PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνες αποσυνδεσεις



Σελίδες : [1] 2

antonis4
21-11-05, 14:43
Σημερα απο τις 09.40 εχω συνεχεις αποσυνδεσεις.Τσεκαρισμενο με 2 router.
Εχει κανένας αλλος απο περιοχη Αργυρούπολης,Ηλιουπολης ή με τηλ 210996χχχχ?

Asterix72
21-11-05, 15:49
Φίλε, δεν είμαι στην ίδια περιοχή με σένα, αλλά και στην δική μου περίπτωση (Μαρούσι) ισχύει το ίδιο, και μάλιστα από το Σάββατο. Τι σύνδεση έχεις και τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς;

antonis4
21-11-05, 15:52
Zyxel 652h 1024/256

HuskerDu
22-11-05, 00:18
Σημερα απο τις 09.40 εχω συνεχεις αποσυνδεσεις.Τσεκαρισμενο με 2 router.
Εχει κανένας αλλος απο περιοχη Αργυρούπολης,Ηλιουπολης ή με τηλ 210996χχχχ?
Τα ίδια είχα και εγώ στην Θεσ/νίκη, τα πιο πολλά στις 16/11

nahuel
22-11-05, 02:06
Με H.O.L. 384/128 και δώρο το Κοκκαλιάρικο μόντεμ συνδεμένος σε κόμβο του Ο.Τ.Ε. Ηλιουπόλεως, όταν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το VoipBuster γιά κλήσεις σε σταθερό τηλέφωνο ή όταν προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω το MSN Messenger με αποσυνδέει σε ελάχιστο χρόνο με όλα τα λαμπάκια αναμένα καί το κόκκινο φυσικά.

KostasDj
22-11-05, 08:56
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με Level One FBR-1416A όμως, αν μου παρουσιαστεί, μου κόβεται κάθε 3 μέρες και ξανασυνδέεται αμέσως

perkins
22-11-05, 10:16
Καλημέρα παιδιά, καινούργιος στην παρέα σας αν και σας διαβάζω καιρό.
Έκανα μια σύνδεση HOL BP 384/128 με γραμμή ΟΤΕ και μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να κάνω σύνδεση.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στο Μαρούσι (201612χχχχ).
Από την Πέμπτη 17/11 που "υποτίθεται" ότι μπήκα κι εγώ στόν κόσμο του ADSL δεν έχω γραμμή και το λαμπάκι ADSL (τηλέφωνο έχω κανονικά) δεν ανάβει καθόλου.
Πήρα το 121, γιατί το 1242 δεν μπορώ να το πιάσω και μου είπαν ότι θα μεταβιβάσουν το αίτημα μου.
Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση.

JohnJ
22-11-05, 20:56
Perkins το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ, αφου δεν ανάβει καν το λαμπάκι ότι συγχρονίστηκε!! Η ΗοL δεν νομίζω να έχει να κάνει! Μήπως δεν σου ενεργοποίησαν ακόμη την γραμμή απο τον ΟΤΕ;;

ngtr
23-11-05, 08:54
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδες ! Εγω εχω ενα αλλο κουφο προβλημα ! Συχρονιζονται ολα καλα συνδεεται και με την HOL (ολα τα λαμπακια πρασινα στο μενου του jetspeed) Αλλα δεν ανοιγει ΟΥΤΕ ΜΙΑ σελιδα !!! Γιατι ??? και μαλιστα δε ντην ψαχνει και πολυ μου πεταει τα errors στον int explorer τσακα τσακα

perkins
23-11-05, 10:24
Καλημέρα παιδιά.
Εχθές έκανα reset to factory defaults στο netroute και ως εκ θαύματος το λαμπάκι άναψε και παρέμεινε σταθερό. Ξεκίνησα και έκανα από την αρχή όλη την διαδικασία και αφού μίλησα με 1242 και 121 και HOL τελικά έμαθα ότι έχω σύνδεση μόνο μέχρι το DSLAM και απ' εκεί και πέρα το χάος...
Την πόρτα στο DSLAM την έχω θεωρητικά από 17/11. Πόσες μέρες θέλουν για να γίνουν οι συνδέσεις στο BBRAS?
Πρέπει μάλλον να κάνω υπομονή.

Ardeloth
23-11-05, 16:44
Δεν ξερω τι παιζει παντως απο χθες εδω (dslam Αιγαλεω) με εχει ρημαξει στα disconnect ελεος δλδ... Σημερα ειδικα το κανει συνεχεια. Θα ελεγα τι ακριβως κανουν οι οτετζηδες με τα dslam αλλα σεβομαι την δημοσιοτητα του Forum. . .

