PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηοw To: Linksys PAP2-NA



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

No-Name
22-11-05, 02:21
Ωραία λοιπόν το πήρατε το ΑΤΑ τώρα τι κάνω για να το εγκαταστήσω σωτά και να κάνω φθηνά ή free τηλεφωνήματα?
*ΑΤΑ=Αnalog Terminal Adapter(πχ Pap2)

1)Σύνδεσμολογία
Λοιπόν αρχικά συνδέετε την ethernet θύρα του ΑΤΑ σε μία ελεύθερη port του ρούτερ σας.
4180

Εφόσον έχετε έναν λογαριασμό sip συνδέετε το τηλέφωνο στην 1η rj11 θύρα του ΑΤΑ.
4181
Το βάζετε στη πρίζα και περιμένετε να σταθεροποιηθεί το πρώτο και το δεύτερο λαμπάκι,εφόσον δεν αναβοσβήνουν ελέγχετε από το dhcp table του ρούτερ σας τι ip έχει πάρει το ΑΤΑ και την βάζετε στον browser για να μπείτε στο web interface.
4182

2)Ρύθμιση DHCP
Για να ρυθμίσετε το ΑΤΑ να έχει στατική ip πηγαίνετε στο 2ο tab "System"
4183
Και συμπληρώστε αρχικά κάποιο password για καλύτερη ασφάλεια, έπειτα επιλέξτε δίπλα από το "DHCP" στο drop-down το "yes".Στην συνέχεια επιλέγετε πχ.
Static IP: 192.168.1.3 (Η στατική ip που θα έχει το ΑΤΑ)
Gateway: 192.168.1.1 (Η ip που έχει το ρούτερ σας)
Νetmask:255.255.255.255
Primary DNS:193.92.150.3 *Forthnet (ορίζεται διαφορετικά από κάθε isp)
Secondary DNS: 194.219.227.2 *Forthnet (ορίζεται διαφορετικά από κάθε isp)
Εφόσον τελειώσετε με τα παραπάνω επιλέγετε "Save Settings" και περιμένετε να σας γυρίσει στην αρχική οθόνη
4182
(Aν σας ζητηθεί, username:user και password:Αυτο που ορίσατε)

3)Ρύθμιση Γραμμής και Λογαριασμού Sip
Για να ρυθμίσετε την κάθε γραμμή ανάλογα με τον Voip πάροχο σας, επιλέγετε από δεξιά το "Αdmin Login"(Φωτό 3) και στην συνέχεια πηγαίνεται στο tab "Line1"
4184
Kαι κάνετε τις παρακάυω ρυθμίσεις αν για παράδειγμα θέλουμε Voipbuster:thumb_dup :
Sip proxy:5060 (Κάποιο sip providers θέλουν άλλη ρύθμιση,ρωτήστε τον sip providers αν έχετε αμφιβολία)
Proxy:sip.voipbuster.com(Aν υπάρχει πρόβλημα register κάντε το της μορφής sip.voipbuster.com:5060)
Register:yes (πάντα)
Register Expires:3600 (Κάποιοι sip providers έχουν άλλη ρύθμιση πχ 1800)
Display Name: Το όνομα σας(Δεν έχει σχέση με username ή password)
UserId: To username σας
Password: To password σας
Use Auth ID: Eπιλέξτε No(Σπάνια κάποιοι πάροχοι το θέλουν επιλεγμένο πχ Broadvoice,Vonage)
Παρακάτω....
Preferred Codec: G711u ή G711a (Ποιότητα φωνής παρόμοια με pstn γραμμές)
Use Pref Codec Only: no (Eάν η adsl σας δεν είναι και πολύ οκ στο upload επιλέξτε Yes, έτσι επιλέγει το καταλληλότερο αν και όχι πάντα ποιότικό codec)
Και στη συνέχεια αφού τελειώσετε επιλέγετε "Save Settings"

Οι υπόλοιπεσ επιλογές παραμένουν οι ίδιες όπως είναι μέσα.
Εάν έχετε και δεύτερο sip πάροχο τότε επαναλαμβάνετε το βήμα 3 και για την 2η γραμμή σας.

