PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά φταίει η γραμμή?



Jparalias
19-12-08, 12:33
Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες η ταχύτητα στην 24άρα γραμμή που έχω αποτελεί ωραία ανάμνηση!! Γενικά η γραμμή μου συγχρόνιζε χαμηλά το πολύ 950/12580. Τώρα όμως τα πράγματα χειροτέρεψαν και έπεσα στα 925 / 6.607 kbps!! Μου κάνει εντύπωση, ότι η πτώση είναι αισθητή ιδιαίτερα στο downstream :hmm: !! Η γραμμή είναι ISDN με σωστή συνδεσμολογία ενός ρούτερ THOMSON TG585 V7 ( έκδοση λογισμικού 7.4.2.7 ). Πριν 5 μέρες είχα ξανασυνδεθεί στα 6 και κάτι down και με παρέμβαση των τεχνικών από το κέντρο του ΟΤΕ πήγε 12, αλλά επανήλθε στα χαμηλότερα επίπεδα... Αυτή τη στιγμή, τα στοιχεία που δίνει αναλυτικά το μενού του ρούτερ είναι τα παρακάτω:

DSL Type: G.992.3 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 925 / 6.607

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 12,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 5

HEC Errors (Up/Down): 8.712 / 3

Από το 121 μου είπαν, ότι τα Line Attenuation και SN Margin είναι εντάξει, αλλά, παράλληλα η απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ (Εδμόνδου Ροστάν - Θεσ/νίκη) είναι 0,9 Km και δε δικαιολογεί χαμηλό συγχρονισμό!!! :nono: Αν βοηθάει, ο bras που βγαίνω είναι ο "bras-erm6-1440", προφανώς Ερμού - κεντρικά του ΟΤΕ...
Στο 1242 τους είπα, ότι στο μενού ελέγχου συνδεσιμότητας του THOMSON οι ενδείξεις DSL, ATM, Ethernet, PP και ΙP έχουν πράσινο τικ, ενώ η τελευταία του Internet έχει κόκκινο "Χ" με το σχόλιο δίπλα "Connectivity to Gateway (62.103.129.16)". Ωστόσο, σελίδες από το Internet ανοίγουν κανονικά με κάποιο μικρό ίσως lag :hmm: Απάντηση ΔΕΝ μου δόθηκε και μου είπαν, ότι αφού ανοίγουν οι σελίδες όλα είναι εντάξει :mad::mad:!!!
Έλγχος κατεβάσματος αρχείου από ΟΤΕΝΕΤ έδωσε ταχύτητα 650 kB/sec...

Πού εντοπίζεται τελικά το πρόβλημα? Θα τρελαθώ?:blink::blink: Να κάνω επιτόπιο έλεγχο γραμμής με συνεργείο του ΟΤΕ, υποβιβασμό γραμμής ή υπάρχει γενικότερα και κάποια μάλλον όχι προσωρινή υπερφόρτωση? Κάθε βοήθεια - ιδέα ευπρόσδεκτη σαν μάννα εξ ουρανού!! Ευχαριστώ και καλές γιορτές!! :worthy:

Συνεταιράκος
19-12-08, 12:43
Φίλε μου δεν ξέρω ποιο πραγματικά είναι το πρόβλημα της γραμμής σου αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι παρ' ότι έχω καλύτερα χαρακτηριστικά γραμμής το download από το ftp της otenet σπανίως φτάνει τα 600ΚΒ/s. Απλά στο λέω για παρηγοριά!

Zer0c00L
19-12-08, 12:59
Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες η ταχύτητα στην 24άρα γραμμή που έχω αποτελεί ωραία ανάμνηση!! Γενικά η γραμμή μου συγχρόνιζε χαμηλά το πολύ 950/12580. Τώρα όμως τα πράγματα χειροτέρεψαν και έπεσα στα 925 / 6.607 kbps!! Μου κάνει εντύπωση, ότι η πτώση είναι αισθητή ιδιαίτερα στο downstream :hmm: !! Η γραμμή είναι ISDN με σωστή συνδεσμολογία ενός ρούτερ THOMSON TG585 V7 ( έκδοση λογισμικού 7.4.2.7 ). Πριν 5 μέρες είχα ξανασυνδεθεί στα 6 και κάτι down και με παρέμβαση των τεχνικών από το κέντρο του ΟΤΕ πήγε 12, αλλά επανήλθε στα χαμηλότερα επίπεδα... Αυτή τη στιγμή, τα στοιχεία που δίνει αναλυτικά το μενού του ρούτερ είναι τα παρακάτω:

