PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποζημίωση από ΟΤΕ - έχει δει ποτέ κανείς;



karjala
21-11-05, 02:43
Μου κόπηκε η γραμμή του ΟΤΕ (τηλέφωνο και ADSL) για 30 ώρες, και τώρα αναρρωτιέμαι αν μπορώ να πάρω μια αποζημίωση.

Έχει πάρει κανείς ποτέ; Τι χρειάστηκε να κάνει; Τι ύψος είχε; Τι λέει ο νόμος; Τι λέει η ΕΕΤΤ για το θέμα;

ΥΓ Την ίδια βλάβη είχαν δεκάδες σπίτια στην περιοχή μου.

Ευχαριστώ

No-Name
21-11-05, 03:26
Παλαιότερα περίπου μέσα Απριλίου είχα κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ διότι είχα μείνει χωρίς adsl+isdn για 3-4 μέρες και αυτό γινόταν ανά 20 μέρες.Μου επέστρεψαν κανονικά τα Πάγια,στέλνοντας μου συγχωροχάρτι και καλά πως λυπούνται για την ταλαιπωρία των πελατών και τέτοια!!!Αν δεν είχα στήλει την καταγγελία στην ΕΕΤΤ ακόμα θα περίμενα την επιστροφή των χρημάτων

ipo
21-11-05, 03:56
Εγώ έχω πάρει επιστροφή χρημάτων, χωρίς να κάνω καταγγελία. Σε διάστημα 2 μηνών είχα μείνει χωρίς ADSL για 12 ημέρες και μου επέστρεψαν τα πάγια των 4 ημερών. Το 1/3 δηλαδή επέστρεψαν.

Η σύμβαση που υπογράφεις λέει ότι οφείλουν να σου επιστρέψουν τα πάγια για τις περιπτώσεις που η βλάβη διαρκεί περισσότερο από 2 ημέρες. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι νόμιμο κάτι τέτοιο. Μας αδικεί, αφού και 2 ημέρες να μείνεις χωρίς ADSL θα έπρεπε να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

spirosta
21-11-05, 20:12
Πρέπει να μείνεις παραπάνω από δύο μέρες χωρίς DSL η τηλέφωνο αφού στη σύμβαση που υπογράφεις αναφέρει ότι ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να αποκαταστήσει τη βλάβη μέσα σε 2 ημέρες (εργάσιμες εννοούν).
Αλλά και πάλι χωρίς τη βοήθεια του INKA ή της ΕΕΤΤ δεν πρόκειται να σου δώσουν κάτι πίσω.

karjala
22-11-05, 13:45
Θεωρώ απαράδεχτα χαμηλή την αποζημίωση που έχετε πάρει όσοι έχετε πάρει.

Στην Αγγλία για κάθε μέρα που έμενα χωρίς τηλέφωνο, εισέπραττα και ένα μηνιαίο πάγιο.

Αυτό θεωρώ ότι είναι κάπως πιο λογικό ύψος αποζημίωσης για την ταλαιπωρία που υφίσταται κανείς όταν μένει χωρίς τηλέφωνο.

Αν η ΕΕ, η ΕΕΤΤ και τα δικαστήρια νοιάζονταν για τον καταναλωτή, κάτι τέτοιο θα επέβαλαν σαν αποζημίωση και στον ΟΤΕ.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

