PDA

Επιστροφή στο Forum : Baudtec BaudTec ADSL+2 Πρόβλημα



nikos_kal
21-12-08, 20:28
Παιδιά έχω πρόβλημα με το router μου. Χθες εγκατέστησα το Ububntu 8.10 και αναγκαστικά έβαλα ένα router που έδινε η OteNet το BaudTec ADSL+2, αντί του modem Sagem Fast 800 που είχα μέχρι τότε στα Windows XP. Το username και το password είναι περασμένα σωστά, αλλά δεν μπορεί να κάνει σύνδεση. Το είχα χρησιμοποιήσει και παλιότερα και όλα δούλευαν σωστά. Για την ακρίβεια, χθες όταν εγκατέστησα το Linux μπορούσα να συνδεθώ κανονικά μέσω του συγκεκριμένου router. Όμως, σήμερα το πρωί δεν μπορούσα να συνδεθώ. Αναγκάστηκα να βάλω πάλι το modem που είχα, και να είμαι μέσα από λειτουργικό Windows. Σας παρακαλώ προσπαθήστε να δώσετε μια λύση στο πρόβλημά μου, γιατί δεν γίνετε Linux χωρίς Internet. :wall::wall:

Dr-PsychoGR
21-12-08, 21:42
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=16&t=304 :p

giorgosts
22-12-08, 00:40
Παιδιά έχω πρόβλημα με το router μου. Χθες εγκατέστησα το Ububntu 8.10 και αναγκαστικά έβαλα ένα router που έδινε η OteNet το BaudTec ADSL+2

Αν το baudtec έχει ethernet παίζει χωρίς καμία ρύθμιση στο linux. Ένα τέτοιο έχω και εγώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105439

jim_p
22-12-08, 09:15
Για κανε ενα κοπο και βγαλε/απενεργοποιησε τον network manager μηπως μπλεκεται παλι εκει που δεν πρεπει.

esquellot
22-12-08, 14:29
A! κι εγώ το ίδιο router έχω. Απενεργοποιείς τον network manager και το dhcp.
Βάζεις στο αρχείο /etc/resolv.conf τους DNS του ISP σου


nameserver 195.170.0.1

και στο αρχείο /etc/conf.d/net


config_eth0="192.168.1.xx broadcast 192.168.1.255 netmask 255.255.255.0"
routes_eth0="default via 192.168.1.1"
dns_servers_eth0="195.170.0.1"

όπου xx αριθμοί και eth0 η κάρτα δικτύου σου.

megahead13
22-12-08, 16:43
...και στο αρχείο /etc/conf.d/net


config_eth0="192.168.1.xx broadcast 192.168.1.255 netmask 255.255.255.0"
routes_eth0="default via 192.168.1.1"
dns_servers_eth0="195.170.0.1"όπου xx αριθμοί και eth0 η κάρτα δικτύου σου.
Ubuntu έχει ο φίλος, όχι gentoo!!! ;)

Το αντίστοιχο αρχείο για ubuntu είναι το /etc/network/interfaces.

Νίκο, πριν πειράξεις οτιδήποτε, συνέδεσε το router με ethernet, όπως είπε και ο giorgosts.

esquellot
22-12-08, 17:06
Ubuntu έχει ο φίλος, όχι gentoo!!! ;)

Το αντίστοιχο αρχείο για ubuntu είναι το /etc/network/interfaces.

Νίκο, πριν πειράξεις οτιδήποτε, συνέδεσε το router με ethernet, όπως είπε και ο giorgosts.


Αυτό το router έχει μόνο ethernet.

Ερώτηση: δηλαδή στο ubuntu δεν μπορείς να δημιουργήσεις αυτά τα αρχεία?
μάλλον δεν ακολουθεί τα gnu/linux standards. :hmm:

Αρα θα κάνει ό,τι και για το xorg.conf:
"Σβήσε ό,τι έχει μέσα το αρχείο και κάνε reboot για να φτιάξει μόνο του το αρχείο /etc/network/interfaces".

