PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με smtp server Tellas



aperxalos
24-12-08, 14:25
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αναγκάζομαι να ξαναγράψω θεματάκι για τους mail servers της Tellas, καθώς εδώ και καμμιά δεκαριά ημέρες μου συμβαίνει κάτι πολύ παράξενο και ,όπως είναι φυσιολογικό, δεν έχω ούτε φωνή ούτε ακρόαση από το almighty τεχνικό τμήμα της Tellas! Το πρόβλημα έχει ως εξής: Στην εταιρική μου σύνδεση και στα e-mail accounts που έχω περασμένα στους υπολογιστές της εταιρίας, γίνεται κανονικά λήψη εισερχομένων, αλλά όταν πάω να κάνω αποστολή, αποτυγχάνει και λαμβάνω το μήνυμα:

"Δεν ήταν δυνατή η αποστολή του μηνύματος. Η ρύθμιση ελέγχου ταυτότητας ενδεχομένως να μην είναι σωστή για το διακομιστή εξερχόμενης αλληλογραφίας [SMTP]. Για βοήθεια με την επίλυση αυτού του προβλήματος, μεταβείτε στη Βοήθεια, αναζητήστε τη φράση "Αντιμετώπιση προβλημάτων της Αλληλογραφίας των Windows" και διαβάστε την ενότητα "Αντιμετωπίζω προβλήματα με την αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου". Εάν χρειάζεστε βοήθεια για να καθορίσετε τις σωστές ρυθμίσεις διακομιστή, επικοινωνήστε με την υπηρεσία παροχής ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που χρησιμοποιείτε.

Η διεύθυνση του μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που απορρίφθηκε ήταν '*****@gmail.com'. Θέμα 'test', Λογαριασμός: 'info', Διακομιστής: 'smtp.tellas.gr', Πρωτόκολλο: SMTP, Απόκριση διακομιστή: '450 RCPT TO:<****@gmail.com> Relaying not allowed', Θύρα: 25, Ασφαλής θύρα(SSL): Όχι, Σφάλμα διακομιστή: 450, Αριθμός σφάλματος: 0x800CCC79"

Το συγκεκριμένο πρόβλημα με ταλαιπωρεί από τον περασμένο Σεπτέμβριο, αλλά υπήρχαν στιγμές που επανέρχοταν από μόνο του. Ας σημειωθούν και τα εξής:
1ον - Δεν έχει γίνει καμμία επέμβαση από μέρους μας στις ρυθμίσεις των λογαριασμών e-mail του outlook.
2ον - Μεταξύ των λογαριασμών της εταιρείας, ο smtp ανταποκρίνεται μια χαρά, στέλνοντας από δοκιμαστικά μέχρι βαρύτατα e-mails.
3ov - Μέσα από το webmail της υπηρεσίας μπορώ να στείλω κανονικότατα(!!!)...
4ον - Για να αποκλείσω πιθανότητες σφαλμάτων από Outlook, Firewalls εντός δικτύου μου κλπ, έχω προσπαθήσει να στείλω και από το σπίτι μου, αλλά τζίφος!
5ον - Από τον gmail account μου, στέλνω κανονικότατα μέσω outlook (κάτι που μάλλον αποκλείει ασυμβατότητες από windows vista κλπ)
6ον - Έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω οποιοδήποτε antivirus σε όλους τους υπολογιστές μου, αλλά τα ίδια Παντελάκη μου.

Αντιμετωπίζει, ή αντιμετώπισε κανείς κάτι ανάλογο??? Σε επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης εταιρικών πελατών, με ενημέρωσαν οτι έχουν ενημερώσει το τεχνικό τμήμα τους, έχουν δηλώσει βλάβη (εδώ και τουλάχιστον μια εβδομάδα) και υποθετικά θα περίμενα τηλέφωνό τους σε μία ώρα το πολύ(!) από τη στιγμή που τους ενημέρωσα. Φυσικά η ερώτηση σχετικά με το αν με κάλεσε ποτέ κανείς, είναι ρητορική....:p

Οποιαδήποτε πληροφορία - βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Ευχαριστώ πολύ.

sdikr
24-12-08, 20:42
δες τι ip έχεις, υπάρχει περίπτωση να έχουν πάρει καινουργιο range και ακόμα να μην έχουν περαστεί οι ρυθμίσεις στους Mail server, εναλλάκτικα μπορείς να δοκιμάσεις στις ρυθμίσεις για το Outgoing να κάνει συνδέση με τα στοιχεία του λογαριασμού σου

aperxalos
29-12-08, 14:31
Ευχαριστώ sdikr για τις συμβουλές σου. Από ανάλογα posts εδώ κατάλαβα οτι μάλλον είναι πρόβλημα range. Το θέμα είναι οτι αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω πότε θα δεήσουν να περάσουν τις νέες τους διευθύνσεις στους mail servers τους... Αλήθεια, μπορώ να μάθω αν η ip που παίρνει το router μου είναι valid ή όχι? Και πώς? Όσο για το δεύτερο που μου λες, ήδη το έχω ρυθμισμένο να κάνει σύνδεση με τα στοιχεία του incoming server - αν εννοείς αυτό. Αν εννοείς κάτι άλλο ή μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες, θα σου ήμουν υπόχρεος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.