Εναλακτική λύση αντί του web interface μπορείτε να ρυθμίσετε τα βασικά μέσω τηλεφώνου.Συνδέστε το τηλέφωνο στην 1η rj11 θύρα σηκώστε ακουστικό και πατήστε **** για να μπείτε στο μενού ηχογραφημένων οδηγιών και επιλέξτε κάποια από τις επιλογές
4185
και μετά το πλήκτρο # για καταχώρηση

Καλά τηλεφωνήματα!!!
sdikr έκανα την αρχή...:D

koropiotis
23-11-05, 20:28
Έκανα τις ρυθμίσεις και το evoice παίζει άψογα στην γραμμή 2 , στην 1 όμως το voipbuster δεν συνδέεται με τίποτα , έχουμε καμμία ιδέα γιατί ?

Κάποιος μου είπε να ψάξω για sip server που να είναι σε λειτουργία ....

Μία μικρή βοήθεια παρακαλώ .

Print screens :

4210

4211

4212

No-Name
24-11-05, 02:59
Koropiotis θα έπρεπε να παίζει το voipbuster διότι έχω ίδιες ρυθμίσεις.Δοκίμασαι τον sip server να τον γράψεις sip.voipbuster.com:5060
Eλπίζω σύντομα να είναι όλα οκ!

golity
24-11-05, 03:05
Koropiotis θα έπρεπε να παίζει το voipbuster διότι έχω ίδιες ρυθμίσεις.Δοκίμασαι τον sip server να τον γράψεις sip.voipbuster.com:5060
Eλπίζω σύντομα να είναι όλα οκ!

Δεν θα πρέπει επίσης τη θύρα 5060 να την ανοίξει και από τον router;

No-Name
24-11-05, 03:12
Αφου λέει πως με evoice παίζει μια χαρά αν έφταιγε αυτό δεν θα έπαιζε τίποτα....

golity
24-11-05, 03:20
Αφου λέει πως με evoice παίζει μια χαρά αν έφταιγε αυτό δεν θα έπαιζε τίποτα....

Ναι όντως... οπότε τι μπορεί να φταίει;

No-Name
24-11-05, 03:33
ίσως έχει πρόβλημα ο sip server τους....αν κ εγώ δεν έχω πρόβλημα.Πρέπει να έχει κάνει λάθος στο login

golity
24-11-05, 03:50
ίσως έχει πρόβλημα ο sip server τους....αν κ εγώ δεν έχω πρόβλημα.Πρέπει να έχει κάνει λάθος στο login

Ίσως... εγώ έχω το softphone X-Lite και σήμερα δεν μπορούσα να κάνω κλήσεις μέσω sipdiscount σε Γερμανία, ενώ Ελλάδα ήταν όλα ο.κ. Μετα μπήκα στη σελίδα τους και είδα ότι αλλάξανε τον server από sip.sipdiscount.com σε connectionserver.sipdiscount.com και μετά όταν ξαναδοκίμασα ήταν ο.κ!

koropiotis
24-11-05, 12:14
Koropiotis θα έπρεπε να παίζει το voipbuster διότι έχω ίδιες ρυθμίσεις.Δοκίμασαι τον sip server να τον γράψεις sip.voipbuster.com:5060
Eλπίζω σύντομα να είναι όλα οκ!

Τα έχω δοκιμάσει ΟΛΑ , Τίποτα .... έχω απελπιστη εντελώς !!
Το Firewall μου το εχω με DMZ πανω στο IP του PAP2

To evoice παιζει τέλεια ..

golity
24-11-05, 15:53
Τα έχω δοκιμάσει ΟΛΑ , Τίποτα .... έχω απελπιστη εντελώς !!
Το Firewall μου το εχω με DMZ πανω στο IP του PAP2

To evoice παιζει τέλεια ..

Πήρα και εγώ το PAP2 και έχω και εγώ κάποια προβλήματα, όσο για το δικό σου παρατήρησα το εξής...

Έχω σύνδεση otenet και hol/ram, δοκιμάζοντας με την otenet μου έβγαζε το μήνυμα που έβγαζε και σε εσένα (ότι δεν μπορεί να συνδεθεί), με hol/ram όταν δοκίμασα συνδέθηκε κανονικά!

Έγω έχω άλλο πρόβλημα...

Όταν χρησιμοποιώ σαν server τον connectionserver.sipdiscount.com τότε μπορώ να ακούσω αυτόν που κάλεσα, αλλά δεν μπορέι να με ακούσει αυτός. Όταν χρησιμοποιώ τον sip.sipdiscount.com τότε γίνεται το αντίστροφο, δηλαδή αυτός που κάλεσα με ακούσει και εγώ τίποτα!

