PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπές σε τηλεφωνία & internet λόγω αναβάθμισης του δικτύου της Cyta...



dzadelis
20-12-08, 19:59
Από εχθές το απόγευμα παρατήρησα ολιγόλεπτες διακοπές στην λειτουργία του τηλεφώνου μου και μεγάλης διάρκειας διακοπές στην πρόσβασή μου στο internet. Ωστόσο στην δική μου περίπτωση δεν εμφανίζεται κανένας απολύτως αποσυγχρονισμός στην DSL σύνδεση της γραμμής μου.
Όταν εμφανίζονται αυτά τα προβλήματα η επικοινωνία με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης στο 13811 είναι αδύνατη. Σου δίνεται όμως η δυνατότητα μετά από μερικά λεπτά στην αναμονή να πληκτρολογήσεις δίεση (#) και τον αριθμό του τηλεφώνου σου, για να σε καλέσουν αργότερα (μέσω της υπηρεσίας call back) και πάντα "βάσει της τηρούμενης σειράς προτεραιότητας". Βέβαια μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις αρκετές ώρες προτού σε καλέσει κάποιος τεχνικός.
Εντούτοις, μετά από την επικοινωνία που είχα σήμερα με δύο εκπροσώπους της τεχνικής υποστήριξης, έμαθα ότι οι συγκεκριμένες διακοπές οφείλονται στην αναβάθμιση που πραγματοποιεί το διάστημα αυτό η Cyta στο δίκτυό της.
Πρότεινα τέλος στον έναν τεχνικό να μπαίνει αντίστοιχο ηχογραφημένο μήνυμα όποτε βρίσκεται σε εξέλιξη - για οποιονδήποτε λόγο - μία γενικευμένη δυσλειτουργία ή βλάβη στο δίκτυο, το οποίο να ενημερώνει άμεσα όσους συνδρομητές καλούν στο 13811 ούτως ώστε να μην περιμένουν άσκοπα στην αναμονή. Μου είπε ότι κάτι τέτοιο πρόκειται όντως να υλοποιηθεί προσεχώς και υποσχέθηκε να μεταφέρει το αίτημά μου στη αρμόδια διεύθυνση της εταιρίας.
Άντε να δούμε...

Υ.Γ.: Προσοχή!!! Μην διανοηθεί κανείς, προσπαθώντας - πειραματιζόμενος - να βρει μόνος του κάποια λύση, να κάνει το λάθος που έκανα εγώ: δηλαδή να επιχειρήσει μέσα από το setup του router του την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (reset to factory defaults), διότι έτσι χάνονται όλες οι ρυθμίσεις της VoIP τηλεφωνίας και πρέπει να τις περάσουν εν νέου, μέσω της απομακρυσμένης διαχείρισης (remote access). Με απλά λόγια, αυτό συνεπάγεται αρκετές ώρες χωρίς τηλέφωνο.

emeliss
20-12-08, 20:07
Εξήγησε τους πως εργασίες που διακόπτουν μαζικά τις υπηρεσίες γίνονται μόνο βραδινές (ή πιο σωστά πολύ πρωινές) ώρες.

dzadelis
20-12-08, 21:25
Τι να πω... έχεις δίκιο! Και σήμερα, από νωρίς το απόγευμα μέχρι αυτήν την ώρα, είναι συνεχείς οι διακοπές. Πριν λίγο μάλιστα διαπίστωσα για πρώτη φορά και αποσυγχρονισμό μερικών δευτερολέπτων της DSL.
:(

........Auto merged post: dzadelis πρόσθεσε 36 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πριν λίγο με ενημέρωσαν ότι τα τεχνικά προβλήματα απόψε δεν σχετίζονται με την αναβάθμιση του δικτύου. Εντοπίζονται στο Ηράκλειο και δεν αφορούν όλους τους συνδρομητές, αλλά μερικούς μόνο "άτυχους". Ένας απ΄αυτούς είμαι δυστυχώς κι εγώ. Αυτήν την στιγμή τεχνικοί της Cyta - μαζί με τους τεχνικούς του ΟΤΕ - προσπαθούν να αποκαταστήσουν την βλάβη.
:hmm:

amoyda
20-12-08, 21:30
παλι πειραματοζωα θα γινουν οι πρωτοι συνδρομητες!!
ελπιζω μερες που ερχονται να το σεβαστουν και να δουλευει το τηλεφωνο,αν μην τι αλλο.

