PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ιστορία του δήθεν "δύσκολου" DSL και...



WAntilles
21-11-05, 23:59
...του δήθεν "εύκολου" dial-up.

Μπορεί να πήρε πίσω ο ΟΤΕ τις αυξήσεις στο ΕΠΑΚ προς το παρόν, αλλά 2 πολύ κοντινά μου πρόσωπα που τους έψηνα εδώ και μήνες να βάλουν DSL, επιτέλους το πήραν απόφαση. Και οι 2 ανήκαν στην κατηγορία που τους συνέφερε ή δεν τους συνέφερε το dial-up από άποψη κόστους, τελείως οριακά.

Αποφάσισαν λοιπόν να πάρουν γραμμή ΟΤΕ 384 και συνδρομή ISP 256.

Την Παρασκευή έγινε η αίτηση τηλεφωνικά για τη γραμμή του ΟΤΕ, και παραγγέλθηκε σε γνωστό on-line shop ένα USR 9108.

Το 9108 ήρθε σήμερα το μεσημέρι.

Το απόγευμα λοιπόν το άνοιξα, το έβαλα στην πρίζα καί στο δίκτυο, και σε 5 λεπτά κυριολεκτικά με 10 κλικ το πολύ το σετάρισα σύμφωνα με τον παρακάτω άριστο οδηγό του sdikr:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165

Κατόπιν το συνέδεσα και στο δίκτυο και είδα ότι το λεντάκι του aDSL είχε πρασινίσει διότι η γραμμή είχε ενεργοποιηθεί.

Όντως μπαίνοντας στο interface, είδα ότι είχε συγχρονίσει κανονικότατα στα 384-128, και ότι έδινε πολύ καλά νούμερα θορύβου η γραμμή -> μέγιστο download 10Mbps και μέγιστο upload 1Mbps.

Αμέσως πήραμε τη FORTHnet τηλέφωνο - που ήταν ο ISP του - και σε 5 λεπτά μετατράπηκε η υπάρχουσα συνδρομή PSTN dial-up σε αορίστου 256 flat-rate DSL. Μου είπαν ότι σε 20 λεπτά το πολύ θα είστε έτοιμοι.

Όντως σε κάτω από 15 λεπτά, πρασίνισε καί το λεντάκι του WAN και είδα από το interface ότι όντως το router είχε πάρει κανονικά IP.

Σε μία πρώτη real-world δοκιμή, με ανανέωση από το Synaptic όλων των πακέτων, η γραμμή έδινε σταθερό download 26 KBytes/sec.

Στήθηκε λοιπόν το DSL και δεν χρειάζεται κανείς να ξανασχοληθεί ποτέ με αυτό, καθώς εκείνο το σπίτι είναι always on.

Έτσι λοιπόν το ένα από τα 2 αυτά κοντινά μου πρόσωπα πέρασε κατά τρόπο τόοοοοοοοοοοσο δύσκολο στο DSL.

Τα έχουν βάψει μαύρα τώρα που στερούνται των φοβερών "ευκολιών" της φρυκτωρίας του dial-up:

- πώς μπορούν και αντέχουν να μην χρειάζεται πλέον να συνδεθούν
- πώς μπορούν και αντέχουν να μην περιμένουν 60 δευτερόλεπτα να συνδεθούν και αν
- πώς μπορούν και αντέχουν με τη σιγουριά των 256 ενώ πριν είχε και σασπένς η υπόθεση θα πιάσει 28 ή 33;
- πώς μπορούν και αντέχουν να είναι πάντα και αμέσως πριν ανοίξει το PC on-line
- πώς μπορούν και αντέχουν χωρίς τον εκπληκτικό ήχο κι-κου-χου του handshaking που απολαμβάνεις να τον ακούς σε DTS 6.1
- πώς και δεν σκοντάφτουν με τα 256 του DSL. Ενώ με τα 28 ήσουνα σίγουρος και δεν θα έσπαγες κανά ποδάρι

Με λίγα λόγια, στο σπίτι εκείνο που μπήκε σήμερα DSL, έχει πέσει κλαυθμός και οδυρμός. Δεν θα ξεχάσουν ποτέ τη μαγευτική φρυκτωρία του dial-up.

ΠΩ-ΠΩ τί δύσκολο το DSL

ΠΩ-ΠΩ τί πανεύκολη και βολική η φρυκτωρία.

Μην πάτε σε DSL είναι ραδιενεργό.

