PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς DSL Πάλι! Περιοχή Γκύζη!



Sofos
02-11-03, 19:06
Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα στο Γκύζη-Αμπελόκηπους-Κυψέλη;

AID
02-11-03, 20:14
Φίλε και εγώ από Αμπελόκηπους από Σάββατο πρωι δεν έχω DSL. :(

Έβαλα DSL την προηγούμενη Δευτέρα οπότε μέχρι τώρα 5 μέρες δουλεύει και 2 όχι(20% ποσοστό). Ελπίζω στο μέλλον να συνεχιστεί καλύτερα.

Γενικά τα έχω μαζεμένα με τον ΟΤΕ αφού και η ISDN μου χαλάει κάθε λίγο και λιγάκι :x :x :x

kourou
02-11-03, 20:42
Το πρόβλημα πιθανόν να εμφανίζεται ανά περιοχές. Εγώ δεν είχα dsl την Παρασκευή το πρωί, εως ότου έκανα reset το rooter το απόγευμα και δούλεψε (ίσως να δούλευε αν είχα κάνει και νωρίτερο reset).

Sofos
03-11-03, 00:07
Μάλλον είναι γενικότερη η βλάβη! Πήρες πουθενά τηλέφωνο να την αναφέρεις;

not_anonymous
03-11-03, 00:25
Ρε παίδες έχει κανείς τους όρους για ADSL που δίνουν στα OTESHOP ; Εκεί αναφέρει ότι αν για τεχνικούς λόγους κοπεί η σύνδεση για παραπάνω από (...) ώρες το μήνα, δικαιούσαι αποζημίωση.

Σε μία αίτηση που είδα πάντως έτσι έγραφε ... Μόνο που στο (...) δεν είχαν συμπληρώσει κανένα αριθμό !!!!

Sofos
03-11-03, 00:28
Λές να τους τα χώσουμε; Εγώ έχω την σύνδεση 3 βδομάδες και αυτή είναι η δεύτερη φορά με ανάλογο πρόβλημα!!! Και το ωραίο είναι ότι σήκωσα τον υπολογιστή για να δώ τι φταίει!!!

AID
03-11-03, 01:32
Λές να τους τα χώσουμε; Εγώ έχω την σύνδεση 3 βδομάδες και αυτή είναι η δεύτερη φορά με ανάλογο πρόβλημα!!! Και το ωραίο είναι ότι σήκωσα τον υπολογιστή για να δώ τι φταίει!!!

Και εγώ τα ίδια φίλε,έλεγξα 100 φορές τις ρυθμίσεις,reset το modem κλπ
Επίσης πήρα τους τεχνικούς της Tellas και μου είπαν ότι άλλοι 2 χρήστες στην περιοχή μου έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Αύριο πρωί πρωί θα πάρω το 121 και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σύντομα.

Αν υπάρχει κάποια εξέλιξη ας κάνουμε ένα post εδώ.

Sofos
03-11-03, 13:26
Μόλις το έφτιαξαν!:)Εσένα;

AID
03-11-03, 14:15
Και εμένα είναι OK τώρα :lol:

Sofos
03-11-03, 14:18
Τελικα ξέρεις τι έφταιγε;

AID
03-11-03, 22:33
Πρέπει να έφταιγε το DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής μας και προφανώς περίμεναν να ξημερώσει Δευτέρα πρωί για να το επισκευάσουν :evil:

aeonas
03-11-03, 23:16
Παιδιά μένω Ζωγράφου (Άνω Ιλίσια για την ακρίβεια). Έχω πρόβλημα με το DSL από Κυριακή πρωί και παρόλο που από τη πρώτη στιγμή πήρα το 121 και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν, συνεχίζω να μη μπορώ να συνδεθώ...στις πληροφορίες του ADSL modem που παρέχει το Web Interface του Jetspeed 500 μου βγάζει WAITING FOR ACTIVATION αντί για FULL STATUS ON και Loss of Data παντού.

