PDA

Επιστροφή στο Forum : Σ Ε Ρ Ν Ο Μ Α Ι !(κυριολεκτικα..)



amgamer
23-11-05, 01:28
Γεια σε ολους!:D

εβαλα με μεγαλη χαρα dsl384 ote σημερα!
γενικα εχω καλες ταχυτητες...
αλλα στα torrents δν ξερω τι γινεται!!!η dial up ετρεχε καλυτερα:cry: :cry:
γτ ετσι?δοκιμασα διαφορα προγραμματα: bitcomet,turbotorrent κ αλλα πολλα αλλα τπτ ολο με 4kb κατεβαζα καμια φορα με 8,9 μεχρι εκει.
δν γινεται δουλεια ετσι.:(
ειμαι τελειος αρχαριος(στα torrents)...διαβασα αρκετα εδω μεσα αλλα τπτ που να με βοηθησει.:cry: :cry: :cry:

:worthy: :worthy: δν αντεχω αλλο θεε μου κανε την συνδεση μου να παρει φωτια με το downloading.....

lamesaint
23-11-05, 01:49
έψαξες στα θέματα του φόρουμ σχετικά με το θέμα τορρεντσ?
Έκανες τις ρυθμίσεις που λένε εδω μέσα τα διάφορα how-to?

amgamer
23-11-05, 02:00
εκανα τις ρυθμισεις το bitcomet....
αλλα τπτ.χειροτερα τα πραγματα!

lamesaint
23-11-05, 02:17
τι ρουτερ/μοντεμ έχεις?
σε ποια περιοχή είσαι?

amgamer
23-11-05, 02:24
το 530 alcatec
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

vkapartz
23-11-05, 02:26
Ειλικρινά τα έχω βαρεθεί τα θέματα τύπου "σέρνομαι". Κάθε μέρα πρέπει να ανοίγουν τουλάχιστο 10 διαφορετικά στο adsl.gr μόνο :lol:

Δοκίμασε να κατεβάσεις ένα torrent από το openoffice.org να δεις τι ταχύτητες πιάνεις.
http://distribution.openoffice.org/p2p/

Ε και κάνε και μια αναζήτηση γιατί έχουν όλα χιλιοειπωθεί ;)

amgamer
23-11-05, 02:34
οριστε...επειδη δν με πιστευετε


Σ Ε Ρ Ν Ο Μ Α Ι:thumbdown :thumbdown :thumbdown :rtfm:

amgamer
23-11-05, 15:15
παιδια σας παρακαλω!!!!
δν ξερω τι αλλο να κανω...
δοκιμασα τα παντα ολα τα προγραμματα!!!!!!εκανα ρυθμισεις κ παλι τπτ..μεχρι 9 κατεβαζω.

ενας φιλος μου δυο στενα πιο πανω χωρις ρυθμισεις χωρις τπτ κατεβαζει παντα με 20 ++
μπορει καποιος απο σας να μου πει τι ακριβως να κανω??
υπευθυνα??
ξερω οτι εχουν ερωτηθει πολλες φορες αυτα,αλλα παρολο που κανω αυτα που εχουν ειπωθει τπτ δν παει καλα......

ενω απο sites πιανω ανετα 35-38.

εχω κ messenger amgamer@hotmail.com
για αμεση βοηθεια αν μπορειται.....
ευχαριστω εκ των προταιρων.

sadako
24-11-05, 13:03
εξαρτάται και απο το συγεκριμένο torrent, αν έχει πολλούς seeders, μάλλον καλύτερη αναλογία seeders/leechers..

Δοκίμασε να γραφτείς σε κανένα prive, και κατέβασε απο κει σε κανένα με πολλούς seeders. Υπόψην, ότι πρέπει να περιμένεις λίγο. Αν το κόβεις στο 10λεπτο, δεν ειναι καθόλου απίθανο να φτάνει μέχρι 8-9 που λες.. Ασ'το για καμιά ώρα τουλάχιστον, και μπορεί να ανέβει..

Ice-Blade
27-11-05, 14:49
Port Forwarding έχεις κάνει; Αν όχι δες στο τμήμα του forum για Alcatel routers

amgamer
02-12-05, 20:42
παιδια επιστρεφω με ενα χαμογελο!
καταφερα να κατεβασω ενα παιχνιδι 2.5GB :D βεβαια με αρκετα χαμλη ταχυτητα 10ΚΒ μεσο ορο..αλλα δ πειραζει κατεβηκε!