Μείνετε στη φρυκτωρία.

sdikr
22-11-05, 00:02
Θα έλεγα κάτι , αλλά τα έχω πεί σε άλλα νήματα

οπότε το αφήνω
Οι παρώπιδες να είναι καλά

kostthem
22-11-05, 00:49
Ήδη και εμένα δύο φίλοι το πήραν απόφαση. Όπως και στην περίπτωση των γνωστών του WAntilles, η περίπτωσή τους ήταν οριακή ως προς το κόστος. Το θέμα είναι πως ο ένας θα περιμένει γιατί έχουν τελειώσει οι dsl γραμμές, και στην περιοχή που είναι (Φλώρινα) μάλλον αργούν να βάλουν νέες από τον ΟΤΕ. Ο άλλος βέβαια ήδη μου λέει "μα καλά γιατί δεν επέμενες τόσο καιρό;"
Κατόπιν δικής μου παρότρυνσης και οι δύο πάνε (ένας είναι ήδη online) forthnet.

WAntilles
22-11-05, 01:55
Ο άλλος βέβαια ήδη μου λέει "μα καλά γιατί δεν επέμενες τόσο καιρό;"

Μήπως αυτουνού πρέπει να του δώσεις και μια σφαλιάρα από πάνω που έχει το θράσος να κάνει τον έξυπνο και να πουλά πνεύμα;

Bayern7
22-11-05, 02:07
Eντάξει. Τώρα περιγράφεις την ιδανική περίπτωση.
Δεν είναι όλων οι γραμμές καλές, δεν έχουν όλοι κάλυψη, δεν έχουν όλοι κάποια συνδρομή για να αναβαθμίσουν, και το κυριότερο δεν έχουν όλοι κάποιο γνωστό/φίλο να τους σετάρει modem και PC.
Δεν λέω ότι ειναι τίποτα δύσκολο, ίσα ίσα, απλά υπεραπλουστεύεις, περιγράφεις την ιδανική κατάσταση.

WAntilles
22-11-05, 02:19
Τώρα περιγράφεις την ιδανική περίπτωση.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο ήταν πριν από 2 χρόνια που είχα κάνει αίτηση για DSL και πριν από 20 μήνες που έβαλα DSL.


Δεν είναι όλων οι γραμμές καλές...

Η εν λόγω γραμμή πάντως είναι στη Νέα Σμύρνη.

Και είναι πολύ καλύτερη σε θόρυβο από τη δική μου. Η δική μου αντί για 10 και 1 δίνει αντίστοιχα 6 και 0.75 Mbps.


...δεν έχουν όλοι κάλυψη...

Αυτοί είναι πολύ λίγοι και μειώνονται συνεχώς.


...δεν έχουν όλοι κάποια συνδρομή για να αναβαθμίσουν...

Αυτό τώρα τί σχέση έχει;

Δηλαδή μου λες ότι όποιος έχει φρυκτωρία, δεν έχει συνδρομή; Και τότε πώς μπαίνει;


...και το κυριότερο δεν έχουν όλοι κάποιο γνωστό/φίλο να τους σετάρει modem και PC.

Όχι μόνο δεν είχα ξαναπιάσει στα χέρια μου το US Robotics 9108 router αλλά κανένα άλλο router της US Robotics. Απλά ακολούθησα τον εδώ κατατοπιστικότατο οδηγό.


...απλά υπεραπλουστεύεις...

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεις κάποιο σημείο που να παρέλειψα κάποιο βήμα σεταρίσματος.


...περιγράφεις την ιδανική κατάσταση.

Μην ξεχνάτε ότι κάποιοι εδώ μέσα - και δεν μιλώ για μένα - γιατί υπάρχουν και πολύ παλιότεροι με DSL από μένα - έχουνε ζήσει τις πολύ εμβρυακές μέρες του DSL σ' αυτή την έρημη χώρα. Μέρες που (ευτυχώς) δεν τις πρόλαβα ούτε καν εγώ.

pelasgian
22-11-05, 02:32
Εγώ πάντως το πάσαρα εδώ και 2 χρόνια σε πάνω από 12 άτομα.
Όσοι έχουν έρθει στο σπίτι μου:

1ον θέλουν adsl
2ον θέλουν Linux
3ον εγκατάσταση με rpm (χρκ, χρκ, χρκ -> κουρντίζω τον Wan :lol: )
4ον το γλυκό πορτοκάλι της γιαγιάς μου ή το χαλβά τη μάνας μου
5ον να μη βγάλουν τα παπούτσια τους όταν πατάνε στο χαλί μου.\

Επειδή μου τη σπάνε αυτοί που βάλαν το e-παντεσπάνι της e-Αντουανέτας, οι «άλλοι», να βάλατε για υπογραφή:

Τι είπες Αλέκο; Έχεις ακόμα dialup;;;!!!! :haha

Bayern7
22-11-05, 02:37
Δεν νομίζω ότι αξίζει να περιγράψω τη δικιά μου εμπειρία πριν από 2 χρόνια και 1 μήνα ακριβώς, με τις τεράστιες αναμονές κλπ κλπ.
Ημουν φοιτητής πληροφορικής τότε και μπορώ να σου πω ότι τη φοβόμουνα λίγο τη διαδικασία. Τελικά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, αλλά σκέφτομαι ότι αφού φοβόμουν εγώ την διαδικασία του σεταρίσματος της σύνδεσης, του NAT κλπ κλπ που όλη μέρα με αυτά έπαιζα, φαντάζομαι πως θα το έβλεπαν οι υπόλοιποι που δεν είχαν την σχέση με το αντικείμενο που είχα εγώ.


Αυτό τώρα τί σχέση έχει;

Δηλαδή μου λες ότι όποιος έχει φρυκτωρία, δεν έχει συνδρομή; Και τότε πώς μπαίνει;Eίναι/ήταν κοινό μυστικό νομίζω.:oops:
Κυκλοφορούσαν άλλωστε τεράστιες λήστες από passwords, αρκετά εκ των οποίων δουλέυουν ακόμα και σήμερα.:x
Συνδρομή dialup πλήρωσα μια φορά, μια τρίμηνη.
Δεν το λέω σαν μαγκιά, απλά τότε προτιμούσαμε να τα «επενδύουμε» αλλού τα χρήματα μας, παρά σε κάτι που βρίσκαμε στη ζούλα. :oops:

Tέλος και εγώ δεν έχω δουλέψει ποτέ με USR αλλά ντάξει, έχω στήσει και έχω δουλέψει αρκετά intracoms, alcatel και zyxel routers, οπότε μια κάποια άνεση παραπάνω θα την έχω με το interface του USR σε σχέση με τον πρωτάρη. Κάνω λάθος;

antonatsis
22-11-05, 04:04
Δε ειναι τοσο απλο παιδια πολοι απο μας που εχουμε ακομα 56 ειναι γιατι πολυ απλα 70Ε ειναι πολλα το 2μινο γιατι εγω ετσι το βλεπω δε το βλεπω με 1 μηνα τη φωρα αλλα 2,και αντε εγω γουσταρω απιστευτα αλλα δε πληρωνω εγω αλλα ο πατερας μου,και πολυ εκει εξω καπωσ παρομια ειναι
οπως και να το κανουμε ειναι πολλα τα χρηματα

Πύρρος
22-11-05, 04:07
Δηλαδή μου λες ότι όποιος έχει φρυκτωρία, δεν έχει συνδρομή; Και τότε πώς μπαίνει;



Από τη σχολή του μήπως; Θα ήταν τόσο δύσκολο στον ΟΤΕ των πέντε ηπείρων και των επτά θαλασσών να περιμένει πότε θα είναι έτοιμο το φοιτητικό DSL και τότε να οργανώσει το μαζικό σπρώξιμο;

Επίσης δωρεάν dialup διακαιούνται όσοι έχουν συμβόλαιο στη Voda και κάνουν λογαριασμό πάνω από €17 το μήνα (μαζί με το πάγιο).

Επιπλέον νομίζω ότι δωρεάν dialup έχουν και οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου.

Με πολύ πρόχειρα νούμερα, οι δικαιούχοι στα τρία παραπάνω άνετα αγγίζουν το μισό εκατομμύριο.

Στα υπόλοιπα που λες σχετικά με ποιότητα και ευκολία, δεν έχω καμμία απολύτως αντίρρηση. Και στην ευκολία και στην ταχύτητα (ακόμα και στο χειρώτερα πηγμένο DSLAM) τα πράγματα είναι αφάνταστα καλύτερα. Χίλιες φορές να στήσω μια φορά ένα router σε ένα φίλο παρά να τρέχω για το winπαντοφλομόντεμ του ή να του λέω κάθε 3 και λίγο να κάνει reset το netmod, οπότε πέφτει και η γραμμή που του δίνω οδηγίες από το reset. H ταχύτητα (ελπίζω) θα βελτιωθεί μια και το ποσοστό των "μανιακών downloaders" θα πέσει.

Η διαθεσιμότητα όμως και σε δεύτερο λόγο η τιμή παραμένουν πρόβλημα, αν και με τα €20/μήνα που το κατέβασε ο πρόεδρος μειώθηκε :p

kadronarxis
22-11-05, 14:44
Εδώ που τα λέμε αν έχεις mac, θέλεις οπωσδήποτε adsl,μιας και τα updates της apple, είναι λίγο.....μικρά σε μέγεθος.

