PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόνιμη αποσύνδεση από Forthnet



leonidas20
24-12-08, 16:08
Από 19/12/2008 εώς και σήμερα το modem μου δεν μπορεί να συνδεθεί στην Forthnet. Ενώ είναι αναμμένο το φωτάκι του DSL το PPP δεν ανάβει ποτέ. Το modem μου είναι το Siemens CL-110. Εχω επικοινωνήσει με την Forthnet και όλο λένε ότι θα με πάρουν αυτοί τηλέφωνο. Τι μπορεί να φταίει;

tasos-tasos
24-12-08, 16:27
λαθος κωδικός σύνδεσης?
δοκιμασες αλλον κωδικό?
εισαι σε ιδιοκτητο?
αν δοκιμαζες otenet/otenet η ζητουσες ενα demo
βαζεις username.pop.forthnet.gr@forthnet.gr σαν user?
ελεγξε τον κωδικό σου

giorgos sv
24-12-08, 18:10
Αυτά μου έκανε κι εμένα,το πήγα στην forthnet και σε 10 λεπτά μου το έδωσαν πίσω και παίζει. Τώρα τι είχε...μακάρι να ήξερα!!Του είχα κάνει και reset και κωδικούς και user και όλα τα σχετικά αλλά τίποτα.

leonidas20
27-12-08, 14:38
Για να είμαστε και σωστοί έφταιγε ένα βραχυκύκλωμα που είχα εξαιτίας μίας τηλεφωνικής συσκευής. ΒΑΣΙΚΑ, μακρια από τηλ. συσκευές της General Electric...

gkagg
27-12-08, 23:03
Ρε παίδες, εγώ το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζω ακόμη. Τι μπορεί να συμβαίνει; Το username δεν ειναι, γιατί δεν το αλλάζω.

tasos-tasos
28-12-08, 00:26
ναι, κλασικά, η πρώτη ερώτηση των τεχνικών της Forthnet είναι

1. έχετε συσκευή τηλεφωνική General Electric?
2. έχετε τηλεφωνικό πριζάκι ΟΤΕ? (επειδή έχει πυκνωτές από πίσω και ορισμένες φορές άλλο κύκλωμα για κακόβουλες κλήσεις, παλαιότερα)

επίσης, ρωτούν για φίλτρα, απόσταση κλπ κλπ ας μην τα αναφέρω τώρα
επίσης, αν έχετε πολλές τηλεφωνικές συσκευές πάνω στις πρίζες

gkagg δοκίμασες να κάνεις συνδεσμολογία μόνο με το modem/router επάνω?

vaggos_fromhell
28-12-08, 01:47
Έλεος κάθε εταιρεία με τη μάρκα της. Στη τελλάς ρωτάνε για panasonic συσκευές. :lol:

hel
28-12-08, 02:22
Για να είμαστε και σωστοί έφταιγε ένα βραχυκύκλωμα που είχα εξαιτίας μίας τηλεφωνικής συσκευής. ΒΑΣΙΚΑ, μακρια από τηλ. συσκευές της General Electric...

Εγώ που έχω GE δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ούτε ένας φίλος που πήρε 2 γόνδολες με αναγνώριση από το Πλαίσιο.
Σε κάποιο thread αν ψάξετε, θα βρείτε ότι αρκετές συσκευές panasonic έχουν πρόβλημα με Forthnet. Βέβαια εξαρτάται από το κέντρο σου.

gkagg
28-12-08, 09:01
ναι, κλασικά, η πρώτη ερώτηση των τεχνικών της Forthnet είναι

1. έχετε συσκευή τηλεφωνική General Electric?
2. έχετε τηλεφωνικό πριζάκι ΟΤΕ? (επειδή έχει πυκνωτές από πίσω και ορισμένες φορές άλλο κύκλωμα για κακόβουλες κλήσεις, παλαιότερα)

επίσης, ρωτούν για φίλτρα, απόσταση κλπ κλπ ας μην τα αναφέρω τώρα
επίσης, αν έχετε πολλές τηλεφωνικές συσκευές πάνω στις πρίζες

gkagg δοκίμασες να κάνεις συνδεσμολογία μόνο με το modem/router επάνω?

