PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόσταση Dslam στις Αχαρνές



SGenesis
23-12-08, 02:45
Χαιρετώ την παρέα και κάνοντας το πρώτο μου post θα μπω στο ψητό! Έκανα σύνδεση πρόσφατα στο Conn-X και έβαλα ταχύτητα στο 1mb. Ο λόγος που έβαλα τόσο χαμηλή ταχύτητα είναι ότι το σπίτι μου με βάση το 134 και το ΟΤΕshop που έγινε η σύνδεση απέχει 9,5χλμ από το τηλεφωνικό κέντρο (dslam καματερού ανήκω όπως μου λένε μιας και αρχίζει το τηλφωνο μου από 23xxx μένω Αχαρνές σύνορα με Καματερό) και μου είπαν ότι πάνω από 2mb δεν θα πιάνω. Με βάση όμως τις ενδείξεις του router μου μπορώ όχι μόνο να πιάσω 2 αλλά και 16mb! Αυτή τη στιγμή έχω προχωρήσει σε αναβάθμιση από 1 στα 2 και ξέρω ότι στα 2 δουλεύει καλά μιας και είχα πριν Forthnet και δούλευε εκτός ιδιόκτητου στα 2. Ένας υπάλληλος του OTESHOP που έκανα την αναβάθμιση στα 2 μου λέει ότι δεν παίζει ρόλο το
Downstream Line Attenuation και υπήρχε λέει άτομο που είχε 30db
Downstream Line Attenuation και κλείδωνε στα 768. :hmm:Θέλω να ρωτήσω λοιπόν με βάση τα στοιχεία του ρούτερ μου και του ΟΤΕ αν ξέρει κανένας αν όντως ισχύουν τα παραπάνω και να μην κάνω κίνηση να πάω σε παραπάνω ταχύτητα, στα 4mb όπου σκέφτομαι. Επίσης έτρεξα το tool με το χάρτη για να δω που είναι το dslam του Καματερού και βλέπω ότι είναι πολύ κοντά σε μένα! Θα τρελαθώ τι 9,5 χλμ μου λένε μετά!:dwarf Είναι κρίμα πάντως να μην μπορούν να σου παρέχουν καλές ταχύτητες πόσο μάλλον όταν μένεις και Αθήνα. :( Οι ενδείξεις του ρούτερ μου (Linksys WAG200G) είναι οι ακόλουθες:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 2048 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 30 db
Upstream Margin: 31 db
Downstream Line Attenuation: 28 db
Upstream Line Attenuation: 7.5 db
Downstream Transmit Power: 9 db
Upstream Transmit Power: 16 db

hel
26-12-08, 17:58
Ο θόρυβός σου είναι καλός, η θεωρητική εξασθένιση δείχνει ότι μπορείς να φτάσεις κοντά στα 10 Mbit, οπότε οι υπάλληλοι σου λένε nonsense.

SGenesis
26-12-08, 19:25
Λες δηλ να βάλω 4? Και μετά να κάνω κίνηση για 8?

pan.nl
27-12-08, 22:39
Φυσικά και μπορείς να δοκιμάσεις στα 4 αν και στη θέση σου θα πήγαινα σίγουρα για 8άρα και ίσως για 24άρα και όσα πιάσει (είναι και το υψηλότερο upload στη μέση). Αν απείχες 9,5 χλμ όπως σου είπαν, όχι 768, ούτε 64 Kbps δε θα είχες. ;)

SGenesis
29-12-08, 23:53
Βασικά ξαναπήρα τηλ το 134 μπας και κάνω κίνηση για αναβάθμιση αλλά κάνανε πάλι μια πρόχειρη μέτρηση και μου λένε ότι όντως μέχρι 2 μπορώ να έχω και ότι πάνω από 2 αν πάω στα 4 θα έχω διακοπές και ότι αν κάνω κίνηση από τα 4 να υποβαθμιστώ πάλι στα 2 δεν θα μπορώ γιατί λένε ότι θα πρέπει να τελειώσει το εξάμηνο και μετά. :rtfm:Δεν μπορώ να καταλάβω να έχω άραγε όντως τέτοιο πρόβλημα? :hmm:Μέχρι στιγμής τα 2 μου δουλεύουν άψογα.:)

vaggos_fromhell
30-12-08, 17:55
4 πιάνεις 100% με τέτοια στατιστικά.

SGenesis
30-12-08, 18:57
Από τη μια θέλω να το κάνω αλλά από την άλλη φοβάμαι μην έχω διακοπές γιατί στο παρελθόν σε άλλο σπίτι είχα πολύ πρόβλημα με διακοπές.

hel
02-01-09, 11:48
Μήπως δημιουργούσε κάτι θόρυβο στη γραμμή σου. Συναγερμό έχεις;
Έχεις άλλο ρούτερ;

SGenesis
02-01-09, 15:31
Παλιότερα έφταιγε η καλωδίωση του σπιτιού. Τώρα που μένω αλλού δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε συναγερμούς έχω, φίλτρο στο τηλέφωνο έχω γενικά όλα καλά. Απλά για να μου λένε ότι δεν γίνεται στον OTE μήπως να μην κάνω κίνηση για αναβάθμιση γιατί μετά δεν θα μπορώ να υποβαθμιστώ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.