PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλεφωνία σε double play lite



SHiFT3R
23-12-08, 12:27
καλησπέρα,

έχω ενεργοποιήσει και εγώ το double play lite αλλά ενώ το internet παίζει, h POTS τηλεφωνία οχι. βγάζει fast busy μολις γίνει offhook το ακουστικό. Όταν το καλώ απ'έξω (ακόμα και από hol-voda) βγαίνει μήνυμα hol ότι δεν αντιστοιχεί σε συνδομητή.

Το θέμα δεν είναι απλά ότι έχει πρόβλημα η υπηρεσία, αυτό το ξέρω. Τι μπορώ να κάνω που με έχουν στο κλάσιμο και δεν απαντάει κανείς στις βλάβες που ανοίγω και στα μέιλ που στέλνω? Για τη τηλεφωνική υποστήριξη δεν το συζητάω καν. Απλά δεν είμαι διατεθημένος να χάνω μισάωρα σε αναμονές. Απλά απαράδεκτη!
Δεν με έχουν ενημερώσει καθόλου. Ούτε ένα τυπικό τηλέφωνο δεν μου έκαναν. Η pots τηλεφωνία εκκρεμεί μέσα στα tools. Αλλά δεν ξέρω γιατί αργεί τόσο πολύ. Δεν έχω τηλέφωνο χρστουγεννιάτικα. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ από εδώ και πέρα???

aa144
23-12-08, 14:27
Να μας πεις και τα υπόλοιπα, πού είσαι, πόσο καιρό ενεργοποιημένος, τι είχες πριν (πχ. προέρχεσαι από ΟΤΕ, ήσουνα σε Shared LLU) και άλλα τέτοια σχετικά.

Στείλε και τα στοιχεία της σύνδεσης, όπως στα δίνει το ρούτερ σου.

Vitruvian78
23-12-08, 21:58
καλησπέρα,

έχω ενεργοποιήσει και εγώ το double play lite αλλά ενώ το internet παίζει, h POTS τηλεφωνία οχι. βγάζει fast busy μολις γίνει offhook το ακουστικό. Όταν το καλώ απ'έξω (ακόμα και από hol-voda) βγαίνει μήνυμα hol ότι δεν αντιστοιχεί σε συνδομητή.

Το θέμα δεν είναι απλά ότι έχει πρόβλημα η υπηρεσία, αυτό το ξέρω. Τι μπορώ να κάνω που με έχουν στο κλάσιμο και δεν απαντάει κανείς στις βλάβες που ανοίγω και στα μέιλ που στέλνω? Για τη τηλεφωνική υποστήριξη δεν το συζητάω καν. Απλά δεν είμαι διατεθημένος να χάνω μισάωρα σε αναμονές. Απλά απαράδεκτη!
Δεν με έχουν ενημερώσει καθόλου. Ούτε ένα τυπικό τηλέφωνο δεν μου έκαναν. Η pots τηλεφωνία εκκρεμεί μέσα στα tools. Αλλά δεν ξέρω γιατί αργεί τόσο πολύ. Δεν έχω τηλέφωνο χρστουγεννιάτικα. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ από εδώ και πέρα???

Αν θες να κάνεις τηλεφωνικές κλήσεις, κατέβασε το Skype ή το Voipdiscount, και υπομονή μέχρι να στο φτιάξουν. Πάντως θα σε συμβούλευα να τους κυνηγήσεις στην Τεχνική Υποστήρηξη διότι δεν πρόκειται να στο φτιάξουν διαφορετικά, αν δεν τους πρήξεις στα τηλέφωνα.

SHiFT3R
24-12-08, 11:47
Τις πρώτες μέρες του Δεκέμβρη έκανα αιτηση. Πριν από 10 μέρες έλαβα sms ότι η υπηρεσία μου έχει ενεργοποιηθεί. Ήμουν στον ΟΤΕ πριν. Το διάστημα που έχει περάσει πάντως είναι υπερ αρκετό για να ολοκληρωθεί η φορητότητα του αριθμού.

Η τηλεφωνική υποστήριξη δεν παλεύεται πάντως, είναι άθλια.

aa144
24-12-08, 12:09
Είχες τηλεφωνία από τον ΟΤΕ αλλά μήπως είχες ADSL από HOL σε Shared LLU ή είχες ADSL από ΟΤΕ, π.χ. Conn-X;

Αν τυχόν είχες Shared LLU και ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι (πού ακριβώς; ) μπορεί να είσαι σε VOIP μέχρι το CPE.

SHiFT3R
25-12-08, 12:34
Καλημέρα και καλά χριστούγεννα

Ήταν απλή καινούργια τηλεφωνική γραμμή στον ΟΤΕ. Καμιά adsl υπηρεσία.
Έκανα το dual play lite που απ' ότι καταλαβαίνω είναι full llu σωστά? Θεωρώ ότι θα έχω τηλέφωνο από fxs πόρτα του dslam Κεραμεικού της hol (εκεί ήμουν στον ΟΤΕ).

Από τη στιγμή πάντως που το μήνυνα που ακούγεται όταν καλείς το νούμερο είναι ότι δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή, ακόμα και voip να ήταν η υπηρεσία, θα έβγαζε άλλο μήνυμα, άρα κάτι δεν πάει καλά.

aa144
25-12-08, 12:58
Σωστό, κάτι δεν πάει καλά, μήπως δεν είχαν πόρτα POTS να σε συνδέσουν και σε έχουν (προσωρινά) σε άλλη πόρτα;

Αν έχεις τέτοιο θέμα ενδεχομένως μπορείς να ζητήσεις να σε βάλουν προσωρινά σε VOIP μέχρι το CPE για να έχεις τουλάχιστον τηλέφωνο.

Στο management tools της HOL φαίνεται να έχεις πάρει και αριθμό 213χχχχχχ ή μόνο το 210χχχχχχ εμφανίζεται; Αν έχεις και αριθμό 213χχχχχχ τότε αν καλέσεις σε αυτόν τι μήνυμα βγάζει; Ότι δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή, ή ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση λόγω τεχνικού προβλήματος;

Έχεις NetFaster; Ανάβει το VOIP; Έχεις ΦΡΙΤΣ; Πέρασες αρχείο ρυθμίσεων τηλεφωνίας;

SHiFT3R
01-01-09, 20:12
Καλησπέρα και καλή χρονιά.

netfast μου έστειλαν και δεν ανάβει το voip.
το νούμερο που έχει μέσα στα εργαλεία είναι μόνο το 210 που έκανα φορητότητα

jkoukos
02-01-09, 19:53
Να τους τηλεφωνείς κάθε μέρα πρωΐ-απόγευμα και να τους δηλώνεις βλάβη. 8 μέρες έμεινα χωρίς τηλέφωνο (το ιντερνετ δούλευε) με ακριβώς τα ίδια προβλήματα με σένα.

SHiFT3R
04-01-09, 02:23
Δεν μπορώ να περιμένω μισάωρα και να τρώω τη ζωή μου στο :nono: τους sorry... Έχω χάσει την υπομονή μου, σκέφτομαι να πάω αλλού... μεγάλη απάτη η HOL... το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα κάνω κανα μήνα πάλι για internet κλπ εκτός αν πάω ΟΤΕ βεβαια...

@ ADSLgr.com All rights reserved.