Same old story again.

megahead13
22-12-08, 18:05
Αυτό το router έχει μόνο ethernet.
Δε γνωρίζω ποιο baudtec έδινε η οτενετ. Το baudtec που πήρα από conn-x είναι με 1 usb/1 eth.


Ερώτηση: δηλαδή στο ubuntu δεν μπορείς να δημιουργήσεις αυτά τα αρχεία?
μάλλον δεν ακολουθεί τα gnu/linux standards. :hmm:

Αρα θα κάνει ό,τι και για το xorg.conf:
"Σβήσε ό,τι έχει μέσα το αρχείο και κάνε reboot για να φτιάξει μόνο του το αρχείο /etc/network/interfaces".

Same old story again.
Καλά είπαμε να είμαστε προκατειλημμένοι με το Ubuntu, αλλά να μη λέμε και τέτοιες... αηδίες! Αν το ξέχασες το Ubuntu είναι Debian based. Tο /etc/network/interfaces είναι το αρχείο που ρυθμίζονται τα σχετικά με τις κάρτες δικτύου στο Debian και συνεπώς και σε όλες τις Debian based διανομές... Μήπως τελικά και το Debian δεν ακολουθεί τα gnu/linux standards;;; :whistle:

giorgosts
22-12-08, 19:37
Αυτό το router έχει μόνο ethernet.

Ερώτηση: δηλαδή στο ubuntu δεν μπορείς να δημιουργήσεις αυτά τα αρχεία?
μάλλον δεν ακολουθεί τα gnu/linux standards. :hmm:

Αρα θα κάνει ό,τι και για το xorg.conf:
"Σβήσε ό,τι έχει μέσα το αρχείο και κάνε reboot για να φτιάξει μόνο του το αρχείο /etc/network/interfaces".

Same old story again.

Για πες μας που τα βρήκες αυτά τα "GNU/Linux" standards να ξέρουμε και εμείς:hmm: Διάβασε πρώτα το manual http://www.debian.org/doc/manuals/reference/ch-gateway.en.html βρες αν έχει αποκλίσεις, και μετά ρίχνεις τη χολή σου.

Εμένα έπαιξε χωρίς να πειράξω τίποτε. Μόνο user/pass (καλά απενεργοποίησα και το wireless)

nikos_kal
22-12-08, 21:36
Παιδιά με μπερδέψατε...! Είμαι νέος στο Linux. Κατ' αρχήν πώς απενεργοποιώ αυτό το "network manager".



"Σβήσε ό,τι έχει μέσα το αρχείο και κάνε reboot για να φτιάξει μόνο του το αρχείο /etc/network/interfaces".
Να το σβήσω αυτό το αρχείο;


A! κι εγώ το ίδιο router έχω. Απενεργοποιείς τον network manager και το dhcp.
Βάζεις στο αρχείο /etc/resolv.conf τους DNS του ISP σου


nameserver 195.170.0.1

και στο αρχείο /etc/conf.d/net


config_eth0="192.168.1.xx broadcast 192.168.1.255 netmask 255.255.255.0"
routes_eth0="default via 192.168.1.1"
dns_servers_eth0="195.170.0.1"

όπου xx αριθμοί και eth0 η κάρτα δικτύου σου.
Αυτή τη λύση μπορώ να την χρησιμοποιήσω τελικά;


Αν το baudtec έχει ethernet παίζει χωρίς καμία ρύθμιση στο linux. Ένα τέτοιο έχω και εγώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105439
Φίλε giorgosts έπαιζε μια χαρά το router μέχρι που ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει...
:wall::wall:

oDy
22-12-08, 21:39
Ειμαι 99% σίγουρος ότι το router σου δεν είναι σωστά ρυθμισμένο και το Linux δεν έχει καμία σχέση σ'αυτό.

nikos_kal
22-12-08, 22:11
Ειμαι 99% σίγουρος ότι το router σου δεν είναι σωστά ρυθμισμένο και το Linux δεν έχει καμία σχέση σ'αυτό.