δοκιμασα κ ενα αλλο τωρα,το οποιο φτανει κ 25-30!αρκετα καλα μπορω να πω!

οσο για το port forward...
το δοκιμασα,αλλα εχω προβλημα με το static ip adress,βαζω τα ip οπως λεει στο tutotrial αλλα μετα κοβεται η συνδεση στο ιντερνετ κ δν μπαινει πουθενα!ενας χαμος γενικα!!!!!

πως μπορω να ελεγξω αν τρεχω καλα??
καποιο online test??

πως βλεπω ποτε μπουκωνω??

amgamer
02-12-05, 20:45
αλλη μια ερωτησουλα....
οταν κατεβαζω πανω απο 10kb αργει απελπιστικα στο surfing...γτ???
αφου δ χρησιμοποιει ολη τη ταχυτητα...
δοκιμασα μεσα απο το bitcomet να βαλω ενα οριο στο downloading 20-30 αλλα κ παλι τα ιδια μου κανει...

η συνδεση μου ειναι 384....

lapiz
02-12-05, 21:29
Ετσι ειναι με το surfing.. Απο την εμπειρια μου, τα bittorrent προγραμματα μειωνουν κατα πολυ την ταχυτητα surfing.. Ακομα και οταν κατεβαζεις με 10 το εκαστοτε torrent.
Καλο ειναι να ρωτας οταν δεν ξερεις, αλλα σε ενα thread με 13 replies, τα 9 ειναι δικα σου.. Ψαξε και λιγο μονος σου, ειμαι σιγουρος οτι σε ενα τοσο ψαγμενο forum για το aDSL πολλοι εχουν αντιστοιχα προβληματα με σενα..

amgamer
02-12-05, 21:57
το site ειναι απελπιστικα τεραστιο....
κ δν ξερω που να ψαξω για το καθε προβλημα.

JoeBar
02-12-05, 22:43
Υπομονή και επιμονή. Όλα βρίσκονται... ;)

NoYmErOs
04-12-05, 13:35
Ετσι ειναι με το surfing.. Απο την εμπειρια μου, τα bittorrent προγραμματα μειωνουν κατα πολυ την ταχυτητα surfing.. Ακομα και οταν κατεβαζεις με 10 το εκαστοτε torrent.
Καλο ειναι να ρωτας οταν δεν ξερεις, αλλα σε ενα thread με 13 replies, τα 9 ειναι δικα σου.. Ψαξε και λιγο μονος σου, ειμαι σιγουρος οτι σε ενα τοσο ψαγμενο forum για το aDSL πολλοι εχουν αντιστοιχα προβληματα με σενα..

Αυτό γίνεται άμα υπάρχει και πρόβλημα με την γραμμή σε διαφορετική περίπτωση τα καλά μόντεμ έχουν και QoS όπου με τις σωστές ρυθμίσεις δεν έχεις πρόβλημα με το surfing.
Είτε κατεβάζω με 40 είτε σε τόρεντ που μου μπουκώνει αρκετά την γραμμή στο surfing δεν έχω πρόβλημα (χάρις τον οδηγό για το usr9105 στο QoS)


Για το surfing υπάρχουν και λύσεις όπως οι Porxy των ISPs που σε Ελληνικά site τουλάχιστον πετάνε..

kadronarxis
04-12-05, 16:04
Με οτενέτ 384 σε 512 γραμμή οτέ, μετά βίας χτυπάει τα 35.
Τέλη Δεκεμβρίου που τελειώνει το παραμύθι, θα γυρίσω στη forthnet, με την οποία η συμβίωση για 10 μήνες, ήταν άψογη.

Η οτενέτ όχι απλά έχει κόφτη, αλλά τον έχει ρυθμισμένο κάπου στα 37-38.

EvilHawk
04-12-05, 16:21
Με οτενέτ 384 σε 512 γραμμή οτέ, μετά βίας χτυπάει τα 35.
Τέλη Δεκεμβρίου που τελειώνει το παραμύθι, θα γυρίσω στη forthnet, με την οποία η συμβίωση για 10 μήνες, ήταν άψογη.

