PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση μόνο σε λίγες σελίδες



mousmoulis
21-12-08, 00:46
Είμαι συνδρομητής conn-x στις Σερρες. Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα σύνδεσης σε πολλές συγκεκριμένες σελίδες. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι τόσο ο Firefox όσο και ο ΙΕ συνδέονται σε συγκεκριμένες σελίδες ενώ σε άλλες υπάρχει τεράστια αναμονή που πάντα καταλήγει σε αδυναμία σύνδεσης. Π.χ. πάντα συνδέομαι στο contra.gr αλλά ποτέ στο sport-fm.gr. Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για πρόβλημα που έχει να κάνει με τον ISP (μήπως υπάρχει πρόβλημα με το conn-x στις Σέρρες γενικότερα) ή μήπως υπάρχει ενδεχόμενο κάποιες από τις ρυθμίσεις του router μου να έχουν οδηγήσει σε αυτή τη συμπεριφορά?

paraskdi
21-12-08, 11:46
Αν και δεν αναφέρεις πολλά στοιχεία,δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα του ISP.

nstamoul
21-12-08, 13:20
Ποιό modem έχεις;

mousmoulis
21-12-08, 14:12
Το Telindus 1132 Wireless Router. Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι ότι βρίσκει τις σελίδες μέσω του DNS κάνει την αρχική σύνδεση και στη συνέχεια παραμένει σε αναμονή μέχρι να λήξει το timeout. Επίσης σε πολλές από αυτές τις σελίδες μπορώ να κάνω Ping (στις υπόλοιπες μπορεί να είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα αυτή για τν καθένα). Μήπως για κάποιες σελίδες δε γίνεται σωστά το forwarding? Υπάρχει κανείς από Σέρρες που να μου πει αν αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα ή αν όλα πηγαίνουν ρολόι?

greg21
21-12-08, 14:31
βαλε στο google : opendns.. ακολουθα τις οδηγιες που σου λεει...ισως λυθει το προβλημα σου...

nstamoul
23-12-08, 04:41
Το Telindus 1132 Wireless Router. Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι ότι βρίσκει τις σελίδες μέσω του DNS κάνει την αρχική σύνδεση και στη συνέχεια παραμένει σε αναμονή μέχρι να λήξει το timeout. Επίσης σε πολλές από αυτές τις σελίδες μπορώ να κάνω Ping (στις υπόλοιπες μπορεί να είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα αυτή για τν καθένα). Μήπως για κάποιες σελίδες δε γίνεται σωστά το forwarding? Υπάρχει κανείς από Σέρρες που να μου πει αν αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα ή αν όλα πηγαίνουν ρολόι?

Χα το υποψιάστηκα.Hard reset θέλεις να ξεκολλήσει.Χάνεις βέβαια ότι ρυθμίσεις έχεις κάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.