PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ προβληματική γραμμή και επιλογή router



_crAss_
19-12-08, 13:17
Δυστυχώς αν και μέσα στην Αθήνα είμαι σε μεγάλη απόσταση από τον κόμβο του ΟΤΕ και ο θόρυβος αρκετός. Η σύνδεσή μου είναι ΔΙΟΔΟΣ μέσω της Vivodi. 2 χρόνια τώρα δούλευε απροβλημάτιστα μέχρι που έχω μια εβδομάδα τώρα που από τις 7-8 το βράδυ μέχρι τα μεσάνυχτα η γραμμή πέφτει συνέχεια. Κατά μέσο όρο το download που πιάνω είναι γύρω στα 3500 Mbps ενώ το upload 448 Mbps. Η λύση της vivodi ήταν να μου προτείνει να κατέβει μόνιμα η γραμμή στα 2 Mbps/256 Mbps κάτι που δεν το θέλω ειδικά για το upload που προτείνει. Ως τώρα έχω το ένα Speedtouch 530i για isdn γραμμή. Ο τεχνικός μου είπε ότι το πρόβλημα προκύπτει από το upload εκείνες τις ώρες.
Αυτό που θα ήθελα είναι να μου προτείνετε ένα adsl router για isdn γραμμή με το οποίο να μπορώ να ορίζω άνω όριο ταχύτητας σύνδεσης ώστε τις ώρες που παρουσιάζεται το πρόβλημα ώστε να το βάζω να συγχρονίζεται σε χαμηλότερη ταχύτητα το upload ώστε να μην έχω πρόβλημα. Φυσικά θέλω κάτι αρκετά σταθερό γιατί με
Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 18.5
Attenuation (dB) up/down = 30.5 / 52.0
Noise Margin (dB) up/down = 6.0 / 6.0
αν δεν είναι καλό θα έχω ακόμα περισσότερα προβλήματα. Να πω ότι αν πάρω την απόσταση από το google earth και χρησιμοποιήσω τον γνωστό τύπο πιάνω το θεωρητικό μέγιστο όσο αφορά την ταχύτητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.