PDA

Επιστροφή στο Forum : Merge δυο Partition, ερωτησεις



gravis
23-12-08, 14:33
Στον φορητο μου, ειχε ενα κρυφο Partition, το οποιο χρησιμευε για recovery , μιας και δεν το χρειαζομουν και επειδη ηθελα να αυξησω την χωρητικοτητα του σκληρου αποφασισα να τους ενωσω.
το recovery partition ηταν κρυφο με συστημα αρχειων EISA...
στην αρχη διεγραψα το partition, το δημιουργησα παλι και το φορμαρα σε NTFS,
μετα οταν αποφασισα να τα ενωσω δεν γινοταν με τιποτα. δοκιμασα 2 προγραμματα, και το acronis και το paragon. το acronis αρνιοταν να εκτελεσει, και το paragon Μου ελεγε disk structor error , Καπως ετσι..

υπαρχει κατι το "μαγικο" που δεν γνωριζω?

crypter
23-12-08, 14:43
Κανε καταρχας check disk και στα 2 partitions και επειτα δοκιμασε με το πιο αξιοπιστο gparted (http://gparted.sourceforge.net/).

gravis
23-12-08, 15:48
εκανα chekdisk , δεν εβγαλε καποιο σφαλμα , θα δοκιμασω και το gparted ,και θα ενημερωσω παλι

gravis
23-12-08, 18:22
βασικα αυτη η διανομη του Gnome , μου φανηκε καπως ..παραξενη. Ειχε καποιες βασικες επιλογες, αλλα δεν ειδα πουθενα merge. στο resize/move δεν εκανε αυτο που φανταζομουν, και η επιλογη copy/paste partition κατι με υποψιαζε αλλα με φοβιζε να εφαρμοσω μηπως κανει κατι αλλο και χασω τιποτα δεδομενα ( εννοειτε εχω παρει backup).. Τωρα καποια συμβουλη/βοηθεια πανω σε αυτο, ευπροσδεκτο

crypter
23-12-08, 18:29
Με το gparted, σβησε το μικρο partition που εχει ξεμεινει απο το recovery και αστο ως unallocated. Επειτα κανε resize το κυριο Partition ωστε να καταλαμβανει μεγαλυτερο μερος (+ δηλαδη τον χωρο του πρωην recovery partition) και θα σου μεινει στο τελος μονο ενα μεγαλο partition.

gravis
24-12-08, 17:58
Τραυματικη εμπειρια με το gparted. Στην αρχη εκανε πανω απο 3 ωρες για να κανει το Merge, αλλα λεω χαλαλι αρκει να γινει δουλεια, οταν τελειωσε, τραβαει ενα κολλημα το PC. αναγκαστικα restart,μου χαλαει το mbr, λεω οκ, repair, παει να μπει στα windows και λεω ολα καλα, ξεκιναει ενα checkdisk εντωπιζει λαθει τα διορθωνει, κανει restart, και στην αρχικη οθονη βιστα, κολλαει, ε μετα δεν γινοταν διαφορετικα, δεν εβρισκα restore files για τυχον πισογυρισμα, οποτε windows απο την αρχη..........

@ ADSLgr.com All rights reserved.