PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο λόγω καθυστερημένης αποστολής αίτησης φορητότητας



johnvam
23-12-08, 13:10
Καλημέρα σας κυρίες και κύριοι...

Παραθέτω παρακάτω την καταγγελία που εστάλει στην ΕΕΤΤ για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισε οικογενειακός φίλος...

___________________________________________________

Καλημέρα σας,

ονομάζομαι ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και στις 15/12/2008 έκανα αίτηση στην εταιρεία HOL για το πρόγραμμα HOL Double Play. O προηγούμενος πάροχος ήταν η εταιρεία Forthnet για 15+ μήνες σε αντίστοιχο πακέτο υπηρεσίας.

Το πρόβλημά μου ξεκινάει απο εχθές 22/12/2008 το μεσημέρι οπου αυθαιρέτως και παρανόμως η εταιρεία Forthnet έκοψε την παροχή τηλεφωνικής γραμμής ( το Internet δουλεύει ακόμα και αυτή την ώρα) χωρίς προηγούμενη προειδοποίηση. Τηλεφωνόντας και μη γνωρίζοντας τι συμβαίνει δήλωσα βλάβη στο βλαβοληπτικό κέντρο της Forthnet. Σήμερα το πρωί με ενημέρωσαν από την Forthnet οτι έκοψαν το τηλέφωνο διότι έκανα αίτηση στην εταιρεία HOL και ότι ο ΟΤΕ απέρριψε την επίλυση του προβλήματος επειδή δεν είναι η γραμμή πλέον στην Forthnet. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την HOL με ενημέρωσαν ότι βλέπουν σαν πιθανή ημερομηνία μεταφοράς την 08/01/2009 και ότι η γραμμή δεν έχει περάσει σε εκείνους ακόμα.

Το θέμα είναι ότι το τηλέφωνο είναι νεκρό από εχθές 22/12/2008 το μεσημέρι και κανένας από τους δυο δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημά μου και ούτε φαίνεται πρόθυμος να το κάνει.

Απ'ότι ξέρω υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο το οποίο ορίζει ότι οι μεταφορές ανάμεσα στους παρόχους πρέπει να γίνονται εντός 24-48 ωρών, αλλά όχι 15+ ημερών.


Καταγγέλλω λοιπόν την εταιρεία Forthnet για πρόωρη και αυθαίρετη διακοπή των υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας προ της ημερομηνίας μεταφοράς που έδωσε ο ΟΤΕ.


Παρακαλώ πολύ να επιλυθεί το πρόβλημα άμεσα και να αποδοθούν ευθύνες όπου υπάρχουν.

_______________________________________________________

Και η συνέχεια....

Καλημέρα σας,

η HOL με ενημέρωσε οτι πριν απο τις 08/01/2009 δεν μπορεί να ολοκληρώσει την μεταφορά.

Μιλώντας με τον κ. ΧΧΧΧ απο το τμήμα αναγγελίας βλαβών της Forthnet με ενημέρωσε οτι η Forthnet έχει ολοκληρώσει όλες τις διαδικασίες μεταφοράς της γραμμής, δεν προτίθεται να κάνει κάτι για να διορθώσει το πρόβλημα και οτι είναι πλέον στην δικαιοδοσία της HOL.

Μιλώντας αμέσως μετά με υπάλληλο της HOL, τους οποίους θέλω να ευχαριστήσω δημόσια διότι ήταν οι μόνοι που έδειξαν ενδιαφέρον να με βοηθήσουν, με ενημέρωσαν οτι το συγκεκριμένο φαινόμενο παρατηρείται μονάχα ανάμεσα στην Forthnet και σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο. Δηλαδή όποιος θέλει να φύγει απο την Forthnet αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα.


Ειλικρινά λυπάμαι για την όλη κατάσταση και πραγματικά νιώθω ένα πιόνι ανάμεσα σε δυο παίκτες.

Ελπίζω κάποιος απο τους ανθρώπους που διαβάζουν το παραπάνω μήνυμα να καταλάβει το πρόβλημά μου και να δείξει τον απαιτούμενο σεβασμό ώστε να το διορθώσει.


Αυτές είναι οι τηλεπικοινωνίες του 2009...

__________________________________________

Η καταγγελία κοινοποιηθήκε στους :

1) Forthnet
2) HOL
3) IΝΚA
4) Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών
5) Υπουργό Μεταφορών & Επικοινωνιών


Τα συμπεράσματα δικά σας...... :down:

johnvam
23-12-08, 15:10
Παιδιά τελικά τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά.....

Η Forthnet ολοκλήρωσε κανονικότατα τις διαδικασίες μεταφοράς της γραμμής, ο ΟΤΕ άλλαξε τον βρόγχο κανονικότατα και την βλακεία την έκανε η HOL, η οποία δεν έκανε αίτηση φορητότητας με αποτέλεσμα να πέρω αυτη τη στιγμή Internet απο την HOL αλλά να μην έχω τηλέφωνο επειδή δεν υπάρχει αίτηση φορητότητας.....