Ναι, ναι ενώ συγχρονίζει μου βγάζει pppoe error. Έχω δοκιμάσε με 2 modem-router. Σημειωτέων ότι το πρόβλημα προέκυψε ενόσω ήμουν συνδεδεμένος (δηλ δεν έκανα καμια αλλαγη).

leonidas20
28-12-08, 13:05
Συνεπώς προτού κάνουμε αίτηση σύνδεσης με κάποια εταιρεία θα πρέπει να μας διευκρινίζει σε ποια μοντέλα τηλεφωνικών συσκευών είναι "ασύμβατή";
Προσωπικά η συσκευή της GE που έχω πιστεύω πως είναι μία από τις καλύτερες αλλα αφού μου βγάζει πρόβλημα πάει για αλλαγή...
Να σημειώσω όμως πως εδώ και 3 χρόνια με forthnet και την συγκεκριμμένη συσκεύη σπάνια -αν όχι ποτέ- μου έβγαζε πρόβλημα αποσύνδεσης.
Μήπως πειράζουν τίποτα οι τεχνικοί από το κέντρο τους;
Ελεος, με τις παραμέτρους που πρέπει να εξικοιωθεί ο άμοιρος ο χρήστης...

hel
28-12-08, 14:20
Πρόβλημα αποσύνδεσης δεν πρέπει να σου βγάζει με καμία συσκευή. Το φίλτρο διαχωρίζει τις συχνότητες φωνής-δεδομένων.
Μιλάμε για πρόβλημα στη φωνή, που δεν έχει σχέση με την σύνδεση adsl.

terryk
28-12-08, 15:45
Το επαθα κ'εγω πριν λιγες μερες. PPP ουτε καν προσπαθουσε.

Μιλησε με Forthnet και πες τους να παρακολουθουν την γραμμη σου την στιγμη που προσπαθεις να κανεις Connect.
Στην δικη μου περιπτωση, δεν βλεπανε την προσπαθεια.

Τελικα, ειταν κολλημενη η πορτα της γραμμης μου στο DSLAM. Το εκαναν reset την επομενη μερα το πρωι (μονο πρωι γινεται, κατα παραγγελια) και το modem ξαναδουλεψε.

tasos-tasos
28-12-08, 15:51
Πρόβλημα αποσύνδεσης δεν πρέπει να σου βγάζει με καμία συσκευή. Το φίλτρο διαχωρίζει τις συχνότητες φωνής-δεδομένων.
Μιλάμε για πρόβλημα στη φωνή, που δεν έχει σχέση με την σύνδεση adsl.

αν έχεις συσκευή αναγνώρισης ή συσκευή σαν αυτές της G.El. που έχουν μέσα μπαταρίες ή πρίζα ΟΤΕ με το κύκλωμα και τους πυκνωτές (πυκνωτές = τάση = βραχυκύκλωμα)

αν υπάρχει λοιπόν έξτρα τάση στο κύκλωμα είναι ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ άσχετα αν έχεις φίλτρο ή όχι για ψηλές ή χαμηλές συχνότητες

το φίλτρο ή το splitter δεν διαχωρίζει το βραχυκύκλωμά σου

edit
όπως ήδη γράφτηκε, ζητήστε reset στο κύκλωμα

giorgiosb
29-12-08, 04:34
Επειδη και εγω αντιμετωπισα ενα παρομοιο προβλημα και ακομα είμαι κατω στα 4000 mbps αφαιρεσα τις συσκευες ge, θελω να ρωτησω αν βγαλω τις μπαταριες λινεται το προβλημα? και με τις συνεχεις απθσυνδεσεις γιναται τιποτα η ως εδω ηταν καμια γνωμη?

