PDA

Επιστροφή στο Forum : CONN-X 1024



angelvn
23-12-08, 16:02
Γεια σας. Σήμερα παράγγειλα στον ΟΤΕ το connx 1024 και μου είπαν ότι ή αύριο ή μετά τα Χριστυούγεννα θα ενεργοποιηθεί. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι το modem που μου δώσαν δηλαδή το comtrend CT-11T αξίζει;

Επίσης αυτό με το 192.168.2.1 ισχύει; Γιατί το πατάω και δεν μπαίνει.

asmar
23-12-08, 17:22
Γιατί δεν διαβάζεις το manual; Γράφει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις για να συνδεθείς. Δοκίμασε το model που σου στείλανε και αν δεν μείνεις ευχαριστημένος το αλλάζεις. Δεν νομίζω ότι θα δεις και διαφορά στο 1mbit

tsek
23-12-08, 17:55
Προσωπικά πιστεύω πως ο μόντεμ δε αξίζει.Στο conn-x έχουν σοβαρό πρόβλημα καθως οι νεοι κωδικοι που δίνουν περιεχουν το συμβολο αυτο $,το οποίο δεν αναγνωρίζετε απο το ρουτερ αυτό και στέλνουν τους πελάτες για αλλαγη password:worthy:.Η ip του ρουτερ είναι 192.168.1.1

angelvn
23-12-08, 21:46
Προσωπικά πιστεύω πως ο μόντεμ δε αξίζει.Στο conn-x έχουν σοβαρό πρόβλημα καθως οι νεοι κωδικοι που δίνουν περιεχουν το συμβολο αυτο $,το οποίο δεν αναγνωρίζετε απο το ρουτερ αυτό και στέλνουν τους πελάτες για αλλαγη password:worthy:.Η ip του ρουτερ είναι 192.168.1.1

Δηλαδή να πάω να αλλάξω τον κωδικό πριν ενεργοποιηθεί το internet;

NiKapa
23-12-08, 22:53
Ναι και ν'αλλαξεις το smile στον τιτλο..δεν αντιπροσωπευει το υπολοιπο.;)

angelvn
23-12-08, 23:18
Λέω να τον αλλάξω τον κωδικό αφού διαπιστώσω το πρόβλημα

Το smile δεν ξέρω πως να το αλλαξω.

NiKapa
23-12-08, 23:29
Κανε edit/επεξεργασια το μηνυμα σου και δες τι μπορει ν'αλλαξεις..
Μια χαρα εισαι ..διαβασε λιγο το φορουμ αν θες ..εχει πολυ υλικο:)

angelvn
23-12-08, 23:56
Πήγα στην επεξεργασία και δεν βρήκα πουθενά να μπορώ να το αλλάξω.

Πιστεύω δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα αφού βρίσκω τα πάντα εδω μέσα..

Τώρα έβαλα ένα μπλε ερωτηματικό καταλάθος.. χεχεχε

tsek
24-12-08, 02:02
Λέω να τον αλλάξω τον κωδικό αφού διαπιστώσω το πρόβλημα

Το smile δεν ξέρω πως να το αλλαξω.

Ποιός ο λόγος παρε στο 8011135555 και άλλαξε τον απο τωρα
γιατι η αλλαγή πέρνει 1,5 με 2 ωρες.Ωστε να είσαι έτοιμος..

angelvn
24-12-08, 14:05
Λοιπόν άνοιξα σήμερα το ρούτερ και είδα οτι το φωτάκι του ADSL LINK ήταν αναμμένο πράσινο και του ΙNTERNET αναμμένο κόκκινο. Άρα δεν έχω ακόμα ιντερνετ.
Παραθέτω τα στοιχεία από το ρούτερ να μου πείτε αν είναι καλα.
Επίσης όταν είναι ανοιχτό το ρούτερ, το τηλέφωνο έχει θόρυβο όταν καλώ :hmm:

serf f2
24-12-08, 14:08
Επίσης όταν είναι ανοιχτό το ρούτερ, το τηλέφωνο έχει θόρυβο όταν καλώ Συνδεσε τα φιλτρα σωστα

angelvn
24-12-08, 14:15
Συνδεδεμένα είναι τα φίλτρα σωστά. Το χω ελέγξει...