Μπαίνω από Τellas και ενώ όλες οι ρυθμίσεις είναι κανονικές το LED του modem που δείχνει ότι υπάρχει σύνδεση ADSL αναβοσβήνει πορτοκαλί. Aπό την τεχνική υποστήριξη της Tellas μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα φταίει το DSLAM της περιοχής που βρίσκομαι. Το αστείο του πράγματος είναι ότι σύνδεση απέκτησα για πρώτη φορά από Παρασκευή και κατάφερα να συνδεθώ κανονικά μόνο για το Σάββατο (μια μέρα μονάχα...ίσα ίσα δηλαδή για να μείνω με το ξελίγωμα της ταχύτητας...).

Υπάρχει κανείς με το ίδιο πρόβλημα από το ίδιο τηλ. κέντρο με εμένα; Kαμμιά συμβουλή;

frap
04-11-03, 13:00
Πάντως ότι και να (και αν) γράφει στο ( ... ) στη σύμβαση, ο χρόνος αυτός ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ μετράει από την στιγμή που ο χρήστης αναφέρει την βλάβη. Δλδ, ακομή κι αν είναι για ένα μήνα κάτω η υπηρεσία αν εσύ δεν πάρεις το 121 θα πληρώνεις τα πάγια. Ψάξτε λίγο καλύτερα τη σύμβαση, κάπου θα το διευκρινίζει.

-Κ.

not_anonymous
04-11-03, 13:03
Πάντως ότι και να (και αν) γράφει στο ( ... ) στη σύμβαση, ο χρόνος αυτός ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ μετράει από την στιγμή που ο χρήστης αναφέρει την βλάβη. Δλδ, ακομή κι αν είναι για ένα μήνα κάτω η υπηρεσία αν εσύ δεν πάρεις το 121 θα πληρώνεις τα πάγια. Ψάξτε λίγο καλύτερα τη σύμβαση, κάπου θα το διευκρινίζει.

-Κ.

Και τι να το κάνεις αν στη σύμβαση δεν έχουν γράψει μετά από πόσες ώρες δικαιούσαι αποζημίωση ;;;

Sofos
05-11-03, 02:29
Αεόνα πάρε τηλέφωνο στο 210-3307090 και πές τους το!

Sofos
05-11-03, 02:31
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο! Μιάς και είμαστε στην ίδια περιοχή, περίπου, με τι ταχύτητες κατεβάζετε;

aeonas
05-11-03, 03:15
Σοφέ, κάλεσα τεχνικούς από το κέντρο Αμπελοκήπων στο οποίο υπάγομαι και είπαν ότι θα έρθουν από το σπίτι αύριο (αν και μάλλον το DSLAM του κέντρου τους θα έπρεπε να κοιτάξουν..ψιλοάσχετους τους έκοψα).

Το τηλέφωνο που μου έδωσες για που ακριβώς είναι;

Sofos
05-11-03, 15:23
Ασχολείται με τις γραμμές τους ΟΤΕ ADSL! Εγώ κάθε φορά που είχα πρόβλημα αυτούς έπερνα και μου το έφτιαχναν με την μία!! Πάρε Πάρε!

aeonas
05-11-03, 21:05
Ευχαριστώ φίλτατε. Το πρόβλημα διευθετήθηκε!

PALADIN
05-11-03, 23:09
Αεόνα πάρε τηλέφωνο στο 210-3307090 και πές τους το!

ρε παιδιά αυτό το τηλέφωνο είναι για όλα τα κεντρα του οτε στην Αθήνα;
ή μόνο για την περιοχή σας;

Εγώ έχω πρόβλημα με την ταχύτητα, τις τελαυταίες 6-7 μέρες έχει πατώσει.
Πήρα τον ISP μου αλλά αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τιποτα. Ουτε να μεσολαβήσουν στον οτε, ούτε να αναφέρουν ότι κάποιοσ πελάτης τους σε μία συγκεκριμένη περιοχή έχει πρόβλημα.