Η οτενέτ όχι απλά έχει κόφτη, αλλά τον έχει ρυθμισμένο κάπου στα 37-38.
Σήμερα κατέβαζα το KDE 3.5 με μέσο όρο 40 ! Κάτι άλλο φταίει!

kadronarxis
04-12-05, 16:26
έτσι πίστευα και εγώ evil.
Μέχρι που το πρωί μου δώσανε demo από forthnet, και ανέβαζε σταθερά στο 41-42. Άρα, δεν είναι το dslam όπως πίστεψα στην αρχή.Ίσως από Θεσσαλονίκη, υπάρχει διαφορά, δεν ξέρω.

EvilHawk
04-12-05, 16:29
έτσι πίστευα και εγώ evil.
Μέχρι που το πρωί μου δώσανε demo από forthnet, και ανέβαζε σταθερά στο 41-42. Άρα, δεν είναι το dslam όπως πίστεψα στην αρχή.Ίσως από Θεσσαλονίκη, υπάρχει διαφορά, δεν ξέρω.
Βάλτε τους χέρι τότε, γιατί κόφτη σίγουρα δεν έχει, εχω pick 45 και μεσο 40+!
Τι στο διάλο γίνεται με την γραμμή μου στο τέλος δεν θα με πιστεύει κανένας! :lol:

Gothic
04-12-05, 16:43
Να υποθέσω οτι έχεις βάλει upload limit και δεν το έχεις αφήσει στο unlimited, έτσι; Η τιμή που πρέπει να βάλεις διαφέρει αναλόγως με την περιοχή και το dslam, εγώ π.χ. έχω 9. Και αν έχεις Windows XP Service Pack 2 ελπίζω να έχεις βάλει και το TCP/IP patch για να μπορείς να έχεις παραπάνω απο 10 connections ανοιχτά.
Αν η απάντηση είναι ναι και στα δύο, τότε... :what:

NoYmErOs
04-12-05, 18:03
Με οτενέτ 384 σε 512 γραμμή οτέ, μετά βίας χτυπάει τα 35.
Τέλη Δεκεμβρίου που τελειώνει το παραμύθι, θα γυρίσω στη forthnet, με την οποία η συμβίωση για 10 μήνες, ήταν άψογη.

Η οτενέτ όχι απλά έχει κόφτη, αλλά τον έχει ρυθμισμένο κάπου στα 37-38.

το έχω πέι πολές φορες... άγνωστο πάντα αυτο το download με OTEnet;)

384/128.. ΟΤΕ / ΟΤΕνετ

sadako
04-12-05, 22:12
Καλά, αυτό με το DUMeter δεν είναι και ό,τι πιο αξιόπιστο.. Είχα ανοίξει και ολόκληρο σχετικό τοπικ. Εντελώς διαφορετικές ενδείξεις σε dumeter, netlimiter & Bitcomet την ίδια ακριβώς στιγμή. Μιλάω για διαφορά ακόμα και 10-15kb/sec το ένα απο το άλλο. Και το dumeter μου έδειχνε συνήθως το πιο υψηλό. Κολλημένο στα 40. Αλλά μάλλον παπάς ήταν..

kadronarxis
04-12-05, 22:45
Έχω βάλει 8 στο arureus και 8 στο μουλάρι(upload).
Mac osx έχω, δεν έχω winxp.

Αλλά το τέστ με forthnet να κατεβάζει με 42 και με οτενέτ 37, δείχνει την αλήθεια!:D

stavros1093
04-01-06, 00:01
Ωχ τζάμπα έβαλα ADSL(δεν έχω βαλει ακόμα περιμένω)!! Αμα είναι να κατεβάζω με 10!!!
έχω συνηθίσει μάθει να κατεβαζω με 800 το μέγιστο και τώρα με 10 αααα!!!! :spam: !!
(απο torrentspy!)

amgamer
19-01-06, 04:43
τα βραδυα εχω τις εξης ταχυτητες οπως βλεπετε στην εικονα...σε θεμα surfing μιλαμε.
για torrent το συνηθισμενο ειναι 15-20
εχω κατεβασει κ με 40 αλλα μονο μια φορα με ενα προγραμμα εγινε αυτο γυρω στο 1gb ηταν.

δν εχω κανει καποια ειδικη ευθμιση στο ρουτερ(να ανοιξω πορτες κ τετοια..)
μονο στο norton 06 εχω ανοιξει την πορτα που χρησιμοποιει ο bitcomet.

γινεται με καποιον τροπο να κατεβαζω torrents με 30-40??

amgamer
19-01-06, 04:47
ola full...:haha :haha

@ ADSLgr.com All rights reserved.