Gedo
23-11-05, 17:28
Και νομιζα οτι ημουν ο μονος.
Την Κυριακη μου εκανε κανα 2,απο Δευτερα με αποκορυφωμα Τριτη πρωι, εκανε συνεχεια.

Ως δια μαγειας, απο χτες το μεσημερι (13:00),σταματησαν.

Σημερα το πρωι ηρθε, τεχνικος απο τον ΟΤΕ.
Μαλλον η βροχη τα ρημαξε ολα.

perkins
23-11-05, 17:34
Ρε παιδιά ήμαρτον. Ξέρετε ποιό ήταν τελικά το πρόβλημα.
Έβαζα το username σκέτο ενώ έπρεπε να βάζω hol:username@adsl.gr...
Δεν το ήξερα και δεν μου το είπε κανείς όσες φορές μίλησα με την HOL:evil::evil::evil:.
Τι να πώ, τέλος καλό όλα καλά.

axez
29-11-05, 22:33
21098ΧΧΧΧ

Ειχα και εγω αποσυνδέσεις αλλα ήταν σίγουρα απο το DSLAM και έγινε πολλές φορές
από Σαββατο και μετα

maanto
14-01-06, 10:34
Καλημερα...Απο χθες αργα το βραδυ παρατηρω οτι η αγαπητη μας HOL μας πεταει εξω...και μετα για καποια ωρα δεν μας συνδεει.Αργοτερα ολα ειναι οκ...και μετα παλι απο την αρχη...(Πειραιας περοχη Κερατσινιου..) Παρατηρησε κανεις κατι ??

Glamor
16-01-06, 23:26
μεσα σε 20 μερες εκανα 10 φορες dial απο το router
(σημερα 2 φορες)
αντι να κοιταω να δω αν μου κατεβαζει κανενα προγραμμα, βρεπω συνεχεια το ρουτερ αν ειμαιι online)
:mad :mad :mad :mad :mad

maanto
18-01-06, 01:25
απο 21043......αρχιζει το τηλεφωνο σου ?

baskon
18-01-06, 11:01
δε νομιζω να ειναι προβλημα της HOL μηπως το dslam ? εγω απο αθηνα μια χαρα ειμαι.εχει καιρο να με αποσυνδεσει..

underzero
18-01-06, 11:13
Εδω τα ίδια απο χθές σε 21098ΧΧΧ

kyramas
18-01-06, 11:16
Και εγώ τα ίδια με RAM HOL στον Νέο Κόσμο.
Μάλλον τα παίζει ο Authentication server γιατι ανάβει κόκκινο το λαμπάκι.
Και μου λέει ο ρούτερ authentication failed.
Αντε 27/1 πάω forthnet. Τουλάχιστον δεν κάνει disconnect.

underzero
18-01-06, 12:50
Παρατήρησε κανείς οτι χθές τα sites της HOL ήταν κάτω για αρκετές ώρες?
Μήπως κάνουνε κανένα upgrade ή έχουνε γενικά προβλήματα. Δεν εχω καταφέρει να μλήσω ακόμα μαζί τους...

Glamor
20-01-06, 01:48
Το τηλ. μου αρχίζει από 210-4941ΧΧΧ
Μετά από μερικά ψάξιμο στο forms και τηλεφώνημα στο hol τελικά φταίει το ρουτερ μου. (netroute2)
Όταν κάνει restart το dslam του οτε (περίπου 1 φορά την ημέρα) κόβεται η σύνδεση & δεν κάνει redial αυτόματα!!!
Που μπορω να βρω update για το netroute2 ??? (εάν υπάρχει)
Πάντως δεν το βρήκα τίποτα στο site του intracom.:( :(

hantok
20-01-06, 01:53
xalandri edo 3 fores kopike i hol kai den ebene me tipota gia ligi ora meta ola kanonika

nnn
20-01-06, 01:53
Το τηλ. μου αρχίζει από 210-4941ΧΧΧ
Μετά από μερικά ψάξιμο στο forms και τηλεφώνημα στο hol τελικά φταίει το ρουτερ μου. (netroute2)
Όταν κάνει restart το dslam του οτε (περίπου 1 φορά την ημέρα) κόβεται η σύνδεση & δεν κάνει redial αυτόματα!!!
Που μπορω να βρω update για το netroute2 ??? (εάν υπάρχει)
Πάντως δεν το βρήκα τίποτα στο site του intracom.:( :(
Δες το παρακάτω link.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27200

drioannis
20-01-06, 02:26
Και εμένα σήμερα κόπηκε και το έδωσε η HOL βλαβη.Μου είπαν ότι θα με πάρουν αύριο για την βλάβη αλλά τώρα το βράδυ με reboot το router έπαιξε(είχα κάνει 5-6 πριν αλλά...).