Μετά πηρα το 121. Ηταν πολύ συνεργάσιμοι καί ευγενικοί, δεν το πίστευα, νόμισα οτι είχα κάνει λάθος στο νούμερο. Τους ανέφερα το πρόβλημα καί μου είπαν να πάρω μετά τις 5 το απόγευμα για να μου πούν μία πρώτη εκίμηση.
Οταν τους πήρα ξανά ο υπάληλος ήταν πλήρως ενημερωμένος για το προβλημά μου (δεν ξέρω αν πράγματι ήτανε ή μου το έπεζε δήθεν---εγω βασικά ελπιζω να ήταν ειληκρινής) καί μου είπε ότι έχουν υπ'όψην τους το πρόβλημα στην περιοχή μου καί ότι σε 2-3 ημέρες θα είναι εντάξη.

Οταν τον ψιλοψάρεψα να δώ άν πραγματικά υπάρχη πρόβλημα με την περιοχή μου δεν ήξερε να μου πεί αν είναι το dslam ή η γραμμές που συνδέουν το συγκεκριμένο κέντρο με τον provider μου.
Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται καί αν πράγματι θα φτίαξουν την ταχύτητα.

AID
02-12-03, 06:57
Εδώ έχω ξανά το ίδιο πρόβλημα :(
Κανείς άλλος;
Αναβοσβήνει το πράσινο φωτάκι αλλά παίρνω ΙΡ 0.0.0.0 και δεν συνδέομαι πουθενά(αυτό το post το γράφω έχοντας μπει με ISDN)

Sofos
02-12-03, 08:30
Ναι ναι και εγώ το έιχα....από τις 3 το βράδι!!Τώρα έφτιαξε! Το καλό θα είναι να γίνει κανένα σκηνικό μέσα στις αργίες των χριστούγέννων!!!

AID
02-12-03, 16:07
Και εγώ από τις 3 το βράδυ και έφτιαξε το πρωί λίγο μετά που έγραψα το post!
Πρέπει να είμαστε ακριβώς τις ίδιες ώρες down φίλε :D
Εμένα πάντως τις γιορτές δεν με νοιάζει μια και θα είμαι εκτός Αθηνών 8)

Sofos
02-12-03, 20:44
που ακριβώς μένεις;

AID
03-12-03, 00:23
Είμαι περισσότερο Αμπελόκηπους παρά Γκύζη. Κοντά στο γήπεδο του Παναθηναικού.
Πάντως σίγουρα είμαστε στο ιδιο DSLAM.

GO-GO
09-12-03, 21:19
Παιδιά κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Είμαι περιοχή Τέρμα Ιπποκράτους και Αλεξάνδρας. Είμαι στην ΤELLAS με 384 kbps ονομαστική ταχύτητα.

Από τη μια η ταχύτητα έχει καταξεφτιλιστεί στα 120 kbps και αργοσέρνεται.
Από την άλλη η ΑDSL σύνδεση είναι διακόπτεται συχνά ιδίως τις αργίες ή πρωϊνά. Όπως είναι το συνήθειό τους οι απαίσιοι στον ΟΤΕ, δουλεύουν 3 ώρες την ημέρα μόνο τις καθημερινές :mrgreen: .

Εντωμεταξύ αν γίνει καμια διακοπή ρεύματος το modem της ΙΝΤΡΑΚΟΜ αποσυντονίζεται και χρειάζεται restart για να ξαναμπείς :evil: .

Sofos
09-12-03, 21:22
Σήμερα το μεσημέρι ξανακόπηκε η σύνδεση σε εμένα πάντος! GOGO είμαστε γείτονες σχεδόν εγώ μένω γκύζη και παράσχου γωνία!

aelius_maximus
19-12-03, 18:01
Υπάρχει γενικό πρόβλημα στην περιοχή σου. Υπομονή!!!

AID
25-01-04, 11:46
Ξανά down από νωρίς σήμερα το πρωί :(
Εσείς;

AID
12-02-04, 11:35
Ευχαριστώ φίλτατε. Το πρόβλημα διευθετήθηκε!

Φίλε, επειδή έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα και εγώ τώρα μπορείς να μου πείς πως το είχες "διευθετήσει" τότε; 8)
Ευχαριστώ πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.