Όλα αυτά τα έμαθα απο την ΕΕΤΤ τους οποίους ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αφού λοιπόν είδαν οτι το θέμα το ψάχνω για τα καλά, έκαναν την αίτηση φορητότητας σήμερα 23/12/2008 στις 11:05...

Το αποτέλεσμα... Έχω Internet αλλά θα περιμένω 10 εργάσιμες για το τηλέφωνο...

Καλή αρχή στην HOL!

Υ.Γ. Παρακαλώ κάποιον mod να μεταφέρει το θέμα στο section της HOL με θέμα ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ

theopan
23-12-08, 16:00
Παιδιά τελικά τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά.....

Η Forthnet ολοκλήρωσε κανονικότατα τις διαδικασίες μεταφοράς της γραμμής, ο ΟΤΕ άλλαξε τον βρόγχο κανονικότατα και την βλακεία την έκανε η HOL, η οποία δεν έκανε αίτηση φορητότητας με αποτέλεσμα να πέρω αυτη τη στιγμή Internet απο την HOL αλλά να μην έχω τηλέφωνο επειδή δεν υπάρχει αίτηση φορητότητας.....

Όλα αυτά τα έμαθα απο την ΕΕΤΤ τους οποίους ευχαριστώ πάρα πολύ!



Μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για το ποιός φταίει και μη βιάζεσαι να ευχαριστήσεις ή να κατηγορήσεις κανέναν. Συνένοχοι είναι όλοι τους για το χάλι που επικρατεί (συμπεριλαμβανομένης και της ΕΕΤΤ ακόμα). Είναι τόσο περίπλοκη η διαδικασία που θα αργήσεις πολύ να μάθεις τι ακριβώς έχει συμβεί. Αυτό που περιγράφεις, απλά δε γίνεται. Για να σου δίνει internet πλέον η hol, σημαίνει ότι αίτηση φορητότητας έκανε. Το θέμα είναι τι αιτήθηκε να μεταφερθεί στο δίκτυό της ή τι της έδωσε τελικά η forthnet, ή τι υλοποίησε από αυτά ο ΟΤΕ και αν τα υλοποίησε σωστά. Καλά και γρήγορα ξεμπερδέμετα σου ευχόμαι, γιατί ενδέχεται να έχεις περιπέτειες μπροστά σου.

edit: Μια και πρόσεξα ότι το πρόβλημα είναι φίλου και όχι δικό σου, πες του να ζητήσει άμεσα το ρούτερ από τη hol και να δοκιμάσει να βάλει τηλεφωνική συσκευή πάνω σε αυτό. Ενδέχεται η τηλεφωνία να λειτουργεί ήδη αλλά το πιθανότερο είναι να είναι voip (η hol voip δίνει συνήθως) οπότε είναι λογικό να μην έχει τηλέφωνο όταν αυτό είναι απλά συνδεδεμένο στην πρίζα όπως ήταν στη forthnet.

johnvam
23-12-08, 17:19
Μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για το ποιός φταίει και μη βιάζεσαι να ευχαριστήσεις ή να κατηγορήσεις κανέναν. Συνένοχοι είναι όλοι τους για το χάλι που επικρατεί (συμπεριλαμβανομένης και της ΕΕΤΤ ακόμα). Είναι τόσο περίπλοκη η διαδικασία που θα αργήσεις πολύ να μάθεις τι ακριβώς έχει συμβεί. Αυτό που περιγράφεις, απλά δε γίνεται. Για να σου δίνει internet πλέον η hol, σημαίνει ότι αίτηση φορητότητας έκανε. Το θέμα είναι τι αιτήθηκε να μεταφερθεί στο δίκτυό της ή τι της έδωσε τελικά η forthnet, ή τι υλοποίησε από αυτά ο ΟΤΕ και αν τα υλοποίησε σωστά. Καλά και γρήγορα ξεμπερδέμετα σου ευχόμαι, γιατί ενδέχεται να έχεις περιπέτειες μπροστά σου.

edit: Μια και πρόσεξα ότι το πρόβλημα είναι φίλου και όχι δικό σου, πες του να ζητήσει άμεσα το ρούτερ από τη hol και να δοκιμάσει να βάλει τηλεφωνική συσκευή πάνω σε αυτό. Ενδέχεται η τηλεφωνία να λειτουργεί ήδη αλλά το πιθανότερο είναι να είναι voip (η hol voip δίνει συνήθως) οπότε είναι λογικό να μην έχει τηλέφωνο όταν αυτό είναι απλά συνδεδεμένο στην πρίζα όπως ήταν στη forthnet.