Thievery Corporation.

cassidy
22-11-05, 15:10
Εδώ που τα λέμε αν έχεις mac, θέλεις οπωσδήποτε adsl,μιας και τα updates της apple, είναι λίγο.....μικρά σε μέγεθος.

Thievery Corporation.

Ενώ τα service packs της MS πάνε πίσω :)

Και το apt-get με dialup δεν έχει την ίδια χάρη :/

nickg78
22-11-05, 16:43
Για όσους έχουν κάλυψη ADSL στην περιοχή τους και κάνουν αρκετή χρήση dial up, ο Wantilles έχει δίκιο. Μετά το dial up, πρέπει να βγει και μια υπηρεσία "wake up" για να ξυπνήσουν όλοι αυτοί και να καταλάβουν ότι πρέπει να βάλουν ADSL. Τώρα δεν καταλαβαίνουν πόσο μεγάλη ευκολία είναι, όπως δεν το καταλάβαινα κι εγώ μέχρι πριν 10 μήνες, που επιτέλους βρέθηκαν ελεύθερες πόρτες στην περιοχή μου και έκανα την αίτηση. Τελικά από όταν έκανα την αίτηση, σε 3 μέρες είχε ενεργοποιηθεί το ADSL. Και ζήτημα να θέλει 5 λεπτά η εγκατάσταση του εξοπλισμού και η ρύθμιση του router, ακόμη και για έναν αρχάριο χρήστη. Μέσα σε λίγα λεπτά μπήκε τέλος σε μια συνήθεια τόσων χρόνων. Χρειάστηκε όμως 1 μήνας για να συνειδητοποιήσω ότι πια δεν θα χρειάζεται να κοιτάζω κάθε λίγο το ρολόι όταν είμαι συνδεμένος από το σπίτι.

Το "που να μπλέξω εγώ με τέτοια, δεν ξέρω εγώ από αυτά" κλπ. δεν είναι δικαιολογία. Αυτά μου θυμίζουν τη γιαγιά μου, που αντιδρά με δυσπιστία σε οποιαδήποτε διευκόλυνση της παρέχει η σημερινή τεχνολογία, αλλά μετά όταν την εκμεταλλευτεί δεν θέλει να γυρίσει πίσω. Όταν της λέγαμε να πετάξει τη μονόχρωμη τηλεόραση, να πάρει έγχρωμη, έλεγε "ωχ, α, ου, εγώ δεν ξέρω απ' αυτά, τι να την κάνω" αλλά μετά όταν άρχισε να τη χρησιμοποιεί, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και δεν ήθελε να ξαναδεί ασπρόμαυρη. Κάτι τέτοιο μου θυμίζουν οι αντιδράσεις των dial up χρηστών, στο άκουσμα του ADSL. "Ωχ αδερφέ, άστο άλλη φορά, καλά είμαι κι έτσι", αλλά όταν βάλουν ADSL δεν θέλουν να ξανακούσουν για dial up.

Η μοναδική δικαιολογία που υπάρχει είναι η έλλειψη κάλυψης, που φυσικά αποτελεί ευθύνη του ΟΤΕ. Και πάλι όμως θα πω ότι η προώθηση του ADSL με αύξηση της τιμής του dial-up με βρίσκει αντίθετο. Καλύτερα να καταργήσουν τελείως το dial-up, επεκτείνοντας παντού την κάλυψη ADSL, παρά να ανεβάζουν τις τιμές του dial up.

URSUS
22-11-05, 20:13
Αυτοί είναι πολύ λίγοι και μειώνονται συνεχώς.

Μe τον πόνο μας παίζεις;:mad:

kostthem
22-11-05, 20:30
Μήπως αυτουνού πρέπει να του δώσεις και μια σφαλιάρα από πάνω που έχει το θράσος να κάνει τον έξυπνο και να πουλά πνεύμα;
:D :D :D :D

FestoNero
22-11-05, 21:07
- πώς μπορούν και αντέχουν να μην περιμένουν 60 δευτερόλεπτα να συνδεθούν και αν
- πώς μπορούν και αντέχουν με τη σιγουριά των 256 ενώ πριν είχε και σασπένς η υπόθεση θα πιάσει 28 ή 33;