zouzouni
22-11-05, 14:12
Η βλάβη πρέπει να δηλωθεί στη σχετική υπηρεσία του ΟΤΕ, και αφού έχουν περάσει 48 ώρες από την στιγμή που δηλώθηκε στον ΟΤΕ, και δεν έχει επιδιορθωθεί, μπορείς να επικοινωνήσεις με το 134, να τους ενημερώσεις ότι στον Χ αριθμό τηλεφώνου έχεις δηλώσει βλάβη εδώ και 48 ώρες η οποία δεν έχει διορθωθεί και ότι βάση του συμβολαίου σου ζητάς να αφαιρεθούν τα αντίστοιχα πάγια (για κάθε ημέρα που εξακολουθεί να υπάρχει βλάβη) από τον λογαριασμό σου.
Όταν επικοινωνήσεις με το 134 γι'αυτό τον λόγο, είναι σχεδόν βέβαιο ότι όταν διορθωθεί η βλάβη θα υπάρξει και τηλεφωνική επικοινωνία από μέρους του ΟΤΕ για να επιβεβαιώσουν ότι όντως δεν υπάρχει βλάβη πλέον (έχεις κάθε δικαίωμα να τους παρακαλέσεις να περιμένουν στο τηλέφωνο μέχρι να πιστοποιήσεις ότι όλα λειτουργούν σωστά) και τότε πάλι τους λες για το θέμα της αφαίρεσης των αντίστοιχων παγίων από τον λογαριασμό σου (απλά για επαλήθευση).
Όσες φορές μου έτυχε βλάβη που κράτησε πάνω από 2 μέρες, κι ακολούθησα αυτή τη διαδικασία, κάθε φορά αφαίρεσαν τα αντίστοιχα πάγια από τον λογαριασμό.
Το πρόβλημα στην περίπτωση που η βλάβη εμφανιστεί στις ώρες που το 121/134 είναι κλειστά και άρα δεν μπορείς να τις δηλώσεις! γιατί η "αποζημίωση" ορίζεται από την ώρα δήλωσης της βλάβης. Εξαρτάται όμως από τον υπεύθηνο, ειδικά σε περίπτωση που η βλάβη εμφανιστεί μέσα στο Σαββατοκύριακο, καθώς το 121/134 κλείνει στις 2:30 το μεσημέρι του Σαββάτου (αν θυμάμαι καλά), κατά πόσο θα δεχτεί τα όσα του αναφέρεις για τις ημερομηνίες εμφάνισης της βλάβης.

karjala
22-11-05, 15:10
Εϊναι απαράδεχτο να αποζημιωνόμαστε μόνο με το ποσοστό του παγίου.

Είναι λογικότερο να εισπράττουμε ένα ολόκληρο πάγιο για κάθε μέρα που δεν έχουμε τηλέφωνο.

Στην Αγγλία αυτό γίνεται.

Πέρα απ' το τι λέει το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ, πήρα την ΕΕΤΤ για να ρωτήσω μήπως η ΕΕΤΤ έχει κάποιους δικούς της όρους για το πόσο πρέπει να είναι μια αποζημίωση μιας τηλεπικοινωνιακής εταιρείας που λειτουργεί στην Ελλάδα. Δεν ξέρανε να μου απαντήσουν απ' το τηλέφωνο. Μου είπαν να στείλω εγγράφως το ερώτημά μου στο νομικό τμήμα.

babyboy
22-11-05, 15:30
Εγω παλι ειχα μεινει χωρις ιντερνετ εναν ολοκληρο μηνα περισυ το καλοκαιρι, και δεν ερχοταν κανενας τεχνικος να το φτιαξει, με τη δικαιολογια οτι ηταν ολοι στο ΟΑΚΑ λογω Ολυμπιακων αγωνων. Εκανα τρεις φορες εγγραφη αιτηση, και ειχα παρει πανω απο 100 φορες ( κυριολεκτικα ) τηλεφωνο.. Οσο εβλεπα οτι με δουλευουν, συνεχισα να τηλεφωνω. Μεχρι που καποια στιγμη ανακαλυψα οτι ειχε περασει σχεδον ενας χρονος.....
Δεν με ενδιεφερε το να παρω τα λεφτα πισω, οσο το οτι με κοροιδευαν, και γιαυτο τηλεφωνουσα και εβριζα..... Αλλα ακρη δεν εβγαλα.