DSL Type: G.992.3 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 925 / 6.607

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 12,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 5

HEC Errors (Up/Down): 8.712 / 3

Από το 121 μου είπαν, ότι τα Line Attenuation και SN Margin είναι εντάξει, αλλά, παράλληλα η απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ (Εδμόνδου Ροστάν - Θεσ/νίκη) είναι 0,9 Km και δε δικαιολογεί χαμηλό συγχρονισμό!!! :nono: Αν βοηθάει, ο bras που βγαίνω είναι ο "bras-erm6-1440", προφανώς Ερμού - κεντρικά του ΟΤΕ...
Στο 1242 τους είπα, ότι στο μενού ελέγχου συνδεσιμότητας του THOMSON οι ενδείξεις DSL, ATM, Ethernet, PP και ΙP έχουν πράσινο τικ, ενώ η τελευταία του Internet έχει κόκκινο "Χ" με το σχόλιο δίπλα "Connectivity to Gateway (62.103.129.16)". Ωστόσο, σελίδες από το Internet ανοίγουν κανονικά με κάποιο μικρό ίσως lag :hmm: Απάντηση ΔΕΝ μου δόθηκε και μου είπαν, ότι αφού ανοίγουν οι σελίδες όλα είναι εντάξει :mad::mad:!!!
Έλγχος κατεβάσματος αρχείου από ΟΤΕΝΕΤ έδωσε ταχύτητα 650 kB/sec...

Πού εντοπίζεται τελικά το πρόβλημα? Θα τρελαθώ?:blink::blink: Να κάνω επιτόπιο έλεγχο γραμμής με συνεργείο του ΟΤΕ, υποβιβασμό γραμμής ή υπάρχει γενικότερα και κάποια μάλλον όχι προσωρινή υπερφόρτωση? Κάθε βοήθεια - ιδέα ευπρόσδεκτη σαν μάννα εξ ουρανού!! Ευχαριστώ και καλές γιορτές!! :worthy:

ειναι γνωστο "bug" που το συναντησα στο 530 για πρωτη φορα μετα στο 780 κτλ δεν εχει διορθωθει.

στην σελιδα του ρουτερ αν θυμαμαι καλα καπου στο NETWORK πρεπει να δωσεις τα DNS Server του ΟΤΕ γιατι δεν τα παιρνει αυτοματα για αυτο και σου βγαζει το λαθος

μακαρι να μπορουσα να σου δωσω ακριβες πληροφοριες (αλλα δεν εχω πλεον speedtouch στην γραμμη.)

τωρα για την γραμμη που λες τα στατιστικα σου Line ATT και SNR ειναι καλα (κατι αλλο συμβαινει μαλλον και συγχρονιζει εκει χαμηλα.

να ρωτησω κατι (ισως ειναι βλακεια)

στο BAUDTEC δειχνει DSL Type: ADSL2+ Annex-B

Jparalias
19-12-08, 13:11
@Συνεταιράκος Ευχαριστώ για την παρηγοριά!!

@Zer0c00L Είμαι γυρισμένος στο adsl2+ , απλά, νομίζω, ότι χθες έδειχνε G.992.5 κι όχι G.992.3 (δεν είμαι σίγουρος όμως). Τα DNS της ΟΤΕΝΕΤ ( Primary DNS: 195.170.0.1 & Secondary DNS: 195.170.2.2 ) τα είχα περάσει από την πρώτη κιόλας μέρα, που ενεργοποιήθηκε η γραμμή...

Zer0c00L
19-12-08, 13:49
στο ρουτερ η στον υπολογιστη?

Jparalias
19-12-08, 14:14
Απ ό,τι θυμάμαι στον υπολογιστή έγινε η διαδικασία, αν και απεικονίζονται και μέσα από το μενού του ρούτερ (εκεί δεν ξέρω από πού τα ορίζω)...

aa144
19-12-08, 14:31
Βάλτο σε ADSL2+ (εσύ ή ο ΟΤΕ, ανάλογα ποιός το άλλαξε).

tsek
19-12-08, 17:23
Απ ό,τι θυμάμαι στον υπολογιστή έγινε η διαδικασία, αν και απεικονίζονται και μέσα από το μενού του ρούτερ (εκεί δεν ξέρω από πού τα ορίζω)...