Καμία βοήθεια;;; :confused:

golity
24-11-05, 16:21
Δοκίμασα και με evoice και όλα ήταν ο.κ, άρα το πρόβλημα είναι από τη voipbuster και sipdiscount!

Έγω τους έστειλα ένα μήνυμα με το πρόβλημα και εύχομαι να το λύσουν σύντομα!

golity
24-11-05, 18:10
Βρήκα λύση...

SIP > NAT Support Parameters
-------------------------------------------
STUN Enable: yes
STUN Server: stun.sipdiscount.com


Line 1 > NAT Settings
-------------------------------
NAT Mapping Enable: yes
NAT Keep Alive Enable: yes

http://www.dslreports.com/forum/remark,14537713~days=9999~start=20

:D

koropiotis
24-11-05, 20:54
Ayto Htan , Doyleyei Teleiaaa

golity
28-11-05, 12:38
Εκτός από τους βασικούς codecs (G711u/a), αν χρησιμοποιήσω σαν server τον sip.sipdiscount.com δέχεται σαν codec και τον (G729a 8kbps) και αν χρησιμοποιώ σαν server τον connectionserver.sipdiscount.com δέχεται τον (G726-32 32kbps)! ;)

Ξέρει κανείς αν θελήσουμε να κάνουμε reset στο PAP2 πως γίνεται;

johnvam
29-11-05, 15:42
Εγώ χρησιμοποιώ το sipdiscount με G729 και πηγαίνει τέλεια!!!

Reset to Factory Settings : **** then 73738#1#1

http://www.voip-info.org/wiki/view/Linksys+PAP2+Unlocking+Methods

Lefh
29-11-05, 21:20
Εγώ χρησιμοποιώ το sipdiscount με G729 και πηγαίνει τέλεια!!!

Reset to Factory Settings : **** then 73738#1#1

http://www.voip-info.org/wiki/view/Linksys+PAP2+Unlocking+Methods

Δοκόμασες εσύ ή κανείς άλλος να βάλεις στο sipdiscount ως proxy server: connectionserver.sipdiscount.com (αυτόν τον proxy προτείνει η εταιρεία πλέον)... ?

Εγώ όταν βάζω αυτό για proxy έχω πρόβλημα με τον ήχο. Όποιον και να καλέσω δεν με ακούει ενώ εγώ ακούω άψογα.....

Και λέω μήπως πρέπει να αλλάξω ρυθμίσεις για να παίξει.
Πάντως σε επικοινωνία με το tech support της εταιρείας ισχυρίστηκαν πιθανό πρόβλημα του ΑΤΑ adapter....
Αν και δεν νομίζω γιατί αλλιώς δεν θα έπαιζε με τον άλλο proxy server....

golity
29-11-05, 22:20
Δοκόμασες εσύ ή κανείς άλλος να βάλεις στο sipdiscount ως proxy server: connectionserver.sipdiscount.com (αυτόν τον proxy προτείνει η εταιρεία πλέον)... ?

Εγώ όταν βάζω αυτό για proxy έχω πρόβλημα με τον ήχο. Όποιον και να καλέσω δεν με ακούει ενώ εγώ ακούω άψογα.....

Και λέω μήπως πρέπει να αλλάξω ρυθμίσεις για να παίξει.
Πάντως σε επικοινωνία με το tech support της εταιρείας ισχυρίστηκαν πιθανό πρόβλημα του ΑΤΑ adapter....
Αν και δεν νομίζω γιατί αλλιώς δεν θα έπαιζε με τον άλλο proxy server....

Αν διαβάσεις λιιιγο παραπάνω θα δεις τις ρυθμίσεις για να λύσεις το πρόβλημα σου! ;)

Lefh
29-11-05, 23:13
Αν διαβάσεις λιιιγο παραπάνω θα δεις τις ρυθμίσεις για να λύσεις το πρόβλημα σου! ;)

Οχι ακριβώς γιατί τις ρυθμίσεις τις έχω έτσι....
Είχα δώσει και παλιότερα το site με τις ρυθμίσεις για Voipbuster:
http://www.voipconfig.de/

Εκεί αν δείς έχει ρυθμίσεις για Nat Keep Alive και για τη χρήση stun server.
Παρεπιπτόντως έχεις λάθος stun server καθώς για sipdiscount o stun server είναι stun.sipdiscount.com και όχι sip.sipdiscount.com

Επίσης δείτε το πιο κάτω thread για να μην καλείτε Ελλάδα με 0030 αλλά απευθείας.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=402677#post402677

nrg_polini
30-11-05, 06:06
Παιδια εδω http://www.broadbandbuyer.co.uk/ παιζει κλειδωμενο pap2 με μολις 20 λιριτσες...