Α ρε Οτε, χαλαραααααααααααααααααααααααααααααααααααα!

groove54
22-11-05, 15:36
Η σύμβαση που υπογράφεις λέει ότι οφείλουν να σου επιστρέψουν τα πάγια για τις περιπτώσεις που η βλάβη διαρκεί περισσότερο από 2 ημέρες. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι νόμιμο κάτι τέτοιο. Μας αδικεί, αφού και 2 ημέρες να μείνεις χωρίς ADSL θα έπρεπε να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Δηλαδη εσενα η συμβαση γραφει για περισσοτερο απο 2 ημερες, μετα εσυ πας και την υπογραφεις και μετα ρωτας αν ειναι νομιμο! :-k
Σωστα?

karjala
22-11-05, 15:55
Δηλαδη εσενα η συμβαση γραφει για περισσοτερο απο 2 ημερες, μετα εσυ πας και την υπογραφεις και μετα ρωτας αν ειναι νομιμο! :-k
Σωστα?

Η σύμβαση μπορεί να γράφει ό,τι θέλει, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και νόμιμη. Οι τράπεζες για παράδειγμα συχνά βάζουν όρους στα συμβόλαιά τους με τους πελάτες που στα δικαστήρια κρίνονται καταχρηστικοί.

Αν η ΕΕΤΤ έχει άλλους κανόνες αναφορικά με τις αποζημιώσεις, σαφώς και αυτοί θα ισχύσουν πριν από το οτιδήποτε γράφεται στο συμβόλαιο του ΟΤΕ με σένα. Ομοίως και αν υπάρχει σχετικός νόμος της ΕΕ.

groove54
22-11-05, 17:16
Η σύμβαση μπορεί να γράφει ό,τι θέλει, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και νόμιμη. Οι τράπεζες για παράδειγμα συχνά βάζουν όρους στα συμβόλαιά τους με τους πελάτες που στα δικαστήρια κρίνονται καταχρηστικοί.

Αν η ΕΕΤΤ έχει άλλους κανόνες αναφορικά με τις αποζημιώσεις, σαφώς και αυτοί θα ισχύσουν πριν από το οτιδήποτε γράφεται στο συμβόλαιο του ΟΤΕ με σένα. Ομοίως και αν υπάρχει σχετικός νόμος της ΕΕ.

Σωστός, έχεις δίκιο τελικά :thumbsup1

pts
22-11-05, 17:30
Για παραπάνω αποζημίωση από εκείνη των ημερών διακοπής μπορείς να κάνεις αγωγή (μεσω της κλασικής σειράς γνωστοποίηση-εξώδικο-μήνυση) κατά του τηλεποικινωνιακού φορέα και χρησιμοποιώντας ως αποδεικτικό στοιχείο την επιστροφή του πάγιου (που σημαίνει αποδοχή της βλάβης από τον φορέα) να επικαλεστείς την όποια (αποδεδειγμένα) οικονομική ή ηθική ζημιά έχεις υποστεί και να απαιτήσεις να αποζημιωθείς με το αντίστοιχο ποσό. Εφόσον κερδίσεις την δίκη μπορείς να απαιτήσεις μάλιστα με νέα αγωγή να σου καταβληθούν και τα έξοδα των δικών.

ipo
22-11-05, 22:06
Το πρόβλημα είναι ότι ελάχιστοι προβαίνουν σε εξώδικα για να πάρουν πίσω τα χρήματα που έχασαν εξαιτίας της βλάβης, γι' αυτό και ο ΟΤΕ συνεχίζει να μην έχει πάρει στα σοβαρά το θέμα της έγκαιρης επίλυσης και πρόβλεψης των πιθανών προβλημάτων.

Επίσης υποθέτω ότι μάλλον κανείς μας δεν κατήγγειλε τους παράλογους όρους του συμβολαίου:

α) Επιστροφή μέρους του παγίου μόνο αν η βλάβη κρατάει πάνω από 2 μέρες. Αφού ούτως ή άλλως επιστρέφουν μέρος, θα έπρεπε να επιστρέφουν κάθε λεπτό αποσύνδεσης.

