PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με καλωδίωση, χαμηλές ταχύτητες ...



koskat
17-12-08, 06:52
Καλησπέρα παιδιά!
Έχω κάποιο πρόβλημα με το internet και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Βασικά απέχω από το κέντρο DSLAM ΑΙΓΑΛΕΩ περίπου 950 μέτρα σε ευθεία γραμμή (μέσω Google Earth). (Δεν ξέρω αν μετράμε έτσι την απόσταση πάντως)
Μένω κάτω από τα ΤΕΙ Αθήνας για όποιον ξέρει.
Για αρχή τα στατιστικά της γραμμής μου είναι:

Downstream Upstream
SNR Margin : 20.1 & 26.7 db
Line Attenuation : 37.0 23.2 db
Data Rate : 4096 253 kbps

Όταν πήγα στο Oteshop για να κάνω σύνδεση τους είπα για 24 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσω 24 στο Αιγάλεω και ότι θα με βάλουν στα 8.
Ξεκινάω με 8 αλλά με συνεχείς αποσυνδέσεις.
Έπειτα από τηλεφωνήματα μου λένε ότι δεν σηκώνει η γραμμή μου 8 και με ρίχνουν στα 4.
Περνάνε 3-4 μέρες χωρίς προβλήματα και μετά αρχίζουν πάλι οι αποσυνδέσεις.
Μετά από τηλεφωνήματα πάλι μου λένε το ίδιο και με ρίχνουν στα 2.
Όπου και άρχισε να δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όταν είχε έρθει ο τεχνικός στο σπίτι άνοιξε τη σελίδα του router (Baudtec) και μου είπε ότι τελικά έχουν πρόβλημα τα καλώδια που έρχονται στον κατανεμητή. Για την ακρίβεια ότι είναι πολύ παλιά και δεν μπορούν να σηκώσουν μεγάλες ταχύτητες.
Έμεινα εκεί όπου γενικά όλα καλά, αλλά πάρα πολύ συχνά για να ανοίξω μία σελίδα στο mozilla πρέπει να κάνω την προσευχή μου 10 φορές..
Αυτό συμβαίνει περίπου 3 μήνες αλλά δεν αντέχω άλλο και θέλω να το διορθώσω αν μπορώ.
Σκέφτηκα να πάω σε άλλον πάροχο αλλά μου είπαν σε άλλη συζήτηση ότι όπου και να πάω θα έχω το ίδιο πρόβλημα αφού τα καλώδια είναι παλιά και να ζητήσω αλλαγή ζεύγους καλωδίων.
Σε κάποιες άλλες συζητήσεις είδα ότι σε περίπτωση που είναι παλιά η πολυκατοικία υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα και εντός κατοικίας.
Π.χ. αλλαγή πρίζας ή καλωδίων, αλλαγή router, έλεγχος της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή κ.α.

Παρένθεση!! Το internet το θέλω κυρίως για το μTorrent.
Όπου οι ταχύτητες στο μTorrent αυτήν τη στιγμή είναι περίπου 200-250 D και 20-25 U.
Επειδή δεν ξέρω και πάρα πολλά πράγματα θα ήθελα τη βοήθεια σας μπας και ξεμπλοκάρω.

Και έχω και κάποιες απορίες που αν γνωρίζετε θα ήθελα να με βοηθήσετε.
1. Αν η μέτρηση της απόστασης (950) είναι σωστή δικαιολογείται τόσο μεγάλο attenuation (37)?
2. Για να δω αν φταίω εγώ ή ο ΟΤΕ πρέπει να κάνω όλους αυτούς τους ελέγχους πρώτα για να σιγουρευτώ και μετά να ζητήσω αλλαγή ζεύγους?
3. Αν τυχόν πάω σε κάποιον άλλο πάροχο θα έχω το ίδιο πρόβλημα? Απ' ότι γνωρίζω ο κάθε πάροχος έχει τα δικά του καλώδια μέχρι τον κατανεμητή. (ή λέω βλακείες)?
4. Δεν με ενδιαφέρει η τεράστια ταχύτητα, απλά αυτό πυ με ενδιαφέρει κυρίως είναι να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα upload στο μTorrent και να μπορώ να σερφάρω στο internet χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα.