Ναι κάτι τέτοιο παίζει, γιατί δεν λειτουργεί ούτε στα Windows...:p

esquellot
22-12-08, 23:02
Παιδιά με μπερδέψατε...! Είμαι νέος στο Linux. Κατ' αρχήν πώς απενεργοποιώ αυτό το "network manager".

Να το σβήσω αυτό το αρχείο;

Αυτή τη λύση μπορώ να την χρησιμοποιήσω τελικά;

Φίλε giorgosts έπαιζε μια χαρά το router μέχρι που ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει...
:wall::wall:

βασικά το σβήσιμο του αρχείου το έγραψα μεταξύ σοβαρού και αστείου.
Κάνε ό,τι σου πουν τα παιδιά που έχουν ubuntu.

Μετά το σκηνικό με το αυτοδημιουργούμενο xorg.conf το έχει φοβηθεί το μάτι μου!:p

ντεν έχω network manager, καρντιά μου:p

golity
22-12-08, 23:54
Ναι κάτι τέτοιο παίζει, γιατί δεν λειτουργεί ούτε στα Windows...:p
Γλυτώνεις τουλάχιστον το να πειράξεις κάποιο αρχείο :p

Όταν λες δε δουλεύει, τι ακριβώς δε δουλεύει, το internet, το ethernet; Αν βάλεις την ip του modem (αν δεν κάνω λάθος, νομίζω είναι για εσένα η 192.168.1.1) σου στον firefox μπαίνεις στο inteface του router ή όχι;

nikos_kal
23-12-08, 15:58
Όταν λες δε δουλεύει, τι ακριβώς δε δουλεύει, το internet, το ethernet; Αν βάλεις την ip του modem (αν δεν κάνω λάθος, νομίζω είναι για εσένα η 192.168.1.1) σου στον firefox μπαίνεις στο inteface του router ή όχι;
Κοίταξε φίλε μου, αν βάλω την ip του router μπαίνει στο interface. Αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλες σελίδες. Δηλαδή δεν υπάρχει σύνδεση στο internet...

Αν μπορεί κάποιος που έχει το ίδιο router με εμένα να ανεβάσει τις σωστές ρυθμίσεις, ώστε να τις συνγκρίνω με τις δικές μου. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά ο ISP μου είναι ο OTE.

golity
23-12-08, 17:08
Κοίταξε φίλε μου, αν βάλω την ip του router μπαίνει στο interface. Αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλες σελίδες. Δηλαδή δεν υπάρχει σύνδεση στο internet...

Αν μπορεί κάποιος που έχει το ίδιο router με εμένα να ανεβάσει τις σωστές ρυθμίσεις, ώστε να τις συνγκρίνω με τις δικές μου. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά ο ISP μου είναι ο OTE.
Δοκίμασε να το επαναφέρεις στις default ρυθμίσεις και έπειτα άλλαξε τα πεδία με το όνομα χρήστη username@otenet.gr και password με αυτά του λογαριασμού σου. Δεν βρίσκω λόγο να μη λειτουργήσει έτσι. Μη ξεχάσεις μετά να αλλάξεις και το default κωδικό του admin ;)

nikos_kal
23-12-08, 21:35
Δοκίμασε να το επαναφέρεις στις default ρυθμίσεις και έπειτα άλλαξε τα πεδία με το όνομα χρήστη username@otenet.gr και password με αυτά του λογαριασμού σου. Δεν βρίσκω λόγο να μη λειτουργήσει έτσι. Μη ξεχάσεις μετά να αλλάξεις και το default κωδικό του admin ;)
Εντάξει τώρα λύθηκε το πρόβλημά μου. Μάλλον είχα κάνει κάποια λάθος ρύθμιση. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.