α) Απ'οτι εχω διαβασει, ξεκλειδωνει ευκολα και δωρεαν, ετσι ειναι?
β) Τι θα κερδισω σε σχεση με το handytone 486?

Lefh
30-11-05, 13:46
Παιδια εδω http://www.broadbandbuyer.co.uk/ παιζει κλειδωμενο pap2 με μολις 20 λιριτσες...

α) Απ'οτι εχω διαβασει, ξεκλειδωνει ευκολα και δωρεαν, ετσι ειναι?
β) Τι θα κερδισω σε σχεση με το handytone 486?

Για το ξεκλείδωμα υπάρχει αναλυτικότατος οδηγός εδώ:
http://scratchpad.wikicities.com/wiki/Linksys_pap2:Home

Το ξεκλείδωμα είναι 5 λεπτά υπόθεση.
Τι διαφορές έχει με το 486 δεν ξέρω....
Δεν ξέρω αν το 486 έχει και POTS Port, οπότε αν έχει βρίσκεις εκεί τη διαφορά.

nrg_polini
03-12-05, 01:57
Για το ξεκλείδωμα υπάρχει αναλυτικότατος οδηγός εδώ:
http://scratchpad.wikicities.com/wiki/Linksys_pap2:Home

Το ξεκλείδωμα είναι 5 λεπτά υπόθεση.
Τι διαφορές έχει με το 486 δεν ξέρω....
Δεν ξέρω αν το 486 έχει και POTS Port, οπότε αν έχει βρίσκεις εκεί τη διαφορά.

Ευχαριστω! Ειναι ακινδυνη διαδικασια?? Επισης με το pap2 μπορω να δεχομαι κλησεις απο το σταθερο μου?

tseos
04-12-05, 14:17
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποιες ειναι οι ρυθμισεις για να δουλεψει το ρημαδι το PAP2 με evoice hol?Εχω δοκιμασει τα παντα και τιποτα.... Εχω χασει την ηρεμια μο %%##
Το πηρα για καλυτερα και εχω καρκινιασει... Ευχαριστω.
Δεν ξερω αν ειναι σωστο να ρωταω κατι ασχετο πανω σ ερωτηση σου αλλα ειμαι καινουριος...
Sorry εαν αυτο ειναι προβλημα

nnn
04-12-05, 15:18
@tseos
Έχεις δει πιστεύω τον οδηγό του angeln20 http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25819.

Εκεί που γράφει voipbuster βάζεις το αντίστοιχο του Evoice (http://evoice.hol.gr/online/evoice/index.aspx).

Καλώς ήρθες.

