PDA

Επιστροφή στο Forum : ZHTHTAI ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ



sddclub
01-11-03, 22:01
Guys,
Μετά από αιτησή μου στο 134 για αναβάθμιση της γραμμής μου σε ADSL, με πήραν απ' το τεχνικό τμήμα. Αφού τους εξήγησα ότι δεν θέλω modem απ' τον ΟΤΕ, μια και πρόκειτε να πάρω απ' το εμπόριο, με ρώτησαν αν έχω συνδεση USB ή ETHERNET. Τους απάντησα ENTERNET μια και πρόκειται να στήσω ένα τομπικό δίκτυο με τους 2 υπολογιστές που έχω στο σπίτι και το modem/router/switch της D-Link το DSL-504.
Έπειτα με ρώτησαν άν το πρωτόκολλο είναι PPPoATM ή PPPoETHERNET. Μια και δεν ήξερα να απαντήσω, ανανεώσαμε το ραντεβού για τη Δευτέρα. Έτσι έρχομαι στην ερώτηση μου. Τι απαντάω;
PPPoATM ή PPPoETHERNET ???
Ποια ειναι η διαφορά τους;
Στο site της D-Link, αναφέρει ότι υποστηρίζει και τα 2 πρότυπα, μάλλον...
http://www.dlink.co.uk/310_311.htm

!!!ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ASAP!!!

nnn
01-11-03, 22:29
αν είσαι αθήνα ότι και να διαλέξεις μπορείς να το αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή χωρίς χρέωση.
η αλλαγή είναι αυτόματη γιατί τα dslam είναι autosense.

στο pppoa τα πάντα τα κάνει το modem/router ενώ στο pppoe πρέπει να τρέχει ένας pppoe client για να κάνει τη σύνδεση,τα win xp έχουν δικό τους και τα router επίσης.
αν το κάνεις pppoe θέλεις οπωσδήποτε ένα καλό firewall γιατί όλη η κίνηση θα τερματίζει στο δίκτυο σου,αλλιώς τερματίζει στον router.

ψάξε λίγο στο forum υπάρχουν πολλές πληροφορίες ρώτα και τον isp σου τι σου προτείνει και ανάλογα αποφάσισε.

JediMasterMANIAC
01-11-03, 22:30
πιστευω πως εισαι ενταξει και εγω αυτον τον φοβο ειχα εχθές :P αλλα εισαι οκ τα υποστηριζει και τα 2 προτοκολλα ... απλα πες θυρα ethernet και απο θεμα προτωκολου .. ΟΤΙ γουσταρει η ψυχη σου εγω παντως εβαλα θυρα ethernet και PPPoE (ethernet ) και επειδη εκαναν την αιτηση στις 24/10/2003 και επειδη ειμαι αρκετα κολοφαρδος !!! εχω κιολας DSL :P :mrgreen: τωρα περιμενω την τελλας να ενεργοποιησει την isp συνδρομη σε 1-2 ωρες :D

Spike
02-11-03, 23:20
αν είσαι αθήνα ότι και να διαλέξεις μπορείς να το αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή χωρίς χρέωση.
η αλλαγή είναι αυτόματη γιατί τα dslam είναι autosense.
Σίγουρα ; Εμένα ο τύπος από το 134 μου είπε ότι αλλαγή πρωτοκόλλου κοστίζει... Εκτός κι αν δεν ήξερε τι του γινόταν (πολύ πιθανό). Τώρα δε νομίζω ότι έχει σχέση αυτό με Αθήνα - Θεσσααλονίκη...

JediMasterMANIAC
03-11-03, 01:13
και εγω καπου ειδα καπου αλλου οτι η αλλαγυ προτοκολου και θυρασ χρεωνεται...

nnn
03-11-03, 03:03
στην αθήνα τα dslam αναγνωρίζουν αυτόματα το τρόπο με τον οποίο γίνεται η σύνδεση και για αυτό δεν υπάρχει χρέωση.
αυτό νομίζω έγινε για λειτουργικούς λόγους γιατί σε κάποιες περιπτώσεις μπορούσε να γίνει συγχρονισμός μόνο με pppoe και ας είχε δηλωθεί στην αίτηση pppoa και το αντίστροφο.

τώρα αν το αλλάξανε αυτό με την απελευθέρωση των modem,οτε είναι αυτός :(

για 100 % σιγουριά πάντως ρωτήστε τους πάλι μέχρι να πάρετε επίσημη και υπεύθυνη απάντηση.

JediMasterMANIAC
03-11-03, 15:48
ντρεπομαι να παρω να ρωτησω :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.