ogenikos
20-01-06, 11:00
Και εγώ χθές το απόγευμα είχα 1-2 διακοπές και πάλι σήμερα το πρωί δεν είχα Internet, τι στα σκατα γμτ ...
Λέτε η H.O.L να δείχνει σιγά-σιγά το πραγματικό πρόσωπό της ;

Aiolos13
20-01-06, 14:04
Aπο Ν. Ιωνια ειμαι και αυτη την εβδομαδα με πεταει καθε μερα αλλα δεν με ξανασυνδεει αυτοματα.Πρεπει να βγαλω το καλωδιο της συνδεσης και να το ξαναβαλω για να ξανασυνδεθω.Εχω Fritz.Μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση επειδη κανει restart το dslam;

trotos
20-01-06, 18:33
Παιδες καλησπέρα Είχα και εγώ τα ίδια προβλήματα με 9105 σύνδεση 512/128 σε ΗΟΛ, με την τρίμηνη του ΡΑΜ. Σίγουρα η καλωδίωση σπίτι μου δεν είναι και ότι καλήτερο (χαμηλές σχετικά ταχύτητες μαξ 49KB, και κανει ώρες να συγχρονιστεί), αλλά στα καλλά καθούμενα έκανε τρελο ping time out η γραμμή και μετα από πολλά λεπτά επανερχόταν το σήμα (το modem δεν ειχε αποσυγχρονιστεί.) Όμως τώρα που άλλαξα εταιρεία και πήγα τελλας 1. μια βδομάδα τώρα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, οι χρόνοι συγχρονισμού είναι κάτι τις καλλύτεροι, μεχρι και 2 λεπτά μου έκανε να συγχρονιστώ, σε κανα δυό περιπτώσεις, στη άλλη εταιρεία μιλάμε το ελάζιστο κάτι ωρες (ολονύκτια επώαση)και μέχρι στιγμής δεν έχω ping time out..Αυτό βαράει πολύ κατά το παιχνίδι on-line. Το κατέβασμα (ακόμα και από ntua είναι σταθερά το ίδιο 49kb/s Αυτά.. :-k 210991.... Αργυρούπολη

jose
21-01-06, 17:06
εχω καποιο προβλημα με την συνδεση μου και ηθελα μηπος γνωριζεται κατι να μου πειτε!!

το αφηνω το βραδυ το pc ανοιχτο και το bitcomet κατεβαζει καποια μεγαλα αρχεια!
την αλλη μερα το πρωι το βλεπω να μην εχει συνδεση στο internet , και στις ρυθμίσεισ του router (FRITZ! BOX ) εκει που εχω το account information εχω επιλεξει την τελευταια επιλογη που λεει : maintain Internet connection permanently


τι αλλο να κανω για να μην κανει αποσυνδεση μονο του???

εχω κανει και update Firmware

customer
21-01-06, 21:51
Εχτες και σημερα με πεταξε εξω τρεις φορες. και συνολικα σε 2 μηνες 6-7 φορες. (netroute2)

apok
21-01-06, 21:53
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάτι σκαλίζουν οι του Οτε... Ας ελπίσουμε προς το καλύτερο;)

customer
21-01-06, 22:03
Να ρωτησω κατι ....χαζό? Μηπως η συνδεση πεφτει απο καποιο conflict στα προγραμματα του PC? Υπαρχει τετοια πιθανοτητα?

apok
21-01-06, 22:05
Χαζό δεν είναι τπτ:)
Απλά είναι δυσκολο όλοι όσοι είχαν αποσυνδέσεις να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το πι σι;)

punkstar69
21-01-06, 22:23
search! αρκετοι εχουν το ιδιο προβλημα.

jose
21-01-06, 23:12
όταν φεύγω αφήνω ανοιχτό το BIT-COMET για να κατεβάσει το torrent και το msn!! όταν επιστρέφω βλέπω ότι το msn είναι εκτος και το torrent δεν κατεβαίνει άλλο!! όπως επίσης δεν έχω και internet!!

