PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις "νέου"



WAntilles
02-11-03, 18:11
Τα δεδομένα:

Το τηλέφωνό μου ξεκινά με 933 (Νέα Σμύρνη) και η γραμμή είναι ISDN.

Έχω κάνει ήδη αίτηση στον ΟΤΕ για DSL 384 και περιμένω να εγκαταστήσουν περισσότερες πόρτες ISDN στο κέντρο μου. Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι το συγκεκριμένο κέντρο έχει DSLAM της SIEMENS.

Είμαι εδώ και πολλά (πάνω από 6) χρόνια ένας κατευχαριστημένος συνδρομητής της FORTHnet (αρχικά με PSTN και μετά με ISDN 64, κατά καιρούς και 128).

Δεν με πειράζει να πληρώνω κάτι περισσότερο στον provider αρκεί να έχω καλύτερες υπηρεσίες και εγγυημένα bandwidths και download speeds.

Ύστερα από πρόταση των τεχνικών της FORTHnet, έχω καταλήξει στην αγορά του ZyXel 652-R για ISDN γραμμή.

Ερωτήματα:

Υπάρχει κάποιος στο ίδιο κέντρο με μένα με ISDN που να έχει βάλει DSL 384; Θα ήθελα να ξέρω τί download speeds ποιάνει (και με ποιό modem και ποιόν provider).

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλύτερο modem (θέλω οπωσδήποτε να είναι και router και να έχει σύνδεση ethernet);

Όντως το συγκεκριμένο κέντρο έχει DSLAM της SIEMENS και ποιά η εμπειρία σας από αυτά (ειδικά σε σχέση με το συγκεκριμένο modem);

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο καλύτερο provider; (όχι βάσει τιμή αλλά ποιότητας υπηρεσιών - ξέρω ότι η Vivodi είναι αισθητά φθηνότερη).

Οποιαδήποτε άλλη σύσταση ή συμβουλή που θα μπορούσε να με βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτη.

ermis333
02-11-03, 19:39
Μάλλον φίλε μου το DSLAM της περιοχής σου φαίνεται πως είναι κάπως μπουκωμένο..... αλλά να ξέρεις κάτι πολύ σημαντικό DSL σημαίνει ΜΗ εγγυημένη ταχύτητα.....τόσο από πλευράς ΟΤΕ όσο και ISP (ΚΛΑΨ) :cry: ...

Έτσι μπορεί ο ISP σου να πετάει αλλά ο ΟΤΕ να σέρνεται.... οπότε δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο ποιον από τους καλούς ISP θα πάρεις.....εκτός από ΟΤΕΝΕΤ που φαίνεται αρκετά υπερφωρτομένη (και λιγο ποιο αργη, όχι πως σέρνεται, απλά κάπως πιο αργή)!!!

Άσε που ο καθένας τον ISP που έχει τον θεωρεί και τον καλύτερο!!!! Όπότε οι απόψεις όλων μας σε αυτό το θέμα είναι εντελώς υποκειμενικές... και ώσπου να ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά και με το ΄δίκτυο και τις ταχύτητες που προσφαίρει ο ΟΤΕ κανένας δεν μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά!!!!

JediMasterMANIAC
02-11-03, 21:32
γιατι νομιζω πως αυτο το ειδα σε καθε τομεα του φορουμ? :P :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.