PDA

Επιστροφή στο Forum : ontelecoms - προβλήματα ενεργοποίησης



dimgr76
17-12-08, 11:18
Παιδιά καλημέρα,

χθές (υποτίθεται) συνδέθηκα με on (triple play). Λέω υποτίθεται γιατί:

Δεν έχω τηλέφωνο

Στο σπίτι υπάρχουν δύο συσκευές. Τη μια (ασύρματη) την ένωσα στο splitter μαζί με το modem και από εκεί σε μια πρίζα. Η άλλη συνδέθηκε με φιλτρο σε μια άλλη πρίζα. Δεν έχω μέχρι σήμερα ούτε εισερχόμενες ούτε εξερχόμενες. Σηκώνοντας το τηλέφωνο ακούγεται ο κλασικός τόνος, μόνο διπλός αντί για μονός (σαν ηχώ). Μόλις ξεκινάς να πληκτρολογείς ακούγεται ο τόνος κατειλημμένης γραμμής. Σημείωση: Στο modem δεν είναι αναμμένη η ένδειξη Phone 1

Δεν έχω τηλεόραση

Από τα στάδια σύνδεσης που περιγράφονται δεν έχω ενώσει τη κεραία στο tvbox (αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία). Επίσης, έχω συνδέσει το tvbox με την τηλεόραση με HDMI και όχι με SCART. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι βγαίνει μια οθόνη που λέει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη και ότι μπορώ να δώ μόνο τα DDT κανάλια

έχω ιντερνετ

Συνδέθηκα με laptop (wireless) και συνδέθηκε αυτόματα. Μπήκα στο http://192.168.1.1/
και πρόσπαθησα να μπώ με το username & password (on & on) αλλά μου τα έβγαζε invalid. Κατά τα άλλα όμως το internet δουλεύει.

Καμιά ιδέα για τα παραπάνω;

Πήρα τηλέφωνο στην oN και μου είπαν να περιμένω μέχρι και σήμερα και να τους ξαναπάρω.

Ευχαριστώ παίδες

brou
17-12-08, 13:41
Δεν έχει ολοκληρωθεί μάλλον η διαδικασίο ενεργοποίησής σου, κάνε λίγο υπομονή και αύριο το αργότερο λογικά θα είσαι ΟΚ. Όσο για την ένδειξη phone1 στο Pirelli, αυτό θα ανάψει μόνο αν βάλεις δέυτερη γραμμή VoIP.

DSLaManiaC
17-12-08, 13:44
Έγινε λάθος ρύθμιση στη πόρτα σου λογικά..
Να τους ξανά-πάρεις.

όσο για το on/on πολύ πιθανόν να έχει μπει άλλος πριν από σένα αν έχεις αφήσει ξεκλείδωτο το wireless και να τον έχει αλλάξει.

Μιας και θα πάρεις τηλέφωνο ζήτα κι ένα reset στο router.

........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν έχει ολοκληρωθεί μάλλον η διαδικασίο ενεργοποίησής σου, κάνε λίγο υπομονή και αύριο το αργότερο λογικά θα είσαι ΟΚ. Όσο για την ένδειξη phone1 στο Pirelli, αυτό θα ανάψει μόνο αν βάλεις δέυτερη γραμμή VoIP.

Δεν κάνει αυτά τα περίεργα όταν απλά δεν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση.

trendyboyathens
17-12-08, 18:26
Λογικά δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη το provisioning.

manuel
17-12-08, 23:09
μια απο τα ίδια....εδω και 3 μέρες
δεν έχω εισερχόμενες κλήσεις ούτε internet

2 φορές που μίλησα με το τεχνικό τμήμα μου είπαν τα ίδια...οτι θα ενεργοποιηθει αυριο!!
Τωρα ξαναπήρα και είπαν ότι θα με καλέσουν εντός ενός λεπτου...έχουν περάσει 25

........Auto merged post: manuel πρόσθεσε 35 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

με πήραν τελικώς τηλέφωνο και μου ανέφεραν ότι δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμα λόγω προβλήματος του ΟΤΕ... Απο ιδιόκτυτο forthnet σε ιδιόκτητο ΟΝ πάω..ο ΟΤΕ που κολλάει.

Επίσης το πρόβλημα είναι λεεί στον βρόνχο...όταν αλλαζεις εταιρεία σε ενεργοποιούν σε άλλη πόρτα στο dslam ?

stef128
18-12-08, 05:05
Ο οτε αλλαζει στα αστκα κεντρα ολα τα καλωδια και ολες τις πορτες των ενναλακτικων , εχει μονο αυτος την δικαιοδοσια !!Μου θελετε και ενναλακτικους χωρις την στοιχειωδη ενημερωση

manuel
18-12-08, 09:32
Ο οτε αλλαζει στα αστκα κεντρα ολα τα καλωδια και ολες τις πορτες των ενναλακτικων , εχει μονο αυτος την δικαιοδοσια !!Μου θελετε και ενναλακτικους χωρις την στοιχειωδη ενημερωση


καλα που έχουμε και εσένα να μας ενημερώνεις...τι θα κάναμε χωρίς εσένα :down:

Μου είναι τελείως αδιάφορο ποιος κάνει αυτήν την διαδικασία αρκεί να γίνεται

dimgr76
18-12-08, 12:40
Παίδες, τα προβλήματα συνεχίζονται. Τελικά ούτε internet είχα που νόμζα. Απλά ασύρματα έμπαινα σε κάποιου άλλου κακόμοιρου που δεν το έχει κλειδώσει. όταν προσπάθώ ενσύρματα τίποτα...

Από εχτές έχω πάρει στο 13801 (20 λεπτά αναμονή), στο 13802 (άλλα 20 λεπτά) για να μου πούν τελικά ότι ναι μεν έχει ενεργοποιηθεί ο βρόγχος αλλά δεν έχει πάει ο τεχνικός της on να κάνει έλεγχο της γραμμής!!! Πού το λέει αυτό και δεν το έχω δει; άσε που όταν τους ρωτάω πότε τελικά θα έχω τις υπηρεσίες που φαίνεται ότι έχω από τις 16/12 μου λένε...δεν ξέρω...

Κρίμα και είχα την εντύπωση ότι είχαν βελτιωθεί τα πράγματα...

manuel
18-12-08, 12:57
εμένα μου ανέφεραν τεχνικό πρόβλημα στον βρόγχο....στην αναμονή λοιπόν

DSLaManiaC
18-12-08, 18:27
Εννοείται πως θα ζητήσετε πιστωτικό γι αυτές τις μέρες..

dimgr76
20-12-08, 18:15
Η ταλαιπωρία συνεχίζεται...

5η μέρα μετά από την υποτιθέμενη ενεργοποίηση και δεν έχω internet και τηλεόραση. Μόλις σήμερα, και αφού έχω περάσει ώρες στο 13801, μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου έκαναν κάποιες δοκιμές στη γραμμή. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχω μόνο τηλέφωνο, με το router αποσυνδεδεμένο. Μόλις συνδέω το router, το τηλέφωνο χαλάει (ακούγεται ηχώ και ήχος κατειλημένου). Ιντερνετ και τηλεόραση...τίποτα! Μου είπαν ότι θα έρθει τεχνικός σε δύο εργάσιμες ημερες να ΄κάνει μετρήσεις...Τι να περιμένω???

@ ADSLgr.com All rights reserved.