αυτό που κάνω είναι η να βγάλω την μπρίζα από το router η να κάνω reboot!!!

nmavro73
22-01-06, 01:58
Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με forthnet. Κάτι παίζει με τους routers. Από την τοπική σου σελίδα μπορείς να τον ρυθμίσεις να δουλεύει ως bridged και να φτιάξεις εικονίδιο.Θέλει
Bridged enabled
Bridged VC-Mux αντι για PPPoA VC-Mux,
Σβήσε τα στοιχεία λογαριασμού που έχεις δώσει στη σελίδα του router και φτιάξε εικονίδιο για broadband σύνδεση. Βάλε εκεί τα στοιχεία και κάνε reboot το router. Τώρα δεν θα σε αποσυνδέσει ποτέ...

jose
22-01-06, 13:16
Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με forthnet. Κάτι παίζει με τους routers. Από την τοπική σου σελίδα μπορείς να τον ρυθμίσεις να δουλεύει ως bridged και να φτιάξεις εικονίδιο.Θέλει
Bridged enabled
Bridged VC-Mux αντι για PPPoA VC-Mux,
Σβήσε τα στοιχεία λογαριασμού που έχεις δώσει στη σελίδα του router και φτιάξε εικονίδιο για broadband σύνδεση. Βάλε εκεί τα στοιχεία και κάνε reboot το router. Τώρα δεν θα σε αποσυνδέσει ποτέ...


δεν καταλαβα και πολλα απο αυτα που ειπες αλλα αυτο που εκανα ειναι update το firmware και εχτες το βραδυ που το αφησα ανοιχτο δεν σταματησε! ισως διορθωθηκε!!

αν μπορεις ομως πες μου ξανα αυτο που ειπες πως να το κανω!!!

ευχαριστω

Tem
22-01-06, 13:25
δεν καταλαβα και πολλα απο αυτα που ειπες αλλα αυτο που εκανα ειναι update το firmware και εχτες το βραδυ που το αφησα ανοιχτο δεν σταματησε! ισως διορθωθηκε!!

αν μπορεις ομως πες μου ξανα αυτο που ειπες πως να το κανω!!!

ευχαριστω
πολύ πιθανό να μη διορθώθηκε ακόμα. Το πρόβλημα είναι γενικότερο. Τουλάχιστον με τη FORTHNET αυτό είναι διαπιστωμένο από πολλούς. Αν γίνεται το ίδιο και με τη HOL μήπως τελικά είναι πρόβλημα του ΟΤΕ ?

alexironaek
22-01-06, 13:58
εμενα με τη hol κανει αποσυνδεσεις 3-4 φορες τη μερα

KwstasV
22-01-06, 14:11
Λοιπόν, έχω σύνδεση HOL 384 και δε με πετάει σχεδόν καθόλου έξω.
Ο router που χρησιμοποιώ είναι fritz και έχει μια ρύθμιση που λέει:

Maintain Internet connection permanently

Delay disconnection by provider to to the period between

χ and x o'clock. (όπου χ βάζεις τις ώρες που θες).

Και όντως τις ώρες που λέω κάνει disconnection και καπάκι connection μόνο του.
Υποθέτω ότι για κάποιο λόγο είναι δεδομένο ότι θα κάνει κάποιο disconnection ο provider μέσα στη μέρα και ότι το router προσπαθεί να το προλάβει κάνοντας αυτό όποτε του το ορίσουμε. (Δε ξέρω γιατί να το κάνει αυτό ο provider).
Οπότε υποθέτω ότι αν κάνετε ένα disconnection τη μέρα έστω και χειροκίνητα ίσως δε σας ξαναπετάξει.
Μπορεί να λέω και χαζομάρες...

riotshield
22-01-06, 14:17
γενικα αυτο συμβαινει συχνα στο μοσχατο

matrix1
22-01-06, 14:34
Λοιπόν, έχω σύνδεση HOL 384 και δε με πετάει σχεδόν καθόλου έξω.
Ο router που χρησιμοποιώ είναι fritz και έχει μια ρύθμιση που λέει:

Maintain Internet connection permanently

Delay disconnection by provider to to the period between

χ and x o'clock. (όπου χ βάζεις τις ώρες που θες).

Και όντως τις ώρες που λέω κάνει disconnection και καπάκι connection μόνο του.
Υποθέτω ότι για κάποιο λόγο είναι δεδομένο ότι θα κάνει κάποιο disconnection ο provider μέσα στη μέρα και ότι το router προσπαθεί να το προλάβει κάνοντας αυτό όποτε του το ορίσουμε. (Δε ξέρω γιατί να το κάνει αυτό ο provider).
Οπότε υποθέτω ότι αν κάνετε ένα disconnection τη μέρα έστω και χειροκίνητα ίσως δε σας ξαναπετάξει.
Μπορεί να λέω και χαζομάρες...

Γεια σου Κωστα.

