλοκαίρι μπορεί να παρατήσω το καρπούζι και να πάω για πεπόνι, ειδικά αν είναι από το Άργος (όχι αργό όμως) ;)

ilias.2008
12-02-09, 21:21
Ναι!!
Έλα τρέχοντας!!

Τις τελευταίες μέρες
απο το μεσημέρι και μετά
κατεβάζω με την απίστευτη ταχύτητα των 10-15 kbs!!!!!!!!!!!

tsorbi
12-02-09, 21:23
Fast Dialup!!!

dekaneas
12-02-09, 23:16
εχω connex 24 και η ταχυτητα μου ειναι κοντα στα 12 ουτε τα μισα δηλαδη. αμα αλαξω σε forthnet υπαρχει περιπτωση να κερδισω περισοτερη ταχυτητα? αν και το μονο που ξερω ειναι οτι θα γλητωσω χρηματα απο τα παγια αλλα με ενδιαφερει η ταχυτητα ποιο πολυ. τι λετε?


Πας καλά;Κατσε στ'αυγά σου γιατι θα τραβας τις κοτσιδες σου.Δεν ξερεις σε τι πας να μπλέξεις.:nono:

hel
13-02-09, 00:23
Επίσης, όταν πας σε εναλλακτικό, προστίθεται ένα κομάτι καλώδιο στη γραμμή που πριν δεν υπήρχε. Με ότι συνεπάγεται αυτό.

Πόσα μέτρα είναι ;

nikoshat
17-02-09, 21:57
Φιλε κατσε εκει που εισαι γιατι θα βλαστημησεις την ωρα που αποφασισες να αλλαξεις.



Νικος

beman
18-02-09, 11:48
αυτο μοιαζει με ανεκδοτο τωρα πλεον.........

athina_livadi
18-02-09, 16:15
Κάτσε ΟΤΕ μέχρι να αραχνιάσεις, μακριά απο δω μακρία. Ερχόμαστε κι εμείς...

beman
18-02-09, 16:18
καλο...........
αν δεν αλαξουνε τα πραγματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.