tseos
05-12-05, 17:55
Εχω δει φυσικα τις οδηγιες και εχω ακολουθησει κατα γραμμα οτι αναφερεται.
Να σας πω ολες μου τις ρυθμισεις μηπως βγαλει κανεις ακρη.
Εχω συνδεσει το PAP2 στο ROUTER (D-LINK DSL-G664T) κανονικα, εχω ορισει IP 192.168.1.3 Netmask 255.255.255.0 Gateaway 192.168.1.1 έχω βάλει Primary DNS 194.30.220.114 και Secondary DNS 194.30.220.114 που μου έδωσαν από την HOL
έβαλα domain hol.gr και μετά save settings. Έπειτα στο line 1 έβαλα sip port 5060 ως
Proxy έβαλα sip.hol.gr , user ID έβαλα το όνομα πρόσβασης που έχω για το e-voice και
password έβαλα τον κωδικό πρόσβασης για το evoice. Eκανα save settings και παπαλα.
Τ I Π O T A. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ. Στο registration state μου γράφει ή "offline" ή
"can't connect to login server" Φυσικα έχω ανοιξει τις πορτες 5060 και 5061 στο 192.168.1.3 που ειναι η IP που έχω ορισει για το PAP2. Μέχρι που απενεργοποίησα τελείως το firewall!!! Κάπου διάβασα στο forum να πάω στο provissioning και να βάλω
provision enable : No Το έκανα κι αυτο. Δοκιμασα με ναι και με οχι και τιποτα.
Αλλος ειπε στην καρτελα system να βαλουμε DHCP :no Δοκιμη και τιποτα. Ξανα yes και παλι τιποτα. Απο την HOL μου λενε οτι η υπηρεσια μου δουλευει κανονικα μια και δοκιμασαν με τον λογαριασμο μου και εκαναν κανονικα κληση. Πριν βαλω το PAP2 δουλευε κανονικα με το NETROUTE2 και εκανα κλησεις κανονικα. Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω... Παρακαλω οποιος μπορει να μου πει που εχω κανει λαθος ή να παραθεσει εναν οδηγο για το E-Voice και το PAP2 για χαζους... ΓΙατι προφανως χαζος ειμαι. Ελπιζω οχι ο μονος... Α το Netroute2 πρεπει να το επιστρεψω στην HOL λογω αλλαγης πακετου.Παιδια προσοχη!!!! ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΑΤΗ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΟΣΟΝ ΕΧΟΥΝ BROADBANDPACK FREEGREECE (Είναι ενα πακετακι που έδιναν πριν τον Μαϊο και καλα για δωρεαν τηλεφωνα στην Ελλαδα, τα οποια όμως πληρώνεις 19€ παραπανω καθε μηνα) Εγινε χαμος με τις πωλήσεις. Επισης όπως ενημερώθηκα προσωπικα από τον ίδιο τον διευθυντή πωλήσεων όταν του είπα πως πρέπει να γίνει αλλαγη σε όλους τους συνδρομητες μου είπε πως δεν το επιτρέπει η πολιτική της εταιρίας και πως πρεπει να είμαι ευχαριστημένος που εμένα μου έκαναν αλλαγή!!!!!!!! Ε Λ Ε Ο Σ. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ. Οποιος έχει απορια σχετικα με το θεμα ας ρωτησει και θα σας πω ολο τον χαμο βημα βημα. Α και προσοχη σε αυτα που σας ταζουν οι επισημοι πωλητες της HOL . Ψ Ε Μ Μ Α Τ Α. Σου πεταν μια μπαρουφα του στυλ "συγγνωμη για την ταλαιπωρια σας (δηλ. συγγνωμη που σας κλεβαμε και το καταλαβατε) και θα σας χαρισουμε 20 μερες απο τον λογαριασμο σας, και οταν μετα ερχεται ο λογαρισμος σας λένε οτι ναι το ειπα αλλα τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα και πρεπει να πληρωσετε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" Α Ι Σ Χ Ο Σ. Παιδια συγγνωμη με την πολυλογια μου αλλα πρεπει να μαθετε τι συμβαινει και να παρετε αμεσως τηλεφωνο στην HOL και μετα απο 2ήμερους καβγαδες ίσως να είστε τυχεροι κι εσείς και να κερδίσετε τα χαμένα σας λεφτουδακια. Και μην ξεχνατε ΒΟΗΘΕΙΑ για το pap2.

Τελικα μολις παρατηρησα οτι δεν εχω το PAP2-NA αλλα το PAP2-EU !!!!
Το πήρα από Γερμανια και απο ότι είδα κάπου ειναι το PAP2-NA αλλά κλειδωμένο στο PhoneSystems.net service Την πάτησα!!! Τώρα? Πως ξεκλειδώνει αυτό το πράμα?
Ξέρει κανεις?

Από οτι παρατηρησα μολις δεν μου ζηταει password για να μπω ως administrator και πως όλες οι ρυθμισεις που κάνω ως administrator γίνονται δεκτες...Μήπως τελικα δεν είναι κλειδωμένο?Τι λέτε? Εαν ήταν δεν έπρεπε να μου ζητήσει κάποιο password? A πηρα τηλεφωνο το μαγαζι απο οπου το αγορασα www.greek-shops.de (http://www.greek-shops.de) και με διαβεβαιωσαν πως σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κλειδωμενο και πως στελνουν συνεχεια τετοια στην Ελλαδα... Τι να πω... Παντως παιρνεις τηλεφωνο Γερμανια και βγαινει Ελληνας. Ωραιο μαγαζι εχει τα παντα και φτηνα και το εχει και Ελληνας. Μπραβο. Εκανα και firmware update συμφωνα με τις οδηγιες του angeln20 http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24851 αλλα παλι τιποτα. Ευχαριστω τον angeln20 για το firmware.

nrg_polini
05-12-05, 19:54
Καταρχην οταν θελεις να προσθεσεις κατι αμεσα, πατας edit .