για τους dns μιλάς?

Jparalias
19-12-08, 23:23
@aa144 δηλ. τώρα δεν είμαι σε adsl2+ ?
@tsek ναι, αν και δε νομίζω να πρέπει να κάνω ρύθμιση ΚΑΙ στο ρούτερ. Νομίζω, ότι αυτή από τις ιδιότητες της σύνδεσης αρκεί...

Zer0c00L
19-12-08, 23:54
για τους DNS το speedtouch 780 τους ηθελε στις ρυθμισεις του ρουτερ αλλιως εβγαζε το ΚΟΚΚΙΝΟ Χ στα διαγνωστικα της συνδεσης.

tsek
20-12-08, 00:31
@aa144 δηλ. τώρα δεν είμαι σε adsl2+ ?
@tsek ναι, αν και δε νομίζω να πρέπει να κάνω ρύθμιση ΚΑΙ στο ρούτερ. Νομίζω, ότι αυτή από τις ιδιότητες της σύνδεσης αρκεί...

Βέβαια,άμα τους έκανες στις ιδιοτητες στης τοπικής σύνδεσης είσαι οκ.

Jparalias
20-12-08, 00:59
Μόλις διαπίστωσα, ότι έχω τώρα DSL Type: G.992.1 annex B, που νομίζω σημαίνει gdmt (χωρίς να ξέρω τι είναι...) Από ψάξιμο στο φόρουμ είδα, ότι θα έπρεπε να δείχνει g.992.5 annex B για ADSL2+ . Τι έκανε ο ΟΤΕ και γιατί? Εγώ προσπάθησα να το επαναφέρω με εντολή telnet, αλλά μου απαγορεύει την αλλαγή, τονίζοντας ότι πρέπει να γίνει από εξουσιοδοτημένο προσωπικό!! :twisted: Προφανώς μπορούν να μου την κάνουν μόνο από το κέντρο? Γι'αυτό συγχρονίζω πάλι στα 896 / 6.144 kbps? :(

NiKapa
20-12-08, 01:23
Βαλε καλυτερα το 7.4.4.7 και δωσε μεσω Τελνετ


xdsl config adslmultimode=adsl2plus
saveall

Ριξε και μια ματια εδω http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54

dwrean1
20-12-08, 01:32
Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες η ταχύτητα στην 24άρα γραμμή που έχω αποτελεί ωραία ανάμνηση!! Γενικά η γραμμή μου συγχρόνιζε χαμηλά το πολύ 950/12580. Τώρα όμως τα πράγματα χειροτέρεψαν και έπεσα στα 925 / 6.607 kbps!! Μου κάνει εντύπωση, ότι η πτώση είναι αισθητή ιδιαίτερα στο downstream :hmm: !! Η γραμμή είναι ISDN με σωστή συνδεσμολογία ενός ρούτερ THOMSON TG585 V7 ( έκδοση λογισμικού 7.4.2.7 ). Πριν 5 μέρες είχα ξανασυνδεθεί στα 6 και κάτι down και με παρέμβαση των τεχνικών από το κέντρο του ΟΤΕ πήγε 12, αλλά επανήλθε στα χαμηλότερα επίπεδα... Αυτή τη στιγμή, τα στοιχεία που δίνει αναλυτικά το μενού του ρούτερ είναι τα παρακάτω:

DSL Type: G.992.3 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 925 / 6.607

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 12,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 5

HEC Errors (Up/Down): 8.712 / 3

Από το 121 μου είπαν, ότι τα Line Attenuation και SN Margin είναι εντάξει, αλλά, παράλληλα η απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ (Εδμόνδου Ροστάν - Θεσ/νίκη) είναι 0,9 Km και δε δικαιολογεί χαμηλό συγχρονισμό!!! :nono: Αν βοηθάει, ο bras που βγαίνω είναι ο "bras-erm6-1440", προφανώς Ερμού - κεντρικά του ΟΤΕ...
Στο 1242 τους είπα, ότι στο μενού ελέγχου συνδεσιμότητας του THOMSON οι ενδείξεις DSL, ATM, Ethernet, PP και ΙP έχουν πράσινο τικ, ενώ η τελευταία του Internet έχει κόκκινο "Χ" με το σχόλιο δίπλα "Connectivity to Gateway (62.103.129.16)". Ωστόσο, σελίδες από το Internet ανοίγουν κανονικά με κάποιο μικρό ίσως lag :hmm: Απάντηση ΔΕΝ μου δόθηκε και μου είπαν, ότι αφού ανοίγουν οι σελίδες όλα είναι εντάξει :mad::mad:!!!
Έλγχος κατεβάσματος αρχείου από ΟΤΕΝΕΤ έδωσε ταχύτητα 650 kB/sec...