Spanos
20-12-08, 21:42
Πριν λίγο με ενημέρωσαν ότι τα τεχνικά προβλήματα απόψε δεν σχετίζονται με την αναβάθμιση του δικτύου. Εντοπίζονται στο Ηράκλειο και δεν αφορούν όλους τους συνδρομητές, αλλά μερικούς μόνο "άτυχους". Ένας απ΄αυτούς είμαι δυστυχώς κι εγώ. Αυτήν την στιγμή τεχνικοί της Cyta - μαζί με τους τεχνικούς του ΟΤΕ - προσπαθούν να αποκαταστήσουν την βλάβη.
:hmm:

Πόσους συνδρομητές δηλαδή έχει ενεργοποιήσει η Cyta στο Ηράκλειο και η βλάβη είναι μονο σε μερικούς "άτυχους";

Φαντάσου να μαζευτούν πολλοι να δεις τι θα γίνει....

amoyda
20-12-08, 21:45
δεν παει με το αριθμο πελατων οι βλαβες Spanos,η βλαβη ειναι βλαβη ασχετα του αριθμου πελατων.

απλα οσους πιο πολλους πελατες εχεις, τοσους περισοτερους θα χτυπησει η βλαβη

dzadelis
21-12-08, 00:02
Παιδιά από 17/11/08, όταν ενεργοποιήθηκε πλήρως η υπηρεσία 2play στην σύνδεσή μου, μέχρι και προχθές δούλευαν όλα ρολόι. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι το ιδιόκτητο της Cyta είναι ακόμα - κατά κάποιον τρόπο - υπό κατασκευή, οπότε είναι αναμενόμενα στη παρούσα φάση τα όποια "παρατράγουδα". Το ζητούμενο είναι να αντιμετωπιστούν άμεσα τα τεχνικά εμπόδια και να εξομαλυνθούν το συντομότερο οι δυσλειτουργίες που θα εμφανιστούν αρχικά στο δίκτυο της εταιρίας.

Εδώ και πάνω από μιάμιση ώρα έχει αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα στην σύνδεση μου. Ελπίζω τώρα να συνεχίσει έτσι από δω και πέρα... "Θεού θέλοντος". Αμήν!!! :)

NiKapa
21-12-08, 00:27
Παντως το σλογκαν/μοτο της εταιριας το θεωρω πολυ ατυχες...του στυλ..> μεχρι να σας γνωρισουν/εξυπηρετησουν ενα-ενα...καθυστερουν τα παιδια:rofl:...ειναι και νεοι στον τοπο ,οχι στον χωρο..
Δικαιολογημενα λοιπον..:whistle:
Συγνωμη για το [OFFTOPIC]

dzadelis
21-12-08, 14:23
Από χθες το βράδυ - μέχρι κι αυτήν την στιγμή - όλα επανήλθαν και λειτουργεί ξανά άψογα η σύνδεσή μου.
Φτου... να μην την ματιάσω!!! :p

Akrapovic
21-12-08, 22:04
εμένα τα ίδια όπως τη πρώτη φορά. καμία αλλαγή! μόνο που πιάνω καλύτερες ταχύτητες upload/download αλλά οι διακοπές του ρούτερ συνέχίζουν :down: αύριο τηλέφωνο και θα ζητήσω αλλαγή ρούτερ.... στανταρ είναι προβληματικό το λάστιχο. θα βάλω michelin.

Lagman
21-12-08, 22:37
Εξήγησε τους πως εργασίες που διακόπτουν μαζικά τις υπηρεσίες γίνονται μόνο βραδινές (ή πιο σωστά πολύ πρωινές) ώρες.

πολύ σημαντικό αυτό που λες, θυμάμαι από την εποχή που μπαίναμε με pstn ο ΟΤΕ πάντα έκανε τις εργασίες σε ώρες που ο περισσότερος κόσμος κοιμότανε ... ενώ άλλοι isp πχ forthnet τις ώρες αιχμής :p

dzadelis
21-12-08, 22:56
εμένα τα ίδια όπως τη πρώτη φορά. καμία αλλαγή! μόνο που πιάνω καλύτερες ταχύτητες upload/download αλλά οι διακοπές του ρούτερ συνέχίζουν :down: αύριο τηλέφωνο και θα ζητήσω αλλαγή ρούτερ.... στανταρ είναι προβληματικό το λάστιχο. θα βάλω michelin.