Τελικά το βρήκα το πρόβλημα...

ilpanos
24-12-08, 15:19
Πες μας κ εμάς ποιο ήταν το πρόβλημα....

angelvn
24-12-08, 15:58
Είχα ξεχάσει σε μια τηλεφωνική συσκευή να βάλω φίλτρο..

Τώρα στο άσχετο το attenuation ανέβηκε από το 23 στο 27. Γιατί;;

fan123
28-12-08, 18:47
Πολυ πατατα αυτο το μοντεμ.
Εχει μονο μια θυρα δικτυου και το προβλημα με το δολαριο ($) στον κωδικο με εκανε να κτυπαω το κεφαλι μου 2 μερες οταν το εγκατεστησα στο σπιτι ενος φιλου. Τελικα επικοινωνησα με το τετραψηφιο νουμερο και μετα απο πολυ ψαξιμο με τον τυπο που μιλαγαμε μου σκαει στο τελος οτι εχει προβλημα ο κωδικος. Πηρα στο αλλο νουμερο και μου τον αλλαξαν.
Το θεμα ομως ειναι οτι οι εργατοωρες που δε πληρωσαν αυτοι για να το τεσταρουν, τις καναμε εμεις σα χαμαληδες του ΟΤΕ.

angelvn
28-12-08, 20:58
Αν το επιστρέψω θα μου το αλλάξουν;;

NiKapa
28-12-08, 21:23
Εφ'οσον λειτουργει κανονικα δεν στο αλλαζουν και σωστα..αλλωστε ειναι + στο πακετο ,δεν το εχεις χρεωθει..
Αν θελεις αγοραζεις κατι αλλο πιο καλο..

hel
29-12-08, 11:12
Πολυ πατατα αυτο το μοντεμ.
Εχει μονο μια θυρα δικτυου και το προβλημα με το δολαριο ($) στον κωδικο με εκανε να κτυπαω το κεφαλι μου 2 μερες οταν το εγκατεστησα στο σπιτι ενος φιλου. Τελικα επικοινωνησα με το τετραψηφιο νουμερο και μετα απο πολυ ψαξιμο με τον τυπο που μιλαγαμε μου σκαει στο τελος οτι εχει προβλημα ο κωδικος. Πηρα στο αλλο νουμερο και μου τον αλλαξαν.
Το θεμα ομως ειναι οτι οι εργατοωρες που δε πληρωσαν αυτοι για να το τεσταρουν, τις καναμε εμεις σα χαμαληδες του ΟΤΕ.

Αυτό μου θυμίζει το πρόβλημα που είχαμε στην Forthnet με τα dlink που δεν έπαιρναν μεγάλο username.
Βέβαια εμείς δεν αλλάζαμε κωδικούς:p

hel
02-01-09, 11:57
Γενικά δίνει πατάτες ο ΟΤΕ. Κάτι T&X , κάτι baudtec και philips που δεν έχουν ιδιαίτερες λειτουργίες

emeliss
02-01-09, 13:39
Εγώ θεωρώ ότι όλα τα router που δίνονται δωρεάν από τις εταιρείες σήμερα είναι αρκετά έως πολύ τίμια.

Σύχνα σε προσφορές βλέπουμε δωρεάν και καταπληκτικά router (όπως το ασύρματο thomson 585)

ps. Δεν έπρεπε να βάλεις "off-topic" στο μήνυμα. Περισσότερο ταιριάζουν οι φλόγες :onfire::onfire::onfire:

@ ADSLgr.com All rights reserved.