PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE rulez - Ενεργοποίηση σε 1 ημέρα



mortisboy
23-12-08, 11:47
Λοιπόν που λέτε η μια από τις 2 γραμμές που έχω είναι shared από VIVODI 2048/256 με static ip εδώ και 4 χρόνια η οποια δούλευε απροβλημάτιστα με τα παρακάτω stats

49170

Αποφάσισα λοιπόν να την κάνω 10240/512 αφου η διαφορά στην τιμή ήταν πρπ 3€,
εε να μην σας τα πολυλογώ απλα οι τύποι μου διέλυσαν την γραμμή το snr up έπαιζε στο 5-6 και το snr down χαροπαλευε τα 2.5-3 και συχρονιζα στα 1696/704 ότι ναναι δηλαδή :down:
Ασχοληθηκα περίπου μια βδομάδα με την Τ.Υ τις VIVO και τι δεν άκουσα λέμε μέχρι οτι μπορεί το καλώδιο του βρόχγου που τους έδωσε ο ΟΤΕ να είναι μακρύτερο, μιλάμε είναι γελίοι οι τύποι. Υπόψιν είμαι ~700 μέτρα απο το dslam

Εε εχτές μιλησα για τελευταία φορά μαζί τους και τους χαιρέτησα:p

Έκανα αίτηση στον ΟΤΕ και σήμερα κυρίες και κύριοι ιδού το ΘΑΥΜΑ :respekt:

49171


Τα λόγια είναι περιττα :whistle:

vaggos_fromhell
23-12-08, 14:20
Τα errors χιλιάδες πάντως.

mortisboy
23-12-08, 15:58
...φίλε δεν έχει τελιώσει η μεταφορά τις γραμμής ακόμα, αφου ουτε καν έχω account για να κάνω login :oneup:

Tiven
23-12-08, 16:02
Εντάξει ρε φίλε και τι με αυτό ?

Εγώ που είμαι στα 300-350 μέτρα από το DSLAM και παίρνω τα @@ μου δηλαδή τι να πω ?

Απλά ήσουν τυχερός. Δεν σημαίνει τίποτα άλλο.

mortisboy
23-12-08, 17:46
...τι εννοείς τυχερός ρε μαν, δεν ειναι θέμα τυχης στην περίπτωση μου, έχω και άλλη γραμμη στον ίδιο χώρο απο netone και έχω ακριβώς τα ιδια στατιστικά attn 7,5up/18down σταθερότα στα 16mbit !! Απλα αυτο που προσπαθώ να πώ ειναι οτι οι καραγκιόζηδες στην vivo δεν μπορούσαν ουτε να καταλάβουν τι γίνετε, ενώ ήμουν σίγουρος για την ποιότητα της γραμμής μου!!

nontasaggelis
23-12-08, 18:15
Λοιπόν που λέτε η μια από τις 2 γραμμές που έχω είναι shared από VIVODI 2048/256 με static ip εδώ και 4 χρόνια η οποια δούλευε απροβλημάτιστα με τα παρακάτω stats



Αποφάσισα λοιπόν να την κάνω 10240/512 αφου η διαφορά στην τιμή ήταν πρπ 3€,
εε να μην σας τα πολυλογώ απλα οι τύποι μου διέλυσαν την γραμμή το snr up έπαιζε στο 5-6 και το snr down χαροπαλευε τα 2.5-3 και συχρονιζα στα 1696/704 ότι ναναι δηλαδή :down:
Ασχοληθηκα περίπου μια βδομάδα με την Τ.Υ τις VIVO και τι δεν άκουσα λέμε χέχρι οτι μπορεί το καλώδιο του βρόχγου που τους έδωσε ο ΟΤΕ να είναι μακρύτερο, μιλάμε είναι γελίοι οι τύποι. Υπόψιν είμαι ~700 μέτρα απο το dslam

Εε εχτές μιλησα για τελευταία φορά μαζί τους και τους χαιρέτησα:p

Έκανα αίτηση στον ΟΤΕ και σήμερα κυρίες και κύριοι ιδού το ΘΑΥΜΑ :respekt:


Τα λόγια είναι περιττα :whistle:

Κουμπωνεις πολυ καλα,αλλα εχεις χαμηλο SNR, εδικα down! Πολυ χαμηλοτερο απο την default τιμη το ote!(9)
Aυτο σημαινει οτι ισως να εχεις αποσυνδεσεις! Βεβαια εχεις και το θετικο οτι χρησιμοποιεις μοντεμ ALCATEL που τα καταφερνει καλα με τις αποσυνδεσεις!
Παρακολουθα το θεμα και θα σου προτεινα να κανεις και ενα ελεγχο στις καλωδιωσεις σου!Καλα καλωδια utp μικρα οσο δυνατον σε μηκος,χωρις σπασιματα ισως φτιαχνανε λιγο το προφιλ σου!
Μεγια η νεα σου γραμμη!!!

mortisboy
23-12-08, 18:29
Κουμπωνεις πολυ καλα,αλλα εχεις χαμηλο SNR, εδικα down! Πολυ χαμηλοτερο απο την default τιμη το ote!(9)
Aυτο σημαινει οτι ισως να εχεις αποσυνδεσεις! Βεβαια εχεις και το θετικο οτι χρησιμοποιεις μοντεμ ALCATEL που τα καταφερνει καλα με τις αποσυνδεσεις!
Παρακολουθα το θεμα και θα σου προτεινα να κανεις και ενα ελεγχο στις καλωδιωσεις σου!Καλα καλωδια utp μικρα οσο δυνατον σε μηκος,χωρις σπασιματα ισως φτιαχνανε λιγο το προφιλ σου!
Μεγια η νεα σου γραμμη!!!


...σε ευχαριστώ φίλε, το ξέρω αυτο για το margin ήδη έχει αλλαξει και ειναι 9/9,5 τώρα, τα καλώδια είναι όλα τσεκαρισμένα και UTP CAT5e!! πιστευω μέχρι το τελος τις βδομάδας να έχει τελιώσει όλη η αλλαγή και να έχω και account :)

Tiven
23-12-08, 18:50
...τι εννοείς τυχερός ρε μαν, δεν ειναι θέμα τυχης στην περίπτωση μου, έχω και άλλη γραμμη στον ίδιο χώρο απο netone και έχω ακριβώς τα ιδια στατιστικά attn 7,5up/18down σταθερότα στα 16mbit !! Απλα αυτο που προσπαθώ να πώ ειναι οτι οι καραγκιόζηδες στην vivo δεν μπορούσαν ουτε να καταλάβουν τι γινετε, ενώ ήμουν σίγουρος για την ποιότητα της γραμμής μου!!

Εννοώ πως όλα (σχεδόν) στην ελλάδα είναι θέμα τύχης. Αν σου κάτσει.
Ειδικά στις γραμμές του ΟΤΕ...

mortisboy
23-12-08, 19:36
ok...έχεις δικιο σε αυτό, το δίκτυο είναι γνωστό οτι είναι παλιό και ουτε που είχαν φανταστεί ότι θα το χρειαστούν για κάτι αλλο εκτός τηλεφώνου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.