Κι εγώ νομίζω - φίλε Akrapovic - ότι σου έκατσε χαλασμένο "ελαστικό", καθότι τώρα η δική μου σύνδεση έχει επανέλθει στα "φυσιολογικά" της και όλα λειτουργούν πλέον μια χαρά. Μάλλον που το δικό σου πρόβλημα δεν έχει να κάνει καθόλου με τις αναβαθμίσεις ή τις όποιες τεχνικές ανωμαλίες στο δίκτυο της Cyta. Απαίτησε λοιπόν να σου αντικατασταθεί άμεσα ο router, λόγω αστοχίας υλικού. Να μην παγιδευτείς όμως στην λογική ότι φταίει η Pirelli, ως κατασκευάστρια εταιρία. Διότι δεν μπορείς να αποκλείσεις την περίπτωση ότι μπορούσε κάλλιστα να σου είχε τύχει επίσης ένα ελαττωματικό Speedtouch της Thomson.
Σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα το συντομότερο... ;)

ariadgr
22-12-08, 01:09
εμένα τα ίδια όπως τη πρώτη φορά. καμία αλλαγή! μόνο που πιάνω καλύτερες ταχύτητες upload/download αλλά οι διακοπές του ρούτερ συνέχίζουν :down: αύριο τηλέφωνο και θα ζητήσω αλλαγή ρούτερ.... στανταρ είναι προβληματικό το λάστιχο. θα βάλω michelin.

Αν ζητήσεις αλλαγή router και συμφωνήσουν, ζήτα Speedtouch. ;)

Cacofonix
25-12-08, 15:52
Αν ζητήσεις αλλαγή router και συμφωνήσουν, ζήτα Speedtouch. ;)
Θα συμφωνήσω κι εγώ. Από την εμπειρία μου σε NetOne και On, αν και στο σπίτι που βρίσκομαι έχω χειρότερη γραμμή, το router είναι πολύ πιο αξιόπιστο. αν η διαφορά είναι θέμα router

Akrapovic
25-12-08, 18:25
έχω ινερνετ και τηλέφωνο 1.5 μέρα και όλα οκ.... τι να πω . μάλλον είχε πρόβλημα η γραμμή ή τα έργα που κάνανε. πάντος ότι κι αν κάνανε μπράβο τους γιατι επιτέλους έχω 2πλαι...

dzadelis
27-12-08, 03:16
έχω ινερνετ και τηλέφωνο 1.5 μέρα και όλα οκ.... τι να πω . μάλλον είχε πρόβλημα η γραμμή ή τα έργα που κάνανε. πάντος ότι κι αν κάνανε μπράβο τους γιατι επιτέλους έχω 2πλαι...

Τέλος καλό... όλα καλά.
Χρόνια πολλά!!! :)

batouska
27-12-08, 22:39
Υ.Γ.: Προσοχή!!! Μην διανοηθεί κανείς, προσπαθώντας - πειραματιζόμενος - να βρει μόνος του κάποια λύση, να κάνει το λάθος που έκανα εγώ: δηλαδή να επιχειρήσει μέσα από το setup του router του την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (reset to factory defaults), διότι έτσι χάνονται όλες οι ρυθμίσεις της VoIP τηλεφωνίας και πρέπει να τις περάσουν εν νέου, μέσω της απομακρυσμένης διαχείρισης (remote access). Με απλά λόγια, αυτό συνεπάγεται αρκετές ώρες χωρίς τηλέφωνο.

Αυτό δεν συμβαίνει με όλα τα router. Το δικό μου το έχω κάνει πάρα πολλές φόρες επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και μου δουλεύει κανονικά το τηλέφωνο. Μετά απο ερώτηση που έκανα στο 13811 τα πρώτα router που χορηγηθηκαν στουσ πελάτες είχανε ενσωματωσει στο firmware τις ρυθμίσεις του voip για τον εκάστοτε χρήστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.