PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνική Άνοδος Attenuation



JackDaniels
17-12-08, 20:10
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όσους εορτάζουν,

Σήμερα το μεσημέρι είχα μια αποσύνδεση (την θεώρησα συνηθισμένη στα πλαίσια του λογικού!). Μόλις η σύνδεση επανήλθε διαπίστωσα με λύπη ότι τα νούμερα του Attenuation είχαν αυξηθεί σε σημαντικό βαθμό. Συγκεκριμένω το Upload Attenuation απο 21 πήγε 24 και το Download Attenuation από 41 πήγε 48!!! Να αναφέρω ότι καμία αλλαγή δεν έκανα στη συνδεσμολογία του σπιτιού. Όσες φορές επανεκκίνησα το modem δυστυχώς αυτό αρνείται να ανέβει παραπάνω από 5 mbps. Πρώτα συγχρόνιζα γύρω στα 6,5 mbps. Ιδιαίτερα έχει μειωθεί και το upload το οποίο μετα βίας πλησιάζει τα 512. Τ

Γιατί τώρα έγινε αυτό!!! Πάνω που είχα ηρεμήσει και κυλούσαν όλα ρολόι, πάλι φτου κ από την αρχή.

vaggos_fromhell
17-12-08, 21:58
υποψιάζομαι βραχυκύκλωμα. Τσέκαρέ το.

JackDaniels
17-12-08, 22:11
Μπορείς να με βοηθήσεις πως το τσεκάρω αυτό; και αν φτιάχνεται;

Έκανα μια προσπάθεια και κάλεσα το 1212 και μου είπαν πως διεξάγονται προγραμματισμένες εργασίες στην περιοχή μου με ημερομηνία λήξης 19/12. Τι να κάνω θα περιμένω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

vaggos_fromhell
17-12-08, 22:35
Μπορείς να με βοηθήσεις πως το τσεκάρω αυτό; και αν φτιάχνεται;

Έκανα μια προσπάθεια και κάλεσα το 1212 και μου είπαν πως διεξάγονται προγραμματισμένες εργασίες στην περιοχή μου με ημερομηνία λήξης 19/12. Τι να κάνω θα περιμένω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Εγώ πάντως στη θέση σου θα έφερνα έναν ηλεκτρολόγο just in case. ;)

JackDaniels
18-12-08, 14:06
Το βράδυ ξαναείχα μια μεγάλη αποσύνδεση και τα στατιστικά όσον αφορά το attenuation ξαναγύρισαν στα παλιά...!

Ελπίζω να μην τους γίνει συνηθεία και το έχω συχνά αυτό!!

vaggos_fromhell
18-12-08, 16:00
Το βράδυ ξαναείχα μια μεγάλη αποσύνδεση και τα στατιστικά όσον αφορά το attenuation ξαναγύρισαν στα παλιά...!

Ελπίζω να μην τους γίνει συνηθεία και το έχω συχνά αυτό!!

Άρα όντως κάτι πειράζουν.

apostol70
18-12-08, 17:09
Σε μένα είχε γυρίσει ξαφνικά το Attn από 27, που είχα για 3 χρόνια, σε 27.5, πέρισυ τον Φλεβάρη, και το κλείδωμα είχε πέσει από τα 11500 στα 9900 (τότε που η Tellas έδινε τα 12 και κλειδώναμε όσο πήγαινε). Του είχα πάρει και δήλωσα βλάβη αλλά μου είπαν ότι το είδε ο ΟΤΕ χωρίς να βρει κάτι.
Πριν 2 μέρες έτσι ξαφνικά πάλι ξανακατέβηκε στα 27, αλλά λόφω κλειδώματος στο προφιλ δεν έχω διαπιστώσει κάποια αλλαγή στην ταχύτητα (6999). Λέτε να τους πάρω την και να ζητήσω να με ανεβάσουν;

Manos29
19-12-08, 15:38
Φιλε μου νομιζω πως 0,5 μονάδα στο ATTENUATION ειναι πολυ λιγο για να σου πάει την ταχύτητα απο 7Mbit στα 11,5Mbit , βεβαια εσυ λές οτι παλαια συχρόνιζες στα 11,5 με atten 27 τι να πω δεν χερω

Το SNR ποσο είναι ? αν ειναι πάνω απο 12 ζήτα αύξηση της ταχύτητας αν ειναι κατω απο 8 - 9 μην το κανεις

tweety
19-12-08, 21:47
κ εμενα αυτα μου κανει μια μου ανεβαζει το αττ μια το κατεβαζει οσο για το κλειδωμα κο=ανω πρωτα την προσευχη μου κ μετα ...βλεπουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.