Eμ τι νομιζες;; ΕΜΑΣ εχει ενδιαφερον!! κ αμα συνδεθεις με 38, αποσυδεεσαι κ ξαναπροσπαθεις!
Ενω εσυ, τα βρισκεις ολα ετοιμα χωρις προσπαθεια!!! :haha
Οποτε ειμαι "μεσα" κ θελουν οι κοκωνες τελεφουνκεν να δεις ποσο γαμω περναμε!!! :evil: φευγουν βαζα, γυαλικα, πιατα,επιπλα, DvdPlayers, τηλεορασεις..:vava:
Βλεπεις;; ΕΓΩ, ανανεωνω το σπιτι μου.. Παιρνω καινουργια σερβιτσια (Fiat λεει!), καινουργια επιπλα.. Το ξαναδιακοσμω βρε αδελφε!
ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ HDTV ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΣΕΝΑ!!
(Αν κ εχει καιρο να φυγει η τηλεοραση..):D

Cafeeine
22-11-05, 21:30
Εγώ πάντως το πάσαρα εδώ και 2 χρόνια σε πάνω από 12 άτομα.
Όσοι έχουν έρθει στο σπίτι μου:

1ον θέλουν adsl
2ον θέλουν Linux
3ον εγκατάσταση με rpm (χρκ, χρκ, χρκ -> κουρντίζω τον Wan )
4ον το γλυκό πορτοκάλι της γιαγιάς μου ή το χαλβά τη μάνας μου
5ον να μη βγάλουν τα παπούτσια τους όταν πατάνε στο χαλί μου.\


Εγώ πάντως αμα έρθω, για τον χαλβά θα έρθω ;)

NoYmErOs
23-11-05, 00:20
Δε ειναι τοσο απλο παιδια πολοι απο μας που εχουμε ακομα 56 ειναι γιατι πολυ απλα 70Ε ειναι πολλα το 2μινο γιατι εγω ετσι το βλεπω δε το βλεπω με 1 μηνα τη φωρα αλλα 2,και αντε εγω γουσταρω απιστευτα αλλα δε πληρωνω εγω αλλα ο πατερας μου,και πολυ εκει εξω καπωσ παρομια ειναι
οπως και να το κανουμε ειναι πολλα τα χρηματα

100Ε και κάτι έχει το on kit της ΟΤΕνετ είναι και πολύ καλή λύση για aDSL αφού μάλιστα δεν δεσμεύεσαι να συνεχίσεις με τον ίδιο isp ή να συνεχίσεις.

Το πρότεινα σε φίλο που δεν ήθελε να φαίνεται τίποτα στον λογαριασμό και μάλιστα αγόρασε και μόντεμ από τα ακριβότερα.. απλά και μόνο τον χαλούσε να φαίνεται κάτι στον λογαριασμό, και για αργότερα θα του προτείνω λύση 1 bill κτλπ για να μην βλέπει ο πατέρας του κάτι στον λογαριασμό.

blend
23-11-05, 00:25
Εγώ πάντως αμα έρθω, για τον χαλβά θα έρθω ;)

Μετά τον μουσακά φυσικά! :D

:offtopic:

antonatsis
23-11-05, 03:07
βασικα ακουσα τη μαγικη κουβεντα η μαλον διαβασα,μμμ λογαριασμος,αυτο ειναι που με ποναει και μενα μιασ και ο πατερας μου ειναι οκ δε εχει και πολλα προβληματα,αλλα επιδει ζουμε στης ελλαδα και αν δε πει η μανα μας το ναι δε πανα θελει ολος ο κοσμος,δε πανα κανεις και μαγικα δε θα γινει για πες αυτο οστε να μην φενεται στο λογαριασμος,η δοσε κανα λινκ οτι ναναι

FestoNero
23-11-05, 17:01
antonatsis κρητικος εισαι;;
Εγω μαλλον θα πω στη μανα μου οτι ειναι συνδεση στο ιντερνετ.
Αμα αναλαβω να συνδεσω το ρουτερ μονος δεν θα μου κουβαληθει κανεις απο τον οτε ετσι;;

psyxakias
23-11-05, 17:06
- πώς μπορούν και αντέχουν χωρίς τον εκληκτικό ήχο κι-κου-χου του handshaking που απολαμβάνεις να τον ακούς σε DTS 6.1Εμένα αυτό μου έχει λείψει πάντως (χωρίς πλάκα) :cry:

Και το κακό είναι ότι δεν το έχω ούτε στην ISDN, να το χαίρομαι όταν πέφτει η ADSL που μπάινω με ISDN64 :cry::cry::cry::cry:

Cafeeine
24-11-05, 00:09
Εμένα αυτό μου έχει λείψει πάντως (χωρίς πλάκα)
Συνέδεσε ενα modemακι στο πισι, βάλε το speaker sto φουλ και θα σου στέλνω κάθε μέρα ένα ανέκδοτο με φαξ, να ακούς το handshake και να χαίρεσαι ;) ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.