Πού εντοπίζεται τελικά το πρόβλημα? Θα τρελαθώ?:blink::blink: Να κάνω επιτόπιο έλεγχο γραμμής με συνεργείο του ΟΤΕ, υποβιβασμό γραμμής ή υπάρχει γενικότερα και κάποια μάλλον όχι προσωρινή υπερφόρτωση? Κάθε βοήθεια - ιδέα ευπρόσδεκτη σαν μάννα εξ ουρανού!! Ευχαριστώ και καλές γιορτές!! :worthy:

Υπάρχουν 2 ενδεχομενα:
το πρωτο ειναι αν εχει βρεξει και βραχηκε το χωμα

το δευτερο ειναι αν το router σου δειχνει το ονομα του του DSLAM , ισως σε βαλαν σε άλλο.

Σε μενα εδω εχουν κανει την δευτερη περιπτωση:

Ειχα:
Δεκ2007 μεχρι ιουλιο2008 4mbit

Ειχα ιουλιο 2008 μεχρι πριν 1 μηνα 8mbit

και ενω αρχικα με ειχαν συνδεμενο στο lar2-bras
τωρα με εχουν συνδεμενο στο bras-lar2_e320

Kαι απο τοτε που με συνδεσαν στο e320 , και ενω ειχα την 8mbit γραμμη, ετσι και εκανα επανεκινηση, αντε μετα να ξανασυνδεθω μετα απο 10 προσπαθειες.
Επισης παρατηρησα αυξηση των HEC errors και των error seconds μετα απο την αλλαγη που καναν αυτοι στο κεντρο τους. :evil:
Και επειδη ακρη δεν εβρισκα με την τεχνικη τους υποστηριξη, ζητησα υποβαθμιση σε 4mbit Και τωρα δουλευει καλα επισης.

Θελω να πω οτι δεν φταινε μονο τα καλωδια , φταινε και ατ πειραματα του OTE και οι αλλαγες συνδεσεων. :evil:

Η αποσταση απο το κεντρο ειναι μόλις 600 μετρα χωρις πολλες διακλαδωσεις, δηλαδη Λαρισα σαριμβεη - ηρωων πολυτεχνειου , και ενας καθετος δρομος .

Εχω SNR κοντα στα 30db , συγχρονιζει κανονικα στα 4096 , εχει μερικα hec-errors στο upload Κυριως.
Εγω ειμαι 100% σιγουρος οτι φταιει το νεο μηχανημα που βαλαν στο κεντρο τους.
Δηλαδη πως να παω εγω τωρα να ζητησω π.χ. 24mbit , και πως να τολμησω να παν σε ενναλακτικο.
( ΕΙχα παλια 2 χρονια forthnet και διεκοψα λογω τριμηνου προβληματων περισυ απο αυγουστο μεχρι νοεμβριο)

Jparalias
20-12-08, 03:21
@nimik Thanks Κλείδωσε στο adsl2+ και συγχρονίζει στα 861 / 12.547 kbps! Αναβάθμιση λογισμικού φοβάμαι να κάνω. Δεν πολυκατάλαβα και πώς γίνεται... Το περίεργο είναι ότι παρά τον καλύτερο συγχρονισμό, δε βελτιώθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ το download!! Σαν κάτι να με "κόβει"...
@dwrean1 Ευχαριστώ! Μου έδωσες ιδέα!! Δεν είναι περίεργο, που, ενώ ανήκω στην Εδμόνδου Ροστάν, συνδέομαι μέσω Ερμού (bras-erm6-1440) ? Κρίμα που δεν πρόσεξα πού συνδεόμουν παλιότερα, όταν είχα διπλάσια ταχύτητα στο download (ο συγχρονισμός ήταν ίδιος, ωστόσο)...

Georgevtr
20-12-08, 15:58
Καλησπέρα jparalias.Αν έχεις καταλάβει,το 1440 σημαίνει ότι έχεις conn-x tv.Ανήκεις σε διαφορετική κατηγορία χρηστών,γι αυτό είσαι σε διαφορετικό κέντρο και πολύ δύσκολα, να δείς καλύτερο συνχρονισμό.
(Υπ'όψιν,δεν φταίει η γραμμή σου αποκλειστικά,αλλά όλη η δομή τού συγκεκριμένου δικτύου.)

