PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet πρόβλημα



ShadowReaper
20-12-08, 19:01
Καλησπέρα,

έκανα αίτηση για forhnet doubleplay στις 20 Νοεμβριου. Μένω στην Κοζάνη (περιοχή νοσοκομείου)
Με ειδοποιούν ότι την Πέμπτη στις 4 Δεκεμβρίου θα γίνει η ενεργοποίηση. Την Πέμπτη διακόπτεται το τηλεφωνο και με ενημερώνουν με SMS ότι η ενεργοποίηση θα γίνει στις επόμενες ώρες (επίσης μου εστειλαν και username/password). Όμως δεν είχα καθόλου τηλεφωνο ούτε internet. Δήλωσα βλάβη την επόμενη ημέρα και μου είπαν ότι το πρόβλημα βρίσκεται στη γραμμή και οτι δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ και περιμένουμε ενημέρωση.

Τη Δευτέρα στις 8 Δεκεμβρίου επικοινωνώ πάλι με το τμήμα βλαβών της FORHNET και μου λένε ότι έχει αποκατασταθεί η βλάβη αλλά πάλι δεν είχα ουτε τηλεφωνο ούτε internet. Μου είπαν οτι θα ξαναδηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ.

Την Πέμπτη στις 11 Δεκεμβρίου με ενημερώνουν ότι το πρόβλημα εντοπίστηκε στο όριο (σύμφωνα με την κοπέλα έγινε κάποιο λάθος στην ενεργοποίηση) και ότι δόθηκε εντολή για την αλλαγή του..

Την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου με ενημερώνουν ότι έχει ξεκινήση η διαδικασία και ότι μέχρι το απόγευμα θα είναι έτοιμο. Πάλι όμως δεν έγινε τπτ και μου είπε να περιμένω 1-2 μέρες για να γίνει.

Σήμερα ξανακάλεσα στις βλάβες και μου είπε τα ίδια με την προηγούμενη φορά, να περιμένω 1-2 μέρες και τους λέω ότι θέλω να ξέρω ακριβώς πότε θα γινει και να μην παίρνω τηλεφωνα.
Μου είπε να περιμένω λίγο στο τηλεφωνο και μετά από λιγο μου είπε ότι περιμένουν τον ΟΤΕ και ότι η ενεργοποίηση θα γινει στις 9 Ιανουαρίου!!!!

Από τη στιγμή που έκαναν αυτοί το λάθος πρέπει να περιμένω τοσο καιρό για την ενεργοποίηση; Να πω οτι ήταν η πρώτη ενεργοποίση εντάξει αλλά αυτοί έκαναν λάθος στην πρώτη ενεργοποιηση δε θα έπρεπε τουλάχιστον να επισπεύσουν τη δεύτερη ενεργοποίηση;;

Όσο για το λογαριασμό είπαν ότι θα κανονίσουν να μην χρεωθω αυτό το διάστημα...

Εγώ τώρα μπορώ να κάνω κάτι για να επισπεύσω τη διαδικασία; Καποιον υπεύθυνω που μπορώ να επικοινωνίσω (εκτός απο το 13831).

Αν κάνω καταγγελία θα καταφέρω τίποτα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

hel
21-12-08, 22:00
Kαταγγελία σε ΕΕΤΤ για να σε πάρουν περισσότερο στα σοβαρά.
Να απαιτήσεις αποζημίωση.
Πες τους να σου δώσουν γραπτή αναφορά (με mail) των βλαβών και πότε έγινε άρση τους.
Δηλαδή τι πρόβλημα είχε το όριο;

ShadowReaper
22-12-08, 02:35
Δεν ξέρω ακριβώς τι πρόβλημα είχε. Απλώς μου είπαν οτι έγινε λάθος στην ενεργοποίηση και ότι θα γίνει αλλαγή ορίου...

ShadowReaper
22-12-08, 21:13
Σήμερα το έγινε το Internet αλλά το τηλέφωνο δε λειτουργεί ακόμα. Πάντως δεν είναι νεκρό, ανάβει το φωτάκι κ ακούγεται ένας πολύ χαμηλός ήχος...

........Auto merged post: ShadowReaper πρόσθεσε 21 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στις ρυμθίσεις του DSL connection του router (THOMSON 585) μου δίνει

Bandwidth (Up/Down) : 835 / 9.002

είναι κανονικό ή πρεπει να ρυθμίσω τπτ;

nmavro73
22-12-08, 21:54
Είσαι πολύ κάτω. Σίγουρα είσαι σε ADSL2;Πάντως τις πρώτες μέρες γενικά ειναι κάπως

ShadowReaper
22-12-08, 22:33
Λογικά ναι... Υπάρχει κάποιος τρόπος για να σιγουρέψω αν ειμαι σε ADSL2?

ShadowReaper
23-12-08, 10:19
Από το DMT μου λέει ότι είμαι σε ADSL2+

Δειτε λίγο τις τιμές που μου δίνει το thomson και πείτε μου αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα

Uptime: 0 days, 1:45:24
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 991 / 10.873
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,0 / 41,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 90.741
CRC Errors (Up/Down): 0 / 313
HEC Errors (Up/Down): 0 / 291

hel
25-12-08, 11:00
Μια χαρά είσαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.