PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα modem η κατι αλλο?



terryk
23-12-08, 11:52
Γεια σας.

Απο χτες το πρωι το modem (Siemens CL-110) δεν μπορει να κανει login.
H DSL γραμμη ειναι σταθερη αλλα PPP ειναι νεκρο.

Πηρα την Forthnet 3 φορες, εκανα reboot, reset to defaults και τα σχετικα, αλλα τιποτα. Η γραμμη, κατα την Forthnet, ειναι μια χαρα αλλα logon δεν γινεται.

Μου αλλαξαν και το password γιατι φαινεται καποιος ειταν online χτες το απογευμα (οχι εγω η καποιος απο το σπιτι -- δουλεβα και ειχα το laptop μαζι μου). Πως ειναι δυνατον κατι τετοιο δεν εχω ιδεα αφου το modem δεν επιτρεπει προσβαση απο το internet αλλα μονο απο το LAN.

Το μονο που βλεπω οταν τρεχω τα diagnostics του Siemens ειναι κατι FAIL του "ATM OAM F4" που δεν ξερω αν εχουν σχεση:

Select the Internet Connection: pppoe_8_35_1

Test the connection to your local network Test your Ethernet Connection: PASS
Test your USB Connection: DOWN

Test the connection to your ADSL service provider Test ADSL Synchronization: PASS
Test ATM OAM F5 segment ping: PASS
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: PASS
Test ATM OAM F4 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F4 end-to-end ping: FAIL

Test the connection to your Internet service provider Test PPP server connection: FAIL
Test authentication with ISP: N/A
Test the assigned IP address: N/A
Ping default gateway: N/A
Ping primary Domain Name Server: N/A

Noise ειναι στα 6.1 και attenuation στο 21.5 (αλλα η ταχυτητα εχει κατεβει στα 13Mb).

Πληροφοριακα, εχω και προβλημα και με την γραμμη τηλεφωνου του 2-play. Οποτε απαντω το τηλεφωνο η DSL κοβεται. Ενωνει παλι οταν μιλαω αλλα κοβεται παλι οταν κλεινω το τηλεφωνο.
Η Forthnet μου ειπε να δοκιμασω αλλη συσκευη (ειχα ενα Panasonix KX- και αυτη η σειρα φαινεται να ριχνει πολυ την ταση οταν απαντα) αλλα και ενα Siemens που δοκιμασα, τα ιδια κανει.

Εχει καποιος καμμια ιδεα για το τι τρεχει?

thanoolhs
23-12-08, 19:24
βγαλε ολες τις συσκευες του σπιτιου σου και δοκιμασε με αλλο modem(εκτος του SIEMENS)και δεσ πως

συμπεριφερεται.....Αν δεν εχεις modem δανεισου απο καποιον φιλο σου.

leonidas20
24-12-08, 01:46
Και σε μένα τα ίδια από την παρασκευή 19/12/08. Το θέμα είναι ότι τους παίρνω και τηλέφωνο και μου λένε ότι έχει ένα "μικρό" βραχυκύκλωμα η γραμμή και ότι θα μιλήσει η τηλεφωνκή τεχνική υποστήριξη μαζί μου. Και ακόμα περιμένω να με πάρουν....

hel
25-12-08, 10:59
Γεια σας.



Πληροφοριακα, εχω και προβλημα και με την γραμμη τηλεφωνου του 2-play. Οποτε απαντω το τηλεφωνο η DSL κοβεται. Ενωνει παλι οταν μιλαω αλλα κοβεται παλι οταν κλεινω το τηλεφωνο.
Η Forthnet μου ειπε να δοκιμασω αλλη συσκευη (ειχα ενα Panasonix KX- και αυτη η σειρα φαινεται να ριχνει πολυ την ταση οταν απαντα) αλλα και ενα Siemens που δοκιμασα, τα ιδια κανει.

Εχει καποιος καμμια ιδεα για το τι τρεχει?

Το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις είναι καθαρά θέμα φίλτρων.

terryk
26-12-08, 03:24
Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα σημερα ειχα παλι internet.

Αγορασα ενα αλλο modem και μου εκανε τα ιδια.
Πηρα παλι και μιλησα με εναν τεχνικο και το προβλημα λυθηκε τελικα.

Δικο τους προβλημα ειταν. Ειχε κολλησει η πορτα μου στο DSLAM και δεν επαιρνε εντολες για PPP login.
Το κανανε reset (γινεται μονο νωρις το πρωι αφου και μονο αναγνωριστει τετοιο προβλημα) και σημερα το πρωι δουλεβε παλι.

Οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται οταν απαντω η κλεινω το τηλεφωνο. Δεν ειναι το φιλτρο στα σιγουρα. Δοκιμασα 4 φιλτρα που δουλεβανε στο αλλο σπιτι. Το νεο modem κανει τα ιδια οποτε ουτε το Siemens φταιει. Πρεπει να μπερδεψανε τα καλωδια οταν εκαναν την συνδεση.

hel
26-12-08, 17:03
Για δώσε μας διάγραμμα από το DMT tool.

terryk
28-12-08, 16:00
Να και το διάγραμμα:

49372

hel
28-12-08, 18:01
Για να δεις αν φταίει η Forthnet υπάρχει 1 τρόπος.
Βγάζεις όλα τα τηλέφωνα από τις γραμμές και καλείς στο σταθερό από το κινητό. Αν πέσει η γραμμή, φταίει η Forthnet (το σπλίτερ που έχουν στο dslam).
Βάλε μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή και δώσε διάγραμμα DMT. Κάτι σου δημιουργεί σταθερό θόρυβο.
Έχεις συναγερμό; Καμία ηλεκτρονική συσκευή κοντά στο ρούτερ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.