hel
29-12-08, 10:34
αν έχεις συσκευή αναγνώρισης ή συσκευή σαν αυτές της G.El. που έχουν μέσα μπαταρίες ή πρίζα ΟΤΕ με το κύκλωμα και τους πυκνωτές (πυκνωτές = τάση = βραχυκύκλωμα)

αν υπάρχει λοιπόν έξτρα τάση στο κύκλωμα είναι ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ άσχετα αν έχεις φίλτρο ή όχι για ψηλές ή χαμηλές συχνότητες

το φίλτρο ή το splitter δεν διαχωρίζει το βραχυκύκλωμά σου

edit
όπως ήδη γράφτηκε, ζητήστε reset στο κύκλωμα

Μπορεί να υπάρχει "βραχυκύκλωμα" με την έξτρα τάση, αλλά αυτό θα φαίνεται τότε στα στοιχεία γραμμής.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδη και εγω αντιμετωπισα ενα παρομοιο προβλημα και ακομα είμαι κατω στα 4000 mbps αφαιρεσα τις συσκευες ge, θελω να ρωτησω αν βγαλω τις μπαταριες λινεται το προβλημα? και με τις συνεχεις απθσυνδεσεις γιναται τιποτα η ως εδω ηταν καμια γνωμη?

Σου είπαν από την ΤΥ ότι έχεις βραχυκύκλωμα στην φωνή;
Τι μοντέλο είναι οι GE ?

k_77
29-12-08, 10:44
Για τηλέφωνα Panasonic γνώριζα, όχι όμως και για GE = (Genera Electric).
Η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι έχουν Panasonic! Και οι περισσότεροι δεν είναι διατεθειμένοι να το αλλάξουν γιατί με τον προηγούμενο πάροχο λειτουργούσε!!!

Βασικά οι συσκευές που standard βραχυκυκλώνουν είναι κάτι κινέζικες που πουλιούνται μάλιστα και σε μεγάλα πολυκαταστήματα.

hel
30-12-08, 12:07
Μπορείς να πεις στη forthnet να σου αλλάξει τη συσκευή που δημιουργεί πρόβλημα.

tasos-tasos
30-12-08, 14:00
Η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι έχουν Panasonic! Και οι περισσότεροι δεν είναι διατεθειμένοι να το αλλάξουν γιατί με τον προηγούμενο πάροχο λειτουργούσε!!!


για αυτό και εγώ κουράστηκα με τα
ωχ φταιει το κρασί
ωχ φταιει το φαγητό
ωχ φταιει η συσκευή σας General Electric
και γυρισα πισω στον πΟΤΕ (δε περιμενα να το κανω αυτό ποτε)

χοχοχο Happy new Year

giorgiosb
31-12-08, 01:19
Μπορεί να υπάρχει "βραχυκύκλωμα" με την έξτρα τάση, αλλά αυτό θα φαίνεται τότε στα στοιχεία γραμμής.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σου είπαν από την ΤΥ ότι έχεις βραχυκύκλωμα στην φωνή;
Τι μοντέλο είναι οι GE ?

Οχι, Αυτο που βασικα μου είπαν απο ΤΥ είναι οτι απο ΟΤΕ στο αστικό μου κέντρο έβαλαν στην γραμμή μου άλλον χρήστη και πως εγώ συνδέομαι σε άλλη γραμμή απο την δική μου, έδοσαν βλάβη σε ΟΤΕ και περιμένω 2 εργάσημες για να το ελέγξουν (επιδιορθώσουν? ) ποιό ξέρει ! :worthy:

k_77
31-12-08, 01:40
για αυτό και εγώ κουράστηκα με τα
ωχ φταιει το κρασί
ωχ φταιει το φαγητό
ωχ φταιει η συσκευή σας General Electric
και γυρισα πισω στον πΟΤΕ (δε περιμενα να το κανω αυτό ποτε)