Αυτά τα λίγα.
ΧΙΛΙΑ SORRY αν σας έπρηξα αλλά δεν αντέχω άλλο και θέλω τη βοήθεια σας μπας και ξεφύγω από αυτό το μαρτύριο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα πολύ για την όποια συμβουλή και βοήθεια.

aa144
17-12-08, 09:23
Με βάση αυτά που θέλεις και αυτά που αναφέρεις, δεν είσαι για ΟΤΕ, πήγαινε ας πούμε σε 2play lite της HOL που είναι στα 6/1 και έχει αυτό που σε ενδιαφέρει (το 1). Η γραμμή σου είναι αυτή που είναι, και ο ΟΤΕ είναι αναμενόμενο να κάνει τις ενέργειες που έκανε.

Αν θέλεις να το ρισκάρεις λίγο παραπάνω, ζήτα ΝΕΑ γραμμή από HOL (χωρίς να κόψεις την παλιά) για να δεις μπας και πάρεις κανένα καλύτερο καλώδιο. Και μετά, κόψε την παλιά, εκτός αν είναι ακόμα χειρότερη η καινούργια γραμμή.

Τα καλώδια είναι ΟΛΑ του ΟΤΕ (γι αυτό λειτουργούν τόσο καλά).

olympus
17-12-08, 12:27
Αν θέλεις να το ρισκάρεις λίγο παραπάνω, ζήτα ΝΕΑ γραμμή από HOL (χωρίς να κόψεις την παλιά) για να δεις μπας και πάρεις κανένα καλύτερο καλώδιο. Και μετά, κόψε την παλιά, εκτός αν είναι ακόμα χειρότερη η καινούργια γραμμή.


Καλημέρα,
επειδή κάτι αντίστοιχο έκανα και εγώ στο παρελθόν, μου είπαν από την εταιρία "υποδοχής" πως όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεση στέλνουν αυτοί αίτημα διακοπής στην προηγούμενη εταιρία που ήσουν και διακόπτουν τη σύμβασή σου. Μου είχαν ζητήσει να κάνω και εγώ εγγράφως το αίτημα μου για διακοπή στην εταιρία που ήμουν, αλλά ήταν (όπως μου είπαν) συμπληρωματικό και όχι υποχρεωτικό:hmm:

aa144
17-12-08, 12:49
Αυτό που προτείνω δεν είναι διαδικασία μετάβασης σε άλλο πάροχο, αλλά διαδικασία αίτησης για ΝΕΟ βρόχο ώστε να διαπιστωθεί αν τυχόν λειτουργεί καλύτερα από τον παλιό υφιστάμενο βρόχο που έχει διαπιστωθεί ότι είναι προβληματικός.

Δεν είναι μια τυπική διαδικασία αλλά χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις όπου η "επισκευή" του παλιού βρόχου δεν φέρνει αποτελέσματα.

Εναλλακτικά ορισμένοι πάροχοι αυτόματα ζητάνε ΝΕΟ βρόχο σε μετάβαση πελάτη από άλλο πάροχο (αλλά όχι σε μετάβαση από ΟΤΕ) και η μέθοδος αυτή επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πάρουμε ΝΕΟ βρόχο αν ξέρουμε ότι ο παλιός έχει πρόβλημα που δεν φαίνεται επισκευάσιμο (ή έχουμε αγανακτήσει κτλ).

hel
17-12-08, 15:30
Καλησπέρα παιδιά!
Έχω κάποιο πρόβλημα με το internet και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Βασικά απέχω από το κέντρο DSLAM ΑΙΓΑΛΕΩ περίπου 950 μέτρα σε ευθεία γραμμή (μέσω Google Earth). (Δεν ξέρω αν μετράμε έτσι την απόσταση πάντως)
Μένω κάτω από τα ΤΕΙ Αθήνας για όποιον ξέρει.
Για αρχή τα στατιστικά της γραμμής μου είναι:

Downstream Upstream
SNR Margin : 20.1 & 26.7 db
Line Attenuation : 37.0 23.2 db
Data Rate : 4096 253 kbps

Αυτά τα λίγα.
ΧΙΛΙΑ SORRY αν σας έπρηξα αλλά δεν αντέχω άλλο και θέλω τη βοήθεια σας μπας και ξεφύγω από αυτό το μαρτύριο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα πολύ για την όποια συμβουλή και βοήθεια.

Έχεις κανένα speedtouch πρόχειρο;

koskat
18-12-08, 04:24
Με βάση αυτά που θέλεις και αυτά που αναφέρεις, δεν είσαι για ΟΤΕ, πήγαινε ας πούμε σε 2play lite της HOL που είναι στα 6/1 και έχει αυτό που σε ενδιαφέρει (το 1). Η γραμμή σου είναι αυτή που είναι, και ο ΟΤΕ είναι αναμενόμενο να κάνει τις ενέργειες που έκανε.

Αν θέλεις να το ρισκάρεις λίγο παραπάνω, ζήτα ΝΕΑ γραμμή από HOL (χωρίς να κόψεις την παλιά) για να δεις μπας και πάρεις κανένα καλύτερο καλώδιο. Και μετά, κόψε την παλιά, εκτός αν είναι ακόμα χειρότερη η καινούργια γραμμή.

Τα καλώδια είναι ΟΛΑ του ΟΤΕ (γι αυτό λειτουργούν τόσο καλά).

Για τη HOL που μου λες έχω φάει χοντρή πίκρα και φοβάμαι μην την ξαναπατήσω.
Πέρυσι τέτοια εποχή ζήτησα να βάλω ΗΟL 24 και για ένα τρίμηνο σχεδόν μου έλεγαν ότι θα συνδεθώ από μέρα σε μέρα.
Αργούσαν επειδή υπήρχε ένα πρόβλημα μεταξύ ΟΤΕ και HOL.
Αλλά 3 μήνες χωρίς Internet... Δεν άντεξα και έτσι έκανα διακοπή και πήρα τα λεφτά μου πίσω (ευτυχώς). Αν και τη θεωρούσα ίσως την καλύτερη εταιρεία μετά από ΟΤΕ.
Εσύ αν ήσουν στη θέση μου θα ξαναδοκίμαζες?
Όσο για τη νέα γραμμή λίγο δύσκολο γιατί δεν νομίζω να συμφωνήσουν οι δικοί μου για νέο αριθμό στα καλά καθούμενα...

........Auto merged post: koskat πρόσθεσε 8 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις κανένα speedtouch πρόχειρο;

Δυστυχώς όχι. Δεν έχω κανένα routerακι για να μπορέσω να δοκιμάσω.

........Auto merged post: koskat πρόσθεσε 6 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό που προτείνω δεν είναι διαδικασία μετάβασης σε άλλο πάροχο, αλλά διαδικασία αίτησης για ΝΕΟ βρόχο ώστε να διαπιστωθεί αν τυχόν λειτουργεί καλύτερα από τον παλιό υφιστάμενο βρόχο που έχει διαπιστωθεί ότι είναι προβληματικός.

Δεν είναι μια τυπική διαδικασία αλλά χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις όπου η "επισκευή" του παλιού βρόχου δεν φέρνει αποτελέσματα.

Εναλλακτικά ορισμένοι πάροχοι αυτόματα ζητάνε ΝΕΟ βρόχο σε μετάβαση πελάτη από άλλο πάροχο (αλλά όχι σε μετάβαση από ΟΤΕ) και η μέθοδος αυτή επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πάρουμε ΝΕΟ βρόχο αν ξέρουμε ότι ο παλιός έχει πρόβλημα που δεν φαίνεται επισκευάσιμο (ή έχουμε αγανακτήσει κτλ).

