PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS:Σε laptop ενεργοποιήθηκε Αγγλική έκδοση Windows Vista Premium-Πώς αλλάζει σε Ελληνική?



gmail67
19-12-08, 14:29
SOS και επείγον ...

Σε laptop Acer ενεργοποιήθηκε κατά λάθος Αγγλική έκδοση των Windows Vista Premium

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή
οσα System restore και να γινουν μετά
τα Widows θα συνεχίζουν να είναι Αγγλικά !

Πώς μπορώ να τα αλλάξω σε Ελληνική έκδοση ?

Υπάρχει κάποια λύση (πχ patch)
στο site της Microsoft ή της Acer
(κατά προτίμηση δωρεάν)
ώστε να μη χαθεί η ΕΓΓΥΗΣΗ ?
στην οποία δεν καλύπτεται αυτή η περίπτωση ?

Ευχαριστώ
και
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

jar76
19-12-08, 14:49
Με patch δε γίνεται. Μόνο με επανεγκατάσταση των Ελληνικών Windows. Σου έχουν δώσει recovery dvd ή γίνεται από κρυφό partition η διαδικασία του restore;
Επίσης, κατά την 1η εγκατάσταση μπορούσες να επιλέξεις γλώσσα;

treli@ris
19-12-08, 15:50
Η αλλαγη γλωσσας προσφερεται μονο στις εκδοσεις Business και Ultimate καθως η Microsoft δεν δινει ξεχωριστα το MUI.

Δοκιμασε αυτο -> Vistalizator (http://www.teknobites.com/2008/11/03/install-additional-language-packs-in-windows-vista-home-or-home-premium/) για να αλλαξεις γλωσσα

Mad Pirate 7
20-12-08, 03:47
Πώς μπορώ να τα αλλάξω σε Ελληνική έκδοση ?

Υπάρχει κάποια λύση (πχ patch)
[

Ευχαριστώ
και
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Υπάρχει, και είναι και δωρεάν.
Εγκατέστησε τον vistalizator. http://www.froggie.sk/

(Θα χρειαστεί να κατεβάσεις και το Ελληνικό MUI).
Θα μπορείς μετά να εναλλάσεσαι από Αγγλικά σε Ελληνικά και αντίστροφα (με επανεκκίνηση).

Καλές γιορτές και σε σένα! :)

noname85
20-12-08, 15:50
κατι λεει οτι δεν μπρειςνα κανεις update...

Mad Pirate 7
21-12-08, 06:35
κατι λεει οτι δεν μπρειςνα κανεις update...
Περίεργο! Σ' εμένα δούλεψε καλά, αν εξαιρέσεις κάποιες ελάχιστες ασυμβατότητες (πχ. το recovery για boot manager, παραπονιέται πως δεν βρίσκει Αγγλική εγκατάσταση).
Τα updates, μου δούλεψαν κανονικά.

Πάντως στις ελάχιστες περιπτώσεις ασυμβατότητας, η αλλαγή στα Αγγλικά, μου έλεισε το πρόβλημα και όταν τέλειωσα ότι είχα να κάνω, τα ξαναγύρισα στα Ελληνικά.

noname85
21-12-08, 14:35
το εβαλα και εγω!update κανει αλλα ειναι στα αγγλικα.ρε παιδια μου λεει στο control panel να βαλω αλλη γλωσσα!νομιζω πως αυτο το ελεγε και πριν αλλα μολις κατευασα το language pack εξαφανιστηκε.τωρα βλεπω κανονικα την επιλογη.εχω home basic

Gordito
21-12-08, 15:21
Mε επανεγκατασταση απο την αρχη θα εισαι μια χαρα νομιζω!

Mad Pirate 7
22-12-08, 04:33
το εβαλα και εγω!update κανει αλλα ειναι στα αγγλικα.ρε παιδια μου λεει στο control panel να βαλω αλλη γλωσσα!νομιζω πως αυτο το ελεγε και πριν αλλα μολις κατευασα το language pack εξαφανιστηκε.τωρα βλεπω κανονικα την επιλογη.εχω home basic

E...SORRY...Mπερδεύτηκα λίγο! :(
Ποιο είναι ακριβώς, το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αυτή τη στιγμή;
Μήπως μπορείς να ανεβάσεις και κανένα σχετικό screenshot;

noname85
22-12-08, 16:32
οταν πατας windows update αυτο το προγραμμα ειναι στα αγγλικα

Mad Pirate 7
23-12-08, 03:33
οταν πατας windows update αυτο το προγραμμα ειναι στα αγγλικα

Φοβάμαι πως έχεις δίκιο!
SORRY!!! Δεν το 'χα προσέξει!

Πάντως, όταν πατάω "view available updates", η καρτέλα που ανοίγει είναι στα Ελληνικά. Κι όταν κάνω διπλό κλικ, σε ένα update (για να δω λεπτομέρειες), οι λεπτομέρειες είναι κι αυτές στα Ελληνικά.

Πάντως αν είναι αυτό το μόνο πρόβλημα (η κεντρική καρτέλα των updates), νομίζω πως δεν αξίζει να κάνεις επανεγκατάσταση απ' την αρχή μόνο για αυτό (απ' τη στιγμή, που οι λεπτομέρειες των updates είναι στα Ελληνικά).



ΥΓ. Αν κάνεις επανεγκατάσταση, καλού-κακού, πριν τη κάνεις, πάρε image της τωρινής εγκατάστασης (αν τα windows είναι ήδη ενεργοποιημένα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.