Jparalias
20-12-08, 17:14
Έχω conn-x tv ???? Από εσένα το πληροφορούμαι!! Καμία ειδοποίηση από ΟΤΕ!! Και φυαικά ούτε ζήτησα ποτέ την υπηρεσία, ούτε tester επιλέχθηκα να είμαι, ούτε παρέλαβα εξοπλισμό iptv!! Επομένως τώρα τι κάνω? Μάλλον προς το παρόν δε με ενδιαφέρει η iptv του ΟΤΕ, ιδίως αν έχω χειρότερες επιδόσεις γραμμής σε σχέση με 2 μήνες πριν!!! Μπορώ να ζητήσω κάποια αλλαγή κέντρου ή τελοσπάντων πώς αποδεσμεύω ΟΛΟ το bandwidth του download? Εφαρμογές όπως το slingplayer κάνουν streaming στη μισή πλέον ταχύτητα....

nstamoul
20-12-08, 18:03
Θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς.

Κατ' αρχάς bras!=dslam.Άρα το ότι ανήκεις στο κέντρο ροσταν δεν σημαίνει ότι υπάρχει και bras εκεί.Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Κατά δεύτερον αν ενώ συγχρόνιζες στα 6600 η ταχύτητα των 650kb/sec είναι απολύτως φυσιολογική.

6600Kbps/8=825KB/s
Με δεδομένος το ότι το pppoe έχει overhead ~12% (μπορεί να κάνω και λάθος) το μέγιστο δυνατό dl με αυτόν τον συγχρονισμό πέφτει περίπου στα 720KB/s,πολύ κοντά στο δικό σου νούμερο.

To speedtouch έχει γνωστό bug σε μερικές εκδόσεις του που παίρνει πρωτοβουλίες όσον αφορά το modulation.Ψάξε λίγο στο νήμα του modem και θα δεις ότι το έχουν και άλλοι και υπάρχει πάντα η λύση της αλλαγής του firmware για να το διορθώσεις.

Κατά τα άλλα για τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου πιστεύω συγχρονίζεις ικανοποιητικά με δεδομένο ότι έχεις και 9,5 snr margin,πράγμα που σημαίνει ότι κανονικά ο συγχρονισμός σου πρέπει να είναι rock solid.

Άρης13
20-12-08, 22:49
Τα στατιστικα της γραμμης σου ειναι καλα παντως. Για το οτι κλειδωνες χαμηλα ηταν θεμα ρουτερ. Τωρα που το εβαλες σε adsl2+ εστρωσε και παλι. Επισης εισαι κανονικα dslam ΡΟΣΤΑΝ, ο κεντρικος κομβος ειναι στην Ερμου, καμια σχεση το ενα με το αλλο

Georgevtr
21-12-08, 01:46
Έχω conn-x tv ???? Από εσένα το πληροφορούμαι!! Καμία ειδοποίηση από ΟΤΕ!! Και φυαικά ούτε ζήτησα ποτέ την υπηρεσία, ούτε tester επιλέχθηκα να είμαι, ούτε παρέλαβα εξοπλισμό iptv!! Επομένως τώρα τι κάνω? Μάλλον προς το παρόν δε με ενδιαφέρει η iptv του ΟΤΕ, ιδίως αν έχω χειρότερες επιδόσεις γραμμής σε σχέση με 2 μήνες πριν!!! Μπορώ να ζητήσω κάποια αλλαγή κέντρου ή τελοσπάντων πώς αποδεσμεύω ΟΛΟ το bandwidth του download? Εφαρμογές όπως το slingplayer κάνουν streaming στη μισή πλέον ταχύτητα....
:worthy:Δεν έχεις ip tv??:vava:????Ουτε έκανες αίτηση?ΠΟΛΥ περίεργο.Οσοι έχουν την υπηρεσία,μπαίνουν στο συγκεκριμένο dslam.(Και δέν θέλω να σκεφτώ πονηρά,σε αντίθετη περίπτωση).Τσεκαρέτο καλού κακού και ενημέρωσε μας.Ευχαριστώ

aa144
21-12-08, 10:00
Έ, άμα δεν είχε πόρτες το άλλο, κάπου έπρεπε να τον βάλουν... (ή κάπου έπρεπε να βάλουν κάποιον άλλον...)

