PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά/Αναβάθμιση PC.....help?!?



eViL_BoNo
21-11-05, 14:57
Hello!
Θέλω που λέτε να κανω μια αναβάθμιση σε ένα καβουρδιστήρι 'η έστω στην χειρότερη να πάρω ενα νέο pc (χωρίς οθόνη).Το καλο της υπόθεσης είναι οτι θέλω ΜΟΝΟ motherboard-cpu(amd κατά προτίμηση)-RAM(512 at least)-σκληρό(80Gb at least),και το κακό είναι οτι έχω περίπου 400 ευρώ.Τι έχετε να μου προτείνετε απο εξοπλισμό/καταστήματα απο τα οποία μπορω να αγοράσω τα προαναφερθέντα μέ το χαμηλότερο δυνατόν κόστος :roll:

Any help will be greatly appreciated :thumb_dup

mrsaccess
21-11-05, 15:19
Κάρτα γραφικών θέλεις;
Επιδόσεις;

Πχ το συγκεκριμένο σύστημα το έστησα την προηγούμενη εβδομάδα και πάει ρολόι:

Επεξεργαστής AMD Sempron 2800+ 64 bit (υπάρχει και 2600+ αλλά δεν αξίζει λόγω μικρότερης cache) κόστος 90 ευρώ
Μητρική AsRock K8NF4G-SATA2. Έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών από την nvidia που υποστήριζει το τελευταίο directX και έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις αλλά δεν είναι για πολλά παιχνίδια (Nvidia 6100 να καταλάβεις), 4 usb 2.0 (+2 αν το υποστηρίζει το κουτί σου), 10/100 δίκτυο, 7.1 ήχος με δυνατότητα σύνδεσης front panel, 1 pci express 16x (για επιπλέον κάρτα γραφικών), 2 pci, 1 pci express 1x (για περιφερειακά), παράλληλη, σειριακή, 2 κανάλια IDE (4 συσκευές), 2 κανάλια SATAII, βασισμένη στο Nforce 4 (410 MCP) κόστος 70 ευρώ
Μνήμη (πρoτείνω corsair value ram 2.5 CL, 512MB DDR400) κόστος 64 ευρώ
ΣΚληρός (προτείνω Hitachi Sata, 80 GB, 7200 rpm, 8MB Cache) κόστος 65 ευρώ
Συνολο 289 ευρώ

Από το τροφοδοτικό σου απαιτείται μόνο να έχει το τετράγωνο βυσματάκι που βγήκε αρχικά για τους pentium 4 (έχει δύο κίτρινα καλώδια & δύο μαύρα).

Το σύστημα χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο πάει αρκετά γρήγορα (και δροσερά).
Ειδικά στον Sempron ανεβάζεις ΠΟΛΥ το ρολόι του χωρίς πρόβλημα. Εγώ το ανέβασα από τα 1600MHz στα 2200MHz χωρίς να αλλάξω κάτι (μικρό τροφοδοτικό, original ψύκτρα) και το σύστημα πετάει ενώ ο επεξεργαστής δεν ανεβαίνει πάνω από τους 42 βαθμούς σε κουτί χωρίς ανεμιστήρες.

eViL_BoNo
22-11-05, 00:26
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Αν μου πρότεινες και ένα αξιοπρεπές κατάστημα,θα σου ήμουν υπόχρεος

mrsaccess
22-11-05, 00:31
Δεν μπορώ να προτείνω κάτι που δεν έχω δοκιμάσει... ;)
Αυτό που αναφέρω το έχω τώρα μπροστά μου και μόλις έκλεισα το καινούργιο Need for Speed UnderGround Most Wanted! :D

Σε χαμηλή ανάλυση (640x480 ή 800x600) με τα εφέ ανοιχτά το παίζει πάντως...
Θα δοκιμάσω μετά να του δώσω και περισσότερη μνήμη για τη κάρτα γραφικών να δω πως πάει.

HellV1L
22-11-05, 00:49
υπαρχουν διαφορα κιτ αναβαθμισης αν ενδιαφερεσαι σε www.plaisio.gr , www.e-shop.gr , www.hacshop.gr

mrsaccess
22-11-05, 01:09
Sorry, διάβασα ότι ζητούσες αξιοπρεπές σύστημα αντί για αξιοπρεπές κατάστημα (και που να πιω κιόλας... :lol: )!

Κατάστημα: τη μνήμη και το σκληρό που πρότεινα σίγουρα τα έχει το eshop! Τη μητρική δεν την έχει, ενώ για τον επεξεργαστή δεν ξέρω. (έχει Sempron 2800+ αλλά δεν ξέρω αν είναι ο 64bitος). Εγώ τα πήρα από ένα κατάστημα εδώ, στα Χανιά.

Δοκίμασε το www.skroutz.gr
Τα καταστήματα που έχει είναι αξιόπιστα. Μόνο φρόντισε να υπολογίσεις στο τελικό κόστος και τα έξοδα μεταφοράς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.