Δεν ξερω το μηχανημα σου, εγω στο handytone εχω τα εξης : Το username μου, το password, το sip server :sip.hol.gr , και το stun : stun.hol.gr. Δοκιμασε μονο με αυτα και ισως δουλεψει. Το password φανταζομαι το βλεπεις απο το tools.hol.gr κανεις login και στο ρυθμισεις υπηρεσιας του evoice ετσι?

Ποια ειναι ακριβως η απατη με το πακετο που αγορασες?

tseos
05-12-05, 21:14
Η απατη ειναι οτι χωρις δωρεαν τηλεφωνα στο BROADBAND PACK 384 πληρωνεις 46€ ενω εγω που ημουν απο τους "τυχερους" που ειχαν δωρεαν τηλεφωνα πληρωνα το BROADBAND PACK 384 65€. Δηλαδη πληρωνα τα δωρεαν τηλεφωνα 19€ το μηνα ασχετα με το ποσο μιλουσα. Για την HOL δωρεαν=19€

sdikr
05-12-05, 21:17
Στο evoice δεν βάζειςι το ονομα χρήστη πχ tseos, αλλά το νούμερο τηλέφωνου που σου έχει δώσει η Hol

tseos
05-12-05, 21:33
Μόλις το δοκιμασα κι αυτο, να βαλω δηλαδη τον αριθμο του τηλεφώνου του evoice αλλα παλι τιποτα...

nrg_polini
06-12-05, 01:45
Στο evoice δεν βάζειςι το ονομα χρήστη πχ tseos, αλλά το νούμερο τηλέφωνου που σου έχει δώσει η Hol

Το ονομα χρηστη βαζω εγω και δουλευει...

Για να ξεκλειδωσω το pap2 χρειαζομαι 2 αρχειακια , το PAP2SP2K.bin και το SP2KPAP2.bin. Που τα βρισκω??

lalexoulhs
06-12-05, 05:51
Ναι και εγω αυτα χρειαζομαι... nrg_polini με πρόλαβες :d

Ειναι τα ιδια αρχεία για αναβάθμηση του firmware?

nnn
07-12-05, 02:28
Nai kai egw auta xreiazomai... nrg_polini me prolabes :D

Einai ta idia arxia gia anabathmish tou firmware???
Τα greeklish απαγορεύονται.Κάνε μια επεξεργασία στα Ελληνικά.
http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules#faq_adslgr_rules_content

Καλώς ήρθες.

lalexoulhs
07-12-05, 13:34
Καλος σας βρηκα nnn!
Συγνωμη δεν ειχα δει πως δεν επιτρεπονται :roll:

tseos
07-12-05, 20:11
Παιδια σας παρακαλώ ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με το PAP2 kai Evoice....
ΒΟΗΘΕΙΑ α

koropiotis
10-12-05, 12:11
Εδω λοιπον θα δεις οτι χρειάζεσαι ....

Πριν απο όλα θα ξεκλειδωσεις το Linksys ...

nrg_polini
10-12-05, 16:09
Πριν απο όλα θα ξεκλειδωσεις το Linksys ...

Καμια ιδεα για το πως το κανουμε αυτο? Δηλαδη που βρισκουμε τα 2 .bin αρχεια?

nnn
11-12-05, 00:44
Καμια ιδεα για το πως το κανουμε αυτο? Δηλαδη που βρισκουμε τα 2 .bin αρχεια?
Για δες σε αυτό το post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=403281&postcount=19)

nrg_polini
11-12-05, 05:26
Για δες σε αυτό το post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=403281&postcount=19)

Ναι ο οδηγος ειναι αναλυτικοτατος, αλλα λυπει το βασικο! Τα 2 .bin αρχεια...! Αν τα εχει καποιος θα του ημουν υποχρεωμενος καθως δεν τα εχω βρει πουθενα και εχω φαει ολο το ιντερνετ!

nrg_polini
12-12-05, 15:37
Τελικα εβρεθησαν μετα απο πολυυυυυυυ ψαξιμο :cool:

Αληθεια, μπορω να ρυθμισω το line 1 να κανει κλησεις και να δεχομαι απο το line 2? Δηλαδη να εχω ενα provider για εξερχομενες και 1 για εισερχομενες.

koropiotis
12-12-05, 22:02
Τελικα εβρεθησαν μετα απο πολυυυυυυυ ψαξιμο :cool:

Αληθεια, μπορω να ρυθμισω το line 1 να κανει κλησεις και να δεχομαι απο το line 2? Δηλαδη να εχω ενα provider για εξερχομενες και 1 για εισερχομενες.