Μάλιστα. Δηλαδή για να καταλάβω, αν κάνω αίτηση για νέο βρόχο τι συμβαίνει?
Αλλάζω και αριθμό τηλεφώνου ή δεν έχει καμία σχέση αυτό?

Δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση αυτό απλά ενημερωτικά τελείως έχω ISDN γραμμή.

aa144
18-12-08, 11:37
Προσωπικά θα το έκανα εφόσον ήθελα upload 1. Αν τώρα θέλεις σίγουρη τηλεφωνία πας σε τύπου POTS στη HOL ή αλλού, αν θέλεις δυο γραμμές πας σε VOIP μέχρι το CPE στη NetOne ή Vivodi (άστο καλύτερα, μέχρι να κάνουν καμιά προσφορά).

Την εποχή που ακύρωσες την αίτηση, ήθελαν περί τους 3 μήνες, ίσως και λίγο παραπάνω για να σε συνδέσουν. Τότε θα έπαιρνες δυο γραμμές σε VOIP μέχρι το CPE, ίσως να λειτουργούσε καλά στη γραμμή σου, ίσως και όχι. Σήμερα δεν ισχύουν αυτά, παίρνεις υποχρεωτικά μια γραμμή σε POTS από τη HOL. Αν όμως θέλεις δυο γραμμές επειδή τις έχεις συνηθίσει με την ISDN, τότε πας μάλλον σε NetOne, έχει και δυο μήνες τζάμπα δοκιμή να δεις αν σου αρέσει.

Για τη φορητότητα του παλιού σου αριθμού (στη NetOne ή αλλού) πρέπει να μιλήσεις με αυτούς. Και για το αν θα σε ενεργοποιήσουν στο παλιό καλώδιο που έχεις, ή θα ζητήσουν ΝΕΟ βρόχο και θα σε ενεργοποιήσουν εκεί. Αυτά με διαδικασία μετάβασης από ΟΤΕ και όχι με παράλληλη λειτουργία και των δυο γραμμών (ΟΤΕ και εναλλακτικού), η λύση με παράλληλη λειτουργία πράγματι απαιτεί να πάρεις νέο αριθμό στη νέα γραμμή, και δεν γνωρίζω κατά πόσον μπορείς εύκολα να μεταφέρεις τον παλιό αριθμό σου.

Andrikos
18-12-08, 15:22
Όταν είχε έρθει ο τεχνικός στο σπίτι άνοιξε τη σελίδα του router (Baudtec) και μου είπε ότι τελικά έχουν πρόβλημα τα καλώδια που έρχονται στον κατανεμητή. Για την ακρίβεια ότι είναι πολύ παλιά και δεν μπορούν να σηκώσουν μεγάλες ταχύτητες.


1.Καταρχην φανηκε στο οτεshop να γνωριζουν τι παιζει με τις εκει γραμμες..:hmm:

2.Το θεμα με τον τεχνικο εληξε εκει???Δεν ξεκινησε διαδικασια αλλαγης βρογχου???

3.Ειναι ρισκο να πας σε εναλλακτικο με την ελπιδα μιας νεας γραμμης...το πιθανοτερο σεναριο ειναι να εχεις τα ιδια προβληματα και εκει..

Στην συγκεκριμενη περιπτωση επιβαλλεται η αλλαγη βρογχου.
Πιεσε το.

Georgevtr
18-12-08, 17:47
Στην περιπτωση αυτη,δεν το συζητας καθολου και με κανεναν τεχνικο.Οπως προειπε ο φιλος επιβαλλεται αλλαγη βρογχου και το ΑΠΑΙΤΕΙΣ.

aa144
18-12-08, 22:35
Ναι, και μόλις το απαιτήσει, θα τρέξουν να το κάνουν. Μάλιστα μπορεί να χάσουν και τον ύπνο τους άμα δεν λειτουργήσει τέλεια ο νέος βρόχος...

