PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο Downloading απο Forthnet



geo9419
20-11-05, 05:07
Εχω συνδεση 384/128 Forthnet
modem/router Linksys wireless το πακετο PLUS
Browser Firefox 1.06

Εχω πρόβλημα στο downloading αρχειων από το rapidshare. Οταν κατεβάζω κάποιο αρχειο και κολλήσει η συνδεση για κάποια δευτερα το αρχειο κολλάει και δεν ξεκινάει οταν επάνερθει η σύνδεση (τώρα αν αυτές η διακοπες ειναι φυσιολογικές δεν ξέρω). Με αποτέλεσμα να μην μπορω να κατεβάσω καθόλου από το rapidshare αρχεια.
Επειδη έχω και σύνδεση με HOL από το ΡΑΜ εκει δεν εχω το συγκεκριμένο πρόβλημα και όταν υπάρχει διακοπή σύνδεσης το αρχειο συνεχιζει να κατεβαίνει απο εκεί που σταμάτησε χωρις πρόβλημα.
Ως αποτέλεσμα εχω αλλάξει την συνδεση απο ΦΟΡΤΝΕΤ σε ΗΟΛ για να μπορω να κατεβάζω αρχεια απο το rapidshare.
Μήπως γνωρίζετε πως μπορω να λύσω το προβλημα και αν πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στη σύνδεση ή αν απευθυνθώ στο service ths FORTNET θα μου βρούν λύση αν και δεν αντιμετωπίζω άλλο προβλημα στο downloading αρχειων.

funeral3
20-11-05, 08:18
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με ftp downloading...σταματαει οποτε να ναι και μετα πρεπει να κανω resume εγω!!! forthnet εχω

kourampies
20-11-05, 11:16
κι εγώ το παθαίνω κυρίως σε ftp.

chatasos
20-11-05, 13:16
Μετά την διακοπή σύνδεσης και την επανασύνδεση:

forthnet => διαφορετική ip
hol => ίδια ip

Ίσως έτσι να εξηγείται...

geo9419
20-11-05, 15:31
Ναι ισως ειναι μια λογική εξήγηση η αλλαγή ip αλλα δεν νομιζω να ισχύει γιατι στο myipaddress φαινεται η ιδια ip και δεν ξέρω αν η forthnet για καθε διακοπη που συμβαίνει κάθε 20 λεπτα να δίνει νεα ip.

microtera
20-11-05, 16:03
Εγώ με σύνδεση forthnet δεν έχω ποτέ πρόβλημα με το rapidshare με οποιονδήποτε browser.

Σε εμένα η forthnet κάνει reset τη σύνδεση κατά μέσο όρο κάθε 1-2 ημέρες δίνοντας νέα ip κάθε φορά. Κάποιες ημέρες πάντως (πχ τη περασμένη δευτέρα) κάνει συνέχεια reset.

geo9419
20-11-05, 22:57
Τελικά chatasos είχες δίκιο η forthnet σε κάθε διακοπή δίνει διαφορετική ip address και δυστυχώς δεν μπορώ να κατεβάσω ούτε ένα αρχειο 50 mb χωρίς διακοπή.
Μηπως ξερει κανεις που οφείλονται αυτες οι διακοπές κάθε 20 λεπτά και πως μπορώ να το διορθώσω. Ξερεται αν πρεπει να απευθυνθώ στην forthnet και τους απαιτησω να μη γινεται αυτο το reset οπως λέει ο φίλος παραπάνω.

No-Name
22-11-05, 00:16
Με rapidshare upload κτλ κτλ σταματάει το download στο άσχετο σταδιακά από 60 30 15 2 0 και μετά pause και restart το download.Και αποκλείω να φταίει ο ΟΤΕ το router διότι το άλλαξα γιαυτό.Ξέρουμε ποιος φταίει,υπομονή!ίσως έχω γίνει κουραστικός που τα λέω συνέχεια αλλά με πνίγει το άδικο της ταχύτητας :P

chatasos
22-11-05, 10:07
Με rapidshare upload κτλ κτλ σταματάει το download στο άσχετο σταδιακά από 60 30 15 2 0 και μετά pause και restart το download.
Αναμενόμενο δεν είναι στο adsl?

No-Name
22-11-05, 14:32
chatasos δικό μου λάθος εννοώ από rapidshare megaupload.com κτλ κτλ....

sisareg
22-11-05, 15:04
Μάγκες εγώ πάντως στο Ηράκλειο τα τελευταία 2 χρόνια μόνο μία φορά δεν είχα Ιντερνετ με Forthnet! Και αυτό δεν ξέρω για ποιό λόγο :) Βασικά δεν το είχα ψάξει!!! Αλλά είμαι πολύ ικανοποιιμένος!!!

Tem
23-11-05, 15:16
πιθανό να είναι και πρόβλημα του modem/router

No-Name
23-11-05, 22:52
πιθανό να είναι και πρόβλημα του modem/router

Πες το linksys είχε πρόβλημα και το usr πάλι πρόβλημα έχει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.