Αυτό που έκανα εγώ (και πολύ το γουστάρω) και που συνιστώ , είναι η αγορά ενός μικρού τηλεφωνικού κέντρου (160 ευρώ) με 3 εξωτερικές γραμμές (OTE - VOIPBUSTER - EVOICE) και 8 εσωτερικά.

Καλώ από όπου θέλω όταν το θέλω και όπου και εάν με καλέσουν κτυπάει 1 και μονό τηλέφωνο. (άσε και εκμεταλλεύεται και όλη η οικογένεια το «δωρεάν-φτηνό» τηλέφωνο .

Δεν βρήκα , όσο και εάν έψαξα , άλλη λύση ...

sdikr
12-12-05, 22:08
Αυτό που έκανα εγώ (και πολύ το γουστάρω) και που συνιστώ , είναι η αγορά ενός μικρού τηλεφωνικού κέντρου (160 ευρώ) με 3 εξωτερικές γραμμές (OTE - VOIPBUSTER - EVOICE) και 8 εσωτερικά.

Καλώ από όπου θέλω όταν το θέλω και όπου και εάν με καλέσουν κτυπάει 1 και μονό τηλέφωνο. (άσε και εκμεταλλεύεται και όλη η οικογένεια το «δωρεάν-φτηνό» τηλέφωνο .

Δεν βρήκα , όσο και εάν έψαξα , άλλη λύση ...


Με αυτή την τίμη θα ήθελα να μάθω ποιο είναι το τηλ. κέντρο

gadgetakias
12-12-05, 22:23
Εχω σε PAP2 σεταρισμένο το evoice στη μία γραμμή και το voipbuster και παίζει υποφερτά.
Το πρόβλημα είναι ότι κάθε 1-2 ώρες χτυπάει το τηλέφωνο. Ενας κτύπος και σταματάει.
Κάτι σαν έλεγχος, σαν να στέλνει ένα signal κτλ. Το θέμα είναι ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα. Χτυπάει και 3.00 το βράδι.
Εχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Τι πρέπει να πειράξω στις ρυθμίσεις γιατί δεν πάει το μυαλό μου;

nrg_polini
13-12-05, 03:02
Εχω σε PAP2 σεταρισμένο το evoice στη μία γραμμή και το voipbuster και παίζει υποφερτά.
Το πρόβλημα είναι ότι κάθε 1-2 ώρες χτυπάει το τηλέφωνο. Ενας κτύπος και σταματάει.
Κάτι σαν έλεγχος, σαν να στέλνει ένα signal κτλ. Το θέμα είναι ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα. Χτυπάει και 3.00 το βράδι.
Εχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Τι πρέπει να πειράξω στις ρυθμίσεις γιατί δεν πάει το μυαλό μου;

Αρα μπορεις να δεχεσαι κλησεις απο το 1 και απο το αλλο να κανεις ετσι? Αναλογα πως θα το ρυθμισεις φανταζομαι.

Εμενα μου το κανει αυτο το evoice αλλα πολυ πολυ σπανια, δηλαδη στους 6 μηνες 2 φορες..

Αν ειναι ετσι πουλαω handytone 486 2 μηνων σε αριστη κατασταση :D

trabakoulas
15-12-05, 15:06
Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Επειδή το PAP2 βλέπω να το παίρνω από εξωτερικό, υπάρχει κάτι που θα'πρεπε να προσέξω, υπάρχουν δηλαδή μοντέλα τα οποιά μπορεί να έχουν πρόβλημα εδώ στην Ελλάδα; Δε νομίζω αλλά just checking... Δε μιλάω για κλειδωμένα PAP2, αυτά νομίζω θα μπορέσω να τα ξεκλειδώσω.