Georgevtr
21-12-08, 11:20
Έ, άμα δεν είχε πόρτες το άλλο, κάπου έπρεπε να τον βάλουν... (ή κάπου έπρεπε να βάλουν κάποιον άλλον...)
Καλημέρα.Το παράξενο είναι οτι υπάρχουν πόρτες διαθέσιμες,εκτός, ΑΝ δεν έβρισκαν άλλη λύση στην γραμμή του και τον έβαλαν εκεί.Για να δούμε...

Jparalias
21-12-08, 13:45
Αύριο κιόλας θα κάνω ερώτηση στο 134, αλλά τι να τους πω? Πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα, ένας τεχνικός μου είπε, ότι το dslam της Ροστάν είχε ήδη 54 συνδέσεις και ήταν φορτωμένο και για το λόγο αυτό θα έκαναν αναβαθμίσεις. Από τότε μειώθηκε η download ταχύτητα!! Το upload δεν πειράχθηκε και το ping από το test του speedtest.net είναι μόνο 40 ms δοκιμάζοντας τον server της Αθήνας. Για να καταλάβω, η Ροστάν και τα άλλα κέντρα έχουν πλέον δύο τύπους dslam, έναν για iptv και έναν "απλό"? Αυτός της iptv δεσμεύει από μόνος του bandwidth για την υπηρεσία εις βάρος του internet? Αν είναι έτσι, λόγω φόρτου θα με έβαλαν στον νέο. Πάντως η ταχύτητα downloading μειώθηκε κατά 30-50% ...:(

maik
21-12-08, 14:38
Θα παρακαλουσα πολυ αν δεν ξερετε κατι να μην πετατε οτι σας κατεβει στο κεφαλι επειδη ετσι νομιζετε οτι ειναι.

Ας βαλουμε λοιπο τα πραγματα στην θεση τους.

1. To dslam ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα απο τον BRAS.
Το dslam (Digital subscriber line access multiplexer) υπαρχει σε καθε κεντρο του ΟΤΕ. Εκει που καταληγουν τα ζευγη του χαλκου που φευγουν απο το σπιτι μας. Εκει γινεται η βασικη διαμορφωση και η πολυπλεξια. Υπαρχει η περιπτωση να υπαρχουν πολλα dslam σε ενα κεντρο . Αυτο εξαρταται απο το ποσες γραμμες υπαρχουν.

Απο τα dslam το καταληγει μεσω οπτικης ινας σε ενα BRAS (Broadband Remote Access Server)

Οι BRAS ειναι λιγοι . Υπαρχουν μονο σε κομβικα σημεια του δικτυου.

2. Σε σχεση με την ip-tv. Ολα τα dslam που ειναι adsl2+ μπορουν να την δεχτουν αν εχουν παραμετροποιηθει . Φυσικα υπαρχουν και αλλοι συνδεδεμενοι που δεν εχουν ip-tv.
Το bandwidth που δεσμευτε για την ip-tv δεν εχει καμια σχεση με το bandwidth για το adsl.

Jparalias
22-12-08, 02:27
Παρατηρώ, πάντως, ότι πολλά μέλη έχουν πρόβλημα ταχύτητας. Υποθέτω, ότι δεν αναβαθμίζονται συχνά τα κυκλώματα με το εξωτερικό και τα DSLAM είναι "πιταρισμένα" (αλήθεια από πού μπορούμε να το δούμε αυτό?) ... Κατά τα άλλα, βροχή οι προσφορές του conn-x και iptv, που υποψιάζομαι, ότι δε θα έχει και την καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας!! Με συγχωρείτε, απλά έκανα μια μικρή παρένθεση αγανάκτησης στο θέμα... :oops:

yositosi
29-01-09, 20:57
Λοιπόν... γιατί έχουμε μπάχαλο...

1. Ροστάν=ΟΤΕ-Shop πάνω από το Αθήναιον. Η δουλειά μου είναι δίπλα και η γραμμή καμπανιάζει
2. Ευζώνων παίζει να είναι εκεί συνδεδεμένο... ή ΟΤΕ Παπάφη

Εγώ πλέον έχω ipTV, και ο ρούτερας μου δείχνει τα ίδια στοιχεία BRAS (που δεν έχω ιδέα τι είναι ακριβώς).