NiKapa
19-12-08, 02:11
Δοκιμασε το..δεν χανεις τιποτα

koskat
19-12-08, 03:01
Προσωπικά θα το έκανα εφόσον ήθελα upload 1. Αν τώρα θέλεις σίγουρη τηλεφωνία πας σε τύπου POTS στη HOL ή αλλού, αν θέλεις δυο γραμμές πας σε VOIP μέχρι το CPE στη NetOne ή Vivodi (άστο καλύτερα, μέχρι να κάνουν καμιά προσφορά).

Την εποχή που ακύρωσες την αίτηση, ήθελαν περί τους 3 μήνες, ίσως και λίγο παραπάνω για να σε συνδέσουν. Τότε θα έπαιρνες δυο γραμμές σε VOIP μέχρι το CPE, ίσως να λειτουργούσε καλά στη γραμμή σου, ίσως και όχι. Σήμερα δεν ισχύουν αυτά, παίρνεις υποχρεωτικά μια γραμμή σε POTS από τη HOL. Αν όμως θέλεις δυο γραμμές επειδή τις έχεις συνηθίσει με την ISDN, τότε πας μάλλον σε NetOne, έχει και δυο μήνες τζάμπα δοκιμή να δεις αν σου αρέσει.

Για τη φορητότητα του παλιού σου αριθμού (στη NetOne ή αλλού) πρέπει να μιλήσεις με αυτούς. Και για το αν θα σε ενεργοποιήσουν στο παλιό καλώδιο που έχεις, ή θα ζητήσουν ΝΕΟ βρόχο και θα σε ενεργοποιήσουν εκεί. Αυτά με διαδικασία μετάβασης από ΟΤΕ και όχι με παράλληλη λειτουργία και των δυο γραμμών (ΟΤΕ και εναλλακτικού), η λύση με παράλληλη λειτουργία πράγματι απαιτεί να πάρεις νέο αριθμό στη νέα γραμμή, και δεν γνωρίζω κατά πόσον μπορείς εύκολα να μεταφέρεις τον παλιό αριθμό σου.

Sorry, δικό μου λάθος που δεν σας το είπα πιο πριν.
Για τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει.Θα μείνω σίγουρα στον ΟΤΕ.
Για το μόνο που σκέφτομαι να αλλάξω είναι το Internet..
Με αυτήν την προϋπόθεση τώρα ισχύουν τα ίδια που μου είπες παραπάνω?

........Auto merged post: koskat πρόσθεσε 6 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


2.Το θεμα με τον τεχνικο εληξε εκει???Δεν ξεκινησε διαδικασια αλλαγης βρογχου???

3.Ειναι ρισκο να πας σε εναλλακτικο με την ελπιδα μιας νεας γραμμης...το πιθανοτερο σεναριο ειναι να εχεις τα ιδια προβληματα και εκει..

Στην συγκεκριμενη περιπτωση επιβαλλεται η αλλαγη βρογχου.
Πιεσε το.


Όχι δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω και γι' αυτό δεν το προχώρησα καθόλου. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να βρίσκομαι σε απόσταση λιγότερο από 1 χλμ. από τον ΟΤΕ και να έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα με το Internet. Και γι' αυτό είπα να το κυνηγήσω τώρα. Δεν πάει άλλο.
Ή μένω στον ΟΤΕ ή αλλάζω πάροχο και ο Θεός βοηθός..
Σε περίπτωση που ζητήσω αλλαγή βρόγχου πρέπει να ακολουθήσω εγώ κάποια διαδικασία ή απλά αναφέρω αυτό και περιμένω..?
Και όταν αλλάξω βρόγχο θα αλλάξει και ο αριθμός του τηλεφώνου μου ή δεν έχει καμία σχέση αυτό?

aa144
19-12-08, 11:28
Αν μιλάμε για Shared LLU εκεί μπορεί να μπλέξεις χειρότερα, ειδικά αφού πρόκειται για Annex B και εκεί τα πράγματα είναι συγκριτικά δυσκολότερα, και μάλιστα στο Upload που σε ενδιαφέρει. Καλύτερα να την κάνεις από ΟΤΕ εντελώς και να πας σε Full LLU, είτε να μείνεις εκεί που είσαι για να έχεις και κάποιον (τον ΟΤΕ) να σου φτιάχνει τις βλάβες.