χοχοχο Happy new Year


Ωστόσο άκουσα ότι και ο ΟΤΕ σύντομα θα βάζει μηχανήματα όχι ANNEX A (PSTN) αλλά POTS που είναι παρόμοιας τεχνολογίας με αυτά των εναλλακτικών που δίνουν POTS (forthnet, tellas, hol κτλ) Οπότε, αν το πρόβλημα είναι η συσκευή, πολύ πιθανό απλά να υπάρξει μια αναβολή του προβλήματος μέχρι να κρίθεί από ΟΤΕ να αντικαταστασήσει το μηχάνημα με POTS (πχ λόγω βλάβης, φθοράς κτλ)

Lagman
31-12-08, 11:31
Αντί να κάτσει η FORTHnet να πει ποιες τηλεφωνικές συσκευές είναι σίγουρα συμβατές με το δίκτυο της ,κάθετε ο καταναλωτής που τους ΠΛΗΡΩΝΕΙ να βγάλει άκρη στα προβλήματα που συναντά ...

hel
01-01-09, 15:22
Μα εξαρτάται από το κέντρο. Και γίνονται αναβαθμίσεις.

firefox
02-01-09, 01:28
εγώ τους το έστειλα πίσω και μου είπαν πως έφταιγε το τροφοδοτικό. μου το άλλαξαν και από τότε δεν έχω πρόβλημα...

Georgevtr
02-01-09, 08:19
Για τηλέφωνα Panasonic γνώριζα, όχι όμως και για GE = (Genera Electric).


Βασικά οι συσκευές που standard βραχυκυκλώνουν είναι κάτι κινέζικες που πουλιούνται μάλιστα και σε μεγάλα πολυκαταστήματα.
Πλέον,όλα είναι κινέζικα...

MAD 13
02-01-09, 12:59
Καλημέρα.
Εχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα.
Εχω forthnet broadband στο ιδιοκτητο δίκτυο κέντρο Αθήνας.
Εχω το ίδιο μοντεμ το siemens CL110 και ενω 2 χρόνια δεν ειχα ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑ... εδω και 10 μέρες εχω ξεσκιστεί να κάνω ρεσταρτ στο μοντεμ.

Βασικά τα προβλήματα παρατήρησα πρωτοξεκίνησαν πριν καμμια εβδομάδα όταν ανακοινώσαν οτι χαλασαν κάποιες μεγάλες γραμμές στο εξωτερικο απο τότε με πετάει συνέχεια.

Απο χτές το βράδυ ομώς το πρόβλημα έγινε απίστευτα έντονο... 90% του χρόνου εισαι off και μόλις 10% online!! Ουτε 10-20 λεπτα δεν μπορω να μεινω online και πεφτει και μετα συνδέται μετα απο 100 μοντεμ-ρεσταρτ σε καμμια ώρα!!!!!:down:

Πηρα στο 13813 ανέφερα το πρόβλημα μου είπε και ο ανθρωπος να δοκιμάσω με άλλο μόντεμ!!
Προς το παρόν (μετα απο 300 ρεσταρτ και βγαλσιμο όλων των καλωδίων/ ξετυλιγμα / γυαλισμα /κερωμμα κλπ:p) ειμαι online εκλεισα 10λεπτο!!! ΟΛΕ ΛΕΜΕ!!!

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η FORTHNET??????????

clairv
02-01-09, 13:24
Καλημέρα.
Εχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα.
Εχω forthnet broadband στο ιδιοκτητο δίκτυο κέντρο Αθήνας.
Εχω το ίδιο μοντεμ το siemens CL110 και ενω 2 χρόνια δεν ειχα ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑ... εδω και 10 μέρες εχω ξεσκιστεί να κάνω ρεσταρτ στο μοντεμ.

Βασικά τα προβλήματα παρατήρησα πρωτοξεκίνησαν πριν καμμια εβδομάδα όταν ανακοινώσαν οτι χαλασαν κάποιες μεγάλες γραμμές στο εξωτερικο απο τότε με πετάει συνέχεια.