Στο http://www.broadbandbuyer.co.uk/ παίζει κλειδωμένο pap2 με μόλις 20 λιρίτσες :respekt: (όπως έμαθα από posts εδώ), αλλά έστειλα mail και μου΄παν ότι τα ταχυδρομικά και λοιπά έξοδα θα είναι περίπου 21.5 λίρες :( :haha .... Γι'αυτό μάλλον από αλλού θα γίνει η παραγγελία...

nnn
16-12-05, 23:56
Σήμερα παρέλαβα το Pap2.
Πολύ μικρό σε μέγεθος :D και απλό στη ρύθμιση.

Παίζει με Hol E-voice άψογα με ελάχιστες ρυθμίσεις,UserId,password,Sip proxy.
Ούτε Nat ούτε τίποτα.
Ποιότητα φωνής καταπληκτική.
Συστήνω όποιος το πάρει να ενεργοποιήσει οπωσδήποτε το user και admin password.

Το έχω συνδεδεμένο πάνω στο Usr 9106 και η γραμμή μου είναι Forthnet 1024/256.

Μόλις το ρυθμίσω και για i-call της Altec θα γράψω εντυπώσεις.

Νικαετός
17-12-05, 02:08
Το τελευταίο μας ενδιαφέρει ! Σήμερα το παρήγγειλα και εγώ , αλλά πρέπει τη Δευτέρα να κάνω κατάθεση τα 84 ευρά στην Αλτεκ ...για να έλθει.

BoGe
17-12-05, 02:26
Το τελευταίο μας ενδιαφέρει ! Σήμερα το παρήγγειλα και εγώ , αλλά πρέπει τη Δευτέρα να κάνω κατάθεση τα 84 ευρά στην Αλτεκ ...για να έλθει.

Με το i-call παίζει μια χαρά.
Παράγγειλα την περασμένη Τρίτη στην Αλτεκ, και άλλο PAP, μου είπανε ότι τα στέλνουνε με courier, και ακόμα περιμένω.
Τους έχω κάνει πολλά τηλέφωνα, έστειλα και email, για να μάθω έστω πότε πρόκειται να το στείλουν αν δεν το έχουν στείλει, και ακόμα άκρη δεν βρίσκω.

Crosstalk
17-12-05, 04:39
Λογικα τα προμηθευονται απο Intersys και επειδη ειναι νεα υπηρεσια ισως να μην στοκαρουν!

BoGe
17-12-05, 04:51
Λογικα τα προμηθευονται απο Intersys και επειδη ειναι νεα υπηρεσια ισως να μην στοκαρουν!

Το καταλαβαίνω.
Αλλά όταν παίρνω τηλέφωνο να υπάρχει και κάποια ενημέρωση.
Δηλαδή μπορεί να το στείλουν και τον άλλον μήνα;
Τηλέφωνο για το cybershop δεν υπάρχει.
Γράφει ένα γενικό τηλ. 13813, το οποίο είναι για τις διάφορες υπηρεσίες της Altec, εκτός από αυτό.
Οι υπάλληλοι δικαιολογημένα δεν ξέρουν τίποτα, για την συγκεκριμένη σελίδα.
Σε κάποιο τηλεφώνημα άφησα τα στοιχεία μου, μήπως με πάρει κανείς να με ενημερώσει.
Και ναι με πήραν:
Από την Microland, για να με ρωτήσουν αν από την Cosmote δικαιούμε επιδότηση συσκευής, Καλά Κρασιά δηλαδή.

nnn
18-12-05, 01:19
Για να κάνω μια newbie :D ερώτηση.
Γιατί όταν παίρνω τηλέφωνο με χρήση του Pap2 από τον i-call λογαριασμό δεν ακούω τίποτα.Ο συνομιλητής μου με ακούει κανονικά.
Στα στατιστικά του Pap2 δεν λαμβάνει καθόλου εισερχόμενα πακέτα.
Αν πάρω χρησιμοποιώντας το Softphone όλα παίζουν μια χαρά.

Ανοιξα και πόρτες στο router,5060,5061 κλπ.

Πρόβλημα ρύθμισης ?

Χρησμοποιώντας τον Evoice λογαριασμό όλα άψογα.

Δεν έχω πρόβλημα πακέτων κλπ η γραμμή είναι 1024 και το router 9106.

Το αντιμετώπισε κάποιος άλλος ?

sdikr
18-12-05, 02:38
Θα πρέπει να παίξεις με τα protocols, και τα codecs

@ ADSLgr.com All rights reserved.