Οχι δεν ειναι θεμα ρυθμισεων. Και εγω εχω το ιδιο μηχανηματακι και επι 2 μηνες δεν ειχα ουτε μια πτωση του δικτυου. Εκανε μονο του μια αποσυνδεση το βραδυ για να διατηρει την ιδια IP επι μηνες... Αλλα εδω και 4-5 μερες ολο πιστευω το συστημα aDSL στην Ελλαδα η εστω στην νοτια Ελλαδα κατι παθαινει. Μεταλλασεται, ετοιμαζονται να μπουνε νεοι bbrass κλπ. Συνεχεια προβληματα. Καποια στιγμη ολοι επλιζουμε οτι θα φτιαξουν...

[DSL]MANOS
22-01-06, 14:40
Delay disconnection by provider to to the period between

χ and x o'clock. (όπου χ βάζεις τις ώρες που θες).

Και όντως τις ώρες που λέω κάνει disconnection και καπάκι connection μόνο του.
Υποθέτω ότι για κάποιο λόγο είναι δεδομένο ότι θα κάνει κάποιο disconnection ο provider μέσα στη μέρα και ότι το router προσπαθεί να το προλάβει κάνοντας αυτό όποτε του το ορίσουμε. (Δε ξέρω γιατί να το κάνει αυτό ο provider).
Οπότε υποθέτω ότι αν κάνετε ένα disconnection τη μέρα έστω και χειροκίνητα ίσως δε σας ξαναπετάξει.
Μπορεί να λέω και χαζομάρες...

Εγώ αυτό το έχω απενεργοποιημένο. Από τότε που έβαλα το Fritz!Box Fon δεν έχει κάνει καμία αποσύνδεση. Πριν 2 μέρες το έβαλα.
Μπορώ να πω πως το Fritz είναι τρομερό modem. Το μόνο πρόβλημα που έχω, είναι που δεν μπορώ να ανοίξω τα ports του router και ότι στα τηλεφωνήματα που κάνω και δέχομαι, δεν δείχνει ώρα Ελλάδος, αλλά Γερμανίας!!!
Μήπως ξέρει κανείς πως να κάνω portforwarding και να διορθώσω την ώρα στα τηλεφωνήματα?

gkandir
22-01-06, 14:46
Κι εγώ έχω αποσυνδέσεις 1 με 2 φορές την ημέρα. Όχι για πολύ ώρα. Είμαι με Vivodi στα Πατήσια, μέσω οτε. Μάλλον γενικότερο το πρόβλημα και οφείλεται στον οτε.

Aiolos13
22-01-06, 15:07
Jose τι εκδοση firmware έχεις;

geopgr
22-01-06, 17:02
Παιδιά καλησπέρα.έχω κ εγώ hol broadband pack με netroute κ πριν λίγο με είχε πετάξει για κάνα 2 ώρες.Η γραμμή ήταν συγχρονισμένη,η σύνδεση με τη hol δεν έκανε dial με τίποτα.Μετά από 2-3 reset του router κάλεσα την hol κ αφού κοίταξαν όλες τις ρυθμίσεις μου είπαν ότι είναι πρόβλημα του οτέ κ όχι δικό τους.Επίσης μου είπαν ότι το δηλώσαν σαν βλάβη στον οτέ.Αφού κλεισαμε το τηλ έκανα άλλη μια προσπάθεια κ συνδέθηκα αμέσως κ μάλιστα σε πολύ καλή ταχύτητα....Βρίσκομαι στην Πάτρα,dslam Κων/πολεως.

jose
22-01-06, 18:35
Jose τι εκδοση firmware έχεις;


FRITZ!Box Fon Annex A, Firmware version 06.03.62
χτες το εκανα update και το αφησα ολη την ημερα να κατεβαζει torrent και δεν αποσυνδεθηκε ποτε!! δεν ξερω αν φταιει ο οτε η το router!! ελπιζω το update να κανει δουλεια!!!

Aiolos13
22-01-06, 23:46
Mπορει να μου εξηγησει καποιος πως γινεται να εχω την εκδοση 06.03.91 και η τελευταια εκδοση στην επισημη ιστοσελιδα του Fritz να ειναι η 06.03.62 που αναφερει και ο jose;

jose
23-01-06, 01:56
Mπορει να μου εξηγησει καποιος πως γινεται να εχω την εκδοση 06.03.91 και η τελευταια εκδοση στην επισημη ιστοσελιδα του Fritz να ειναι η 06.03.62 που αναφερει και ο jose;


φιλε Aiolos ειδες καμια διαφορα με το καινουριο firmware???

Aiolos13
23-01-06, 12:38
Οχι αλλα εγω δεν εχω κανει καμια αναβαθμιση. Την ειχε απο μονο του το Fritz.

@ ADSLgr.com All rights reserved.