Με βάση το IPTV support, αλλά και τον τεχνικό του ΟΤΕ οι IPTV συνδέσεις μπαίνουν σε ΑΛΛΑ DSLAM τα οποία υποστηρίζουν την εν λόγω λειτουργία, και φυσικά κλειδώνουν ΕΛΑΦΡΑ χαμηλότερα προς όφελος της σταθερότητας (μην χάνουν κλείδωμα).

Επί της ουσίας, στο σπίτι είχα κλείδωμα στα 16500 (Μαρτίου-Παπαναστασίου μένω) με ένα USR9108A, αλλά πριν 2 μήνες περίπου άρχισε να πέφτει στα 14000, 12000, 11000, μέχρι και 7500 βλέπω τώρα! (τα ίδια χάλια!!!!)...

Για να είμαι καλυμένος, άλλαξα το καλώδιο από την κεντρική παροχή της οικοδομής μέχρι το σπίτι (έβαλα εξωτερικό καλό UTP)... αλλά και πάλι τπτ (είτε με το Thompson του ΟΤΕ είτε με το USR, τα ίδια σκατά!).

Τα στοιχεία μας φίλε είναι κοινά, και το ζόρι μας είναι στο OUTPUT POWER που είναι πολύ υψηλό... Αναφορικά, ένα δρόμο κάτω από εμένα, με USR 9108A, και 24άρα Forthnet (πάλι στα DSLAM του ΟΤΕ και αυτοί), το output power είναι μηδέν, όπως επίσης και τα errors που είναι μηδενικά... Ιδια DSLAM, ίδια απόσταση, και κλειδώνει στα 17500, οπότε ΔΕΝ παίζει θέμα του ΟΤΕ με βάση πάντα τη λογική!

Για να μην μακρυγορώ, ελέω IPTV testing, είχα άμεση εξυπηρέτηση... Ηλεκτρονικά τπτ, μου άλλαζαν DSLAM θέση ενώ μιλούσαμε στο τηλέφωνο... ήρθε και ο ΟΤΕτζης... και κλειδώνει στην είσοδο της οικοδομής στα 16800, όπως επίσης και στο μπουάτ που μπαίνει στο σπίτι μου τα ίδια (το είδα στο μηχάνημα του). Κοινώς έχω πρόβλημα ΜΕΣΑ στο σπίτι και τώρα μένει ελπίζω σήμερα να δούμε αν το θέμα μου είναι σε κάποιο καλώδιο, ή σε κάποια μπρίζα που προκαλεί θόρυβο και μου βγάζει τα όσα προβλήματα!

Σχετικά με το ρούτερ σου, που είναι προδιαγραφών IPTV, πολύ απλά δες το πίσω μέρος του την Ethernet port 4, αν έχει αυτοκολλητάκι IPTV από κάτω... ;)

Για την ιστορία, οι IPTV routers του ΟΤΕ, δίνουν προτεραιότητα στο Tilgen STB 4Μbps όταν αυτό δουλεύει (εξ'ου και η dedicated port 4) και για ιντερνετ πάει το ΥΠΟΛΟΙΠΟ bandwith της γραμμής. Αν κλείσει το STB τότε όλα οκ... για το ιντερνετ και για πλήρη γραμμή. Ετσι διασφαλίζουν ότι αν κάνουμε μαζικό download δεν θα κλατάρει και η ψηφιακή TV (που είναι ανεξάρτητη σύνδεση του αποκωδικοποιητή με άλλο User και Pass!!!).

Αυτάαααα....

yositosi
30-01-09, 23:45
Λοιπόν και το Update...

Εγκατάσταση...
1. Νέο UTP καλώδιο από τις ρεγκλέτες της οικοδομής εξωτερικά ως το πρώτο μπουάτ του σπιτιού
2. UTP εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι 6 μηνών (πλήρη ανακαίνιση)
3. Μέχρι τον Νοέμβριο περίπου κλείδωνα στα 16.500 περίπου και μετά άρχισε το χάος...
4. Μπριζάκια RJ11 της LEGRAND, σειρά VALENA

Σημερινή δοκιμή:
1. Σύνδεση τόσο του USR, όσο και του Thompson με καλώδια απευθείας στο πρώτο μπουάτ (αποσύνδεσα κοινώς όλη την παροχή τηλεφώνου μέσα στο σπίτι). Κλείδωμα με μέγιστο 16880 (όσο μου είπε και ο ΟΤΕ για το ΚΑΦΑΟ, αλλά και για την είσοδο της οικοδομής ότι κλείδωσαν κατά τον έλεγχο)... και μέγιστο πραγματικό στα 13800
2. Σύνδεση τόσο του USR όσο και του Thompson στην πρώτη πρίζα που παίρνει το σπίτι (μέσω της πρίζας της Legrand) και πέσαμε στα 11.000
3. Σύνδεση τόσο του USR όσο και του Thompson στην δεύτερη πρίζα που παίρνει ουσιαστικά από την πρώτη... και περαιτέρω πτώση στα 8000!!!

