PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL στον Γέρακα και άλλες ανησυχίες...



PlanB
18-12-08, 22:42
Αμέσως μετά το νέο χρόνο μετακομίζω στον Γέρακα, σε σπίτι που μόλις ολοκληρώνεται το χτίσιμο. Χρειάζομαι, από την πρώτη ημέρα, τηλέφωνο και internet, θα επιλέξω τον ΟΤΕ (είμαι ικανοποιημένος με τη σύνδεση OnDSL που έχω στο παλιό σπίτι) και θα ήθελα να μάθω -εάν κάποιος γνωρίζει- τα εξής:

- Υπάρχουν προβλήματα στο DSLAM του Γέρακα; Η απόστασή μου είναι περί τα δύο χιλιόμετρα.

- Μπορώ να μεταφέρω τη σύνδεσή μου, αναβαθμίζοντάς τη ταυτόχρονα από 2 Μbps σε 24 Mbps;

- Με συμφέρει -από πλευράς χρόνου συνδέσεως- να μεταφέρω το τηλέφωνό μου (από τον Βύρωνα, εάν γίνεται...) ή να ζητήσω μία νέα γραμμή με νέο αριθμό; Στη δεύτερη περίπτωση, συμφέρει -χρονικά, πάντα- να προτιμήσω το πακέτο Conn-X που συνδυάζει τηλεφωνία και γρήγορο internet;

Thanks!

nikakis
20-12-08, 12:30
Α! πα!πα!πα!πα!............
Αν ήξερες τί μαρτύριο σε περιμένει γενικά γιά μιά απλή τηλ. σύνδεση στον Γέρακα,
μάλλον θα προτιμούσες να .... πούλαγες το καινούργιο σπίτι!!!! (Καλορίζικο με την
ευκαιρία!!!...). Καμμιά υποδομή και απόλυτη έλλειψη σε γραμμές (η περιοχή εξυπηρε-
τείται κυρίως με ....φερέσυχνα) και γιά ADSL ούτε λόγος....(Μη σε ξεγελάσει το
γεγονός οτι μόλις θα πάς να κάνεις την αίτηση θα σε υποδεχθούν σαν τον Πάπα!).
Σου μεταφέρω προσωπική εμπειρία κολλητού μου που είχε απόλυτη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ
ανάγκη πριν από λίγες ημέρες και τράβηξε το κουπί.... :sorry:

D_J_V
20-12-08, 13:26
Δυστυχώς οι περιοχές απο Γλυκά νερά και μετά είναι το απόλυτο χάος σε θέματα τηλεφωνίας και ιντερνετ!! Υπάρχει ΕΝΑ κέντρο ΟΤΕ αν δε κάνω λάθος στη μέση του πουθενά που είχε στηθεί για τις ανάγκες του Κοσκωτά τότε για το κτίριο της Παλλήνης!!! Αυτό το κέντρο εξυπηρετεί τον εκεί... κάμπο...
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι !!
Τώρα για το Γέρακα ΑΝ είναι τυχερός ΙΣΩΣ πέσει στο κέντρο των Μελισσίων αναλόγως που είναι χτισμένο το σπίτι και τι υπάρχει γύρω...
Πραγματικά απορώ μερικές φορές με το σχεδιασμό του ΟΤΕ!
Εχει αφήσει μερικές περιοχές σε κατάσταση δεκαετίας 80 που τότε ήταν όλα ΧΩΡΑΦΙΑ!!!

PlanB
20-12-08, 18:41
Τόσο άσχημα, ε; :sorry:

Την προσπάθεια θα την κάνω• θα περάσω μία βόλτα από τον ΟΤΕ για να μάθω τι παίζει και, κυρίως, ΠΩΣ παίζει (να έχω internet...), ΑΝ παίζει...

Αν δεν υπάρχει πιθανότητα ADSL, η μοναδική μου λύση είναι δορυφορικό; Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο επ' αυτού;

Το σπίτι, btw, είναι κολλητά στην Κλεισθένους (σε στενό που την τέμνει), λίγο μετά τη γέφυρα της Αττικής Οδού, σε απόσταση σχεδόν δύο χιλιομέτρων από τη γέφυρα του Σταυρού. Κανείς γείτονας που να έχει κάνει την απόπειρα (και να είναι έξω από το τρελλοκομείο για να μπορεί να τη διηγηθεί);


Καλορίζικο με την
ευκαιρία!!!...)

Thanks!

xmperop1
20-12-08, 19:47
Δυστυχώς οι περιοχές απο Γλυκά νερά και μετά είναι το απόλυτο χάος σε θέματα τηλεφωνίας και ιντερνετ!! Υπάρχει ΕΝΑ κέντρο ΟΤΕ αν δε κάνω λάθος στη μέση του πουθενά που είχε στηθεί για τις ανάγκες του Κοσκωτά τότε για το κτίριο της Παλλήνης!!! Αυτό το κέντρο εξυπηρετεί τον εκεί... κάμπο...
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι !!
Τώρα για το Γέρακα ΑΝ είναι τυχερός ΙΣΩΣ πέσει στο κέντρο των Μελισσίων αναλόγως που είναι χτισμένο το σπίτι και τι υπάρχει γύρω...
Πραγματικά απορώ μερικές φορές με το σχεδιασμό του ΟΤΕ!
Εχει αφήσει μερικές περιοχές σε κατάσταση δεκαετίας 80 που τότε ήταν όλα ΧΩΡΑΦΙΑ!!!

Μη χτυπιέσαι μερικά κομμάτια αυτών των περιοχών για το κράτος και το δασαρχείο είναι δάσικά,δάση,αναδασωτέα και πάει λέγοντας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.