Αν καταφέρεις από τον ΟΤΕ να σου αλλάξουν βρόχο (χωρίς μέσον) αυτό θα είναι ΜΕΓΑΛΗ είδηση. Ο αριθμός τηλεφώνου δεν επηρεάζεται από την αλλαγή αυτή.

Με βάση όλα τα παραπάνω, αν είχα τέτοια περίπτωση θα έφευγα οριστικά από ΟΤΕ, το πιθανότερο για NetOne σε Full LLU πάντα και με συνενόηση για ενεργοποίηση σε ΝΕΟ βρόχο, με κανονική μεταφορά του αριθμών της παλιάς γραμμής (κεφαλικός και τυχόν αριθμοί MSN).

GEORGE 1969
19-12-08, 13:54
γνωριμια εχεις στο ελλαδισταν ζεις γνωριομια και θα το φτιαξουν αμεσως

koskat
20-12-08, 06:16
Αν μιλάμε για Shared LLU εκεί μπορεί να μπλέξεις χειρότερα, ειδικά αφού πρόκειται για Annex B και εκεί τα πράγματα είναι συγκριτικά δυσκολότερα, και μάλιστα στο Upload που σε ενδιαφέρει. Καλύτερα να την κάνεις από ΟΤΕ εντελώς και να πας σε Full LLU, είτε να μείνεις εκεί που είσαι για να έχεις και κάποιον (τον ΟΤΕ) να σου φτιάχνει τις βλάβες.

Αν καταφέρεις από τον ΟΤΕ να σου αλλάξουν βρόχο (χωρίς μέσον) αυτό θα είναι ΜΕΓΑΛΗ είδηση. Ο αριθμός τηλεφώνου δεν επηρεάζεται από την αλλαγή αυτή.

Με βάση όλα τα παραπάνω, αν είχα τέτοια περίπτωση θα έφευγα οριστικά από ΟΤΕ, το πιθανότερο για NetOne σε Full LLU πάντα και με συνενόηση για ενεργοποίηση σε ΝΕΟ βρόχο, με κανονική μεταφορά του αριθμών της παλιάς γραμμής (κεφαλικός και τυχόν αριθμοί MSN).

Μάλιστα.
Δηλαδή εσύ φίλε μου μου προτείνεις από τη στιγμή που μένω τηλεφωνία στον ΟΤΕ να μην αλλάξω ούτε στο Internet πάροχο για να μην υπάρξουν χειρότερα προβλήματα.
Και από τη στιγμή που δεν έχω κάποιο μέσο είναι πολύ δύσκολο να μου κάνουν αλλαγή βρόγχου.
Δηλαδή απ' ότι φαίνεται θα μείνω στα ίδια και δεν θα μπορέσω να αλλάξω κάτι.
Πολύ ωραία.
Αν ζητήσω αλλαγή καλωδίων που μου είπε κάποιο μέλος υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει στο πρόβλημα ή δεν υπάρχει λόγος να το κάνω?

aa144
20-12-08, 09:46
Πήγαινε μια βόλτα στον ΟΤΕ Αιγάλεω, κοντά είναι, στον πρώτο όροφο (από την πίσω πόρτα θα μπεις, από την αυλή) θα πας στο τεχνικό τμήμα και ζήτα αλλαγή καλωδίων, αντικατάσταση βρόχου, να δεις τι απάντηση θα πάρεις.

Μετά κάνε μια αίτηση στη NetOne για ενεργοποίηση σε ΝΕΟ βρόχο.

Στη θέση σου θα έκανα αυτές τις δυο κινήσεις, μάλιστα την πρώτη κίνηση μπορεί και να την παρέλλειπα εντελώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.