Η τηλεφωνία στο κέντρο που πέφτει είναι PSTN!

Ιντερνετ πέρνει κανονικά απο HOL... Το τηλέφωνο είναι στον αέρα...

ariadgr
23-12-08, 17:42
Η τηλεφωνία στο κέντρο που πέφτει είναι PSTN!

Ιντερνετ πέρνει κανονικά απο HOL... Το τηλέφωνο είναι στον αέρα...

Να ζητήσεις από τη hol να σου δώσει ΑΜΕΣΑ προσωρινά αριθμό 211 στην PSTN ώστε να έχεις τηλέφωνο για αυτές τις 10 μέρες.

johnvam
23-12-08, 18:01
Να ζητήσεις από τη hol να σου δώσει ΑΜΕΣΑ προσωρινά αριθμό 211 στην PSTN ώστε να έχεις τηλέφωνο για αυτές τις 10 μέρες.

Αυτό κάνω αυτη τη στιγμή... Μου έδωσαν αριθμό 213-ΧΧΧΧΧ Και μου είπαν οτι θα αλλάξει όταν θα ολοκληρωθεί η φορητότητα!

johnvam
23-12-08, 21:51
Μου έδωσαν αριθμό 213-ΧΧΧΧΧΧΧ αμέσως και περιμένω να προχωρήσει η φορητότητα...

Αυτη τη στιγμή είναι στο στάδιο 6 απο τα 9 στάδια συνολικά!

Ας ελπίσουμε για αύριο!

ariadgr
23-12-08, 21:57
Ας ελπίσουμε για αύριο!

Να ελπίσεις τι για αύριο;
Η φορητότητα χρειάζεται 10 εργάσιμες.

johnvam
23-12-08, 22:12
Να ελπίσεις τι για αύριο;
Η φορητότητα χρειάζεται 10 εργάσιμες.

Το ξέρω αυτό... Αλλά έχει φτάσει ήδη στο στάδιο 6 και επίσης έχουν φάει και καταγγελία!

Ο τύπος απο την τεχνική υποστήριξη μου είπε οτι έχω πιθανότητες ακόμα κια για αύριο!

Είδωμεν....

sdikr
24-12-08, 00:33
το ωραίο όπως πάντα είναι, οτι η Hol στην επικοινωνία που είχατε είπε όλα απο εμάς μια χαρά, τελικά το πρόβλημα ήταν δίκο τους.

το γενικό πρόβλημα είναι αυτό οτι πάντα ο νεος παρόχος αναφέρει οτι τα έχει κάνει όλα καλά, δυστήχως εδώ δεν μπορούσαν να πούνε φταίει ο ΟΤΕ.

theopan
24-12-08, 00:53
Το ξέρω αυτό... Αλλά έχει φτάσει ήδη στο στάδιο 6 και επίσης έχουν φάει και καταγγελία!

Ο τύπος απο την τεχνική υποστήριξη μου είπε οτι έχω πιθανότητες ακόμα κια για αύριο!

Είδωμεν....

8-1-09 είναι η ημερομηνία, τότε θα είσαι έτοιμος. Μην ελπίζεις άδικα για νωρίτερα.

androul
24-12-08, 01:09
και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Μου κόψαν τηλεφωνία σήμερα από netone και έχω μόνο dsl από hol. Η hol μου έστηλε ημερομηνία 20/1/2008 σήμερα, δηλαδή σε ένα μήνα. Μετά από πολύωρη επικοινωνία με ενημερώσαν ότι θα προσπαθήσουν αύριο να μου δώσουν τηλέφωνο. Αν δε γίνει τίποτα, πάω και εγώ για καταγγελία από αύριο προς όλους. Ας βγάλει άκρη η ΕΕΤΤ ποιος φταίει από όλους για αυτό το μπάχαλο!

ariadgr
24-12-08, 01:18
και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Μου κόψαν τηλεφωνία σήμερα από netone και έχω μόνο dsl από hol. Η hol μου έστηλε ημερομηνία 20/1/2008 σήμερα, δηλαδή σε ένα μήνα. Μετά από πολύωρη επικοινωνία με ενημερώσαν ότι θα προσπαθήσουν αύριο να μου δώσουν τηλέφωνο. Αν δε γίνει τίποτα, πάω και εγώ για καταγγελία από αύριο προς όλους. Ας βγάλει άκρη η ΕΕΤΤ ποιος φταίει από όλους για αυτό το μπάχαλο!

Να σημειώσω ότι το θέμα του androul βρίσκεται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=258749), και μέχρι να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς έγινε στην περίπτωσή του, και αν είναι ίδια με την περίπτωση του johnvam (δηλαδή καθυστερημένη αποστολή φορητότητας από hol), η σχετική συζήτηση παρακαλώ να διεξάγεται στο άλλο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.