β) Υποχρέωση πληρωμής τέλους ενεργοποίησης ακόμα κι αν ο ΟΤΕ διαπιστώσει κατά τη διαδικασία της ενεργοποίησης της γραμμής ότι για λόγους που αφορούν το δίκτυο του, δεν είναι δυνατή η κάλυψη του σπιτιού σου.

Ειδικά το (β) είναι εξωφρενικό. Πριν υπογράψω το συμβόλαιο είχα βγει από τα ρούχα μου όταν είδα αυτόν τον όρο. Φυσικά, αν τελικά δεν μπορούσε να μου ενεργοποιήσει τη γραμμή και μου χρέωνε την εγκατάσταση θα είχα φτάσει στα δικαστήρια για να προσβάλω τον όρο του συμβολαίου ως παράνομο και καταχρηστικό.

NoYmErOs
23-11-05, 00:12
Μου κόπηκε η γραμμή του ΟΤΕ (τηλέφωνο και ADSL) για 30 ώρες, και τώρα αναρρωτιέμαι αν μπορώ να πάρω μια αποζημίωση.

Έχει πάρει κανείς ποτέ; Τι χρειάστηκε να κάνει; Τι ύψος είχε; Τι λέει ο νόμος; Τι λέει η ΕΕΤΤ για το θέμα;

ΥΓ Την ίδια βλάβη είχαν δεκάδες σπίτια στην περιοχή μου.

Ευχαριστώ

Για 2 μέρες χωρίς aDSL και τηλέφωνο ( ναι δεν το ανάφερα εδώ..) και χωρίς να τους πάρω τηλέφωνο και να ζητήσω αποζημίωση αλλά πήρα να ρωτήσω τι γίνεται είχα κανονικά επιστροφή για 2 μέρες στο DSL μόνο.

t300
23-11-05, 02:36
Έχω πάρει κι εγώ επιστροφή (το ποσό που αντιστοιχεί στο πάγιο των ημερών)

alefgr
23-11-05, 04:35
Προσωπικά είχα την ατυχία πριν λίγες εβδομάδες να μείνω από Τηλέφωνο και ADSL για 10 ημέρες. Όταν επικοινώνησα με τον ΟΤΕ, μου είπαν ότι πρέπει να κάνω μιά αίτηση στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ. Ακόμα δεν μου έχει έρθει ο λογαριασμός και δεν ξέρω το τι ποσό θα μου επιστρέψουν.

Το καλοκαίρι πάντως ότι είχα διακοπή ADSL για 3 ημέρες, μου επέστεψαν το πάγιο που αντιστοιχεί για αυτές τις 3 ημέρες. Τότε δεν είχα κάνει καμία αίτηση για επιστροφή χρημάτων. Το έκανε από μόνος του ο ΟΤΕ.

pts
23-11-05, 11:28
β) Υποχρέωση πληρωμής τέλους ενεργοποίησης ακόμα κι αν ο ΟΤΕ διαπιστώσει κατά τη διαδικασία της ενεργοποίησης της γραμμής ότι για λόγους που αφορούν το δίκτυο του, δεν είναι δυνατή η κάλυψη του σπιτιού σου.


Προβλέπεται καταγγελία της σύμβασης και επιστροφή χρημάτων (ή καταβολή αποζημίωσης) σε περίπτωση που κάποιος όρος κριθεί από δικαστήριο παράνομος ή καταχρηστικός.

Αν το θέμα κριθεί τελεσίδικα μια φορά (δεδικασμένο) και εφόσον η εταιρία (ΟΤΕ) δεν εξαλείψει τον όρο από την σύμβαση, ο επόμενος που έχει αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί να μην καταβάλει το ποσό επικαλούμενος την δικαστική απόφαση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.