Δεδομένου του ότι...
1. Υγρασία ΔΕΝ παίζει πουθενά!
2. Σύνδεση έκανα στην είσοδο/έξοδο της LEGRAND (σειριακή σύνδεση των 2 πριζών)
3. Έκανα δοκιμές χωρίς ΚΑΜΙΑ άλλη συσκευή συνδεδεμένη (ούτε φίλτρα, ούτε τηλέφωνα ούτε τπτ)
4. Τα καλώδια είναι καινούργια, και δεν μου απογειώνεται το attenuation ώστε να θεωρήσω ότι παίζει κάπου βλάβη, ούτε μου αλλάζει στο noise, ή το power output, ώστε να θεωρήσω ότι είναι κάπου με βλάβη!
5. Εναλλακτικά δοκίμασα να δώσω με άλλο ζεύγος του καλωδίου σήμα μπας και είχε το αρχικό κάπου βλάβη (κάποια "πληγή")

Το μόνο λογικό συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι είναι ΣΚ@τ@ οι πρίζες... και μου βγάζουν πολύ μεγάλο "θόρυβο" για τα δεδομένα της DSL τσακίζοντας την ταχύτητα κλειδώματος...

Έχει ρε παίδες κανείς καμία λογική εξήγηση να δώσει γιατί πάω να σκάσω?! :(

Είναι τρέλα να ξέρεις ότι ΕΧΕΙΣ ταχύτητα στην είσοδο του σπιτιού σου... αλλά επί της ουσίας κάπου την χάνεις! Αν μη τι άλλο, αν έλεγα ότι είμαι μακριά από τα DSLAM θα το αποδεχόμουν!!!! :sorry:

Αύριο την κάνω για να πάρω 2 νέα πριζάκια...

Εντελώς άσχετο... Είχα βάλει στον τοίχο και UTP καλώδια για σύνδεση LAN, πάλι με VALENA πριζάκια. Τα καλώδια είναι ΟΚ και στις 2 γραμμές, συνδεδεμένα σωστά (έλεγξα τα χρώματα), σε straight through σύνδεση, αλλά παρόλα αυτά όταν συνδέω τα 2 άκρα το αποτέλεσμα και πάλι ίδιο... ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ είτε του router ότι έχει συνδεθεί ETHERNET, είτε του PC ότι έχει συνδεθεί με κάτι!!!

Έχει ακούσει κανείς τπτ για την ποιότητα σύνδεσης που έχουν οι εν λόγω πριζες της Legrand?!

hel
31-01-09, 10:07
Διάγραμμα από το DMT tool ?

yositosi
12-02-09, 21:21
Λοιπόν, τα θεματάκια που προέκυψαν αφού άλλαξα τα πάντα...

1. Το Thomson 585 έχει δικά του θέματα, και τα βλέπει όλα (μιλάω για IPTV συνδέσεις!). Αναμένεται να βγει λογισμικό λογικά. Γεφυρώσαμε τον USR9108 και βελτιώθηκε η κατάσταση.
2. Η γραμμή μια χαρά είναι (τρόπος του λέγειν). Από ότι μου είπαν, έχουν αλλάξει τα προφίλ στα DSLAM και επειδή ανέβασαν το noise margin, το κλείδωμα γίνεται πολύ χαμηλά. Ήδη κλειδώνω στα 13600, και με την επερχόμενη αλλαγή στο προφίλ μου την άλλη εβδομάδα θα ανέβω λογικά περί τα 15000 (μπορεί και λίγο πιο πάνω).

Πάλι καλά που λόγω του beta testing τα παιδιά του ΟΤΕ είναι εξυπηρετικότατα, γιατί με το 121 θα μέναμε στο κόλλημα τους ότι είμαι στα 16000 (που είναι το max της γραμμής, και δεν έχει καμία σχέση με το τι πραγματικά κλειδώνει σε εμένα)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.