Απο χτές το βράδυ ομώς το πρόβλημα έγινε απίστευτα έντονο... 90% του χρόνου εισαι off και μόλις 10% online!! Ουτε 10-20 λεπτα δεν μπορω να μεινω online και πεφτει και μετα συνδέται μετα απο 100 μοντεμ-ρεσταρτ σε καμμια ώρα!!!!!:down:

Πηρα στο 13813 ανέφερα το πρόβλημα μου είπε και ο ανθρωπος να δοκιμάσω με άλλο μόντεμ!!
Προς το παρόν (μετα απο 300 ρεσταρτ και βγαλσιμο όλων των καλωδίων/ ξετυλιγμα / γυαλισμα /κερωμμα κλπ:p) ειμαι online εκλεισα 10λεπτο!!! ΟΛΕ ΛΕΜΕ!!!

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η FORTHNET??????????
Τα ίδια ακριβώς κι εδώ, τόσο καιρό δεν είχα κανένα πρόβλημα και το τελευταίο διάστημα είμαι μονίμως offline.. Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι το modem συγχρονίζει κανονικά και μάλιστα παίρνω και ip! Δεν ανοίγει κανένα site όμως το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.. Υπάρχουν βέβαια κάποια μικρά χρονικα διαστήματα (μαξ. 5 λεπτών) όπου χωρίς να πειράξω το modem μπορώ πλέον να περιηγηθώ στα περισσότερα site.. Άλλες πάλι φορές ανοίγει το 1/5 των site που επισκέπτομαι και τα υπόλοιπα είναι νεκρά. Τηλέφωνο δεν μπαίνω στον κόπο να πάρω ακόμη, δεν ξέρω τι είναι πιο εκνευριστικό, να μην έχω ιντερνετ ή να περιμένω 4 ώρες στην αναμονή της φορθνετ;
Τέλος πάντων, αν έχει κανεις καμιά ιδέα ας την πει..
(ΥΓ: Περιοχή Πέραμα-Πειραιά αν και απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχει να κάνει..)

MAD 13
02-01-09, 14:50
Παντως αναμονή δέν εχει το 13831 της Forthnet και σε ενημερώνει και σε τι σειρά εισαι και πόσα λεπτα θα περιμένεις.. εγω πανω απο 2-3 λεπτά δεν περίμενα.
Μου ζήτησαν στοιχεία και μου είπαν οτι θα με πάρουν και απο το τεχνικό τμήμα για περαιτέρω.
Εντύπωση μου εκανε οτι οταν έψαξε τις ενέργειες έιδε τα ρεσταρτ που έκανα, αρα στη forthnet δεν φαινοταν καποιο πρόβλημα αλλα οτι απλα ανοιγόκλεινα το μοντεμ!! (εκτός αν υπάρχει γενικότερο προβλημα και δεν το λένε)

Εμενα μου κάνει μεγαλη εντύπωση οτι όλα τα προβλήματα σε όλους μας ξεκίνησαν μετά τα παγκόσμια προβλήματα που προεκυψαν απο το κόψιμο των υποθαλάσσιων καλωδίων (εκτός κι αν είναι καθαρά σύμπτωση)

Μέχρι προχτές εγω με ενα ρεσταρτ στο μοντεμ εφτιαχνε αμέσως (εκτός κι αν ηταν τυχαίο) απο χτές πλεον δεν παιζει ρόλο το ρεσταρτ όπως λες κι εσυ!! Πεφτει και οποτε το θυμηθει επανερχεται!!

Το μόντεμ δουλευει κανονικά οπως λες! Μου δείχνει L.A.N. κλπ!!!
Πολυ περιεργα όλα!!

Πάντως 2 ωρες τωρα απο την ώρα που πηρα στο 13831 δεν μου εχει βγάλει πρόβλημα! ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!! (Ελπίζω να εφτιαξε!!!):):oneup::worthy::)

Εκανα όμως ενα γενικό σεταρισμα σε όλα τα καλωδια σπιτιού/μοντεμ/υπολογιστη κλπ...
Για βγαλτα ολα καθαρισέ τα, ξετύλιξέ τα και δοκίμασε... ασε και κανα 10λεπτο να "ηρεμήσει" το μόντεμ και δες... τηλ. και στο 13831... Good Luck!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.